Skocz do zawartości
poca

Nowy komp, do 10k

Rekomendowane odpowiedzi

Czemu zaraz bajka. Jak ktoś kupuje pierwszego kompa to wykłada z reguły z 5tysiaków, wciskają mu w sklepie jakiś niezły badziew, pentiuma 2,5 ghz i gf4mx albo co. I człowiek uczy sie na błędach i powoli dochodzi do tego że spier.... sprawe.A czemużby nie można wyłożyć 10000?

Ja tam ledwie uzbierałem w wakacje tysiąc żeby cokolwiek zmienić i mam teraz to co w podpisie. Ale przecież jest troche ludzi w polsce którzy nie bardzo wiedzą co robić z kasą. Pamiętam jak piłkarz Tomasz Iwan kupił sobie pare ładnych lat temu athlona 700 chyba, wtedy wywalił na to też kupe kasy, ale jełśi może sobie na to pozwolić to czemu nie, jego pieniądze jego sprawa.

Nie bądźcie takimi niedowiarkami, może większośc nie może sobie na taki wydatek pozwolić ale niektórzy owszem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwota odliczenia na osobe wynosi nie wiecej niz 19% poniesionych wydatkow w rozliczanym roku i nie wiecej niz 399 zlotych co wynosi dokladnie 2100 zlotych, Twoj tato chce odliczac z komputera za 10000? jestem ciekaw w jaki sposob tego chce dokonac, no chyba ze na 5 osob, co byloby ciekawe do udowodnienia ze 1 komputer ma sluzyc 5 osobom...

http://www2.gazeta.pl/podatki/1,25048,639100.html

niekoniecznie, bo nikt tu nie mówił o osobach fizcznych tylko o firmie kupowaniu sprzętu w jej koszty, inwestowaniu i tak dalej. nikt tu nie powidział że wogóle rozliczają sie PITem. wiesz zamiast wykazać zysk i zapłacić podatek spółka woli zainwestować w coś wykazać koszty itd. Ale to nie forum biznesowo-podatkowe aby o tym dyskutować

co nie zmienia faktu że jest 100 sposób lepszego wydania tych pieniedzy w związku z prowadzoną dzialnością

 

a czy to co napisał autor wątku jest prawdą, nie będę wnikał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu zaraz bajka. Jak ktoś kupuje pierwszego kompa to wykłada z reguły z 5tysiaków, wciskają mu w sklepie jakiś niezły badziew, pentiuma 2,5 ghz i gf4mx albo co. I człowiek uczy sie na błędach i powoli dochodzi do tego że spier.... sprawe.A czemużby nie można wyłożyć 10000?

Ja tam ledwie uzbierałem w wakacje tysiąc żeby cokolwiek zmienić i mam teraz to co w podpisie. Ale przecież jest troche ludzi w polsce którzy nie bardzo wiedzą co robić z kasą. Pamiętam jak piłkarz Tomasz Iwan kupił sobie pare ładnych lat temu athlona 700 chyba, wtedy wywalił na to też kupe kasy, ale jełśi może sobie na to pozwolić to czemu nie, jego pieniądze jego sprawa.

Nie bądźcie takimi niedowiarkami, może większośc nie może sobie na taki wydatek pozwolić ale niektórzy owszem.

Mozna wydac , tylko czy sie oplaca ?. Na sprzecie komp traci sie nisamowicie szybko. Tylko dziwne ze gosc , ktory jest na forum jest naprawde dlugo nie wie co ma kupic ?. Jak dla mnie z tym odliczeniem to troszke niejasna sytuacja - ale to nie moja sprawa. Pewnie ze moge uwierzyc w sprzet za 10tys - mnie akurat taki niepotrzebny. Ale trzeba przyznac ze szumu juz narobiles - i pewnie o to tez chodzilo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu zaraz bajka. Jak ktoś kupuje pierwszego kompa to wykłada z reguły z 5tysiaków, wciskają mu w sklepie jakiś niezły badziew, pentiuma 2,5 ghz i gf4mx albo co. I człowiek uczy sie na błędach i powoli dochodzi do tego że spier.... sprawe.A czemużby nie można wyłożyć 10000?

