Skocz do zawartości
Okami

Chłodzenie pod i7 13 gen za około 800 zł

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jako że jestem troche w czarnej D...

Szukam porady/pomocy w dobraniu chłodzenia. Z góry mówie że, nie chcę ENDORFY ponieważ właśnie trzeci raz ją zwracam. (Navis f280 1. Brak części, 2. Łożysko 3. Łożysko.) Zalezało by mi na dobrej kulturze pracy oraz wydajnym chłodzeniu CPU. Nie zalezy mi na ARGB i RGB (świecidełka mnie nie interesują). Myślę że tak do około 800 zł

mam:

Obudowa Genesis 505F (Więc, pewnie najlepiej bedzie na topce 280mm)

płyta gł. MSI mag z690 tomahawk wifi ddr5

Procek I7 i7-13700k

Zasilacz MSI MPG A850G PCIE5 850W 80 Plus Gold

Myślałem nad:
Arctic Liquid Freezer II 280 
i
be quiet! Silent Loop 2 280mm (BW011)

Edytowane przez Okami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arctic LF II to zawsze dobry wybór, ale trzeba się upewnić czy zmieści się w obudowie na topie. Kiedy ja szukałem obudowy pod ALF II 280 to wybór był niewielki. Postawiłem na Phanteksa P500A w wówczas świetnej cenie 389 zł.

Wysłane z mojego CPH2399 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.04.2023 o 16:44, Mr.T... napisał:

Witam

na Arctic Liquid Freezer II 280, jest udzielna gwarancja 72 miesiące, to będzie lepszy wybór. 

W dniu 16.04.2023 o 08:41, radiergummi napisał:

Arctic LF II to zawsze dobry wybór, ale trzeba się upewnić czy zmieści się w obudowie na topie. Kiedy ja szukałem obudowy pod ALF II 280 to wybór był niewielki. Postawiłem na Phanteksa P500A w wówczas świetnej cenie 389 zł.

Wysłane z mojego CPH2399 przy użyciu Tapatalka
 

Chłodzenie aio Arctic 280 nie pasuje jest za wysokie o 10mm. Na topie nic w sumie nie pasuje, ledwo mieści się endorfy...

Zostaje mi front gdzie też nie mam pewności że się coś zmieścić, niby Arctic będzie na styk nie wielki odstęp będzie od grafiki, już nawet jak miałem tego arctika to nie pomyślałem żeby go tam przyłożyć i zobaczyć ale według miarki zostanie naprawdę mało miejsca między chłodzeniem a grafą... W sumie teraz jestem bez pc. A składany miesiąc temu.  Poradzicie coś jeszcze może ? Bo teraz to jestem w jeszcze większej czarnej [gluteus maximus] ...

Jeszcze może corsair h150i elite 280 chyba jest ciut mniejsze. 

(Grafa Asus 4070ti tuf)

Edytowane przez Okami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Okami napisał:

Chłodzenie aio Arctic 280 nie pasuje jest za wysokie o 10mm. Na topie nic w sumie nie pasuje, ledwo mieści się endorfy...

czyli wychodzi na to ze po miedzy deklarowana specyfikacja , czyli wymiarami , a realem są różnice ...

czy mógł byś zamieścić stosowna forteczkę jak to wygląda , po zamontowaniu AIO na górze, oraz druga z przodu i obsadzana grafika RTX 4070ti.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Mr.T... napisał:

czyli wychodzi na to ze po miedzy deklarowana specyfikacja , czyli wymiarami , a realem są różnice ...

czy mógł byś zamieścić stosowna forteczkę jak to wygląda , po zamontowaniu AIO na górze, oraz druga z przodu i obsadzana grafika RTX 4070ti.   

Tera nie mam chłodzenia odrazy powracałem, wczoraj. Ale różnica w otworach była 1-2 mm na górze, też przez to że ten plastik wbudowany w obudowę trzymający USB robi swoje od strony szyby po jest po skosie. Więc tak chłodnica jest za długa o jakieś 5mm w endorfy... A w arctiku za wysoka i to sporo około 20mm. 

Zmieściło by się tu chłodzenie 305x140x 26-27

Edytowane przez Okami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może inaczej, jest jakieś chłodzenie 240 które dało by radę z tym prockiem bez problemu w identycznych, lepszych ale niewiele gorszych parametrach chłodzenia i hałasu?

Albo nowa obudowa. Fractal Design Pop XL Air?

