Skocz do zawartości
harry

Chca wprowadzic prawko od 16 lat!!!

Rekomendowane odpowiedzi

Ale powaznie, jak ktos juz napisał ze jak ktos jest kretynem, to te 24 miesiące nie zrobią z neigo odpowiedzialnego człowieka, ponieważ tego to czlowiek uczy sie cale zycie... A tak na marginesie to nie wiecie po co caly ten przepis... :? zeby sobie znowu panowie zarobili bo przeciez nie ma za co nowej siedziby postwaic... :? Ja tam jestem za, bo mam dosyc zaleznosci komunkiacyjnej ;[

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale powaznie, jak ktos juz napisał ze jak ktos jest kretynem, to te 24 miesiące nie zrobią z neigo odpowiedzialnego człowieka, ponieważ tego to czlowiek uczy sie cale zycie... A tak na marginesie to nie wiecie po co caly ten przepis... :? zeby sobie znowu panowie zarobili bo przeciez nie ma za co nowej siedziby postwaic... :? Ja tam jestem za, bo mam dosyc zaleznosci komunkiacyjnej ;[

Poczekasz jeszcze dwa lata :P Ja czekalem to i Ty poczekasz :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze mowia :] prawko od 18 lat i basta :] prawda jest taka ze do tego tak jak do kilku innych rzeczy tez trzeba w jakis sposob dojrzec. I nie mowie tego bo dany prog juz przekroczylem ale dlatego ze jak kazdy spojrzy wstecz to zobaczy jaki byl a jaki jest teraz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co to zmieniać przecież jest OK, jedyne co powinni zmienić to system szkolenia przyszłych kierowców i tyle a nie kombinować z wiekiem... bo i tak czy będziesz miał 18 czy 17 czy 20 lat będziesz jeździł tak jak ci się podoba. a co do 16 to trochę za mało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moim zdaniem powinno być od 21 lat przynajmniej... gro śmiertelnych wypadków to nastukani/nawaleni małolaci wracający z impry. Potem ma już się więcej rozumu w głowie, a jak ma się 18 to zaszpanować szybką jazdą aż do grobu.... ja do tej pory miałem ze swojej winy 3 stłuczki i wszystkie przed 20 rokiem życia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a doczytaliscie do konca artykul...?bo ja np.nie doczytalem do konca tego topicu poruszanego na forum bo piszecie roznosci...ale prawda jest taka ze ten 16 latek bedzie mogl tylko jezdzic z takimi osobami ktorzy sa jego rodzina tzn: tata,mama,brat,siostra a nie tak juz pisaliscie kolega itd.i sam napewno nie bedzie mogl jezdzic...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bzdura z tymi wiekiem. 18 to najnizsza granica. A i tak firmy ubezpieczeniowe stosuja "wzywzke" dla posiadaczy aut, ktorzy maja mniej niz 25 lat. Dlatego musialem zaplacic 30% extra :(

 

A jak patrze na durnych gowniarzy co podostawali/pobrali od tatusiow mocne auta to mi sie slabo robi - raz mnie takie palanty z drogi chciały zepchnac bo w wyscigach im przeszkadzałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co to zmieniać przecież jest OK, jedyne co powinni zmienić to system szkolenia przyszłych kierowców i tyle a nie kombinować z wiekiem... bo i tak czy będziesz miał 18 czy 17 czy 20 lat będziesz jeździł tak jak ci się podoba. a co do 16 to trochę za mało.

Zaciekawiło mnie to zdanie, czyżby rzeczywiście tak jest? Otóż niekoniecznie. Człowiek w swym błyskawicznym życiu ulega ciągłym przemianom, w różnym okresie swojego życia jest na innym szczeblu, co prowadzi w rezultacie do odmiennego zachowania i innego sposobu myślenia. Ludzie starsi wolą np. jazdę ekonomiczną, ludzie młodzi sportową. Człowiek starszy jest opanowany, młodszy zaś impulsywny i wiadomo, że to się nie zmienia od razu w ciągu 2 lat, ale przebiega równomiernie przez każde kolejne 2 lata, ale jednak przebiega! Mimo najlepszych chęci, trudno zauważyć to po sobie 16-latkowi, ale ktoś mając już choćby 25-30 lat, dostrzeże wyraźną różnicę we własnym zachowaniu kiedy miał 16/18/20. Tu nawet nie chodzi o samochód, lecz w ogóle o wszystko. Mając 16 lat myśli się inaczej, niż mając 18, jeszcze inaczej 20.