Ja tam ledwie uzbierałem w wakacje tysiąc żeby cokolwiek zmienić i mam teraz to co w podpisie. Ale przecież jest troche ludzi w polsce którzy nie bardzo wiedzą co robić z kasą. Pamiętam jak piłkarz Tomasz Iwan kupił sobie pare ładnych lat temu athlona 700 chyba, wtedy wywalił na to też kupe kasy, ale jełśi może sobie na to pozwolić to czemu nie, jego pieniądze jego sprawa.

Nie bądźcie takimi niedowiarkami, może większośc nie może sobie na taki wydatek pozwolić ale niektórzy owszem.

Z deszczu pod rynne, niezle :wink: ...

 

Szczerze mowiac to moze wylozyc i miliard, pytanie tylko kogo to obchodzi? Mnie bynajmniej nie interesuje, jakos nie widzialem zeby pilkarz Iwan sie pytal na forum co kupic, jakos nie widzialem zebym ja sie pytal na forum, znam duzo znacznie bogatszych ludzi i tez zaden nie pytal na forum, nie wiem co to ma wspolnego z dowierzaniem czy nie dowierzaniem... a jak ktos kupuje sobie trzecie auto w rodzinie np BMW za 200k tez ma o tym pisac na forum? Co myslisz ze malo takich osob jest? Rozejzyj sie po parkingu, nie wszyscy jezdza 10 letnim Cinquecento jest sporo ludzi bogatych, mysle ze to forum nie jest wyjatkiem... Nie wiem moze komp za 10000 to szczyt mozliwosci, dla mnie jednak nie jest, zreszta nawet gdyby byl to daleki jestem chwalenia sie tym a juz zupelnie daleki pytania co kupic... - jednak na pewno szczytem dla mnie jest pisanie o tym pod przykrywka rozliczenia taty, ...

 

niekoniecznie, bo nikt tu nie mówił o osobach fizcznych tylko o firmie kupowaniu sprzętu w jej koszty, inwestowaniu i tak dalej. nikt tu nie powidzieła że wogóle rozliczają sie PITem. wiesz zamiast wykazać zysk i zapłacić podatek spółka woli zainwestować w coś wykazać koszty itd. Ale to nie forum biznesowo-podatkowe aby o tym dyskutować

co nie zmienia faktu że jest 100 sposób lepszego wydania tych pieniedzy w związku z prowadzoną dzialnością

 

a czy to co napisał autor wątku jest prawdą, nie będę wnikał

O firmie tez nikt nie pisal...

 

Ja widze zupelnie co innego?

 

Te Wasze pieprzenia że robie Was w jajo, są żałosne. Poprostu starzy mają szkołe, i mają tam jakieś odliczenie, nie wiem jak to sie fachowo nazywa. Mojego starego kompa biorą do pracy, a mi kupują nowego. A że zbytnio nie ma naco tej kasy przeznaczyć, to padła decyzja żeby mi kupić kompa, wtedy (w ich założeniu - rodziców) dam im spokój z kompem na 5 lat - chyba joke. Nie mogę tej kasy przeznaczyć na różne popitki  , bo ta kasa musi być udokumentowana, czyli jakieś tam faktura. Więc najlepiej żeby cały fundusz poszedł, na kompa. Tylko boje się jednego. Dzisiaj rano słyszałem że starszy chce kupić jeszcze 3 monitory za tą kase do pracy

Ale jesli mowa o firmie, ktorej ja tu jakos nie widze to sytuacja sie zmienia na JESZCZE GORSZA niz byla...

Komputer mozna amortyzowac jednorazowo maksymalnie do 3500 zlotych.

 

Zgodnie z przepisami regulującymi zasady amortyzacji, podatnik ma prawo jednorazowo zamortyzować w koszty wydatek na zakup środka trwałego, którego wartość początkowa nie przekracza 3,5 tys. zł.

