Skocz do zawartości
Vejita

Wybór monitora do ~1500zł

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie pomóżcie bo ja już wariuje. Potrzebuje monitora do wszystkiego. Do przeglądania internetów, obejrzenia serialu, napisania trochę kodu, pogrania w gry. Będę przy nim spędzał po kilka godzin dziennie. Fajnie też żeby miał możliwości regulacji wysokości. Po wstępnej analizie mam następujące modele na oku:

27'' VA:

http://www.morele.net/monitor-benq-ew2750zl-9h-ldelb-qbe-758986/
https://pcmonitors.info/reviews/benq-ew2750zl/

75hz, dobre recenzje, fajny wygląd, brak regulacji wysokości, jednak nie wiem czy plamka nie będzie już zbyt duża no i czy kolory nie będą dużo słabsze od IPS?

 

24'' IPS (eh, ta nieszczęsna czerń):

http://www.morele.net/monitor-eizo-ev2450-ev2450-bk-5lat-gwarancji-666566/

Wszystko fajnie, dobre recenzje ale czy warto dopłacać 500zł względem U2414H? 

 

http://www.morele.net/monitor-dell-u2414h-210-adul-623905/

 

Monitor z cholernie dużymi problemami z trzymaniem norm. Może się okazać, że jedna sztuka jest idealna a druga to dno. Do tego zazwyczaj duże problemy z nierównym podświetlaniem.

 

29'' 21:9 

http://www.morele.net/monitor-lg-29ub67-b-757613/

 

Cholera wie jak 21:9 będzie się sprawować na dłuższą metę z grami. Do tego czasami mam zamiar czasami wykorzystywać monitor razem z XOne więc zmuszony byłbym do czarnych pasków po bokach.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FullHd przy 27" to będzie mało ostry obraz zbyt duża plamka. Do FullHD max 24". Lub jeśli masz mocną grafikę to 1440p 27" jakiś. A z FullHd to polecam Eizo zawalisty monitorek. Sam mam fs2434, ale nad Ev2450 też się zastanawiałem i go oglądałem jest super.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znaczy no dla mnie obecnie największa rozkmina to czy warto dopłacać ponad 400zł do ev2450 względem u2414h. Czy może jednak dać szansę 21:9? Dodatkowo w niedalekiej przyszłości będę chciał dokupić drugi monitor - na chwilę obecną mam zamiar wykorzystywać moją starą TN 24'' do tego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w tamtym czasie się przesiadałem na 1680x1050 przy 8800gts. Można i dziś się przesiadać nawet na 4k przy gtx 970 i grać w low detalach. Każdy robi jak lubi. Ale standardem jest granie w 60fps i zdecydowana większość preferuje full detale.

 

Ja kupiłem Eizo bo dobrze trzyma cenę. Jak wymienię grafikę na mocniejszą, to sprzedam Eizo i kupie następnego :), ale już 1440p lub coś w formacie 21:9. Do tego w ciągu roku będzie spory wysyp dobrych monitorów IPS 144hz w coraz lepszych cenach.

Edytowane przez lukadev

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FullHd przy 27" to będzie mało ostry obraz zbyt duża plamka. Do FullHD max 24". Lub jeśli masz mocną grafikę to 1440p 27" jakiś. A z FullHd to polecam Eizo zawalisty monitorek. Sam mam fs2434, ale nad Ev2450 też się zastanawiałem i go oglądałem jest super.

 

Wierz mi na słowo mój ma 29" a nie powiedziałbym nieostry obraz z powodu plamki.

Jeżeli 1440p odpada z powodu wydajności karty(Weź pod uwagę, że monitor raczej kupujesz na dłużej niż kartę graficzną i może warto wziąć 1440p, potem kupisz grafę pod 1440p) to ten 29" naprawdę robi robotę w porównaniu do FHD. 

 

Wielu też uważa, że Twój monitor jest lepszy niż ta nowa seria EV.

Edytowane przez NostradamuSek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wierz mi na słowo mój ma 29" a nie powiedziałbym nieostry obraz z powodu plamki.

 

To kwestia subiektywnych odczuć/przyzwyczajenia/punktu odniesienia. Teraz powiedzmy masz monitor 100ppi i jesteś zdania, że jest super. Przypuścmy, że ktoś Ci da jutro monitor o gęstości 300 ppi i pobawisz się nim tydzień-miesiąc. Jak po tym okresie dostałbyś ponownie model 100 ppi i postawił jeszcze obok tego 300ppi, to jestem pewien, że żekłbyś: co to za mydło!? Obecnie mam monitor 90 ppi i gdybym nie postawił kiedyś obok laptopa Apple MacBookPro z ekranem Retina, to pewnie nadal wydawałoby mi się, że jest cacy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakieś linki czy coś? Chętnie poczytam.

