Skocz do zawartości
fenriz

Wycofanie religii ze szkół publicznych-co na ten t myslicie

Rekomendowane odpowiedzi

Sory za zakładanie niedokońca przemyślanych topiców w ciągu paru dni, ale ten uważam za bardzo istotny http://wiadomosci.wp.pl/wid,5566333,wiadomosc.html Co na ten temat myślicie. Ja jako agnostyk(żadna sekta) uważam że to bardzo słuszna i przemyslana inicjatywa. Panstwo Polskie mimo chrzescijanskich tradycji powinno być areligijne. Kazdy obywaltel naszego pięknego :lol: :lol: kraju powinien osobiscie decydowac o wyborze religii, ta nie powinna być mu narzucana tak jak jest zapisane w Konstytucji.

PISZCIE SWOJE OPINIE . Pozdrawiam moderatorów :lol: :lol: :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

agnostycyzm to bardzo smieszna postawa(zreszta tak jak ateizm) - ja bym sie nie chwalil, juz lepiej mow, ze jestes ateista - jest bardziej popularne, a tak w praktyce to niczym sie nie rozni - dla przecietnego czlowieka (bo prawdziwych ateistow nie ma).

Ale ale, nie chcial bym cie tu obrazac - wyrazam tylko swoja opinie na ten temat, a zeby nie bylo, ze mowie nie na temat, to przedstawie swoja opinie na temat religii w szkolach:

Dla mnie lekcje religii byl czyms takim jak godizny wychowawcze - troche luzu. Jeszcze lepiej by bylo gdyby katechetka nie kazala uczyc sie na pamiec modlitw i roznych przykazan, no ale trudno. Natomiast lekcje religii byly takimi lekcjami propagandy - jako dzieci slyszymy tylko jedna opinie i to ona jest ta jedyna sluszna opinia - uwazam ze tak nie powinno byc. Religia w szkole napewno wychowuje tez troche dzieci (przynajmniej na wsi, nie wiem jak w miastach), albo przynajmniej za moich czasow wychowywala, natomiast zamiast tego moglaby byc "etyka" lub cos w tym rodzaju. Jesli chcemy w szkole religie, to ja proponowalbym taka, na ktorej sa przedstawiane rozne religie swiata, chrzescijanstwo (mozna sie rozdrobnic na katolikow, ewangelikow itd.), islam, buddyzm itd. Powinna byc wyjasniona historia kazdej religii, czego ona uczy, jak wyglada swiat z perspektywy wyznawcow danej religii itp. Powinna to byc prawdizwa nauka o religiach, tak by mlody czlowiek zyskiwal szeroka wiedze i by mogl swiadomie w przyszlosci podejmowac decyzje zwiazane z wiara (np. bierzmowanie). Dzisiaj robimy tylko dobre wrazenie w statystykach (90% chrzescijan w Polsce ? :D). Pewnie duzo osob, gdyby nie zostala ochrzszczona w dziecinstwie, nie ubolewalaby z tego powodu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a tak w praktyce to niczym sie nie rozni - dla przecietnego czlowieka (bo prawdziwych ateistow nie ma).

pi... Waść niezłe bzdury to jakbys nie widział różnicy psem a kotem- widze po wypowiedzi ze gupi nie jetses wiec nie musze chyba źródełek pod nos podtykac w których widac jak wół rożnice miedzy pogladami, a modę to mam głęboko w ....

 

LPC- niestety to nie jest to samo, w czesci polskich szkół niechodzenie na religie to narazanie na jakby łagodna formę ostracyzmu (oprócz prawosł,protest) ,wiem z własnego doswiadczenia , a jeszcze jak sie długie włosy nosi i metalu słucha to wiadomo co mówią :twisted: to jest presja która trzeba znieśc w p...du

 

Jak przejdzie to do Sejmu to miło bedzie posłuchac jak bedzie Giertek szczekał :twisted: a klechy beda toczyc niezła batalie i to jest najgorsze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie jest przedmiotem obowiazkowym ale w wiekszosci rodzice i tak kaza na nia chodzic bo "jakby to wygladalo". Moim zdaniem bardzo dobra inicjatywa, w szkole religia to i tak tylko wolna godzina podczas ktorej przynajmniej polowa klasy olewa katechetke albo wogole ja dreczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

absolutnie wycofać.

