Skocz do zawartości
djjaku

No i jak po polskim ??

Rekomendowane odpowiedzi

no i po bólu wyszedłem godzine wczesniej napisałem 8 stron pisałem temat 3 (dla woj. łódzkiego)

na sali panowało ogólne "nicniewidziactwo" wiec sciagi szly jak nalezy, a ze trafilem z tematem w 100 % :D to jakos poszło.

a Wy, drodzy maturzysci? ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Województwo wielkopolskie:

 

1. "To nie autor, lecz czytelnik, nadaje lekturze jakieś znaczenie, otwiera przestrzenie... (G.Leszczyński). Skomentuj słowa współczesnego krytyka, przywołując lektury szkolne i książki czytane z własnego wyboru.

 

2. Jakie wartości polskiej literatury ostaną się na zawsze - niezależnie od gustów, mód i zmieniającej się koniunktury politycznej? Omów problem, analizując wybrane utwory.

 

3. Szlachetny - występny - okaleczony... Jaki obraz człowieka odnajdujesz w literaturze powojennej XX wieku? Rozważ problem, odwołując się do różnych problemów literackich.

 

Interpretacja tekstów:

 

4a. Zbigniew Herbert: "Dom" Józef Baran: "Apokalipsa domowa" 4b. Adam Mickiewicz "Dziady część III" (fragment)

 

Województwo pomorskie:

 

1. "Stara, szanowana, pyłem siwa księga (...) najmniejszy jej szczątek wart miejsca w świętej skarbnicy pamiątek". (W. Gomulicki). Utwory literackie, które moim zdaniem należy ocalić od zapomnienia.

 

2. Obrazy polskiej społeczności wielonarodowej i wielowyznaniowej w wybranych utworach literackich.

 

3. "Mądrzeję razem z moimi bohaterami" - uczę się życia, czytając.

 

4. Zanalizuj i zinterpretuj: - albo wiersz Władysława Broniewskiego "Łódź", - albo fragment powieści Władysława Reymonta "Ziemia obiecana".

 

Województwo świętokrzyskie:

 

1. "Gorzki to chleb jest polskość" (Cyprian Norwid). Czy podzielasz zdanie poety, rozważ tezę i wyraź swój sąd odwołując się do wybranych utworów literackich.

 

2. Błądzić jest rzeczą ludzką. Przedstaw niewłaściwe decyzje, mylne kroki lub myśli wybranych bohaterów literackich oraz skomentuj efekty ich doświadczeń.

 

3. Każdy człowiek przeżywa chwile refleksji nad sensem egzystencji. Zaprezentuj te dzieła literackie (filmowe, muzyczne), które napełniły cię optymizmem, wiarą w człowieka i w wartość jego działania.

 

4. Zinterpretuj wiersz "Krótkie życie naszych przodków" Wisławy Szymborskiej zwracając uwagę na refleksje dotyczące sytuacji człowieka w świecie.

 

Województwo łódzkie:

 

1. "Kochać i tracić, pragnąć i żałować" (Leopold Staff). Twoje rozważania o literackich obrazach pożegnań i rozstań na podstawie utworów wybranych epok.

 

2. Poświęcenie, ofiarność, rozwaga, brawura... Przedstaw swoje refleksje na temat postaw młodych ludzi wobec sytuacji zagrożenia ojczyzny. Odwołaj się do wybranych utworów literackich.

 

3. Bohater tragiczny. Na podstawie wybranych tekstów rozważ przyczyny i różne postaci tragizmu bohaterów literackich.

 

4. Zinterpretuj wiersz Ewy Lipskiej "Stół rodzinny". Zwróć szczególną uwagę na funkcję, jaką pełni w utworze motyw rodzinnego stołu.

 

Województwo lubuskie:

 

W pierwszym temacie maturzyści musieli rozwinąć myśl mówiącą, że "to nie autor lecz czytelnik nadaje lekturze jakieś znaczenie i otwiera jej przestrzenie".

 

Drugi temat kazał opisać "jakie wartości polskiej literatury ostaną się na zawsze".

 

W trzecim z kolei podnoszono kwestię obrazu człowieka w literaturze XX wieku - "szlachetny czy okaleczony"? Na takie pytanie musieli odpowiedzieć maturzyści, którzy zdecydowali się napisać wypracowanie na ten właśnie temat.

