Skocz do zawartości
Marsjan

Pierwszy test X3M

Rekomendowane odpowiedzi

Wiec jezeli znajde wszystkie dane (wczoraj reinstal systemu awaryjny i bylo zrzucanie wszystkiego na szybko - to oczywiscie zrobie. Problem jest tylko taki ze zmienilem czujniki w miedzyczasie i tamte podczas testu robily mi ~700zapisow a te co mam teraz i na ktorych byl testowany x3m zrobily mi tych zapisow ~6000 :) - o ile ze zmmniejszeniem ilosci zapisow nie ma problemu o tyle mam problem z odwroceniem danych (tzn jeden czujniki zapisywaly z gory na dol a drugie dolu na gore :) ) - jak ktos mi powie jak to oczywiscie zrobie :) a poki co to moge zrobic wykresy zlupkowe sredniego i maxymalnego c/w - bede bardzo czytelne i beda oddawac to co powinny :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No faktycznie duzo zdjec, a malo danych, ale i tak cenie chlopakow za ich testy.

 

Faktycznie roznica w stosunku do RBX jest dosc duza (C/W = 0,02), ale zgadzam sie z Niemcem - RBX to raczej kicha (dostaje baty od starego, dobrego WW). W dodatku DD ma juz nowego flagship'a.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może mi powiecie jak mogę wytestować wydajność bloczku domowej roboty? Chciałbym się dowiedzieć, czy moja konstrukcja jest coś warta, czy może lepiej zakupić coś sprawdzonego.

 

Jeśli chodzi o poimiary, to jak na razie znam dokładną temperaturę otoczenia i temperaturę procka. Czynnik jest tłoczony pompką ATMAN-305 1200l/h (ATMAN-306 200l/h w przygotowaniu), zastosowałem węże SILIKONOWE 12/9, a jako wymiennik ciepła służy nagrzewnica od ŁADY chłodzna wentylatorkami 92mm puszczonymi na 3.3V (bezgłośne).

Za piecyk robi Barton 2500+ puszczony na 2400MHz (FSB220) na dodatek ma mostek pólnocny płyty AN7. Napięcia na procku i na mostku są standardowe.

 

Czekam na pomysły testów ....

 

A ... zauważyłem prawidłowość ... niezależnie od temp odtoczenia (badanie w zakresie 22-31 stopni) temperatura procka w idle jest o 5 stopni wyższa od otoczenia a w stresie o 6-7 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[...] zauważyłem prawidłowość ... niezależnie od temp odtoczenia (badanie w zakresie 22-31 stopni) temperatura procka w idle jest o 5 stopni wyższa od otoczenia a w stresie o 6-7 stopni.

Jeśli rzeczywiście miałbyś 26C idle i 28C stress przy temperaturze powietrza 21C, to było by to chyba najwydajniejsze WC o jakim słyszałem. Nie wiem jak u Ciebie z napięciami, ale zakładając, że podkręcony bartek wydziela ~100W ciepła mamy wydajność rzędu 0.07 C/W. Może masz rozregulowany czujnik temperatury?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może masz rozregulowany czujnik temperatury?

Może na płycie - ABIT NF7, bo temperatura otoczenia na 100% pewna - dwa niezależne czujniki DS1820 - raczej się nie mylą - to są cyfrowe czujniki nie wymagające kalibracji.

 

Właśnie obliczyłem powierzchnię wymiany ciepła w moim bloku - wyliczyłem, że płyta dolna ma powierzchnię 18012mm^2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aby sprzwdzić "przepustowość" bloku- najpierw musisz sprawdzić realną wydajność pompki- potrzebne będą dwa duże zbiorniki z wodą. Załóż na pompkę wąż który będziesz miał w WC, pompkę zanurz w wodzie (w jednym ze zbiorników. Sposoby są dwa:

 

1. Nalej do tego zbiornika ileś-tam wody- zaznacz pisakiem powierzchnię lustra wody i dolej np. 5 litrów (pompka wcześniej musi już być w zbiorniku). Teraz w jedną rękę stoper, w drugą włącznik i GO! Wiedząc ile czasu zajmie pompce wypompowanie 5 litrów wody łatwo obliczysz jej praktyczną wydajność.

