Skocz do zawartości
smugga

Co mam kupic bo sie pogubilem???

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

do dzisiaj mialem zamiar kupic taki sprzęt:

ABIT IC7-G

PENTIUM 4 3.0E Ghz HT (Prescott)

GEIL DUAL 2x512 MB ULD PC-400 CL2.

 

Dzisiaj znalazłem to forum i zaczynam mieć wątpliwości:

1. ABIT IC7-G czy IC7-MAX3? Czy warto dopłacić za tego MAX-a? Czy wydajność wzrośnie?

2. Procesory Prescott podobno mocno się grzeją. Brać Northwooda 3.0 GHz?

3. Ktoś napisał że procesor 2.6@3.0 będzie szybszy niż 3.0. Czy to prawda? Jeśli tak to chyba wogóle nie opłaca się brać "szybkich"

procesorów tylko podkręcać i już.

4. Wiem że pamięci w DUALu będą pracować szybciej niż w SINGLE. Czy warto dopłacać i kupić pamięć PC-433 lub PC-500? Jaki zysk można mieć z tej szybszej pamięci przy takiej konfiguracji.

 

Jeśli chodzi o priorytety to najważniejsza jest STABILNOŚĆ, potem WYDAJNOŚĆ, potem CENA. Ale tak naprawdę wydać 50% więcej forsy za 5% więcej wydajności nie mam zamiaru. Szukam złotego środka (chyba tak jak wszyscy :))

 

Aha, jaki sklep byście poradzili bo z własnego doświadczenia to znam tylko Komputronik.pl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zestaw całkiem fajny.

Teraz odpowiedzi.

Ja po kilku tygodniach zastanawiania,recenzjach na necie,forach itp.,wybrałem IC7G (pierwsza wersja miała być Max3).

Płyta się sprawdziła.

Do oc lepszy Northwood.

Mniejsze temp.,lepiej się kręcą.

Minusem jest to że ta linia wygasa.

Procesory mają podobne wydajności oc-nominalne.

Kupisz 2.6,wyciągniesz 3ghz,kupisz 3ghz wyciągniesz minimum 3.5ghz ,proste.

Dual na Intelu daje ok 30% więcej przepustowości pamięci.

Wysoko taktowane ramy TAK ale tylko przy ostrym oc,inaczej to strata kasy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zestaw całkiem fajny.

Teraz odpowiedzi.

Ja po kilku tygodniach zastanawiania,recenzjach na necie,forach itp.,wybrałem IC7G (pierwsza wersja miała być Max3).

Płyta się sprawdziła.

Do oc lepszy Northwood.

Mniejsze temp.,lepiej się kręcą.

Minusem jest to że ta linia wygasa.

Procesory mają podobne wydajności oc-nominalne.

Kupisz 2.6,wyciągniesz 3ghz,kupisz 3ghz wyciągniesz minimum 3.5ghz ,proste.

Dual na Intelu daje ok 30% więcej przepustowości pamięci.

Wysoko taktowane ramy TAK ale tylko przy ostrym oc,inaczej to strata kasy.

ze co proc po oc i tak sam nominalny beda predkosciowo takie same , hmm a to ja zawsze myslalem ze jezeli podciagniesz fsb to masz wiekszy zysk

bo nie powiesz mi ze np p3 13X100 = 10X133 ( ten drugi po oc , oczywisie to teoria bo nawet nie wiem czytakie proce istnieja ale rozumiesz moj przykald )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj znalazłem to forum i zaczynam mieć wątpliwości:

1. ABIT IC7-G czy IC7-MAX3? Czy warto dopłacić za tego MAX-a? Czy wydajność wzrośnie?

Abit IC7, IC7-G, IC7-MAX3 to ta sama rodzina płyt. Wydajność zarówno na mojej IC7 jak i IC7Max3 jest taka sama. Płyty różnią się jedynie wodotryskami (wyposażeniem) i tym, że na IC7Max3 jest system OTES chłodzący okolice procesora w tym mosfety. Jednak ten sam efekt uzyskasz montując radiatory na mosfety i przy tym będzie ciszej, ale to przy Fsb>270 i napięciu pow. 1.6. Jeżeli uważasz że wykorzystasz wyposażenie IC7Max3 to możesz ją brać. :wink: Tak jak już pisałem można nawet wgrać bios od IC7Max3 do IC7 i płyta będzie działać. :P Mnie wystarcza IC7.

