Skocz do zawartości
PL1992

Czy da się coś kupić i wymienić, żeby to jakoś działało?

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

[quote] z jednej strony chce mnie max oferowana wydajność , ale tak aby temperatury były jak najniższe ... , pytanie w jaki sposób chciał by to pogodzić ? [/quote]

Miałem 14700kf i da się -  https://imgbb.com/3sHm9MS  -  https://imgbb.com/cydTFM2

Edytowane przez ju-rek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcę, żeby to po prostu jakoś działało. Jak go sprzedam i kupię laptopa, to na pewno będzie działał gorzej od tego, ale chociaż będzie ciszej i będą normalne temperatury.

Jak włączam CINEBENCH to robią się temperatury powyżej 90°C, ale po jakimś czasie spadają do ~73°C (0,992V). Na początku było max napięcie 1.312 V. Jakby się dało jakoś zrobić, żeby nigdy nie było 1.3 V, to może jakoś by to działało.

Przy tym chłodzeniu jest bardzo mało miejsca, więc raczej większego tu nie zmieszczę. No i czytałem, że jest bardzo dobre (nawet lepsze niż 360). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do twojej obudowy wejdzie na górę max chłodzenie 280, które będzie o wiele lepsze i cichsze od 240.  Sprawdziłem na stronie Corsair.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet jak wejdzie większe, to i tak będzie to to samo tylko z większymi wentylatorami.

Za moje dałem 429 zł i teraz miałbym jeszcze płacić 739 zł za coś, co nie wiadomo, czy coś zmieni...

Pompa pewnie ta sama i będzie tak samo głośno jak teraz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie każe ci kupować Corsair,  jest wiele innych lepszych i tańszych AIO w rozmiarze 280. Dostałeś wiele porad, czy z nich skorzystasz twoja sprawa. Tyle w temacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z Corsairem mam ładnie podłączone wszystkie wentylatory z tyłu za płytą główną. No i o wiele lepiej to wygląda, jak obudowa i chłodzenie mają takie same wentylatory. Tak to musiałbym zmieniać obudowę. Na początku myślałem o tym nowym chłodzeniu Arctic (było tanie), ale za grube i nie zmieściłbym go tutaj. No i z tego, co sprawdzałem, to moje chłodzenie jest lepsze nawet od innych 360, więc nie wiem po co miałbym wymieniać na 280.

Na razie żadna porada nic mi nie dała. Jedynie nie zmieniałem chłodzenia, bo jest drogie i nie wiadomo, czy coś da. Jakbym miał np. cały czas 80°C, to mógłbym zmienić chłodzenie, żeby mieć np. 75°C. A tak to po co zmieniać, jak nawet na takim można mieć 60°C. Tylko czasami robi się bardzo duże napięcie i wtedy rośnie do 100°C. Jak zmienię chłodzenie, to raczej napięcie się nie zmieni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle czasu i dalej nie da się używać tego komputera.

Już przestałem zwracać uwagę na hałas i temperaturę, ale jak coś robić, jak przy niewielkim obciążeniu czasem tak się zatnie, że jedynie przyciskiem na obudowie da się go wyłączyć. Czasami działa normalnie przez cały dzień, a czasem nagle przestanie działać. Mysz i klawiatura nie działają. Trzeba go przyciskiem wyłączyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałeś, że czasami napięcie podnosi się do dużych wartości. Ustaw w biosie manualnie napięcie dla procesora, bo z tego co piszesz Vcore jest dynamicznie przydzielane. Pod obciążeniem wartość Vcore wynosi 1.25Volt ?

Jeżeli tak, to Vcore ustawić na 1.25Volt i zatwierdzić. Może to ustabilizuje procesor. Ja u siebie mam na manual Vcore, bo offset powodował problemy i czasem w idle napięcie było tak niskie, że komputer się zawieszał. Teraz mam stałe 1.168Volt i zero problemów od paru lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy 1.25V to od razu po włączeniu komputera jest ~46°C, a program Cinebench wyłącza się od razu po kliknięciu "start".

Przy 1.3V program działa przez chwilę, ale później też się wyłącza.

