Skocz do zawartości
QBOSS82

i5 2500K / 3570K a może FX8350 ?

Rekomendowane odpowiedzi

No własnie od dłuższego czasu chodzi za mną zmiana procesora na wydajniejszy ,ponieważ od dawna siedzę na AMD to też bardzo wyczekiwałem na premierę Vishera bo nie musiał bym zmieniać płyty ale że wczoraj pojawiła się możliwość sprzedania płyty i procka to zastanawiam się też nad zmianą platformy na Intelowską. I teraz nie wiem co robić z jednej strony AMD wcale tak źle nie wypada ale patrząc na pobór mocy względem i5 strasznie odstaje, do intela musiał bym dołożyć ok 200 zł no i nie co gorszą płytę ale za to mam mniejszy pobór prądu no i bardzo dobra wydajność przy standardowych zegarach. Co byście mi doradzili - komputer głownie do Internetu ,Gier i obróbki Video

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli sprzedaż starej i kupno nowej platformy, to kalkulacja jest prosta:

 

AMD FX-8350 (760 zł) + Gigabyte GA-990XA-UD3 (370 zł) = 1130

 

Core i 2500K (815 zł) + ASRock Z77 Pro3 (325 zł) = 1140

 

Osobiście brałbym Intela, bo o ile FX w programach może go przegonić, tak w poborze mocy i grach górować będzie Core i5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanir i5-2500k. Sprswdzone Sandy Bridge kręci się lepiej i zachowuje mniejsze temperatury, niż IB, który się dość mocno grzeje.

A taki zestaw jest według mnie najbardziej opłcalny. Chipset P67 jest najlepszy do OC porównując z Z68 i Z77.

~i5-2500K /835zł

~ASRock P67 Pro3 B3 /304zł

Razem: 1139zł według cen z morele.net

 

Kolega ma taki PC:

-i5-2500k

-ASRock P67 Pro3 B3

-OCZ ZS 550W

-MSI GTX 660

-GD DDR3 2x4GB 1333MHz

-Thermalright Macho White

-Aerocool Strike X

Stabilne taktowanie przy 1,25V to 4,5Ghz, a 5,2 Ghz przy 1,3V

 

A jaki masz zasilacz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanir i5-2500k. Sprswdzone Sandy Bridge kręci się lepiej i zachowuje mniejsze temperatury, niż IB, który się dość mocno grzeje.

 

Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, i5-2500k w OC wcale nie wypada lepiej od i5-3570K. Przede wszystkim obecne egzemplarze starszego i5 prawdopodobnie kręcą się dość słabo, może być trudno trafić na sztukę robiącą więcej, niż 4,4 - 4,5GHz na rozsądnym napięciu. Większość i5-3570K z kolei osiąga bez większego problemu co najmniej 4,2 - 4,3GHz, dopiero powyżej tej wartości temperatury zaczynają gwałtownie rosnąć. Dodatkowo warto dodać, że przy tych samych taktowaniach i3-3570K jest odrobinę wydajniejszy od i5-2500k. Na uwagę zasługuje również fakt, że i5-3570K po OC jest trochę mniej prądożerny od i5-2500k. Podsumowując, oba procesory mają podobny potencjał OC, i5-3570K pod niektórymi względami wypada lepiej od i5-2500k, więc przy podobnych cenach lepiej postawić na nowszego Ivy Bridge.

 

A taki zestaw jest według mnie najbardziej opłcalny. Chipset P67 jest najlepszy do OC porównując z Z68 i Z77.