 

Województwo podkarpackie:

 

1. "Podwaja swoje życie, kto przeszłość rozważa" (W. Syrokomla). Przedstaw, jaką funkcję pełnią wspomnienia w różnych utworach literackich.

 

2. Miłość, nienawiść, zazdrość, gniew... Zaprezentuj bohaterów literackich, którzy znaleźli się we władzy namiętności.

 

3. Albert Camus twierdził, że pisarz współczesny powinien przemawiać "w imieniu tych wszystkich, którzy cierpią". Wykorzystując utwory literatury polskiej i obcej XX wieku, rozważ, w jaki sposób pisarze realizowali to przesłanie.

 

4. Wiersz Wisławy Szymborskiej "Zamiast felietonu" odczytaj jako refleksję na temat iluzoryczności świata kreowanego przez współczesne media.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i po bólu wyszedłem godzine wczesniej napisałem 8 stron pisałem temat 3 (dla woj. łódzkiego)

na sali panowało ogólne "nicniewidziactwo" wiec sciagi szly jak nalezy, a ze trafilem z tematem w 100 % :D to jakos poszło.

a Wy, drodzy maturzysci? ?

 

Temat 3 wlasnie widze... temat rzeka. Niezle, poszczescilo sie, hehe ile razy ten temat byl opracowywany na j. polskim ciezko policzyc ;)

 

Co do "nicniewidziactwo" jush sami rozumiecie dlaczego matura to.. sciema :D Podobnie jest na ustnym. Wiedze Wasza/Nasza weryfikuje dopiero egzamin na studia oraz pozniejsze dorosle egzaminy ;)

Matura w obecnej postaci nie ma sensu. Jedyne + to nauka radzenia sobie ze stresem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lubelskie

1. "Podwaja swoje życie, kto przeszłość rozważa" (W. Syrokomla)

Przedstaw, jaką funkcję pełnią wspomnienia róznych autorów literackich.

2 MIłośc, nienawiśc, zazdrośc, giew...

Zaprezentuj bohaterów literackich, którzy znalezli się we władzy namiętności

3 Albert Camus twierdził, że pisarz wspólczesny powinien przemawiać "w imieniu tych wszystkich, którzy cierpia"

Wykorzystując utwory literatury polskiej i obcej XX wieku, rozważ w jaki sposób pisarze realizowali to przesłanie.

4. Wiersz Wisławy Szymborskiej "Zamiast felietonu" odczytaj jako refleksję na temat iluzoryczności swiata kreowanego przez wspólczesne media

 

Update.

Wg tego co mówią w radiu najwięcej osób pisało na temat 2, potem 3, 4 i najmniej na 1.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eh matura w pomorskim byla prosta ale z tego co widze wszedzie indziej tez nie byla trudna :) ja pisalem na 1- temat rzeka :) zero sciagania...:) zeby jutro tez byla taka prosta(biola)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lublin :D

 

pisalem na:

 

2 MIłośc, nienawiśc, zazdrośc, giew...

Zaprezentuj bohaterów literackich, którzy znalezli się we władzy namiętności

 

napisalem 8,3 strony ;)

chyba 8 czy 9 lektur :]

mysle ze ok styknie mi 2 najwaznjejsza jutro matma pisemna i ustna matma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z roku na rok jak czytam te tematy to mi sie latwejsze wydaja ;]

 

a juz ten

"MIłośc, nienawiśc, zazdrośc, giew...

Zaprezentuj bohaterów literackich, którzy znalezli się we władzy namiętności"

to ktos chyba w komisji byl pijany ukladajac ... przeciez tu szloby WSZYSTKO wsadzic ;]

 

szykujta sie do najdluzszych wakacji i potem do szoku termicznego na 1 roku studiow ;]

 

poznanie walkow i przekretow + jak sobie radzic zajmie troche czasu ale teraz moge powiedziec ze na 4 roku opierdzielam sie MAXYMALNIE ;) (lata wprawy ;] )

 

studia rox ! ;]

 

EDIT:

przypomnialo mi sie jak wylosowalem 1 lawke wizawi nauczycieli :lol:

zero sciagania ;)

 

za to na matmie lawka ostatnia :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 temat (pomorskie), 5 strony cos nasciemnialem mam nadzieje ze 1 nie bedzie :|

stresik dobra rzecz ;]

 

ale nie wiem czym sie martwicie - w moim liceum najwieksze przyglupy zdawaly mature - toz to nie w interesie nauczycieli co was szkola przez 4 lata by was uwalic ...