Oczywiście 16latek 16latkowi nierówny, ale granica nie może być ruchoma i musi być jednolita dla wszystkich, dlatego trzeba się kierować jakimś celem nadrzędnym, np. większym bezpieczeństwem ogółu i trzeba tu mieć na uwadze, że większe ograniczenie, może przyczynić się tylko i wyłącznie do zwiększenia bezpieczeństwa, chociażby przez sam fakt, że mniej kierowców będzie miało możliwość poruszania się tymi pojazdami. Wg mnie 16 lat to zbyt mało. 18 lat uważam, za granicę rozsądną.

 

Moim zdaniem warto by też wprowadzić, np. wzorem z Francji, przepisy szczególne w stosunku do osób, które mają prawo krócej niż np. 2 lata. Tj. mniejsze prędkości, ograniczenia co do prowadzonych pojazdów (np. litraż, masa, typ) W stosunku do ludzi starszych, np. po 50tce, obowiązkowe kontrole lekarskie.

 

A własnie... ograniczenia powinny byc z 2 stron bo ja normalnie wymiękam jak widze na drodze dziadzia jakies 75 na karku, zielone światło a staruszek stoi bo niezauważył.... ;[ wqwia mnie cos takiego..... Starsi ludzie nie maja juz predyspozycji do prowadzenia samochodu... Ani juz refleks nie ten, ani wzrok ...

To fakt, ale trzeba się wykazać zrozumieniem, ludzie starsi powodują chyba najmniej wypadków, ich gorszy refleks z dużą nawiązką rekompensuje ich opanowanie i doświadczenie, natomiast mogą powodować pewien dyskomfort, ale właśnie w tym cały sęk, że wszyscy będziemy kiedyś starsi, chyba analogicznie nie będziesz miał pretensji wobec wsiadającego 30 sekund inwalidy do autobusu, czy też starszej babci stojącej przed Tobą w kolejce w banku wyciągając przez minutę pieniążki z portfela? Trzeba niestety dzielić się również ze starszymi i to właściwie w każdej sytuacji.

W porównaniu do Twojej sytuacji, ja widzialem ludzi młodych, którzy mieli zielone i też stali. Myślę, że to jest przesąd, że akurat to skojarzyłeś z wiekiem, a tak naprawdę każdy może się zagapić, ale napewno dużo lepiej jest się zagapić na zielone, niż jak nagminnie ludzie młodzi, prują na czerwonym. :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jestem na nie, 18 to minimalna "stawka", a do tego tak jak kolega wyżej napisał - potrojenie godzin nauki i zlikwidować te pseudo zabawy na placu manewrowym i liczenie każdego centymatra na egzaminie :evil:

popieram z całą rozciągłością.Tak samo mysle zeby jazdy było więcej ale taniej :/ :roll:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzie! Czy wy myslicie ze w ciagu 60 godzin nauki jazdy, mozna sie nauczyc prowadzic samochod? Ja bym dal prawo jazdy kazdej osobie, ktora stac na samochod i zaplacenie wysokiego ubezpieczenia (im mlodszy kierowca i z mniejszym starzem za kolkiem, tym wieksza stawka, ktora po pewnym czasie spada, jesli kierowca moze sie pochwalic bezwypadkowa historia).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla mnie bezsens wedlug mnie powinno byc od 21 to chyba jedyny plus usa :) uwazam, ze w tym przypadku pomysleli ;]

Jakie 21 lat. Tutaj prawko robi sie od 16 (przynakmniej w IL) ale wyglada to troche inaczej niz w Polsce. Najpierw zdajesz test teoretyczny dostajesz pozwolenie na prowadzenie samochodu w towarzystwie osoby doroslej. Do egzaminu mozesz przystapic po 3 miesiacach od daty zdania egzaminu teoretycznego. Ale jak cie policja zlapie na prowadzeniu na tym pozwoleniu bez osoby doroslej to moze bys niewesolo.

