Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

W najbliższym czasie czeka mnie zakup nowego dysku - stare po mału się zapełniają. Po dłuższych przemyśleniach zdecydowałem, że najbardziej opłacalnym zakupem będzie HDD o pojemności 3TB no i tutaj dochodzimy do sedna sprawy. Na dysk chciałbym wydać jak najmniej kasy, ale z drugiej strony musi on być bezawaryjny, a przynajmniej na tyle, na ile to możliwe w przypadku jednego HDD, bez ciągłego backupu w postaci RAID. Ponieważ dysk będzie wykorzystywany jako magazyn danych, więc nie musi być szybki, ale mile widziany będzie niski poziom chałasu. Z tego co widziałem najtańsze 3TB ma Seagate, no ale poprzednie nośniki tego producenta potrafiły padać...

 

W sumie do wyboru mam:

 

http://www.agito.pl/dysk-seagate-barracuda-st3000dm001-3tb-64mb-sata600-83-568580.html?utm_medium=Feed&utm_source=ceneo.pl&utm_campaign=wszystkie&utm_content=568580

http://www.redcoon.pl/B418520-Toshiba-DT01ACA300-3TB_Desktop-od-35?refId=ceneo

http://www.agito.pl/dysk-wd-green-wd30ezrx-3tb-64mb-sata600-83-452389.html?attr=175-484924

http://www.agito.pl/dysk-wd-red-wd30efrx-3tb-64mb-sata600-83-663894.html?attr=175-484924

 

Co byście polecili?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"nie musi być szybki, ale mile widziany będzie niski poziom hałasu"

W takim razie seria "Green" powinna ciebie zadowolić

 

Może być ten co wybrałeś:

http://www.agito.pl/dysk-wd-green-wd30ezrx-3tb-64mb-sata600-83-452389.html?attr=175-484924] WD Caviar Green 3TB[/url]

Edytowane przez XarduneK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam polecam WD Red. Gwarancja rok dłużej od Green i aktualnie najcichszy na rynku z 3TB. <br /><br />Posted via Tapatalk @ Evo 3D <br /><br />

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm... WD Red chyba najchętniej bym miał z tych co podałeś ale cena nie jest niska za to jakość i cisza. Jeśli cena ma być kryterium to Seagate bo wydajność dobra i nie parkuje tak patologicznie głowic jak greeny (potrafią być wnerwiające; mam dwa oprócz wielu innych dysków i na żaden inny nie ma takiego czekania na pobudkę przy zapisach!). Podobnie jak ty planuję zakup 3TB magazyn i właściwie już wybrałem Seagate - niestety cena jest tu istotna bo całkowicie wymieniam platformę i to będzie straszna kasa (circa 5,8tys zł bez zasiłki, obudowy, monitora i grafiki). Jak możesz wydać tyle ile kosztuje WD Red to wszystko za nim przemawia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WD RED jest tylko o 50zł droższy od wersji Green.

 

Jeśli wolisz miec 50zł w kieszeni - ok, ale nie miej potem do siebie pretensji, że sie przez kolejne 2 lata irytujesz przy każdym zaśnięciu dysku z serii Green ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam że 3TB w te chwili są nieopłacalne pod względem ceny.

Dysk 2TB można spokojnie wylicytować za 260zł + KW (nowy zafoliowany z 2 letnią gwarancją tylko trzeba szukać i czakać) tymczasem najtańsze 3TB w normalnym sklepie to 465zł .

