Skocz do zawartości
Lancer

zasilacz 850-900W

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się jaką elektrownię zamontować w kompiszonie. Przedział jaki mnie interesuje to ten z tematu czyli 850-900W. Wymagania:

- cisza

- jak najwyższa modularność

- wysoka sprawność - to chyba oczywiste

- najlepiej chłodzony wentylatorem o średnicy 14cm

 

Tak szczerze powiedziawszy to na rynku szału nie ma i aż tak wielkiego wyboru brak. Na chwile obecną ograniczyłem się do:

- Seasonic SS-850KM

- Seasonic SS-860XP

- Enermax Modu87+ 900W

 

Z opinii do jakich dotarłem wynika, że najlepiej brać Seasonica, szkoda tylko że mają one wentyle 12cm. Czy praktycznie będzie się różnił model 850KM od 860XP? Może coś innego polecicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

860XP to platinium, 850km to gold. Inna seria, inna sprawność, inny kolor? Najlepiej dokładnie porównać ich recenzje w celu wyłapania wszystkich różnic.

Jeżeli chodzi o zasilacze, to szczerze, ciężko o coś lepszego. Seasonic platinium to już szczyt "wypasu". Wada? Cena.

Można poszukać innych zasilaczy z certyfikatem gold, może tańszych? w praktyce nie powinieneś odczuć różnicy (w zasadzie wszystkie gold/platinium z tego high-endowego segmentu jest fabrycznie ciche). Z innych modeli, niezła jest seria od thermaltake grand, OCZ ZX. Generalnie cała pula gold dobrych firm, z pełnym modularnym okablowaniem (jest sporo bez modularnego zasilania atx, warto na to zwrócić uwagę).

Jeżeli chodzi o same kable, są też pewne różnice. Od dłuższego czasu "najlepsze" kable ma seria corsair AX, która daje nam całkowicie czarne okablowanie, czarne wtyczki, czarne izolowane przewody, i na grubszych wiązkach czarny oplot. Najlepiej się to prezentuje. Pozostałe firmy, co jest dość śmieszne, nawet w najlepszych modelach zasilacza za np. 1500zł, zapakowanych w materiałowe torebki ze złotym emblematem, dają kable nie oplecione do końca, z kolorowymi przewodami widocznymi przy wtyczkach, w zasadzie jakościowo kable jak z zasilacza za 300zł. Dlatego jak komuś zależy na wyglądzie kabli, a nie chce wydawać na customowe oploty, bierze corsaira AX (który jest jedną z wcześniejszych rewizji seasonika X w wersji gold).

Enermaxa bym nie polecał z racji na ceny.

Edytowane przez aerial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem się wahać pomiędzy Thermaltake Toughpower Grand 850, a Seasonic SS-860XP.

Za Grandem przemawia niższa o ponad 100zł cena i 14cm śmigło, a Seasonic to wiadomo... klasa sama w sobie, ale cały czas nie wiem czy warto dokładać do niego. Jakby 860XP miał większy wiatrak to bym brał bez zastanowienia. Recenzje piszą dobrze o Thermaltake, ale na TachpowerUp testowali 1200w wersję tego modelu i trochę zjechali go...

 

Może ktoś mnie przekona?

Edytowane przez Lancer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozmiar wentylatora nie ma większego znaczenia. Dla niektórych nawet 120mm jest lepsze, bo np. konkretny model jest cichszy. Z tych ja bym chyba wolał seasonica jeżeli różnica to 100zł. Bierz pod uwagę, że zasilacze o takiej sprawności, grzeją się minimalnie, pracują sporo czasu pasywnie, a wentylator kręci się na minimalnych obrotach, z zasilacza wydobywa się bardzo mało ciepła.

 

Generalnie jak bym kupował highendową zasiłkę, to wolałbym forum/allegro, można dostać np corsaira AX1200 za 450-500zł na gwarancji czasem, a jakieś modele gold/platinium wokolicach 800w potrafią chodzić jeszcze sporo taniej. Oczywiście wymaga to trochę czasu i szczęścia, ale zasilacze z drugiej ręki są naprawdę sporo tańsze niż nówki, nawet te "prawie nowe", jest to jeden z najbardziej opłacalnych komponentów do kupienia w ten sposób (mówię z perspektywy długotrwałego śledzenia kanałów rss z allegro zasilacze i działów sprzedam na forach).

