Skocz do zawartości
romek

AMD Sempron 64 - Kompendium

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Grzechu_1990

Jechać na sempie na 1600 czy 1800 to wstyd (a zatem na stałe się kręci, a do zabawy się kreci mocniej)

 

Skąd ty taką kosmiczną temp. masz na takim niskim napięciu? :blink:

 

Czym ty go chłodzisz? Powinna byc duzo nizsza!

A kto ci takich bajek naopowiadał? CIęzko jest coś zabić OC, chyba ze na dziendobry zapodasz 1,9V na box-coolerze :lol:

Edit

 

Wg. mnie powinna byc niższa, u mnie na 1,225V na zalmanie 7000cu i 700-800rpm miałem max 35st. Przy tak niskim v na boxie tez nie powinna wykraczac poza te granice.

Ja na 1.1V mam około 40 i w stresie i w idle a chłodzenie freezer 64pro :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na 1.1V mam około 40 i w stresie i w idle a chłodzenie freezer 64pro :]

skad wy bierzecie takie temperatury? ja przy freezonie qc-80alcu z wylaczonym wentylatorem i dobrej wentylacji obudowy mam w stresie 30C przy 1.1V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może to właśnie brak dobrej wentylki w budzie? :)

 

Też jadę na 8x200@1.05V (słabsza sztuka z końca 05) i żadnych objawów niestabilności. Krążą ploty, że zmniejszają się możliwości o/c. Nie wiem tylko na jakiej podstawie? Takie rzeczy nie wynikają przecież z użytkowania, tylko z tego jak tam został wyprodukowany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już mowa o temperaturach na niskich napięciach, to właśnie testuję sobie na 1,05V i jest 34 stopnie w stresie z freezerem @5V, w sumie tylko 10 stopni mniej, niż na procku taktowanym 1 Ghz więcej i napięciu 1,525.

Edytowane przez WDK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do moich temperatur, to na 1.400v i Sp2004 @ 2.6.ghz po 5min wskakuje 49c-50c, a obudowa jest przewiewna bardzo dobrze, z tyłu delta 120x120, z przodu 2x80, z boku 1x92. Przed chwilą zapusciłem na 10min Sp2004, otworzyłem bude i dotknełem radiatora boxowego coolera i faktycznie był ciepły, a gdy wyłączyłem wentylator to po 30s było 57c i radiator też nagrzał się bardziej. Takze możliwe ze Wasze płyty zle wskazują :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Grzechu_1990

Myślę że takie dyskusje o temperaturkach nie mają i tak większego sensu, bo i tak przegrzewanie sempronów 90nm są pewnie WIELKĄ rzadkością :]

Skoro są takie co przy 100*C sie tylko wyłączają :lol: Proponuje zakończyć temat o temperaturach i zacząć o nadchodzących sempach na am2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że takie dyskusje o temperaturkach nie mają i tak większego sensu, bo i tak przegrzewanie sempronów 90nm są pewnie WIELKĄ rzadkością :]

No wlasnie, nie wiem o czym oni w ogole mówią...nie ma to jak max 44 w stresie przy 1.6dfi [czyli mniej wiecej 1.625, nei? <: ]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo mają krzywo czapy załorzone, fakt e moj sie padacznie kręci ale na def. core w stresie mam max 38 na boxie (buda zamknieta nie przewiewana zero wiatraków) za to chipset ma 57* idle czasem nawet do 65 wzrośnie :mur:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo mają krzywo czapy załorzone, fakt e moj sie padacznie kręci ale na def. core w stresie mam max 38 na boxie (buda zamknieta nie przewiewana zero wiatraków) za to chipset ma 57* idle czasem nawet do 65 wzrośnie :mur:

Nie powiedziałbym. Miałem sporo procków i kazdy miał podobne temperatury, czyli około 50c na boxie, 43c na freezerze. +/- 1c

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo mają krzywo czapy załorzone, fakt e moj sie padacznie kręci ale na def. core w stresie mam max 38 na boxie (buda zamknieta nie przewiewana zero wiatraków) za to chipset ma 57* idle czasem nawet do 65 wzrośnie :mur:

Nie mów o chipsecie, bo ta mobo nie ma czujnika temperatury chipsetu <_<

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mój również :D

1,6v w biosie i 2,723Ghz wymęczył (szkoda że już nie mój :/)

Przy takiej częstotliwości przeszedł szereg benchmarków, kodowania divx itp (robie porównanie cedarmilla vs palermo) :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tyle ze on ma DFI Infinity NF4x a ona chybama czujik temp na chipsecie ;)

