Skocz do zawartości
dr.elich

Niskoprofilowe chłodzenie CPU do HTPC

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

potrzebuję cichego i wydajnego chłodzenia do HTPC opartego na Athlonie II X2 255. Cooler musi być wydajny - komp stoi we wnęce pod TV i przez to grzeje się dość mocno (obecnie na boxie od Phenoma II temp. do 50-54 st. C w idle

 

Warunki:

-wysokość <70mm

-możliwość ustawienia wentylatora tak by dmuchał od procesora (perforacje na przeciwległej ściance obudowy

-cena - możliwie niska, <100

-cisza

 

 

Czy poza ofertą Scythe coś polecicie?

 

Rozważałem też Corsair H50, a właściwie odpowiednik od Asusteka i wyciągnięcie chłodnicy poza obudowę, ale nie wiem jak z głośnością pompki ITD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ma dmuchać "od procesora" to jaka będzie tego wydajność? [ciach!]iana?!

Shuriken drogi nie jest, powinien dac rade choć Phenomy do chłodnych nie należą więc wyzwanie spore.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tam nie Phenom siedzi a Athlon II x2. Spróbuj mu obniżyć napięcie jak się da, w biosie lub np K10stat jeśli masz Windowsa.

Powinien w okolicach 1,2V spokojnie działać.

 

Jak ma być tanio, to może http://allegro.pl/cooler-avc-miedz-s-754-939-am2-am3-gwarancja-i2701863324.html choć 43zł z wysyłką to też nie za darmo. Radiator ma wyraźnie dużo większą powierzchnię oddawania ciepła niż box AMD. Finy są z cieniutkiej blaszki i jest ich dużo. Wydaje mi się, że wentylator jest tam 80mm (box AMD ma 70mm). Dopytaj o wymiary całości i wentylatora.

 

Można też pobawić się takim czymś http://allegro.pl/nowe-chlodzenie-avc-s775-socket-775-heat-pipe-fv-i2688695556.html Wywalić koszyk z mobo, zostawić tylko backplate. Dorobić jakieś blaszki i przykręcić. Dać takie ustawienia, aby dmuchać tym wentylatorem z boku obudowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Box, który siedzi obecnie to:

 

Dołączona grafika

 

Tak więc teraz komp funkcjonuje w konfiguracji:

 

coś takiego z wentylem "do góry nogami" plus wolne 140mm wyciągające w górę obudowy.

 

Temperatury są ok - nie dochodzą do wyższych niż 55 stopni, w pełnym stresie pewnie do 60 by dobiło.

 

Problemem jest to, że buda stoi we wnęce.

 

Próbowałem puścić to w konfigu box bez śmigła i wyciągające 140mm, ale to się nie sprawdziło.

 

Tak więc chcę załatwić sprawę używając systemu z 1, cichym coolerem, i myślę, że 92mm to minimum mogące sprostać temu założeniu. Póki co Big Shuriken mnie najbardziej przekonuje, tylko ta cena..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czemu się upierasz przy wyciąganiu powietrza przez tą perforację ;)

Ja bym tam zamontował cooler 12 czy 14cm który będzie dmuchał w kierunku płyty, załatwi ci to chłodzenie CPU, chipsetu i pamięci.

Na płytach m-ATX montowałem często CoolerMaster Vortex (sam radiator ma ok 5cm wysokości) a do niego wentylek 12-14cm, działa to wg mnie rewelacyjnie. Yate Loon robi przyzwoite wentylatory 12cm niskoprofilowe, taki zestaw powiniem ci się zmieścić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardziej przemawia do mnie ten wariant, ponieważ nad obudową mam więcej miejsca niż przy bocznych otworach. Komp stoi w otworze mebla pod TV i skutkuje to trudnością z wylotem gazu z samej wnęki. Zrobiłem też test - i przekładka wentylka na BOXie oraz wyciągająca dwunastka w górze obudowy dały lepszy efekt - o kilka stopni wręcz.

Zresztą czego bym tam nie wpakował chcę mieć możliwość sprawdzenia obu opcji.

 

Poza tym ciepłe powietrze idzie do góry więc wentylator dmuchający w dół trochę się z tym kłóci - obawiam się, że będzie mielił w kółko to samo powietrze. Zauważ że to nie jest Tower gdzie tego typu wentyl dmucha w płaszczyźnie poziomej lecz desktop.

Edytowane przez dr.elich
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma szans żeby wentylator mielił ci to samo powietrze, wenyl zawsze pokona grawitację ;)

Jak masz miejsce nad obudową to będzie zasysał chłodne powietrze, a uciekać będzie gdzie się da.

Zresztą zawsze możesz potestować w różnych konfigach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przerabiałem w swoim HTPC (też medion, tylko wyższy, na długie śledzie) różne konfiguracje i najsuteczniej i tanio:

 

- załóż największy wolnoobrotowy wentylator, ale tak, żeby pomiędzy jego krawędzią a górą obudowy był przynajmniej centymetr.

- z brystolu lub spienionego PCV (polecam) sklej pudełko, które będzie pokrywało całą dziurawkę od góry a od dołu miało wyprowadzenie tylko na wentylator - tak, żeby proc ciągnął tylko górą i żeby ciepłe powietrze konwekcyjnie nie wylatywało obok proca, żeby wentylator nie zaciągał go ponownie

- undervoltuj CPU ile się da (może 0.25 się uda)

- nawiew z boku zamień na wyciąg, a jeżeli ułożenie elementów na płycie pozwoli, zrób z bristolu jakiś tunelik, który będzie przykrywał mostek i mosfety albo ramy i kończył się tuż przy wentylatorze wyciągowym - jak się uda. W każdym razie żeby jakieś co bardziej ciepłe elementy nie grzały do środka obudowy, tylko wypromieniowywały się w tuneliku i prosto na wywiew.

 

Nożyczki, brystol i srebrna taśma + 10 minut roboty.

 

Inaczej faktycznie może być tak, że wydmuchiwanie z coolera da lepszy efekt, niż ssanie - u mnie też tak było...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko prawda i do rzeczy, tylko ta niższa obudowa nie pozwala na wciśnięcie między radiator a obudowę żadnego wentyla inntego niż oryginalny,wpasowujący się w wycięcie w boxie. Oryginał jest z kolei zdecydowanie za głośny. Ponadto box jest skierowany do tunelu bocznego ścianką z zaczepem, czyli nie jest możliwe skierowanie tam przedmuchu między finami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko prawda i do rzeczy, tylko ta niższa obudowa nie pozwala na wciśnięcie między radiator a obudowę żadnego wentyla inntego niż oryginalny,wpasowujący się w wycięcie w boxie.

 

http://allegro.pl/sc...2711560480.html

http://allegro.pl/sc...2726596646.html

 

AC również w ofercie slimy.

 

Można bokiem przykleić klejem termicznym, przypiąć na opaskach, ablo wogóle przymocować do obudowy, a nie coolera - kwestia fantazji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Thermalright XP - 120 ma z tego co się zorientowałem wyższy radiator (63mm) dlatego z tej oferty nie skorzystałem.

 

Udało mi się kupić bardzo tanio Scythe Shuriken (niestety ten mniejszy, wentyl 100mm). Sprawdzę jak to śmiga jak tylko dojdzie.

Edytowane przez dr.elich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...