Zaleznie od chumoru pana wladzy. Moj kolega moze cos na ten temat powiedziec. Wyjasnilo sie cos??

 

Wyzej wymienona metoda dotyczy przedzilu wiekowego 16 do 18 lat.

Po 18 'nastce mozesz zdawac teoretyczny i praktyczny w ten sam dzien.

 

Ja slyszlaem ze w Ameryce prawko jazdy kosztuje kilkanascie dolarow (cos ok 20$)

ja tego nie slyszalem, ale jesli to prawda ;/ ehhh....

Prawda ale tylko sam egzamin (teoretyczby + praktyczny), praktyczny swoim wlasnym samochodem. Jak chcesz mozesz kupic jeszce lekcje w szkole jazdy nie wiem dokladnie ile. Tak poztym to prawojazdy mozesz zrobic jako przedmiot w szkole srednej.

 

CO ciekawe w ramach kursu na prawojazdy nie tylko bedziesz jezdzic z instruktorem po "miescie", jazdy po "placu" nie ma (uczysz sie oarkowac podczas jezdy po miescie") ale tez przejdziesz symulacje wypadku samochodowego.

Przy 40 albo 60 milach na godzine (nie pamietam ile dokladnie bo ja z tego nie krzystalem). Polega to na tym ze fotel taki jak w sanmochodzie rozpedzany jest do odpowiedniej predkosci a pozniej jest gwaltownie zatrzymywany. Zaufajcie mi najwieksi twardziele wymiekali :D. Ja osobiscie nie mosialem przez to przechodzic bo mialem Polskie prawko i skonczone 18 lat i sole srednia.

 

Stany zjednoczone..... kto w nich nie byl niech sie nie wypowiada. Tam jest ZUPELNIE inna kultora jazdy, inna mentalnosc !!!!!!!!!!! W polsce mamy po pgr'owskie szmaty (i pierwsze pokolenia po nich) przesiadajace sie z furmanki do "fury" myslace ze moga wszystko bo ich samochod ma abs esp, 1000 poduszek i puchata kostke powieszona na lusterku! Kultora jazdy (poza np. nowym yorkiem) jest nienaganna w stanach! W polsce jest kupa cwokow debili i chamow wogole nie wiedzacych co sie dzieje na drodze. Tylko pytanie gdzie jest dobor naturalny ?

Zgadzam sie z przedmowca.

 

[...]

 

@fisherix: z tymi amerykancami to bym polemizowal ;/ ale mi sie nie chce o nich gadac

Racja, amerykance są do doopy. :|

A znasz choziarz jednego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I podobno od Stycznia będzie prawko od 16latkó nazasadzie wyżej opisanej, mama mi mówiła, że widziała już w gazecie, że na 90% przejdzie ten projekt. A dlaczego? Bo państwo będzie miało więcej kasy :|, te prawka będą jeszcze droższe od tych co są teraz. Dlatego radze przed końcem roku zrobić kurs na starychzasadach i później nie przepłacać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dlaczego ma niby ludzi denerwowac... skoro to przejdzie to ja też ide ;]

rzeczywiscie w rządzie sobie troche kpią , ale tochyba zadna nowość :D

poza tym jak zajade takim pieknym PATROLem pod szkołe to przynajmniej mam zagwarantowany zawał wychowawczyni, i swiety spokój.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi zostal rok do prawka, i powiem jedno, ze poczekam, wcale mi sie z tym tak nie spieszy chodziaz gdybym mial to bym juz dzisiaj nie siedzial na kompie tylko, zapierdzielal ze starszym w sklepie. On jezdzil by po towar a ja go rozwozil do firm. Jest to o tyle dobre rozwiazanie, ze bym mu pomagal i ze wreszcie przestal by sluchac narzekan matki, ze jest 3:00 a stary jeszcze nie wrocil. Ale znowu mam spoko starego i gdybym mu pomagal to pewnie i by mi cos za to odpalil :) Gdybym mial prawko to przynajmniej w wekchendy moglbym sie spotkykac z kumplami z klanu, ale to zaden powazny cel i moim zdaniem prawko od 18 lat to dobry pomysl, chodziaz ja bym wprowadzil od 20 ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...