Najpierw trzeba było popatrzec w sygnature jaką ja mam płyte :angry:

 

Victor ... w lato tak katowac biedaka to juz tortury :)

Ja teraz mam puszczonego na 300*8 tez 1.4V i ma sie dobrze; idle 26C stres 32

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw trzeba było popatrzec w sygnature jaką ja mam płyte :angry:

 

Victor ... w lato tak katowac biedaka to juz tortury :)

Ja teraz mam puszczonego na 300*8 tez 1.4V i ma sie dobrze; idle 26C stres 32

spokojnie - 44*C w stresie ;)

 

Dołączona grafika

 

leciutko sobie pracuje w takch warunkach - 0 zwiech, 0 errorów ;) (jeden z wieeelu testów :D)

Edytowane przez victor89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sempron 2600+ vs Sempron 2800+
Czyli ile daje kasza :-)
Rev. 2.0 FINAL




Wraz z dobrym znajomym a także użytkownikiem naszego forum lordivanhoe (mało się wypowaida ale na rzeczy się zna :wink:) zrobiliśmy małe porównanko semprona 2600+ i 2800+ (THX dla niego za to że wpadł ze swoim prockiem). Jak wiadomo pierwszy ma 128kb cache a drugi 256kb, i to jest cała różnica pomiędzy tymi procesorami. Test staraliśmy się wykonać najrzetelniej jak to możliwe.

Porównalismy nasze procesory w 5 aplikacjach benchmarkowych, mianowicie były to Super-PI/mod1,5XS (próbki 1M i 16M), Cinebench2003 64bit, Aibench, 3dMark01SE oraz 3dMark03.

1) Tak więc po pierwsze zacznijmy od konfiguracji platformy testowej:
  • Sempron64 2600+/Sempron 2800+ rev.E6 + DFI nF4X Infinity + 2x256MB Winbond BH-6/BH-5 + Sapphire Radeon X550 - Samsung SP 80GB SATA
2) Testy wykonywaliśmy na ustawieniach: CPU @ 2500MHz / MEM @ 250MHz 2-2-2-5 + ostre alpha timingi, do testów 3d karta graficzna była podkręcona do 519MHz@VPU / 611MHz@MEM. Po każdym benchmarku wykonywaliśmy restart systemu. Używaliśmy systemu WindowsXP 64bit EDITION, system był zoptymaliwowany, była zainstalowana część sterowników nF4 oraz ATI Catalyst 5.7 w. ControlPanel a podczas wykonywania benchmarków explorer był wyłączony. Na potwierdzenie zamieszczam screeny na których wszystko ładnie widać:
Usługi - 2xCPU-Z(CPU/MEM) - A64Tweaker || Procesy3) Teraz to co najważniejsze, czyli wyniki testów :wink:.
  • a) Super-PI/mod1,5XS próbka 1M:
  • S2600+ –
35,891sS2800+ – 35,203sZysk wydajności na S2800+: +1,9%
  • b ) Super-PI/mod1,5XS próbka 16M:
  • S2600+ –
14m 15,796sS2800+ - 13m 53,344sZysk wydajności na S2800+: +2,6%
  • c) Cinebench2003 64bit:
  • S2600+ –
56,7s S2800+ – 56,6sZysk wydajności na S2800+: +0,18% (0,1s – bardzo niewiele).
  • d) Aibench:
  • S2600+ –
47,367592028sS2800+ – 47,627483268sStrata wydajności na S2800+: -0,54%. Jest to jednyny test w którym wiecej cache wypada gorzej, test byl powtarzany kilkukrotnie i nie udało się zmusić s2800 do lepszego wyniku niż S2600.
  • e) 3dMark01SE:
  • S2600+ –
15854 pktS2800+ – 16170 pktZysk wydajności na S2800+: +2%.
  • f) 3dMark03 (pod uwage bierzemy wynik CPU Score):
  • S2600+ –
1007 pktS2800+ – 1038 pktZysk wydajności na S2800+: +3%.
4) Pewnie wielu z was się zastanawiało ile potrzeba aby zniwelować różnice pomiędzy wielkością cache w tych procesorach... Sprawdziłem to w 4 z 6 syntetyków w których zdecydowanie wygrał S2800+ w powyższym porównaniu (czyli nie ma AiBencha i Cinebencha). Zatem odpowiedź znajdziecie w tym miejscu! :wink:
  • Na pierwszy rzut pójdzie SuperPI 1M, w przypadku tej aplikacji potrzebowałem jedynie 6MHz na HTT czyli 48MHz na procu/4,8MHz na pamięciach aby dogonić 256kb kaszy - 2549MHz/254,9MHz – 35,234s
  • SuperPI 16M, aby wyrównać wynik będziemy potrzebowali około 8MHz na HTT (64MHz na CPU/6,4MHz na mem) - 2567MHz/256,7MHz – 13m 53,781s
  • 3dMark01SE, aby dogonić S2800+ potrzebowałem aż 16MHz na HTT (128MHz na CPU/12,8MHz na mem), w tym benchmarku jak widać cache odgrywa bardzo dużą role, 2627MHz/262,7MHz – 16191 pkt
  • 3dMark03, aby dogonić S2800+ potrzebowałem 9MHz na HTT (72MHz na CPU/7,2MHz na mem) 2573MHz/257,3MHz – 1036 pkt
  • Jak widać z powyższych wyników nie można jednoznacznie określić ile bardziej trzeba podkręcić procesor/pamięci aby nadrobić cache, wszystko zależy od aplikacji. W tych czterech testach potrzebowałem nawet ponad 120/12MHz więcej na procu/pamięciach aby wyrównać wyniki. Dużo? Mało? Temat do indywidualnej oceny i dyskusji :wink:
5) Mam nadzieje że moje wypociny ktoś przynajmniej z zainteresowaniem przeanalizuje, bo niestety s754 odchodzi do lamusa i raczej niewiele osób to kupuje w dniu dzisiejszym, trza było „testa” walnąć kiś czas temu ale nie było jak :). Edytowane przez hary86