 

Nie ma po co. Po prostu Twój EV jest bardziej do biura, a FS bardziej dla graczy.

 

 

To kwestia subiektywnych odczuć/przyzwyczajenia/punktu odniesienia. Teraz powiedzmy masz monitor 100ppi i jesteś zdania, że jest super. Przypuścmy, że ktoś Ci da jutro monitor o gęstości 300 ppi i pobawisz się nim tydzień-miesiąc. Jak po tym okresie dostałbyś ponownie model 100 ppi i postawił jeszcze obok tego 300ppi, to jestem pewien, że żekłbyś: co to za mydło!? Obecnie mam monitor 90 ppi i gdybym nie postawił kiedyś obok laptopa Apple MacBookPro z ekranem Retina, to pewnie nadal wydawałoby mi się, że jest cacy :)

 

Ideał to coś powyżej 300 ppi, ale czasem chcę sobie pograć a na kartę żeby to uciągła nie chcę tyle kasy wydawać, bo gram rzadko, no i druga sprawa to cena takiego monitora, to też niebagatelna sumka jeszcze.

 

Rozważałem http://www.morele.net/monitor-lg-34um95-34um95-p-648325/... ale koszt x2, więc odpuściłem.

 

 

Z zakresu do 1500zł pozostaje dla mnie tylko wybór:

 

http://www.morele.net/monitor-dell-u2515h-210-adzg-3-lata-gwarancji-next-business-day-706876/

http://www.morele.net/monitor-lg-29ub67-b-757613/

Edytowane przez NostradamuSek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma po co. Po prostu Twój EV jest bardziej do biura, a FS bardziej dla graczy.

 

EV 2450 i FS 2434 są bardzo podobne. I to co napisałeś jest prawdą, ale ktoś mógłby odnieść wrażenie, że "do biura" to zarzut, a w tym przypadku jest wręcz przeciwnie, zwłaszcza jeżeli nie gramy jakoś mega długo, czy profesjonalnie (wtedy trzeba machnąć ręką na minusy i kupować 144Hz). EV 2450 jest pozbawiony "bajerów" dla stereotypowych, typowych graczy (których znowu nie jest tak wiele :D ), za to w codziennych zastosowaniach jest równiejszy. Do grania też się z powodzeniem nadaje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EV wyróżnia możliwość zmniejszenia podświetlenia do 0. O ile to fajne i przydatne, o tyle nie za tak dużą różnicę w cenie w porównaniu do np. U2414. A ten Dell oraz FS2434 mają najprawdopodobniej ten sam model matrycy od LG.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EV wyróżnia możliwość zmniejszenia podświetlenia do 0. O ile to fajne i przydatne, o tyle nie za tak dużą różnicę w cenie w porównaniu do np. U2414. A ten Dell oraz FS2434 mają najprawdopodobniej ten sam model matrycy od LG.

 

Nie prawdopodobnie, a na pewno :D z tym, że nie w tym rzecz. Gdyby różnicy nie było, to ok miałbyś w 100% rację, ale ta różnica jest dość spora. Eizo to jednak półka wyżej, bo matryca w LCD to nie wszystko, bardzo dużo zależy od elektroniki i tych autorskich rozwiązaniach danego producenta. Dell i te dwa Eizo to dwie różne ligi i już, mimo, że matryca ta sama.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie prawdopodobnie, a na pewno :D z tym, że nie w tym rzecz. Gdyby różnicy nie było, to ok miałbyś w 100% rację, ale ta różnica jest dość spora. Eizo to jednak półka wyżej, bo matryca w LCD to nie wszystko, bardzo dużo zależy od elektroniki i tych autorskich rozwiązaniach danego producenta. Dell i te dwa Eizo to dwie różne ligi i już, mimo, że matryca ta sama.

 

Tyle, że to są budżetówki EIZO, a one nie odbiegają wcale znacząco od np Delli Uxxxx.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że to są budżetówki EIZO, a one nie odbiegają wcale znacząco od np Delli Uxxxx.

 

 

Nooo jeżeli EIZO nazwiemy "budżetówkami" (jakąś tendencję tu widzę do używania słów, które mogą zostać zrozumiane jako zarzut), to nie wiem w jaki sposób określić Delle z serii Uxxxx.