Edytowane przez aerial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz jak największą modularność, bierz Seasonica (obojętnie, czy gold, czy platinum). Nie dość, że ma wszystkie kable odpinane (łącznie z ATX), to na dodatek gniazda w jego obudowie nie różnią się od zwykłych PCIex, ATX itp., przez co można zrobić własne, sleeve'owane kable nie naruszając w ten sposób gwarancji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aż tak wielka modularność mi niepotrzebna, wtyczki ATX nie muszą się odpinać i tak są one niezbędne. Własnych wtyczek też raczej robił nie będę.

Natomiast jeśli chodzi o wentylator to mam zwyczaj wymieniać wiatrak na swój własny i podpinać pod panel. Zawsze mam cicho niezależnie od obciążenia i nie muszę się bać, że zasilacz nagle zacznie mi wyć. Dlatego też preferuję zasilacz przygotowany na 14cm śmigło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Corsair akurat uznaje gwarancje bez kabli, można wysłać sam zasilacz.

 

Skręcanie ręczne wentylatora jest najlepszym wyjściem, ale znowu, dobry wentylator 12cm jest równie cichy, albo nawet cichszy, wentylatory 12cm są generalnie lepsze od 14cm jak do tej pory (nawet stosowane zamiast 14cm, np. popularna praktyka na chłodnicach w LC, gdzie gentle typhoony 12cm ze shroudem na 14cm, biją w testach cisza/wydajność, wszystkie modele wentyli 14cm). Także tym bym się nie sugerował, że 14cm lepszy.

 

Jeżeli otwierasz zasilacz i chcesz podłączyć wentylator do kontrolera, to też używka wydaje się lepszą opcją. Sporo modeli ma tak umieszczone plomby gwarancyjne, że nie otworzysz bez utraty gwarancji.

Edytowane przez aerial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odklejasz nad czajnikiem? :)

Niektóre sztuki mają tak naklejone, że można odchylić obudowę i wymienić wentylator, inne że nie ma szans bez odklejenia plomby. Zależy od producenta.

 

Generalnie, jeżeli bawisz się w coś takiego, można nawet kupić jakiś tańszy zasilacz. Taki OCZ ZT 750W, full modular, a kosztuje bardzo mało jak za tą klasę. Różnica w sprawności, to w praktyce raczej dla lepszego samopoczucia się kupuje, ile się zaoszczędzi rocznie na zasilaczu bronze vs platinium? To są grosze. Tego typu zasilacze jednak firmowo są dość głośne (bronze dużej mocy), jednak po wymianie/podłączeniu wentylatora pod regulator, stają się cichsze niż najlepszy platinium na rynku bez modyfikacji.

Miałbym mieszane uczucia kupować zasilacz platinium za 800zł np. i potem wymieniać w nim wentylator, równie dobrze można kupić jakiś sprawdzony model bronze o tej samej mocy, i zrobić z nim, to samo. Z punktu widzenia użytkowania nie będzie różnicy.

Edytowane przez aerial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lancer:

Jeżeli ss-850km, to nie wiem po co chcesz wymieniać wentyl- on do ok 150W chodzi pasywnie, do ok 450W nie przekracza 600obr/m, 800 obr/m przekracza dopiero przy poborze ponad 600W, wentylator to SAN ACE 120, naprawdę niezły.

Nie wiem co zamierzasz tym napędzać, ale jeżeli naprawdę musisz wymieniać wentyl to też polecam używkę. Ostatnio kupiłem Silverpowera 750w modularnego (seasonic M12D, Silver) za 200zł... więc naprawdę używki idzie wyjąć sporo taniej- a resztę kasy idzie zawsze zagospodarować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od kilkudziesięciu dni mam Seasonica. W chwili gdy zakładałem wątek była dobra cena w Proline, ale chyba ktoś się machnął, bo jak zdecydowałem się już na zakup to skoczyła o jakieś 80 złociszy w górę. Już miałem brać Thermaltake ale wyczaiłem, że w jednym sklepie mam kilkuprocentowy rabat, wysyłkę za friko i ostatecznie wyszło że 860tka wyjdzie 150zł drożej niż Thermaltake, a po wzięciu pod uwagę kosztów wysyłki sumarycznie wyszło 130zł drożej. Do rzeczy.