Edytowane przez PL1992

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na jakie wartości masz ustawione limity mocy? (choć i7 14700K to i tak grzejnik, skoro PL2 ma 253W - wybrałbym inny procesor, choćby i5 14600K i ustawił limity mocy ze specyfikacji, czyli PL1=125W, PL2=181W, TAU=56s - możesz to ustawić na obecnym CPU by zobaczyć jakie by to miało temperatury)

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, PL1992 napisał:

Przy 1.25V to od razu po włączeniu komputera jest ~46°C, a program Cinebench wyłącza się od razu po kliknięciu "start".

Przy 1.3V program działa przez chwilę, ale później też się wyłącza.

To jakie płyta wbija Vcore na automatycznym ustawieniu ?

1.3V i jest za nisko ?   Robiłeś OC procesora ? Może masz za wysokie taktowanie i napięcie leci do góry ? Coś tam w biosie jest nie tak ustawione.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za każdym razem inaczej. Raz było Max 1.35V, raz 1,45V.

OC nie robiłem (nawet zmniejszałem). Teraz to już nie pamiętam, co tam ostatnio było ustawione.

Na pewno nie wymienię na gorszy i do tego droższy procesor 14600K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przywróciłem ustawienia, coś zmieniłem i teraz jest tak: włącza się Cinebench na 1.2V, ale po kilku sekundach zmniejsza się zużycie procesora do 60% (i wtedy jest 70°C).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem jeszcze różne inne ustawienia i za każdym razem tak jest, że w każdej chwili może się komputer zaciąć. Pomaga tylko wyłączenie przyciskiem i tracę wszystko.

Chyba nie da się nic zrobić, żeby to działało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do Twojego zestawu jest potrzebny ktoś znający się na temacie. Ogarnie bios oraz chłodzenie i będzie OK. Można nawet skorzystać z jakiegoś serwisu komputerowego odpłatnie, jak nie masz koło siebie nikogo kto się zna na komputerach. Sam tego nie ogarniesz i będziesz się męczyć na tak wydajnym sprzęcie. To aż szkoda Twoich nerwów i sprzętu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapłacę komuś, a 2 dni później znowu nie będzie działać.

Trzeba zbierać na nowy procesor i płytę. Może to coś da. Niedługo mają być jakieś nowe Ryzen 9000, ale nie wiem, w jakiej cenie i czy będą dobre.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoje podejście zniechęca myślę osoby aby Ci pomóc, przy tych procesorach trzeba niestety poszperać w biosie aby zlecieć z temperaturami aby zestaw zrobił się wydajny i zarazem cichy. I wymieniać platformę tylko z tego powodu no to co pozostało życzyć powodzenia.

https://www.asrock.com/MB/Intel/Z690 Taichi Razer Edition/Specification.pl.asp#BIOS

 

Nie śmiem nawet twierdzić że tego nie sprawdziłeś ale tak dla zasady podaj wersję biosu jaką masz aktualnie.

 

Edytowane przez P3ch
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.05.2024 o 12:30, PL1992 napisał(a):

Chcę, żeby to po prostu jakoś działało. Jak go sprzedam i kupię laptopa, to na pewno będzie działał gorzej od tego, ale chociaż będzie ciszej i będą normalne temperatury.

Jak włączam CINEBENCH to robią się temperatury powyżej 90°C, ale po jakimś czasie spadają do ~73°C (0,992V). Na początku było max napięcie 1.312 V. Jakby się dało jakoś zrobić, żeby nigdy nie było 1.3 V, to może jakoś by to działało.

Przy tym chłodzeniu jest bardzo mało miejsca, więc raczej większego tu nie zmieszczę. No i czytałem, że jest bardzo dobre (nawet lepsze niż 360). 

I tu zrobisz szpagat niestety. Najwydajniejsze, lub jak kto woli, wydajne laptopy to też zawsze głośne laptopy. Duża wydajność wymaga dużej ilości energi a ta zwykle generuje duże ilości ciepła. O ile w dobrze chłodzonej stacjonarce temat do ogarnięcia poprzez odpowiednie krzywe wentylatorów - o tyle w laptopie masz co dał producent i niestety jak krzywo trafisz to będziesz bardziej narzekał niż na stacjonarkę.

Druga sprawa, jak sprzedasz - o ile sprzedasz. Kompy za taką kasę składane są indywidualnie - w sensie - jak ktoś wywala 10k na sprzęt to sam dobiera sobie po kolei wszystko po swoje widzimisię - rgb, chłodzenia, obudowę, nawet kolory podzespołów. Chcąc sprzedać cały komp musisz odpowiednio nisko go wycenić, by ktoś chciał go wziąć i zaakceptować Twoje widzimisię. A tak... a tak musiałbyś sprzedawać podzespoły indywidualnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od kilku miesięcy nic nie robię, tylko cały wolny czas poświęcam na zmianę ustawień biosu, co i tak nic nie daje.