Zakup takiego komputera 10k na czesci i ich odliczenie, to jak zaproszenie na dzien dobry kontroli - zreszta o czym tu gadac...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ludzie dajcie spokuj zazdrosc czuje tu...

moj kumpel tez laduje kupe kasy w kompa (15 000!!!) na podobnej zasadzie...

powiem to co powiedzialem jemu, chyba cie poj.....

ale nie wazne: jak bym sie kompal w kasie czy mial taka sytuacje wzial bym kompa i za wiecej dla satysfakcji ze mam rakiete :-D po prostu bo to moje hobby ;-)

 

Pocahontas -> pomysl nad fx51 1gb ramcu, moze juz zaraz trafisz 9800tx, do tego dyski na raidzie, dobra buda wg uznania, antec ~500W i to podstawa... reszta to juz co ci sie mazy i jak ci sie liczy..

 

do tego dobre chlodzonko co by (oczywiscie!!) kompa troche dziabnac ;-) na prometeie nie styknie ale mysle ze pozadna wykombinowana woda cie nie zawiedzie

jest jeszcze rozwiazanie takie zebys wlasnie w prometeje zainwestowal bedziesz mial zabawke na lata i brykniesz tym jeszcze nie jeden zestaw TU DE LIMIT :-) bedzie ona najmniej tracila na wartosci...

 

rodzicom podpowiedz zeby dokupili 3ci komputer za ~<2000 a twoj obecny sprzedali -> troche kasy zostanie w kieszeni a 2,8 sie raczej bedzie w szkole marnowal... no chyba ze tata lubi sobie popykac w hl ;-)

 

Pozdro 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wydalem lekko ponad 4 tys na moj drugi komp a tej p3 700 za 7K to sobie nie daruje.

 

Moj new komp kupiony w czerwcu to jakos sprobuje podliczyc.

 

275 zl - 1700+

900 zl - 2 x 512 corsair 400mhz

1045 zl - asus A7N8X delux + barr 7 120 GB 2 MB

460 lub 465 zl - Chieftec Hi-Fi Black MX-01-BD-S + wysylka

425 zl -Gainward gf3 ti 200

169 zl - aero 7+

850 zl - LG F700P 17"

60 zl - Logitech klawierka :D

145 zl - inteli mouse explorer

22 zl - wiatrak cooler mastera 8 cm

-----------------------------

4351-4356 zl

 

Kasa byla tylko moja zbieralem ja troszke czasu urodzinki , 18-nastka i inne swieta.

 

Komp jet wspanialy i jedyne co chce zmienic to w przyszlosci grafike, chociaz ta jest bardzo dobra dogania w 8.1 fx'a 5600.

I dokupic pare dyskow.

 

 

 

co byloby ciekawe do udowodnienia ze 1 komputer ma sluzyc 5 osobom...

Np. server :>, eventualnie do firmy na 5 X pol etatu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mrtnt

 

Te Wasze pieprzenia że robie Was w jajo, są żałosne. Poprostu starzy mają szkołe, i mają tam jakieś odliczenie, nie wiem jak to sie fachowo nazywa

wiesz nie wiem co chciał przez to powiedzieć czy jego rodzice chodzą do szkoły, czy może prowadza nie publiczną prywatną szkołę a jeżeli tak to jaką formę prawną ma ta działalność

 

sprzęt można <span style='color: red;'>ORT: wziąść</span> w leasing i co miesiąc dostawać fakturę którą wlicza się w koszty, o amortyzacji napisałeś ale dałeś przykład stanu prawnego w przypadku JEDNORAZOWEGO ODLiczenia amortyzacyjnego, a naprawdę sposobów na zwiększenie kosztów jest sporo

ale nie ma sensu tego rozstrząsać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem ze juz o tym pisaliscie ale napisze swoje bo nie moge:

Buhehehehe jak mozna byc takim spryciarzem zeby na kompa bez monitora wydac ponad 3-4 k zlotych? Po to zeby sie cieszyc ze ma numerek wiekszy o kilka cyferkow od "kolegi" z OCServisu jakiegos? PO to zeby patrzec potem z radoscia jak jego sprzet za pol roku kosztuje nie 10k ale ledwo 3-4? LOL Gratuluje idiotyzmu. Za dziesiec tysiecy to mozna zrobic duzo rzeczy i najglupszym pomyslem jest kupowanie kompa...