kolejne 2 bezsęsowne godziny w2 tygodniu, mam to badziewie niestety ja jestm w lo jakby co, i sslag mnie trafia, jak mam wysłuchiwać tego ghadania którego nikt nie słucha, a np geografii mam jedną godzinę i trzeba zasuwać jak szalony z materiałem na każdej lekcji z czego wynikają tylko problemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niech sobie bedzie. W podstawowce nienawidzilem kobity od religii i uciekalem, a w liceum chodzilem, zeby powkurzac katechete - czytalem "NIE" i inne takie, klocilem sie i w ogole... Ale "prawko" dostalem ;p Ale nie bylo to obowiazkowe - kupa ludzi z mojej klasy nie chodzila. Wiec niech sobie bedzie religia - bedzie miala kiedy mlodzierz poznawac smak taniego wina

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to juz w sejmie chyba nie maja wazniejszych spraw, jak kto niechce chodzic to nikt go nie zmusze i tyle,

 

swoja droga wszystkie tematy dotyczacie religii na tweaku koncza sie bluzganiem na czarnych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

absolutnie wycofać.

a np geografii mam jedną godzinę i trzeba zasuwać jak szalony z materiałem na każdej lekcji z czego wynikają tylko problemy.

u nas uczy babka której mąż wygrał Wielką Gre :twisted: :twisted: szalony poziom rozszerzony na humanie,a tłumaczy ze jeszcze nie wiemy co bedziemy na maturze zdawac :lol: :lol: Ale masz racje :wink: Zajuje ze ankiety nie założyłem,można teraz dodac (nieche sprawdzac bo sie forum kaszani :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie no ogolnie sprawa jest taka ze nie wiem o co wam chodzi ;] dla mnie moga nawet satanizmu w szkolach nauczac niech tylko placa za sale tak jak by ja wynajmowali i koniec dyskusji ;] no i zeby ta lekcja byla poza godzinami a nie tak jak jest czasem ze w srodku lekcji zrobia i 15 osob musi siedziec w sklepiku i sie nudzic;O

 

Osobiscie na religie uczeszczam ale ksiadz dobrze wie ze jak w listopadzie skoncze 18 lat to na nastepny dzien sie z niej wypisze bo mam to kompletnie w d... Nasza religia polega na pisaniu sprawdzianow, odpowaiadaniu na ocene i pokazywaniu zeszytu tez na ocene... majac 6 jedynek dal mi koles 2;] mi sie wydaje ze jak sie nie zda to moga byc takie jaja ze wola tego uniknac;P

 

nie mozna mowic ze ta godzina mogla by byc przeznaczona na inny przediom bo ksiezy nie oplaca szkola tylko kosciol ;] dlatego tak czy siak dodatkowej godziny w zamian nie bedzie;] chyba ze w szkole chodzi o brak sal a nie peniedzy :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Pigmej

Zdecydowanie usunąć.

Przedmówcy podali wiele słusznych przykładów. W Polsce dziecko od małego się obraca wśród tgz. "katolików". Siłą rzeczy przyjmuje zwyczaje i "wiarę". Podrasta a 99% dzieciaków z jego klasy idzie do komunii to rodzice też go posyłają. Podrasta dalej i znowu to samo z bierzmowaniem. W między czasie non stop chodzi na tgz. religię w szkole gdzie się go bombarduje modlitwami. Przez całe życie od małego człowiek dorasta w otoczeniu "katolików".

Dlatego Polska to taki "katolicki" kraj:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myśle ze powinni powszechnie wprowadzic 1xna tydz WIEDZE O RELIGIACH nie związaną z zadnym kultem religijnm

Po co, jak idziesz do kosciola i tam siedzisz i masz spokoj. Po co to w szkole potrzebne, stracona godzina.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też jestem za usunięciem, ocena niby się nie liczy ale jest na świadectwie i beznadziejnie to wygląda jak ma sie 1 lub 2 z religi a reszta ocen to same 5 i 6.