Żeby nie przerzucać się bezsensownymi "a bo mi się tak wydaje", link do dyskusji na forum zajmującym się tylko monitorami (dyskusja dotyczy: DELL U2415 vs EIZO EV2455).

http://www.mva.pl/viewtopic.php?f=27&t=2199

 

Warto zastanowić sie nad 27" monitorem asusa MX279H na matrycy IPS w bardzo przyzwoitej cenie :) .

 

 

To zależy, czy potrzebujemy aż 27''. Ja dostałem burę od lepszej połówki za 24'' - bo to taaaakie wielkie :D

Osobiście wybrałbym mniejszy, a przyjaźniejszy dla oczu :D

Przy tych 3'' więcej jest sporo większe prawdopodobieństwo nierównego podświetlenia na przykład, a i dla niektórych lubiących duże liczby rozdzielczość "tylko" FHD to zarzut.

Edytowane przez rudy 102
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nooo jeżeli EIZO nazwiemy "budżetówkami" (jakąś tendencję tu widzę do używania słów, które mogą zostać zrozumiane jako zarzut), to nie wiem w jaki sposób określić Delle z serii Uxxxx.

 

Sądzisz, że uważam EIZO za "budżetówki", czy też EIZO wyprodukował model budżetowy, tani EV... dla przeciętnego obywatela?!

 

Dell U2515H vs Eizo EV2450 podobna cena, brałbym Della.
Dell U2414H vs Eizo EV2450 różnica ceny 50%, brałbym Della - taki rozważa autor tematu.
 
A poleciłbym i tak tego:
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od kilku miesięcy używam Benq EW2740L (wnioskuję, że nieco inna matryca, niż w ZL) i jestem umiarkowanie zadowolony.

 

Plamka rzeczywiście trochę duża, ale o ile jest to widoczne na pulpicie czy w grach sterowanych z klawiatury, o tyle w grach sterowanych padem (siedzi się przy nich nieco dalej), albo tym bardziej przy filmach znaczenia to nie ma. Dodam, że moim zdaniem problem dotyczy widocznej siatki między pikselami, a nie nieostrego obrazu. Nieostry obraz w Full HD przy 27”? Bez żartów, proszę.

 

Słabszy w porównaniu z TN czas reakcji jest czasami widoczny w grach. Monitor ma w zwyczaju nieco smużyć przy przewijaniu w poziomie scen z dużym kontrastem między obiektami. Przykład? Czarny napis na białym tle przewijany z prawej do lewej będzie minimalnie pogrubiony. Efekt ten nie występuje przy przewijaniu pionowym. Poprzeplatane pomiędzy sobą, jasne i ciemne, pojedyncze piksele również dają efekt migania podczas ruchu. Wszystko powyższe zauważysz, jeśli wiesz, czego szukać. Mało uciążliwe podczas normalnego użytkowania.

 

Na czarnym tle widać lekkie rozjaśnienia w rogach. Monitor dość długo (kilka sekund) przełącza się przy zmianie rozdzielczości lub źródła sygnału.

 

Poza tym nie ma się czego przyczepić, może poza słabym mocowaniem ekranu do podstawy, przez które monitor potrafi się trochę kiwać w przypadku potrącenia mało stabilnego biurka. Przypuszczam jednak, że każdy tak duży monitor będzie reagował podobnie.

 

Na pochwałę zasługują dotykowe guziki na przedzie panelu – miła alternatywa dla popularnych ostatnio, badziewnych przycisków z tyłu obudowy.

 

Nie mam porównania z innymi monitorami i ogólnie rzecz biorąc ani nie odradzam, ani jakoś zbyt gorliwie nie zachęcam. Napisałem to, czego niestety sam nie byłem w stanie dowiedzieć się przed zakupem.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Dell U2515H vs Eizo EV2450 podobna cena, brałbym Della.

Dell U2414H vs Eizo EV2450 różnica ceny 50%, brałbym Della - taki rozważa autor tematu.
 
A poleciłbym i tak tego:
 

 

 

 

Oraz U2415 vs. EV2455 - 700zł różnicy w cenie. Wybór - Dell.

 

W cenie >1500zł monitor obsługujący tylko 6bit+FRC to żart.

U2415 vs. EV2455 takiej opcji nie rozważaliśmy, bo różnica jest dużo za duża. Ten Eizo jest po prostu za drogi i już (cena/możliwości słabo wypada).

 

 

Oj coś obaj panowie skłaniają się ku "drobnej" przesadzie.