 

na studiach dopiero wykladowce wali to kogo wywali :)

 

pomyslcie - zapewne tez znacie ludzi z rocznika wyzej co wyszli z waszego liceum/technikom z matura w dloni a ledwo co z klasy do klasy przechodzili ! - niehc to was uspokoi maturzysci ;]

 

w ramach pocieszenia to mowie - nie uwalaja dla sportu ;)

 

PS: zeby nie bylo zem glupi i o sobie pisalem to pochwale sie ze mialem na maturce 4 z polskiego (zarowno pisemny i ustny) ... 5 z maty + zwolniony z ustnego i 5 z angola ... :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie beznadzieja byla bo nauczyciele pilnowali i zwracali uwage tym co sciagali ,jedna nauczycielka grozila wyrzuceniem z sali od samego poczatku i wszycy sie potem bali scagac. Mi sie trafila 2 ławka wiec ogólnie do ****.takst publicystyczny robilem

a takie ogólne pytania byly w podlaskim :

1nie pamietam ;p

2 cos o człowieczeństwie (mozna bylo nasciemniaco medalioonie innym swiecie )

3 tekst publicystyczny

4analiza wiersza mickiewicza i kogos tam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PS: zeby nie bylo zem glupi i o sobie pisalem to pochwale sie ze mialem na maturce 4 z polskiego (zarowno pisemny i ustny) ... 5 z maty + zwolniony z ustnego i 5 z angola ... :P

8O 8O 8O Tobie sie nudziło????? 8O

Ja licze na max 3. 3 temat, pomorskie, 5 stron - 4 lektury :). A jutro pier**** geografia :evil:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cytowales grincha a a masz mnie na mysli ;]

 

tez sie modlilem o 3 a ocenki takie jak podalem wyzej - sam zobaczysz ze przeszedles samego siebie - to byla moja pierwsz 4 z wypracowania z polaka przez cale moje czasy liceum :lol:

 

wiem kiedy sie zmobilizowac :P

 

nie uczylem sie do matury wiecej jak tydzien ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

teraz prosze kogos madrego zeby mi napisal czy w ogole cos napisalem na temat. temat 3 mazowieckie, wypracowanie - szkileko i oko czy poznawanie uczuciami, jaka wg. Ciebie powinna byc literatura. (oczywiscie odtwarzam temat z pamieci)

Napisalem ze nie moge jednoznacznie stwierdzic ktora mi bardziej pasuje. Dalem przyklad "Ojca Goriot" i realistycznego ukazania zlego wychowania dzieci i w taki sposob literatura przestrzega nas przed takim bledem. potem ze fantastyka tez moze zmusic nas do myslenia "Dziedy II" ze po lekturze wyobrazalem sobie jakim ja bym byl ducham, z jakim grzechem i ze to sklonilo mnie do refleksji nad swoim zyciem (nie smaic sie) i na koniec ballada "romantycznosc" postawa Karusi daje nam nadzieje na wieczna milosc oraz daje nam sile isc przed siebie ze swoimi zasadami i przekonaniami mimo ze ludzie uwazaja nas za "innych"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W łódzkim to chyba nauczycielom się nudziło, bo prostszych tematów nie da się chyba wymyślić :D Bohater tragiczny, tutaj można 3/4 romantyzmu wstawić :> Ogólnie widzę po skopiowanych do tematu tematach maturalnych, że w każdym województwie był 1-2 tematy prostsze, gdzie można się w zasadzie oprzeć na romantyzmie, tudzież początku pozytywizmu.