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładne porównanie :) Proponuje na 1st strone, lub może otworzyc topic Semp 64 part2 i tam także na 1st stronie ;]

 

I co do samych wyników.. widać jak ładnie te dodatkowy kesz wpływa na wyniki naszych ulubioych syntetyków :D Wyjątkiem jest aibench.. ale jak było pisane, czasem wiekszy kesz to wieksza stara czasu dla "wyszukania" danej lokacji :)

 

Przydałby sie także test 3d... chociaz z egiedły wiemy, że kesz nie ma już tu wpływu... ale jak kto jeszcze chce udowodnic to czemu nie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Grzechu_1990

Jak będziecie zamykać temat to dajcie znać, chętnie napisze jakiś faq ;]

Co do porównania, ładne, gratulacje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładne porównanie :) Proponuje na 1st strone, lub może otworzyc topic Semp 64 part2 i tam także na 1st stronie ;]

 

I co do samych wyników.. widać jak ładnie te dodatkowy kesz wpływa na wyniki naszych ulubioych syntetyków :D Wyjątkiem jest aibench.. ale jak było pisane, czasem wiekszy kesz to wieksza stara czasu dla "wyszukania" danej lokacji :)

 

Przydałby sie także test 3d... chociaz z egiedły wiemy, że kesz nie ma już tu wpływu... ale jak kto jeszcze chce udowodnic to czemu nie :)

hmm z tego testu wynikało ze niektore gry lubia cach a innym bez roznicy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siedziałem se wieczorkiem i czułem w kościach że czegoś w tym porównaniu brakuje :wink: Po paru chwilach zorientowałem się czego!

 

"Pewnie wielu z was się zastanawiało..." Wiecie co mam na myśli? :D Wiecie czy nie to i tak zapraszam do uaktualnionej wersji, został dodany jeden podpunkt, zwany dalej podpunktem nr. 4 :P

Edytowane przez hary86

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wraz z dobrym znajomym a także użytkownikiem naszego forum lordivanhoe ...(test) :)

Bardzo fajne porównanie L2 128kb vs 256; :) tutaj wyraźnie widać,że opinie jakoby nie było różnicy(lub była minimalna) w prockach o L2 128 i 256 są błędne.Dla mnie jest to akutrat różnica istotna i nadrobienie (w SPi16m) na poziomie ok 58MHz na procku dobitnie o tym świadczy.Myślę,że to opracowanie skłaniać będzie do zakupu procków z większym cache L2:dobra robota :D.Na pierwszej stronie tego opracowania nie powinno zabraknąć. :)

A swoją drogą fajnie by było porównać Sempa 128kB L2,256kB L2 jeszcze z Venice S754 512kb L2. :) (może ktoś dostarczy do testów :lol2: ).

Edytowane przez Ricci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hary i LordIvanHoe >> dobra robota :D, Miski a nie mogliscie za bootowac na 250 i sprobowac z Clockegena na takie same takty wejsc? (nie wiem czy da sie takie same ustawic, ale sprobwac warto :D)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...