Ale do konkretów:

 

EV 2450: cena 1264zł

U2515H: cena 1399 zł

U2414H: cena 939 zł

 

We wszystkich przypadkach przesyłka darmowa:

Dell U2515H vs Eizo EV2450 różnica w cenie 135 zł

Dell U2414H vs Eizo EV2450 różnica w cenie 325 zł (czyżby to było 50%, bo chyba coś źle liczę :P )

 

 

 

 

A poleciłbym i tak tego:

 

http://www.morele.ne...9um57-p-730196/lubich droższe wersje.

ponieważ?

Czyżby znów rozmiar/rozdzielczość jako jedyny argument?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 
Tyle w temacie cen, nie latam po cenowarkach, by czepiać się cen.
 

 

ponieważ?

Czyżby znów rozmiar/rozdzielczość jako jedyny argument?

 

Ponieważ.. znajdź moje posty, bo się już o 21:9 wypowiadałem. Akurat rozmiar i rozdzielczość to tylko dodatkowe atuty, nie wspomnę nawet o cenie.

 

 
To są w zasadzie te same monitory.
Edytowane przez NostradamuSek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 
Tyle w temacie cen, nie latam po cenowarkach, by czepiać się cen.
 

 

 

Ponieważ.. znajdź moje posty, bo się już o 21:9 wypowiadałem. Akurat rozmiar i rozdzielczość to tylko dodatkowe atuty, nie wspomnę nawet o cenie.

 

 

Nie czepiam się cen (a już tekst o lataniu po cenowarkach, to już w ogóle mistrzostwo :P ), a argumentu, że różnica w cenie to 50%. Na przykładzie jednego sklepu, uogólnianie, że tak jest i już, "bo nie będę sprawdzał" jest już w ogóle "z czapy".

Idąc tym tropem różnica między tymi monitorami w JEDNYM sklepie, to raptem 265zł i nie wiem jak by nie liczyć, to nie jest 50%.

 

http://www.redcoon.pl/B508810-Dell-UltraSharp-U2414H-LED-IPS_Monitory-TFT?xtmc=U2414H&xtcr=1 - Dell 999zł

http://www.redcoon.pl/B568798-EIZO-FlexScan-EV2450-GY-LED-IPS_Monitory-TFT?xtmc=EV+2450&xtcr=2 Eizo 1264 zł

 

I powtórzę jeszcze raz, nie chodzi o cenę, a o lekkomyślne argumenty, że jeden z monitorów jest o połowę droższy, bo nie jest. I kropka.

Wybór dla mnie osobiście prosty przy takiej różnicy w cenie i tak dużej różnicy w jakości.

Eizo. I kropka :P

Edytowane przez rudy 102

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okiej. To sobie kup tego EIZO i kropka.

 

Ja podałem ci ceny z morele. Masz 50%? To skończ hejtować. U ciebie jest 25%. Niech będzie.

Za ten EIZO 1265 zł to i tak ten LG jest lepszym wyborem.

 

Równie dobrze mogę zaproponować

http://ajkomp.pl/monitor-dell-u2412m-24-1610-ips-4xusb-90rot-dvi-dhdcp-dp-vga-3yppg-p192900.htmlza 634 zł z matrycą 16:10 i będziesz miał ponad 100% przebicie cenowe, a monitor nie będzie odbiegał od wersji u2414.

 

Mniejsza z tym.

 

 
To są te same monitory w zasadzie. Usprawiedliwisz różnicę w cenie?
Edytowane przez NostradamuSek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 
To są te same monitory w zasadzie. Usprawiedliwisz różnicę w cenie?

 

 

Ja mogę spróbować tak na szybko . Na pewno dell ma lepszą matrycę i lepsze odwzorowanie kolorów, do tego ma hub 5x  usb 3.0  i dużo więcej portów LG ma tylko 2 x HDMI, a Dell ma  wszystkie popularne. A Eizo to trochę inna liga niż LG czy dell.

 

Edytowane przez lukadev

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci tak jak kupowałem swojego http://www.morele.net/monitor-lg-29ma73-29ma73d-pz-607498/

 

była konkurencja od AOC-a i Della. Identyczne matryce od LG.

Za AOCa (chyba ten AOC q2963Pm )chcieli 1400, LG kupiłem za 1520zł, Dell kosztował pod 1900zł.

Mój dodatkowo ma tuner TV, pilota do sterowania monitorem. Konkurencja tego nie miała.

 

Bez tego tunera, LG na pewno byłyby tańszy od AOCa, bo wersje bez, LG też miał. 

Tutaj mielibyśmy różnicę do Della rzędu 500-600zł. Warto dopłacić? Nie.