 

Półpasywność Seasonica to niezły kit marketingowy. Zasilacz nie włącza wiatraka praktycznie tylko na samym początku pracy. Po kilku minutach po starcie kompa już się kręci. Co prawda naprawdę wolno, ale jednak się kręci. Dlaczego?

 

Dołączona grafika

 

Otóż wiatrak zaczyna działać po przekroczeniu temperatury 25 stopni. Obecnie jest bardziej ciepło jak chłodno, tak więc mam zasilacz, który będzie półpasywny gdzieś tak od października :lol2:

Wiatrak jest cichy, ale nie bezgłośny. Ja go słyszę :wink:

Podłączenia kabli... może i fajnie wygląda na obrazku, ale jednak punkty montażowe solidniejsze były w Taganie, do tego dużo łatwiej było trafić kablem w zasilacz w mojej starej elektrowni.

 

No i w sumie to tyle. Zasilacz fajny, ale czapki ze łba nie zrywa. Byłbym w pełni zadowolony, gdyby nie ten kręcący się wiatrak <_<

Edytowane przez Lancer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest właśnie problem z opiniami, bo jak szukasz czegoś ekstremalnie cichego, to tylko fan swap wchodzi w grę. Dla wielu ludzi ten seasonic będzie "absolutnie niesłyszalny", ale nie dla wszystkich niestety. A szkoda tak drogi zasilacz rozbierać i bawić się w podmianę wentylatora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niestety mam ten problem, że chyba za dużo słyszę :wink: AP181 miały być ciche, a dla mnie takimi nie są :wink:

 

Jeszcze nie zaryzykowałem operacji na naklejce gwarancyjnej, na razie się przyzwyczaiłem. Zdjąłem tylko grill z wentylatora. Zobaczymy co będzie latem...

Edytowane przez Lancer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, Lancer masz (miałeś) rację, po podłączeniu silverpowera jest fajnie(na taki sam wentyl jak Twój zasilacz), niestety pomimo zaledwie 600 obr w idle słychać drania- w dzień nie, ale w nocy, kiedy nastaje prawdziwa cisza ten wentyl słychać. Pozostałe to 2xSilent wings 140@600obr, Silent wings 120 @900 i 3x120 w pionie na ślizgowych @500obr... i słychać tego kulkowca właśnie, praca łożyska niestety. Niezbyt strasznie ale denerwuje...

Nie ma to jak się przekonać na własne uszy. Jak zaglądniesz to napisz co stosujesz do poziomego ułożenia aby ciche było.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorki że dopiero odpisuję, ale jakoś temat mi umknął.

Wentyla w zasiłce nie zmienilem, po prostu musialem sie przyzwyczaić... nie udało mi sie zdjąć plomby bez jej naruszania i dałem sobie spokój.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak dla potomności i dla Ciebie, Lanc, mój ss-750 chodzi już z nowym śmigłem- silentwings 120usc.Zdecydowanie nie słychać już drania , ale łatwo nie było bo wentyl niby był podłączony wtykiem, ale 2pin i w dodatku miał wejście męskie (czyli odwrotnie niż normalnie). w dodatku specyficzna budowa nowego wentyla wymusiła użycie maty bitum do łatania szczelin.Ale udało się i jest dobrze- na tyle, że o ile nie wiem czy komputer pracuje to mogę się mylić nawet w nocy- jest to związane z nową płytą główną i innym sterowaniem- wentyle kręcą się max 500obr, więc żaden wyczyn.

Niemniej jak już wyprułem tego SanyoDenki z zasilacza to potestowałem go trochę i jest niezły- sporo hałasu daje chyba ten śmieszny kawałek folii przymocowany jako wymuszacz przepływu, niemniej nawet bez tego troszkę słychać łożysko, zaznaczę- w nocy. W dzień jest dobrze, a wentylek ma zadziwiająco cichą pracę nawet na stosunkowo wysokich obrotach- w sumie budową przypomina wentyle modelu Typhoon( a może jest odwrotnie:)).

Edytowane przez Gerlath

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...