Roznica w wydajnosci jest niezauwazalna bo ludzkie oko nie rozroznia 50 od 150 fpsow...

Podam tylko cennik mojego kompa:

Geile 400MHZ 512 (2x256) = 600zl.

AXP 1700+ = 300zl

GF3TI200 = 400zl

Epox = 500zl.

Dysk = 400zl

Chlodzenie (cale) = 200zl

zasilacz = 200zl

razem = 2500k za kompa ktory lekko ciagnie CMR 3 w full detalach w 1024/768

Po co mi wiecej? Jak bedzie cial HL2 albo D3 (ten napewno bedzie) to kupie sobie karte w granicach jakichs 800zl (maks. na gwiazdke - np. R9800(a jak bedzie drogi to 9600) na aukcji jakiejs - wtedy stanieja juz troszke...)

 

Teraz skladam drugiego kompa, do normalnej pracy czlowieczej i zamkne sie w calosci 1200 zl. w formacie mATX, (bez moniitora ofc)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę tej kasy przeznaczyć na różne popitki :D , bo ta kasa musi być udokumentowana, czyli jakieś tam faktura.

A ty myślisz, że w knajpach/agencjach nie dają faktury ??? I jeszcze napiszą co chcesz :!:

dają faktury sprawdź www.for-vip.pl

 

może nawet odliczyłbyś jako rehabilitację ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem ze juz o tym pisaliscie ale napisze swoje bo nie moge:

Buhehehehe jak mozna byc takim spryciarzem zeby na kompa bez monitora wydac ponad 3-4 k zlotych? Po to zeby sie cieszyc ze ma numerek wiekszy o kilka cyferkow od "kolegi" z OCServisu jakiegos? PO to zeby patrzec potem z radoscia jak jego sprzet za pol roku kosztuje nie 10k ale ledwo 3-4? LOL Gratuluje idiotyzmu. Za dziesiec tysiecy to mozna zrobic duzo rzeczy i najglupszym pomyslem jest kupowanie kompa... 

Roznica w wydajnosci jest niezauwazalna bo ludzkie oko nie rozroznia 50 od 150 fpsow...

Podam tylko cennik mojego kompa:

Geile 400MHZ 512 (2x256) = 600zl.

AXP 1700+ = 300zl

GF3TI200 = 400zl

Epox = 500zl.

Dysk  = 400zl

Chlodzenie (cale) = 200zl

zasilacz = 200zl

razem = 2500k za kompa ktory lekko ciagnie CMR 3 w full detalach w 1024/768 

Po co mi wiecej? Jak bedzie cial HL2 albo D3 (ten napewno bedzie) to kupie sobie karte w granicach jakichs 800zl (maks. na gwiazdke - np. R9800(a jak bedzie drogi to 9600) na aukcji jakiejs - wtedy stanieja juz troszke...)

 

Teraz skladam drugiego kompa, do normalnej pracy czlowieczej i zamkne sie w calosci 1200 zl. w formacie mATX, (bez moniitora ofc)

cmr 3 w full detalach 1024/768

tzn ile masz fps - 25?

to faktycznie ciągnie, bo ja na ti 4200 i na podobnym sprzecie i mi nie lekko ciągnie.......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to masz dziwnego kompa bo ja nie mam zadnych problemow na moim (wogole nie kreconym)sprzecie  w 1024x768+ max detale. Gralem nawet z AAx2 i wogole nie zauwazylem spadku FPS

cos ci cienko chodzi ten sprzecik.