2. Procesory Prescott podobno mocno się grzeją. Brać Northwooda 3.0

GHz?

Możesz brać Northwooda tylko mógłbyś poszukać odpowiednich serii: np. dla 3.0 sl6wu, 2.8 sl6z5 (tygodnie lepiej wcześniejsze), 2.4 sl6z3. Jak chcesz to bierz i Prescotta ale wydajność Ci się nie zwiększy (+-)1% a w niektórych trochę spadnie, i temp. o ok. 8-10 st. wyższa.

 

3. Ktoś napisał że procesor 2.6@3.0 będzie szybszy niż 3.0. Czy to prawda? Jeśli tak to chyba wogóle nie opłaca się brać "szybkich"  

procesorów tylko podkręcać i już.

Większe FSB=większa przepustowość pamięci(przy synchronice)=większa wydajość

4. Wiem że pamięci w DUALu będą pracować szybciej niż w SINGLE. Czy warto dopłacać i kupić pamięć PC-433 lub PC-500? Jaki zysk można mieć z tej szybszej pamięci przy takiej konfiguracji.

Jak chcesz. Możesz kupić pamięci DDR 433,500(i mieć pewność) lub kupić Hynixy i do 250-260 z CL3 też dobrniesz. Ale z drugiej strony co do proca 2.8, 3.0 to po co go obecnie kręcić wydajność masz i tak b.wysoką no chyba że dla sportu lub przetestowania ile wyciągnie (jeszcze masz czas na over.). :wink:

 

Aha, jaki sklep byście poradzili bo z własnego doświadczenia to znam tylko Komputronik.pl.

Sklep- zobacz sklepy polecane przez WGK jest tam jeden wśród nich dość tani i jest tam też sporo egzemplarzy ciekawych procesorów (sam się tam zaopatrywałem a Ty masz niedaleko) :wink:- ale bez reklamy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tym podkrecaniem jest tak ze w P4 mnoznik jest zablokowany i podkrecac mozna tylko FSB ,wiec podkrecony proc 2.6@3.0 nie bedzie szybszy od seryjnego 3.0 tylko komputerz z tak podkreconym procem bedzie szybszy bo pamieci beda szybciej chodzily i komunikacja proca z mostkiem

same proce beda rownej predkosci

oczywiscie jezeli mowimy o ustawieniu synchro bo jezeli podkrecajac proca pamieci trzeba zwolnic (bo nie wyrabiaja) to komp bedzie wolniejszy :!:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kgb mnie uprzedził.

Właśnie.

Wydajność PROCESORÓW będzie podobna,zysk uzyskamy przez podniesienie fsb i przyśpieszenie pamięci tzn. przepustowości.

Wysoko taktowane ramy to pewność że po ostrym oc kości pójdą synchro.

Ale jak na razie to droga zabawa.

Lepiej kupić markowe 400.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- zobacz sklepy polecane przez WGK jest tam jeden wśród nich dość tani i jest tam też sporo egzemplarzy ciekawych procesorów (sam się tam zaopatrywałem a Ty masz niedaleko) :wink:- ale bez reklamy.

No właśnie o tą reklamę mi chodziło Kosiarz :). Napisz mi meilem adres sklepu jeśli możesz. agrafko@wp.pl. Z góry dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam Intel 2.8 HT FSB800 Northwood (i tylko NORTHWOOD :)) - sie nie grzeje tak mocno oraz podatny na overclocking. Plyta: Asus P4P800 Deluxe, P4PE Deluxe (zmiana Biosu na najnowszy i smiga jak trzeba) lub jakas Intela jezeli chodzi o stabilnosc i wydajnosc a nie overclocking. Co do pamieci to nie mam zastrzezen :) Mam takie same i chodza cacy. Z tym ze jezeli nie masz zamiaru wpakowac do kompa wiecej niz 512MB ramu to lepsze sa Kingston HyperX 433Mhz bo udalo mi sie je uruchomic na timingach 2-2-2-5 bez podnoszenia napiecia (a GeIL na 2-3-3-6 @ 2.75V).

 

Pozdrawiam

adamdn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, jeszcze jedno pytanie:

Załóżmy że mam wybór pomiędzy pamięciami GEIL DUAL PC-400 CL2 i GEIL DUAL PC-500 CL3. Które wybrać biorąc pod uwagę że chcę podkręcać NORTHWOODA 3.0 GHz. Jakie znaczenie ma CL?

