Skocz do zawartości
snowqwer

[3700] Procesor + RAM + płyta do gier (1440p) i multimediów

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

niecały tydzień temu złożyłem sobie nowy zestaw z zamiarem podkręcania. Szybko okazało się, że temperatury jakie osiąga ten procek są duże, a sztuka która mi się trafiła nie jest wybitnie dobra (standardowe 5.1Ghz przy 1.185V, 5.5Ghz przy 1.38V).

Zastanawiam się i zwracam z prośbą o opinie, czy nie lepiej i bardziej przyszłościowo byłoby wymienić płytę i ramy na DDR5 (np. płyta Asus TUF GAMING B660M-PLUS WIFI ,ramy Kingston Fury Renegade RGB 16GB DDR5 6000MHz CL32 ) i używać tego procesora na standardowym taktowaniu 5100Mhz. W obecnym zestawie mam 32gb, aby nie bawić się już z tym w przyszłości, 16gb na razie by starczyło, a drugą kostkę mógłbym dołożyć w przyszłości, ewentualnie wymienić na jakieś szybsze pamięci, gdy stanieją.

Trochę szkoda mi używać procka z odblokowanym mnożnikiem na płycie bez OC, ale zakup nowego chłodzenia to też dodatkowe koszty, które nie przyniosą raczej mega wzrostów.

 

Czy waszym zdaniem zwrot obecnej płyty i ramów, a także zakup wyżej wymienionych będzie lepszym pomysłem? Komputera nie mam zamiaru wymieniać przez najbliższe kilka lat.  Ewentualnie chętnie sprawdzę też jakieś inne propozycje pamięci lub płyt.

Koszt wychodzi podobny, choć mniejszy w przypadku zestawu z DDR5.

Zestaw jaki zakupiłem:

- i5 13600K (1830zł)

- Z690 TUF Gaming DDR4 (1200zł)

- Kingston Fury Renegade 3600MHZ CL16 32GB (660zł) (podkręcone do 4000mhz), dla przykładu wstawiam wyniki przed i po:

Spoiler

 

stock.png.aa3844b4942f4ff9ea45f2e2f7655af2.pngOC_RAM_4000.png.8e99a7b2a4523ea4f8706073685290f5.png

 

 

Reszta moich gratów to:

-monitor LG 27gp850 165hz

-zasilacz SilentiumPC Supremo FM1 550W (zmienię go w przyszłym miesiącu)

-chłodzenie Fortis 5

-karta XFX RX6750XT

Edytowane przez snowqwer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.11.2022 o 17:55, snowqwer napisał:

czy nie lepiej i bardziej przyszłościowo byłoby wymienić płytę i ramy na DDR5

NIE 🙂

W dniu 9.11.2022 o 17:55, snowqwer napisał:

 Szybko okazało się, że temperatury jakie osiąga ten procek są duże

W testach widziałem i5 13600K mocno się grzeją.

W dniu 9.11.2022 o 17:55, snowqwer napisał:

standardowe 5.1Ghz przy 1.185V, 5.5Ghz przy 1.38V).

Przy tak wielkim napięciu nie dziwota, że CPU gorący.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. 

23 godziny temu, Raidenorius napisał(a):

masz już platformę, której wąskim gardłem jest bardziej GPU niż cpu. 

 

Kartę możliwe że zmienię w niedługim czasie, a procesor, płyta, ramy prawdopodobniej zostaną na dłużej dlatego chciałbym złożyć możliwie najwydajniejszy zestaw na tą chwilę. Ktoś zasugerował mi żeby lepiej kierować się w 13700k + b660, bo ta i5 i tak mocno się grzeje bez kręcenia. Co myślicie? Jeśli chodzi o koszty wychodzi praktycznie tak samo, więc poważnie się zastanawiam nad takim zestawem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, w tym momencie rozchodzi się o różnice w ramach.

Jeżeli, tak jak planujesz, kupisz jedną kość, to nie zobaczysz żadnego przyrostu. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest 2x8gb niż 1x16gb

Resztę masz tu https://www.purepc.pl/jaka-pamiec-ram-ddr5-do-procesora-intel-core-i5-13600k-test-zestawu-g-skill-trident-z5-rgb-6800-mhz-cl34

Dla bardzo dużego uproszczenia, załóżmy, e twój aktualny ram to ten najgorszy w teście, a ten, który byś kupił (zakładając 2x8gb lub 2x16gb), to ten najlepszy. Bo mniej więcej o takiej różnic piszemy, zakładając, że CPU z tym samym taktowaniem tu i tu.

Czy to gra warta świeczki? Sam już decyduj. 

 

Edytowane przez Raidenorius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, snowqwer napisał:

Ktoś zasugerował mi żeby lepiej kierować się w 13700k + b660, bo ta i5 i tak mocno się grzeje bez kręcenia. Co myślicie?

Ciekawe kto Ci to zasugerował, biorąc pod uwagę, że i7 13700K grzeją się jeszcze bardziej:

https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i7-13700k/23.html

Ktoś tu kiedyś pisał że te nowe CPU 13 gen się nie grzeją (miał i5 13600K) ... gość miał UnderVolting + chłodzenie wodne 🤣

Na stock, się gotują. Procesory AMD 7xxxX podobnie.

MOŻE jak pojawią się nowsze BIOS, to MOŻE producenci obniżą napięcie i MOŻE 13 generacja procesorów "K" Intel, nie będzie taka gorąca - ale jak na razie, przy fabrycznych ustawieniach, są to gorące kluchy.

Jak nie chcesz gotować na CPU, to obecnie "stare" i5 12 generacji, a nawet "stare" i7 12 generacji, przy fabrycznych limitach (zalecanych przez Intel), nie gotują się. Ewentualnie "stare" Ryzen 5xxx (5600, 5900) też się nie gotują. Zobaczymy jak będzie na AMD 7xxx (bez X).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...