 

Dodatkowo 3TB po sformatowaniu to 2794GB

2TB to 1831GB

 

2*1831=3662GB

3662-2794= 868GB

A dopłata to 60zł

 

3TB warto brać gdy już nie mamy miejsca w obudowie na dodatkowe dyski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko aukcje allegro, gdzie szukasz, czekasz i masz farta że nikt cię nie przebił. 

nowe 2TB w sklepie 325zł

i moje wyliczenia już nie są takie opłacalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli 3TB potrzebne to ceny sklepowe: Seagate<WD Green<WD Red i tak mniej więcej wszędzie. Do tego dochodzi, że lepiej kupić Seagate`a niż Greena z jego śpiączką ;-) Red ze względu na cel wyznaczony przez producenta i gwarancję jest na tyle atrakcyjny, że nawet cena nie boli (no chyba, że np lepiej dołożyć do pojemniejszego SSD). Czasem 3TB w jednym kawałku są istotne ze względu na łatwiejsze zarządzanie backupami wielu systemów a nie tylko bo brakuje miejsca w obudowie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli w sumie zostaje albo RED, albo Seagate. A co do nieopłacalności 3TB, to ja mam w budzie aktualnie 4 dyski, w tym 3 HDD o łącznej pojemności 4TB, zapełnione w 92-95% i SSD, więc...

 

Tak czy siak dzięki wielkie za pomoc:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dyski 4 TB mają stosunek cena/pojemność podobny do 3 TB - warto więc rozważyć 4 TB.

 

Natomiast cokolwiek nie kupisz, to nie ufaj że się nie zepsuje ... dysk twardy też się może zepsuć, z tą różnicą, że dane na nim potrafią być cenniejsze niż cena dysku. Ja z tego powodu kupuję dyski po 2 sztuki (by dane były w dwóch kopiach, każda na osobnym dysku).

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zaznaczyć, że raid to nie backup.

 

"Dane na dwóch dyskach w dwóch kopiach" != RAID1 ;) można też przecież ręcznie sobie backupować. A RAID1 jak najbardziej jest backupem, jak jeden dysk padnie, to dane zostają na drugim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Specjalnie napisałem, że 'cchiałem tylko zazanaczyć'. Nie jestem pewien w jakiej konfiguracji kolega miał dyski - czy RAID czy dwa oddzielne dyski.

 

Raidy typu 1,5,6 i ich pochodnie to nie są backupy, tylko redundancja - one chronią przed pewnego rodzaju uszkodzeniami, ale nie chronią przed innymi, np logicznymi błędami czy błędami użytkownika. Jak Ci padnie kontroler RAID albo co gorsza zacznie sypać błędami to możesz mieć mirror, ale z sieczką Dołączona grafika

 

Oczywiście w przypadku dwóch oddzielnych dysków sprawa juz trochę lepiej wygląda.

 

W skrócie, kopii na różnych nośnikach w różnych miejscach nigdy za wiele Dołączona grafika

Edytowane przez _KaszpiR_
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie kieszenie kupiłeś?

 

Welland ME-740S - nic lepszego w 2011 nie znalazłem ;) Dzisiaj bym pewnie celował w ME-746E (ma SATA 3 ... natomiast ta moja nie wykluczone że 2 )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam że 3TB w te chwili są nieopłacalne pod względem ceny.

Dysk 2TB można spokojnie wylicytować za 260zł + KW (nowy zafoliowany z 2 letnią gwarancją tylko trzeba szukać i czakać) tymczasem najtańsze 3TB w normalnym sklepie to 465zł .

 

Dodatkowo 3TB po sformatowaniu to 2794GB

2TB to 1831GB

 

2*1831=3662GB

3662-2794= 868GB

A dopłata to 60zł

 

3TB warto brać gdy już nie mamy miejsca w obudowie na dodatkowe dyski

Co też za głupoty kolega opowiada... '3TB warto brać gdy nie mamy miejsca na dyski'. Warto brać jeśli się potrzebuje dużej przestrzeni - niekoniecznie instalując w obudowie 6 dysków po 500GB :) O wiele wygodniej jest mi wsadzić 2 x 3TB do budy niż się brandzlować z maluszkami :)

Edytowane przez Alphaturu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, 3TB średnio się w tej chwili opłaca, ale skoro już to ja osobiście wolałbym dopłacić do WD Purple. Przy takiej ilości miejsca na dane niezawodność dysku jest dla mnie najważniejsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...