 

http://service.futuremark.com/compare?2k1=7071247

GeForce4 Ti 4200 128 ramu asusa ( pozyczony z pracy) i 215 x 9.5

261@290 i 553@621 strasznie badziewna karta ;/

 

http://service.futuremark.com/compare?2k1=7071247

GeForce4 Ti 4200 128 ramu asusa ( pozyczony z pracy) i 215 x 9.5

default

 

http://service.futuremark.com/compare?2k1=7045748

winfast 5600 128 ramu ( pozyczony z pracy) i 215 x 9.5

podkrecony

 

http://service.futuremark.com/compare?2k1=7045724

winfast 5600 128 ramu ( pozyczony z pracy) i 215 x 9.5

default

 

ale caly czas zmierzam do jednego

 

This project can not be published

due to detected CPU speed variation.

 

3DMark Score 10707 3D marks

 

Graphics Chipset NVIDIA GeForce3 Ti 200

CPU Unknown 2308 MHz

FSB 209 MHz

 

moj sprzecik :)

 

i jego tescik na 215 x 9.5

http://service.futuremark.com/compare?2k1=7045845

 

TAk wiec nirewiem po co ludzie kupuja grafiki za 600-800 zl :) jak sa do [gluteus maximus].

 

chociaz ten 4200 troszke klatek wyciska ale nie jest to powalaja ilosc.

 

ps. nie wiem jak mi chodzi colin bo to <span style="color:red;">[ciach!]</span>owa gra i nie mam zamiaru jej wlaczac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorrka ze tak sie pozno wtracam ale...

 

do mrtnt

 

albo nie masz pojecia o podatkach w naszym kraju i sposobie ich rozliczania , albo wogole nie masz pojecia co piszesz ... lub moze za mlody jestes :)

 

Doksztalc sie troche, potem mozemy rozmawiac o topieniu kosztow, i przede wszystkim o amortyzacji i srodkach trwalych :) :) :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorrka ze tak sie pozno wtracam ale...

 

do mrtnt

 

albo nie masz pojecia o podatkach w naszym kraju i sposobie ich rozliczania , albo wogole nie masz pojecia co piszesz ... lub moze za mlody jestes :)

 

Doksztalc sie troche, potem mozemy rozmawiac o topieniu kosztow, i przede wszystkim o amortyzacji i srodkach trwalych :) :) :)

No wlasnie skoro mowa o doksztalcaniu to doksztalc sie troche bo dla przykladu "w ogole" pisze sie osobno nie razem, po przecinku nie stawia sie "i", nie poprawialbym bo malo mnie obchodzi zdanie jakiegos "bubla", ale az kluje w oczy... wiec jak nadrobisz braki ze szkoly podstawowej to moze porozmawiamy o podatkach Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moj blad, przyznaje sie bez bicia :) "w ogole" i to "i" - moze roztargnienie :)

 

Co do podatkow - po analizie twoich wypowiedzi widac niestety, ze nie dysponujesz zadna wiedza na ten temat.

Pracuje w biurze ksiegowym i akurat zajmuje sie rozliczaniem kosztow w takich wlasnie przedsiebiorstwach jak np. wskazane w topicu.

 

P.S.

Najlatwiej wtracic cosik o bledach :) jak sie nie ma argumentow do wlasciwego tematu :(

 

ad. "bubel" - sam sie domysl co ja odpowadam na "cosik" takiego :) K-M-A

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może pozwole sobie na taki mały OT:

 

Wiecie może, czy normalny, szary podatnik podatnik (czyt. osoba fizyczna ;)) może odpisać sobie komputer od podatku. Pytam, bo juz od 3 dni spieram sie ze starszymi o to i jesli bylaby taka mozliwosc, to zadeklarowali sie, ze mi odpisy za sprzet zwroca. Dodam tylko, ze ostatnio obilo mi sie o uszy, ze studenci moga odpisywac kompa od podatku. Czy to prawda? Czy wiek studenta, ktory moze odpisac sprzet od podatku jest ograniczony? CZY W OGOLE DA SIE TO ZROBIC?