Przy automatycznych ustawieniach robi się aż 1,42V przy bardzo niewielkim obciążeniu procesora.

Bios 19.02 - jest jakiś nowszy, ale wersja beta dla Intel 12th /13th

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Qrdello napisał:

I tu zrobisz szpagat niestety. Najwydajniejsze, lub jak kto woli, wydajne laptopy to też zawsze głośne laptopy. Duża wydajność wymaga dużej ilości energi a ta zwykle generuje duże ilości ciepła. O ile w dobrze chłodzonej stacjonarce temat do ogarnięcia poprzez odpowiednie krzywe wentylatorów - o tyle w laptopie masz co dał producent i niestety jak krzywo trafisz to będziesz bardziej narzekał niż na stacjonarkę.

Druga sprawa, jak sprzedasz - o ile sprzedasz. Kompy za taką kasę składane są indywidualnie - w sensie - jak ktoś wywala 10k na sprzęt to sam dobiera sobie po kolei wszystko po swoje widzimisię - rgb, chłodzenia, obudowę, nawet kolory podzespołów. Chcąc sprzedać cały komp musisz odpowiednio nisko go wycenić, by ktoś chciał go wziąć i zaakceptować Twoje widzimisię. A tak... a tak musiałbyś sprzedawać podzespoły indywidualnie.

Już wiemy za ile co kupił to teraz czekamy na promocje od niego i weźmiemy : ))

3 minuty temu, PL1992 napisał:

Od kilku miesięcy nic nie robię, tylko cały wolny czas poświęcam na zmianę ustawień biosu, co i tak nic nie daje.

Przy automatycznych ustawieniach robi się aż 1,42V przy bardzo niewielkim obciążeniu procesora.

Bios 19.02 - jest jakiś nowszy, ale wersja beta dla Intel 12th /13th

Ok, a zrobiłeś to o co chłopaki prosili, ustawiłeś PL1, PL2 na limicie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem włożyć kij w mrowisko, ale przedmówcy @Qrdello @P3ch mnie ubiegli.

@PL1992 Jeśli nie masz zaufania do ekspertów w postaci jakiegoś lokalnego serwisu, nie wspominając o forumowiczach którzy aktywnie chcą pomóc Ci rozwiązać problem, to mam dla Ciebie doskonałe rozwiązanie. Kupię od Ciebie tę płytę i CPU (o ile papiery z gwarancjami są w porządku) - ile za nie chcesz? Wtedy problem sam się rozwiąże.

Po lekturze całego tematu to mi wygląda na typowy błąd PEBKAC.

Edytowane przez czapla_pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, PL1992 napisał(a):

Od kilku miesięcy nic nie robię, tylko cały wolny czas poświęcam na zmianę ustawień biosu, co i tak nic nie daje.

Przy automatycznych ustawieniach robi się aż 1,42V przy bardzo niewielkim obciążeniu procesora.

Bios 19.02 - jest jakiś nowszy, ale wersja beta dla Intel 12th /13th

Zacznijmy od tego, że ktoś musi Ci przejrzeć złożenie tego kompa od podstaw. Raczej mało normalne jest żeby aż tak spartolić montaż żeby, jak pisałeś wcześniej, w kilka sekund procek łapał na wodzie 100C, no chyba że AIO nie dociska do procesora, albo w biosie masz kwiaty i wykwity jakieś.

Dla porównania - 20 minut temu skończyłem przekładkę całego kompa z jednej obudowy do drugiej. Całego, od podstaw. Trwało to z rozplanowaniem niecałe 2h, nie jest jeszcze skończone ale zdążyłem odpalić testy i pomimo tego, że kupiłem akwarium (Phanteks NV5) temperatury nie różnią się znacznie od meshowej obudowy jaką była Regnum 400. 

Zdążyłem zrobić pierwsze testy: Cinebench r23 - 70C package, w 3dmarku rtx 74C maks. Tylko że pierwsze co zrobiłem to była zmiana krzywych w biosie, ustawienie stałych napięć dla CPU i uV dla GPU. I to są syntetyki. W grach ten procek do 60C nie dobija nigdy, a grafika kręci się do 66C.

image.thumb.png.05a32fc8aa26b671f1fa39e3c0c67b3a.png

Nie piszę tego żeby Cię zgnębić tylko dać do myślenia, że da się wszystko ogarnąć tylko trzeba do tego na chłodno podejść i z głową.