 

Zaletą P67 jest to, że łatwiej jest dorwać płytę z mocną sekcją zasilania w niskiej cenie w stylu AsRocka P67 PRO3, poza tym Z77 jest pod wieloma względami lepsze od P67, chipset ten oferuje m.in. natywne wsparcie dla SATA 3 i USB 3.0, w razie potrzeby można także korzystać ze zintegrowanego układu graficznego z procesora. Tak więc nie powiedziałbym, że P67 jest lepsze od Z77, co więcej, jestem pewien, że na płytach w cenie 300-350 zł na obu chipsetach (np. AsRock P67 PRO3 i MSI Z77A-G43 / AsRock Z77 Pro3) i5-2500k / i5-3570K podkręcałby się bardzo podobnie, ewentualne różnice sprowadzałyby się zapewne do ok. kilkunastu MHz.
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie przeczytałem coś, do czego sam powoli dochodzę po przeczytaniu wielu testów w sieci, chociaż uważam, że ewentualne różnice w OC były by nieco większe. Taki MSI Z77A-G43 nie oferuje zbyt dużej zabawy napięciami procesora, przez co może osiągać gorsze wartości, niż AsRock P67 PRO. Jednak też osobiście skłaniał bym się ku nowszej płycie z lepszymi rozwiązaniami technicznymi, o których wspomniał kolega wyżej. Z pewnością podkręcę procesor, ale nie mam zamiaru przechodzić pułapu, gdzie trzeba dać już dużo większe napięcie. Od czasu spalenia Bartona mobilnego kręcę do momentu, aż osiągnę max na tylko nieznacznie podniesionym napięciu - na tyle nieznacznie, by procesor nie uzyskiwał zbyt wysokich temperatur. Zatem Z77 jest jak najbardziej dla mnie. Jednak Ci, którzy będą chcieli walczyć o każdy Mhz, powinni pomyśleć jednak o P67, jeśli nie dysponują większą gotówką na lepszą płytę Z77

Edytowane przez wysio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego, co opisywał jeden z użytkowników forum, MSI Z77A-G43 umożliwia podniesienie napięcia na CPU o bodajże 0,16 V, jest to wartość wystarczająca do OC i5-3570K do 4,4 - 4,5GHz, powyżej tego problemem są zresztą wysokie temperatury. Różnice w wynikach OC mogą być trochę wyższe przy podkręcaniu i5-2500k, gdzie podnoszenie napięcia o większe wartości jest trochę częstszym procederem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnicy wydajności pomiędzy 4,2 a 4,5GHz raczej się nie odczuje. Różnicę w przypadku awarii zewnętrznej k. graficznej na pewno. Komfort w dostępie do złącz usb3.0 też jest zupełnie inny gdy mamy to złącze z tyłu lub na froncie.

Wszystko zależy od priorytetów.

Edytowane przez Klaus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako posiadacz MSI z77a-g43, oraz i5 3570k mogę kolejny raz podpisać się pod tym co napisał kolega Black Machine 2 posty wyżej, a mianowicie:

Plyta umozliwia podniesienie vcore tylko poprzez offsett (z poziomu windows +0.10v, oraz z poziomu bios +0.16v), dodatkowo bazowy vcore zwieksza sie wraz z ustawionym przez nas mnoznikiem.

W moim przypadku wyglada to tak (dokladnych napiec nie pamietam, dlatego podam tylko offsety)

4.2ghz AUTO+0.00v (hw monitor pokazuje w stresie 1.2v) - na tym ustawieniu jak na razie siedze, bez podnoszenia vcore milo, cicho i przyjemnie

4.4ghz AUTO+0.04v

4.5ghz AUTO+0.10v

4.6ghz - moj 3570k nie zrobi nawet po dodaniu +0.16v, ale i tak temperaturki na Coolermaster 412S przekraczaja 90st, jest juz blisko stabilnosci bo tylko bledy WHEA w logach systemu sie pojawiaja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc nie jest źle. Jest jeszcze MSI 45, ale za bardzo nie wiem, w czym jest lepsza od 43. Cena niewiele większa.

Ps. A jak to wygląda przy OC z trybem turbo? Jeśli podkręcę procesor na powiedzmy 4.3 Ghz, to będzie on cały czas tak pracował, czy jest to wartość przy Max wykorzystaniu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...