Edytowane przez Okami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Okami napisał:

Może inaczej, jest jakieś chłodzenie 240 które dało by radę z tym prockiem bez problemu w identycznych, lepszych ale niewiele gorszych parametrach chłodzenia i hałasu?

a może chłodzenie powietrzne wieżowe ? 

be quiet! Dark Rock Pro 4 120/135mm

lub Noctua NH-D15 2x140mm ,  tylko to jest wielkie bydle XD 

wisz , obecnie to albo trzeba kupić obudowę wielka jak stodoła cena +/- 1000 PLN , aby AIO było przewidziane do montażu, bo inaczej trzeba kombinować ...

 co do obudowy to np. obudowy od "be quiet!" - przeważnie największa wada to , rozmieszczenie przepustów do kabli. 

 a może pójdziesz trochę inna droga ? , bo chłodzenie XXX wszystkiego nie załatwi ...

skoro posiadasz procesor z literka K to znacząco ułatwia sprawę , wystarczy w biosie ustawić limit  125W czy nawet zmniejszyć go na 115W i zobaczyć jak będzie się zachowywał procesor pod względem temperaturowym, wydajnościowym i czy będzie pracował stabilnie, ustawić na sztywno w biosie dla wszystkich rdzeni 5GHz czy nawet 4.9GHz , w systemie -opcje zasilania- dodatkowe opcje zasilania-zmień ustawienia planu (zakładam ze jest wysoka wydajność , ok ) -zmień zawansowane ustawienia zasilania - +zarzadzanie energia procesora - minimalny stan procesora (ustaw 0) - maksymalny stan procesora (ustaw 95 czy nawet 90).

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Mr.T... napisał:

a może chłodzenie powietrzne wieżowe ? 

be quiet! Dark Rock Pro 4 120/135mm

lub Noctua NH-D15 2x140mm ,  tylko to jest wielkie bydle XD 

wisz , obecnie to albo trzeba kupić obudowę wielka jak stodoła cena +/- 1000 PLN , aby AIO było przewidziane do montażu, bo inaczej trzeba kombinować ...

 co do obudowy to np. obudowy od "be quiet!" - przeważnie największa wada to , rozmieszczenie przepustów do kabli. 

 a może pójdziesz trochę inna droga ? , bo chłodzenie XXX wszystkiego nie załatwi ...

skoro posiadasz procesor z literka K to znacząco ułatwia sprawę , wystarczy w biosie ustawić limit  125W czy nawet zmniejszyć go na 115W i zobaczyć jak będzie się zachowywał procesor pod względem temperaturowym, wydajnościowym i czy będzie pracował stabilnie, ustawić na sztywno w biosie dla wszystkich rdzeni 5GHz czy nawet 4.9GHz , w systemie -opcje zasilania- dodatkowe opcje zasilania-zmień ustawienia planu (zakładam ze jest wysoka wydajność , ok ) -zmień zawansowane ustawienia zasilania - +zarzadzanie energia procesora - minimalny stan procesora (ustaw 0) - maksymalny stan procesora (ustaw 95 czy nawet 90).

 

Wiesz ale to i tak dalej kwestia tego że chłodzenia nie mam żadnego obudowa jest jaka jest, i pewnie zaczął bym trzeba w ustawieniach jak chłodzenie by nie wyrabiało. 

I tak masz dużą rację trzeba by zmienić obudowę na co się zaczelem nastawiać, patrzyłem na takie bydle bo po prostu mam trochę dość czekania i nie używania tego bo inaczej wyleci to przez okno heh.

Co od obudów to zwróciłem uwagę na:

phanteks P500A i G500A, chociaż nie do końca wiem czym się różnią.

Oraz Lian Li LANCOOL III

Ostatecznie tyle mogę dać... Do tego jakieś dobre chłodzenie na top i będzie bajka 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mr.T... napisał:

powinna ogarnąć temat , przynajmniej wedle opisu produktu.

Wiadomo jak to opis, ale czytałem oceny i tak może być delikatny problem jak ramy są wysokie, a ja takie chyba mam. Więc zostaje eclipse, nie będę już ryzykował w sumie. Wziąłem eclipse g500a

Edytowane przez Okami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jak aio nie wchodzi, a nie chcemy za dużo wydać,  to noctu nh-d15s. Lepiej niż d15 (bez s), bo wydajność bardzo podobna, a mamy offest (pierwszy slot pci wolny), dużo lepsza kompatybilność ramu co do wysokości, a do tego taniej i ciszej. 

Pod ten cpu i do tej budy nic lepszego nie znajdziemy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...