 

2. Załóż sobie jakiś czas pracy pompki- np minutę- przez minutę niech pompka pompuje ze zbiornika pełnego do pustego. Ważąc/licząc/mierząc ilość cieczy przepompowaną przez pompkę w zadanym okresie czasu obliczysz jej wydajność.

 

Taraz w obieg podłącz swój blok. Pomiar analogicznie jak wyżej.

 

Oczywista test taki to sztuka-dla-sztuki. Nikt (?) takich nie robi. Ale jeśli nie sprawi Ci to problemu zrób go- też będę testował swój blok i chciałbym mieć jakieś odniesienie (też ataman 1200l/h, te same średnice węży).

 

Jeśli zaś chodzi o testy wydajnościowe- tu najlepszym wskaźnikiem jest właśnie różnica między temperaturą proca i otoczenia (ewentualnie proca-wody-otoczenia).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co ty bredzisz o cenie !!

Ja mieszkam w Angli, wszedlem do pewnego wielkiego sklepu, akurat mieli gotowe zestawy i bloki roznych firm (Danger Den, Swiftech, Koolance) ceny samych blokow od 30 do 80 funtow, czyli od 200 do 550 zl !!! a wydajnosc 90% blokow pewnie gorsza od X3M, brac i nie nazekac na cene, za taka kase naprawde sie oplaca, btw to najladniejszy blok jaki widzialem ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co ty bredzisz o cenie !!

Ja mieszkam w Angli, wszedlem do pewnego wielkiego sklepu, akurat mieli gotowe zestawy i bloki roznych firm (Danger Den, Swiftech, Koolance) ceny samych blokow od 30 do 80 funtow, czyli od 200 do 550 zl !!! a wydajnosc 90% blokow pewnie gorsza od X3M, brac i nie nazekac na cene, za taka kase naprawde sie oplaca, btw to najladniejszy blok jaki widzialem  ;]

 

X3M jest właśnie w tym przedziale cenowym. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobcie testa ktos prosze :) nie moge sie zdecydowac....X3M czy moze uriel multi....w cenie jest jednak roznica spora...

Wszedzie tylko fotki proponuja, a ten jeden tescik nic nie mowi...

Jesli ktos ma uriela i X3M to niech sie zlituje ....

Moze jakies inne bloczki.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co ty bredzisz o cenie !!

Ja mieszkam w Angli, wszedlem do pewnego wielkiego sklepu, akurat mieli gotowe zestawy i bloki roznych firm (Danger Den, Swiftech, Koolance) ceny samych blokow od 30 do 80 funtow, czyli od 200 do 550 zl !!! a wydajnosc 90% blokow pewnie gorsza od X3M, brac i nie nazekac na cene, za taka kase naprawde sie oplaca, btw to najladniejszy blok jaki widzialem  ;]

 

X3M jest właśnie w tym przedziale cenowym. :D

Tylko, ze zarobki w Polsce nie takie jak w UK... ale bloczek jest piekny i czasem mozna o poprzednim zdaniu zapomniec i skusic sie na takie cudo :idea:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

X3M jest jedynie o 1/3 drozszy od uriela multi... Stad moje pytanie jak wyglaad porownanie wydajnosci. Pozatym, 199 ne miesci sie w przedziale <200,550> z matematycznego punktu widzenia...

 

Jesli wydajnosc bedzie odpowiednia, to wyglad/wydajnosc/wykonanie beda na bardzo przyzwitym poziomie(tylko tej wydajnosci nie jestesmy pewni, right ? )

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jedynie , a moze i nie jedynie o 1/3 drozszy. super by bylo jakby ta o 1/3 wieksza cena przekladala sie na taki sam wzrost wydajnosci.

co do przedzialu... owszem , miesci sie, bo 199zl to jest cena bez kroccow. co do testu , przydaloby sie porownanie z najlepszym obecnie blokiem [still cascade?] no i z najpopularniejszymi oczywiscie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...