Gdybyście słyszeli jakie głupoty wygadywała moja katechetka to się w głowie nie mieści. Przez cały rok nawijała non stop o aborcji, i o tym że kościół jest prześladowany i inne takie głupoty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

USUNAC !

niby to nie jest obowiazkowe, ale wypisanie sie duzo miesza - bo w wiekszosci przypadkow religia jest w srodku lekcji, a ubezpieczyciel nie pozwala na przerwy miedzy lekcjami

pozatym : nazwa tego to religia a nie katolicyzm, i wg mnie powinni na tym uczyc jakie sa jeszcze inne odlamy, a nie kazac modlic sie i uwazac to za jedyna sluszna religie !

z drugiej strony ja chodzilem na religie bo mielismy super ksiedza ;) nie przytruwal ani nic ;) na religii tylko siedzielismy i sie smialismy;) a po lekcjach gralismy z ksiedzem w noge ( nie zapomne jak jakies 0 stopni na polku, my marzniemy a ksiadz przyszedl w krotkich gaciach i podkoszulku bez rekawow ;) )

no chyba ze bylo zastepstwo czasami to wtedy bylo gorzej .... i dlatego jestem za usunieciem bo wiem ze moj ksiadz to byl wyjatek ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeslima zostac w takiej postaci jakiej teraz jest to niech juz lepiej jej nie bedzie. Jestetsmy panstwem katolickim i niech juz tak zostanie, chociarzby dla tej calej otoczki. Konstytucja nie narzuca ci religii ale tylko mowi ze chrzescijanstwo jest religia ogolnie obowiazujaca w panstwie. Protestancji, prawoslawni to mniejszosci religijne!!! Jest wolnosc wyznania i pogladow.

Wracajac do tematu. Zauwazylem ze duza czesc z was nie wiem nawet po co jest religia. :lol: Ano po to zeby wychowywac w duchu chrzescijanstwa. Nie wierzysz - nie chodzi ale uczeszczasz na etyke (przynajmniej w liceach) gdzie uczysz sie tych samych rzeczy co na religi ale bez otoczki zwiazanej z kosciolem. Czy 10 przykazan nie moze obowiazyca niewierzacego ? (pomijaca te o bogu) Jeszcze raz mowie, religia powina wychowywac (tak samo jak lekcja wychowawcza) a nie byc godzina nudzenia sie ale to juz problem nauczycieli/ksiezy/katechetek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem powinna zostac. Kazdy moze zdecydowac czy chce chodzic na religie, czy nie. Religia zawiera rowniez elementy etyki, a takie zajecia napewno ksztaltuja czlowieka. Poza tym jesli trafi sie na spoko ksiedza, to lekcje beda interesujace. SD nie chce zniesc religi dla dobra uczniow, to jest ich program - od dawna walczyli z kosciolem. Ta ich walka jest zalosna...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Usunąć! Co z tego, że każdy może decydować? U mnie mogłem decydować dopiero w liceum, a i tak sprowadzało się to do okienka, gdzie traciłem godzinę. Religia niech wraca do kościołów - każdy będzie chodził tam gdzie chce, nikt nie będzie przymuszany. Usunąć ze świadectw rubrykę <Religia> (o ile jeszcze tam jest), wiara jest prywatną sprawą każdego człowieka. Od wpajania zasad etyki dziecku są przede wszystkim rodzice, nie ksiądz/katecheta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem powinna zostac. Kazdy moze zdecydowac czy chce chodzic na religie, czy nie. Religia zawiera rowniez elementy etyki, a takie zajecia napewno ksztaltuja czlowieka. Poza tym jesli trafi sie na spoko ksiedza, to lekcje beda interesujace. SD nie chce zniesc religi dla dobra uczniow, to jest ich program - od dawna walczyli z kosciolem. Ta ich walka jest zalosna...

lol 8O

a co to jest te decydowanie ? u mnie nie bylo nigdy czegos takiego. Albo chodziles na religie, albo byles prawoslawny albo uciekales. Za te ostatnie niestety mozna bylo wyleciec ze szkoly. Z religi byles zwolniony jedynie za zgoda rodzicow. Jednak w spolecznosci pelnej dewotow dewotek i dewociatek z mentalnoscia mieszkancow telewizyjnych zlotopolic nie uczeszczanie na religie bylo hmm zbrodnia ktora usuwala cie poza nawias spoleczenstwa.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem powinna zostac. Kazdy moze zdecydowac czy chce chodzic na religie' date=' czy nie. Religia zawiera rowniez elementy etyki, a takie zajecia napewno ksztaltuja czlowieka. Poza tym jesli trafi sie na spoko ksiedza, to lekcje beda interesujace. SD nie chce zniesc religi dla dobra uczniow, to jest ich program - od dawna walczyli z kosciolem. Ta ich walka jest zalosna...[/quote']

 

lol 8O

Z religi byles zwolniony jedynie za zgoda rodzicow. quote]

 

to wystarczy o taka zgode poprosic. :)

widocznie czasy sie zmienily, bo kto nie chce ten nie chodzi.

prosta sprawa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...