PS. Nie dziwić się majstry że na górze mam 14tkę push a nie pull, na dole docelowo wrzucę jeszcze jednego startusa 120 na push i wtedy górę odwrócę. Karta musi mieć dodatkowe chłodzenie póki co.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, ustawiałem to PL1, PL2. Robiłem już wszystko, co było tu napisane oraz na innych stronach.

Da się zrobić, żeby były niższe temperatury i komputer normalnie działa, ale za jakiś czas się zatnie i trzeba wyłączać przyciskiem na obudowie.

Sprzedać to mogę dopiero jak kupię coś lepszego.

A z tego, co czytałem przed zakupem, to UV miał być bardzo prosty (wystarczy zmienić 1 ustawieni w biosie i tyle).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Się zacięło bo widocznie przegiąłeś z limitami. Tak jak Ci pisali wyżej, oddaj do kogoś kto ogarnia temat lub popytaj na forach- może ktoś z Twojego miasta się znajdzie kto Ci to za piwo ogarnie. Inaczej to będzie neverending story - a jak kupisz nowego ryża to się znów zderzysz z wysokimi temperaturami (niekontrolowane r7 i r9 celowo grzeją się do 95C) i dopiero będziesz miał głośno. Tam wprawdzie we wszystkich prockach poza modelami x3D wystarczy na sztywno vcore i mnożnik i masz spokojniej, ale i tutaj metodą prób i błędów musisz dojść do tego jakie V jest najlepsze dla Twojej sztuki przy danym taktowaniu.

O PBO celowo nie piszę 😕 zaś będą BSODy.

Co do uV w GPU, poradników są dziesiątki ale z grubsza - odpalasz grę, monitorujesz napięcia jakimolwiek OSD typu rivatuner statistics server + msi afterburner. Lokalizujesz napięcie dla rdzenia, które jest najbardziej zbliżone do nominalnego taktowania po boost (u mnie w 3080 to np 0,96v dla 1920mhz, ale wolę 0,93 dla 1820 - jest stabilniej i ciszej), wchodzisz w curve optimizer, ustawiasz punkt startowy, prostujesz napięcie w stałą od punktu wskazanego, zamykasz, ptaszek i testy. 10 minut roboty 😕 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wpadło mi do głowy może czapkę masz krzywą i dlatego masz takie jazdy z temperaturami bo raczej ułomny nie jesteś i te 4 śruby potrafisz dokręcić.

Wracamy do płyty, skoro limity ustawiłeś i masz takie niestabilności dalej ciśniemy od podstaw dla zasady bo czasami jedna rzecz potrafi zepsuć rosół.

Pamięci ram ,w których bankach siedzą.

Edytowane przez P3ch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam nikogo, kto mógłby mi to naprawić. To do mnie przychodzili, jak trzeba było coś zrobić z komputerem. 

Kilka lat temu składałem różne komputery (nie tylko dla siebie) i nigdy nie było problemów.

Ram w 2 i 4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra ale skończ już takie użalanie się jaki to zepsuty komputer nie masz i jak to nie jest Ci źle, rób o to o co Cie proszą bo tak to siejesz ferment i nie wiadomo na czym się skupić i na co Ci odpowiadać.

Bios, RAM , OK

Na ile masz ustawiony offset ?

W celach testowych :

CPU Core/Cache Load-Line Calibration - Level 4
CPU/GT Load-Line Calibration - Level 5
Long Duration Power Limit - 200.000
Short Duration Power Limit - 200.000
Offset - -50

Edytowane przez P3ch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz to wcale nie mam. Prawie codziennie miałem inne ustawienia w biosie, więc teraz nie da się odpowiedzieć na takie pytania.

Już na początku znalazłem, że wystarczy zrobić offset  -0,08V, ale komputer nie działał, więc próbowałem już różne wersje tych ustawień, ale cały czas było źle.

-----

Czy to będzie działać, to na razie nie mogę napisać. Kiedyś działał kilka dni, myślałem, że w końcu się udało, ale później już nie działał.

Wyszło 27988 pkt

 

10.06.jpg

Edytowane przez PL1992

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...