 

Samo EIZO owszem, to inna liga (serie np CS,CX,CG), co nie oznacza, że nie produkuje monitorów w klasie Dell czy LG.

Jak myślisz dlaczego kosztuje on jak na standardy EIZO "tylko" 1250zł?

 

Poza tym każdy kupuje do własnych potrzeb i na własny portfel.

Ja tam swoją opinię wyraziłem i o to chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z monitorami to jest często tak, ż model za 800pln ma tą samą matrycę co inny model za 1800pln. Tylko w dzisiejszych czasach sama matryca to nie wszystko. Bardzo ważna jest zastosowana elektronika, która steruje monitorem.  Elektronika wpływa na np. input lag, jakość wykonanego podświetlenia i sterowanie nim wpływa na poziom srebrzenia i odwzorowanie kolorów itd.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci tak jak kupowałem swojego http://www.morele.net/monitor-lg-29ma73-29ma73d-pz-607498/

 

była konkurencja od AOC-a i Della. Identyczne matryce od LG.

Za AOCa (chyba ten AOC q2963Pm )chcieli 1400, LG kupiłem za 1520zł, Dell kosztował pod 1900zł.

Mój dodatkowo ma tuner TV, pilota do sterowania monitorem. Konkurencja tego nie miała.

 

Bez tego tunera, LG na pewno byłyby tańszy od AOCa, bo wersje bez, LG też miał. 

Tutaj mielibyśmy różnicę do Della rzędu 500-600zł. Warto dopłacić? Nie.

 

Samo EIZO owszem, to inna liga (serie np CS,CX,CG), co nie oznacza, że nie produkuje monitorów w klasie Dell czy LG.

Jak myślisz dlaczego kosztuje on jak na standardy EIZO "tylko" 1250zł?

 

Poza tym każdy kupuje do własnych potrzeb i na własny portfel.

Ja tam swoją opinię wyraziłem i o to chodzi.

 

Chcę już skończyć tę durną pyskówkę i to moja ostatnia wypowiedź w tej kwestii.

 

Pisałeś o różnicy 50% powołując się na JEDEN sklep. I od tego się zaczęło i tak naprawdę o to mi chodzi. Skupiam się na tych dwóch monitorach.

Bo jeśli różnica w cenie nie jest tak kolosalna, to Dell staje się mniej atrakcyjny, a Eizo bardziej (cały czas rozważając tę parę).

 

Stałem przed dokładnie takim wyborem: U2414H, czy EV 2450 (nie gram aż tak dużo, żeby skłaniać się ku FS 2434) i dłuuugo się wahałem.

Po lekturze "internetów" i opinii ludzi, którzy te monitory widzieli, dotykali, kupowali, rozważając stosunek cena/możliwości/jakość dopłaciłem 265 zł do EIZO. Jestem bardzo zadowolony zadowolony (przesiadka z porządnego, choć już leciwego CRT).

 

A na argument, że to ta sama matryca (o ile padnie :D )... Samochody też mają te same silniki...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rudy 102

 

Ostatnia wypowiedź nie była do Ciebie, a pyskówki na razie nie zauważyłem, tym bardziej durnej, hamuj się trochę.

 

Masz pretensje, że z morele mi % wychodzą? Za drogo mają? To napisz do nich. Znalazłeś taniej, super może autor zdecyduje się.

 

Sam niedawno kupowałem LG (przesiadka z iIyama HM204DT) i też nie narzekam.

Pewnie przy różnicy ok 250zł sam bym dopłacił, gdybym rozważał tylko Della u2414h a EIZO EV2450. Ciekawe co taka promocja na nie.

 

 

 

 

Z monitorami to jest często tak, ż model za 800pln ma tą samą matrycę co inny model za 1800pln. Tylko w dzisiejszych czasach sama matryca to nie wszystko. Bardzo ważna jest zastosowana elektronika, która steruje monitorem.  Elektronika wpływa na np. input lag, jakość wykonanego podświetlenia i sterowanie nim wpływa na poziom srebrzenia i odwzorowanie kolorów itd.

 

Wszystko zgoda. Oby tylko została zachowana cena/jakość. Jak porównywałem testowo AOCa, LG i Dell 21:9, to tych różnic nie widziałem, a na pewno nie na tą kwotę. Cena/jakość wygrał LG.

 

Z drugiej strony coś nie wierzę, że monitory za 800 mają tą samą matrycę co te za 1800, są z sobą zamienne? Raczej nie. No, ale nie ten temat. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...