 

Specjalnie ludzi nie będą zostawiać na powtórzenie roku, raczej ticzerom zależy na tym, aby Was- Maturzystów już wypuścić z jak najlepszymi wynikami :)

 

Powodzenia w jutrzejszym dniu, nie dziękować :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dolnaslaske.. tylko jeden temat nadawal sie do pisania "Alienacja w spoleczenstwie" czy cos takiego. Napisalem na 5 stron z hakiem. Patrzac na inne wojewodztwa to az mnie zazdrosc bierze ze takie proste.. "bohater tragiczny" ... buekeke.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ŚLĄSKIE:

1. "KRZEPIĆ SERCA I ROZDRAPYWAĆ RANY.." - DWA WIELKIE TEMETY W LITERATURZE POLSKIEJ I DWA SPOSOBY UCZESTNICTWA TWÓRCÓW W LOSIE NARODU. ZINTERPRATUJ UTWORY LITERACKIE PODEJMUJĄCE TE WĄTKI

 

2. POEZJA JAKO LUSTRO UCZUĆ I REFLEKSJI CZŁOWIEKA. PODEJMIJ TĘ MYŚL, INTERPRETUJĄC LIRYKI , KTÓRE SĄ DLA CIEBIE ŹRÓDŁEM WZRUSZEŃ I PRZEMYŚLEŃ NA TEMAT KONDYCJI LUDZKIEJ

 

3. UTWORY, KTÓRE POTWIERDZAJĄ EUROPEJSKĄ TOŻSAMOŚĆ POLAKÓW. ZINTERPRETRUJ PRZYWOŁANE PRZYKŁADY, WYJAŚNIAJĄC, Z JAKICH PODSTAW I PRZEKONAŃ WYRASTA POCZUCIE WSPÓLNOTY

 

4. ANALIZA WIERSZA LEŚMIANA

 

Ja pisalem na temat 1, a mysmy za latwych tematow nie mieli w porownaniu do innych woj. Pisalem o reju staszicu kolataju modrzewskiem panu tadeuszu lalce nad niemnem ludzie bezdomni i wesele Nabazgralem 7,5 strony ciekawe czy zdam ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i po bólu wyszedłem godzine wczesniej napisałem 8 stron pisałem temat 3 (dla woj. łódzkiego)

na sali panowało ogólne "nicniewidziactwo" wiec sciagi szly jak nalezy, a ze trafilem z tematem w 100 % :D to jakos poszło.

a Wy, drodzy maturzysci? ?

hehe ja tak samo. 3 temat = 8 stron. Bez ściąg. Pierwsza ławka. Ale i tak można było rżnąć. Poza tym po 30 minutach weszła dyrka i omówiła jeszcze te tematy i takie hasło do komisji: "niech szanowna komisja usiądzie i nie stresuje uczniów" :P elegancko :lol: Oby na matmie też tak jutro fajnie poszło :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W łudzkim to chyba nauczycielom się nudziło, bo prostszych tematów nie da się chyba wymyślić :D Bohater tragiczny, tutaj można 3/4 romantyzmu wstawić :>  

Dlatego jestem za tym zeby w calej polsce byly jednakowe tematy... Gdzie tu sprawiedliwosc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mm cudownie sie u mnie sciagalo - nauczyciele 0 reakcji. U mnie taka kupka sciag na lawce, pokitrane po kartkach, czesc widac, czesc w rekach - przechodzi dyro - zobaczyl na moja lawke - poszedl dalej :D Napisalem 6 stron z tym ze ostatniej nie zdazylem przepisac i musialem oddawac w brudnopisie ;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja pisalem slaskie temat 1. Nie wiem czy jakis bledow rzeczowych tam nie mam, sciagac nie dalo rady. Z utworow co pamietam to wybralem krotka rozprawe miedzy trzema osobami Reja, Monachomachie KRaciskiego, Switez Mickiewicz, Sonety krymskie Mickiewicza, Szkice weglem Sienkiewicza(oplacalo sie przecztac na dwa dni przed matura!) Pana Tadeusza, Wesele Wyspianskiego, Zmierzch Zeromskiego no i tam opowiadania Borowskiego oraz inny swiat grudzinskiego jako rany doslownie.

Ogolnie trudno mi bylo znalezc cos o krzepieniu serc :)

Zdane na bank, ale cos sie martwie, ze wymarzonej 4 nie bedzie :(

 

7 stron

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...