Jeżeli nie podkręcałbym to posiadanie "500" coś daje?

 

Dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CL (Cas Latency) ma bardzo duze znaczenie - szczegolnie widac to w aplikacjach wymagajacych czestego dostepu do pamieci np. gier czy konwersji DivX. Osobiscie mialem przez chwile pamieci Kingston CL3 i byly beznadziejne - wszystko skakalo a wydajnosc w kodowaniu DivX spadla o okolo 13%. Po wymianie na CL2 (takze 400MHz) wszystko powrocilo do normy. Moim zdaniem warto zainwestowac w 400Mhz bo maja duzy potencjal na podkrecanie (do 487MHz) no i CL2. Z 500Mhz podobno duzo nie wycisniesz a i koszt jest chyba sporo wyzszy.

 

Jezeli nie podkrecalbys niczego to posiadanie 500 jest zbyteczne bo komputer ma najwieksza wydajnosc gdy procesor, plyta i pamieci pracuja synchronicznie (procesor 800MHz - czyli 4 * 200Mhz i pamieci 2 * 2 * 200Mhz = tez 800Mhz).

 

Pozdrawiam

adamdn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, jeszcze jedno pytanie:

Załóżmy że mam wybór pomiędzy pamięciami GEIL DUAL PC-400 CL2 i GEIL DUAL PC-500 CL3. Które wybrać biorąc pod uwagę że chcę podkręcać NORTHWOODA 3.0 GHz. Jakie znaczenie ma CL?

Jeżeli nie podkręcałbym to posiadanie "500" coś daje?

Dzięki.

Propo oznaczeń to raczej DDR 400 PC3200 i DDR 500 PC4000

Jak do kręcenia to DDR 500 PC4000 (DDR 400 nie wiadomo czy Ci w ogóle wstaną jako DDR 500). CL(CAS)-ogólnie im mniejsze opóźnienie CL, tym szybciej wyszukiwane są dane w Ramie, tym lepsza wydajność (liczba cykli zegara magistrali jakie upłyną od wysłania przez procesor polecenia aktywacji wybrania kolumny do momentu przesłania danych do bufora w kontrolerze pamięci bla, bla). Jednak nic za darmo wraz ze wzrostem taktowania pamięci rośnie CL. :wink: Co do trybu pracy- najwyższa wydajność to praca synchroniczna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CL (Cas Latency) ma bardzo duze znaczenie - szczegolnie widac to w aplikacjach wymagajacych czestego dostepu do pamieci np. gier czy konwersji DivX. Osobiscie mialem przez chwile pamieci Kingston CL3 i byly beznadziejne - wszystko skakalo a wydajnosc w kodowaniu DivX spadla o okolo 13%. Po wymianie na CL2 (takze 400MHz) wszystko powrocilo do normy. Moim zdaniem warto zainwestowac w 400Mhz bo maja duzy potencjal na podkrecanie (do 487MHz) no i CL2. Z 500Mhz podobno duzo nie wycisniesz a i koszt jest chyba sporo wyzszy. 

 

Jezeli nie podkrecalbys niczego to posiadanie 500 jest zbyteczne bo komputer ma najwieksza wydajnosc gdy procesor, plyta i pamieci pracuja synchronicznie (procesor 800MHz - czyli 4 * 200Mhz i pamieci 2 * 2 * 200Mhz = tez 800Mhz).

 

Pozdrawiam

adamdn

Z tego co wiem to CL w P4 ma duzo mniejsze znaczenie niz u AMD. Lepiej miec wysokie fsb i wysokie CL niz niskie CL ale i nizsze FSB. Bralbym ddr500 (tylko porzadne)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to CL w P4 ma duzo mniejsze znaczenie niz u AMD. Lepiej miec wysokie fsb i wysokie CL niz niskie CL ale i nizsze FSB. Bralbym ddr500 (tylko porzadne)

A z tego co ja testowalem to jakos wychodzi ze Cas Latency ma duuzzzee znaczenie w wydajnosci (roznica pomiedzy CL2 a CL3 jest kolosalna) a jezeli chodzi o FSB to oczywiscie taz ma ogromne znaczenie.

 

Dlatego polecam male CL i duze FSB :)

 

Pozdrawiam

adamdn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...