 

Dzienks za odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez sie doczytalem ze mozna kompa jako pomoc naukowa odpisac od podatku, niestety moi rodzice dosc twardoglowi sa i nie wiem czy im sie nie chce czy co...

 

a BTW to zastanawialem sie czy poszedlby taki odpis jezeli faktury sa wystawione na mnie (bo tak jest)....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może pozwole sobie na taki mały OT:

 

Wiecie może, czy normalny, szary podatnik podatnik (czyt. osoba fizyczna ;)) może odpisać sobie komputer od podatku. Pytam, bo juz od 3 dni spieram sie ze starszymi o to i jesli bylaby taka mozliwosc, to zadeklarowali sie, ze mi odpisy za sprzet zwroca. Dodam tylko, ze ostatnio obilo mi sie o uszy, ze studenci moga odpisywac kompa od podatku. Czy to prawda? Czy wiek studenta, ktory moze odpisac sprzet od podatku jest ograniczony? CZY W OGOLE DA SIE TO ZROBIC?

 

Dzienks za odpowiedzi.

a powiedz mi czy to tak ciężko sprawdzić?

 

zakup pomocy naukowych nie odliczasz od dochodu tylko od podatku. Dzięki czemu masz możliwość zwrotu 433,20zł . Bo niby jest to 19% procent poniesionych wydatków ale jest limit czyli te 433zł. Ale dzięki temu że odliczasz je już od naliczonego podatku masz możliwość zwrotu żywej gotówki w postaci 433zł :wink:

 

"Odliczeniu podlegają wydatki poniesione na zakup przyrządów i pomocy naukowych, programów komputerowych oraz wydawnictw fachowych bezpośrednio związanych z wykonywanym zawodem i wykonywaną praca.

Wykaz rodzajów przyrządów i pomocy naukowych podlegających odliczeniu zawiera rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 27 grudnia 2001 r. (Dz. U. nr 155, poz. 1812) Możliwość skorzystania z ulgi maja tylko pracownicy, tj. osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, osoby zatrudnione na podstawie stosunku służbowego, spółdzielczego, pracy nakładczej i członkowie rolniczych spółdzielni.

 

 

Oczwiście zapis "bezpośrednio związanych z wykonywanym zawodem i pracą" jest na tyle nieprecyzyjny że nie ma problemu udowodnić żę dana rzecz jest związana z naszą pracą.

 

i wracając do senda, komputer a także jego bebechy typu pamięci masowe karty graficzne itd są na liscie pomocy naukowych.

 

tez sie doczytalem ze mozna kompa jako pomoc naukowa odpisac od podatku, niestety moi rodzice dosc twardoglowi sa i nie wiem czy im sie nie chce czy co...

 

a BTW to zastanawialem sie czy poszedlby taki odpis jezeli faktury sa wystawione na mnie (bo tak jest)....

to chyba jasne że faktura musi być na podatnika który chce skorzystać z ulgi czyli skoro ty się nie rozliczasz to musi być na Twoich rodziców

 

A co do twardogłowych - hmm jak ktoś lubi oddawać za friko swoje pieniądze temu złodziejskiemu państwu to jego sprawa :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ulgi podatkowej korzystac moga jedynie pracownicy etatowi. Przyrzad lub pomoc naukowa znajdujaca sie na "liscie odliczen" musi byc "bezposrednio zwiazana" z wykonywana praca lub zawodem /przepisy dokladnie jednak nie precyzuja co to jest "bezposredni zwiazek"/.

 

Ad. twardoglowi - przeciez moze jego starzy maja juz plan odliczen od podatku w 2003 roku i nie bardzo da sie tam jeszcze cos wcisnac ?

 

P.S.

Nalezy pamietac, ze urzedy skarbowe w roznych miejscowosciach moga roznie interpretowac takie "nieprecyzyjne" okreslenia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...