Skocz do zawartości
KaziQ

Gigabyte Ga-k8nf-9 Nf4

Rekomendowane odpowiedzi

Można kombinować z ustawieniem mnożnika HTx2, co często pomaga, rónież na "syndrom 214 MHz". Jak wiadomo, różnica między HTL 500 i 1000 MHz jest żadna, więc nie ma co się bać niskich mnożników HT. Można też się pobawić napięciami na chip nForce4 i szyny HTT (można dać nawet +0.3V, więc warto poeksperymentować). W ostateczności proponuję dać nawiew na nForce4 i układ zasilający.

wiesz mnie akurat o BIOSach, napięciach i różnych kobinacjach nie musisz mówić - to akurat sprawdziłem ;) :)

 

Co do HT 500 i 1000 MHz - może dla GF'a 6200 / 6600 to nie ma znaczenia - ale 7800 już skorzysta i to nie ma dyskusji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do HT 500 i 1000 MHz - może dla GF'a 6200 / 6600 to nie ma znaczenia - ale 7800 już skorzysta i to nie ma dyskusji.

GF6800 - róznica między HTL 500 i 1000 MHz jest żadna. Dlaczego niby w 7800 miałaby być większa? Czekam na jakieś potwierdzenie tych słów, bo stwierdzenie, że 7800 na pewno skorzysta nic nie wnosi. Przeglądnąłem cpecyfikację Hyper Transport i nie widzę żadnych informacji, które by potwierdzały twoją tezę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GF6800 - róznica między HTL 500 i 1000 MHz jest żadna. Dlaczego niby w 7800 miałaby być większa? Czekam na jakieś potwierdzenie tych słów, bo stwierdzenie, że 7800 na pewno skorzysta nic nie wnosi. Przeglądnąłem cpecyfikację Hyper Transport i nie widzę żadnych informacji, które by potwierdzały twoją tezę.

HyperTransport przy 1000 MHz ma przepustowość 4000 MB/s. Gdy masz 500 MHz to tylko 2000 MB/s a tym pasmem przesyłane jest:

dane do i z karty graficznej

kontroler dysków (60 MB/s przy jednym dysku)

kontroler sieciowy (od 10 do 100 MB/s)

kontroler USB (20 - 30 MB/s)

 

Pozostaje zatem jakieś 1800 - 1900 na kartę graficzną. To jest mniej niż AGPx8

 

Wiadome to zależy od gry i od karty graficznej - ale im jest ona szybsza tym większe zapotrzebowanie na przepustowość tej szyny.

 

Zrobiłem mały test: Doom 3 - demo1 w 1280 x 1024 na High

 

jedno ustawienie 210 x 3 (procesor x10 oraz pamieci na 200 MHz)

drugie ustawienie 201 x 5 (procesor x10 oraz pamięci na 200 MHz)

 

W pierwszym było 73,5 fps - a w drugim 83,4 fps

 

A co by było, gdyby ten niższy parametr wynosił 500 MHz?

 

Wszystko na GF 6800 (16/6) lekko podkręconej.

 

Ale jak mówię - ma to znaczenie dopiero przy szybkich grafikach, bo trudno jest szukać różnic na kartach pokroju 6600 GT, czy X800 - choć pewnie i tutaj wyjdą różnice, ale nie będą one znaczne.

Zależy to też oczywiście od gry. Doskonale to widać tutaj - w takim 3D marku różnica jest wielka, ale Half Life 2 już nie - ale tutaj akurat ograniczeniem jest procesor.

Edytowane przez focus_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro jest dyskusja o minimalnym HT, to powiedzcie mi, jak rozpoznać, że częstotliwość HT jest za niska? Obecnie mam 325*1,5 (jakoś nie mogę zmusić płyty do 100% wstawania na 2,5 lub chociaż 2,0), jakiś czas temu miałem nawet 265*1,0 i nie zauważyłem niczego niepożądanego w pracy komputera, a może nie wiem na no patrzeć.

 

EDIT: już widzę, że focus dał odpowiedź.

Edytowane przez WDK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro jest dyskusja o minimalnym HT, to powiedzcie mi, jak rozpoznać, że częstotliwość HT jest za niska? Obecnie mam 325*1,5, jakiś czas temu miałem nawet 265*1,0 i nie zauważyłem niczego niepożądanego w pracy komputera, a może nie wiem na no patrzeć.

Po prostu wydajność grafiki jest nieco niższa - masz GF'a 6600 - to u Ciebie różnicy praktycznie nie będzie - a w każdym razie będzie bardzo mała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HyperTransport przy 1000 MHz ma przepustowość 4000 MB/s. Gdy masz 500 MHz to tylko 2000 MB/s a tym

pasmem przesyłane jest:

Nie zapominaj że w hyper transoport transfer danych odbywa się jednocześnie w obu kierunkach, więc de facto mamy do czynienia z przepustowością 4GB/s w jedną i 4 GB/s w drugą sronę (16 bit upstream link i 16 bit downstream link), więc razem mamy pasmo 8 GB w przypadku HT działającym na poziomie 1000MHz i sumarycznie 4 GB przy HTL 500 MHz.

Pozostaje zatem jakieś 1800 - 1900 na kartę graficzną. To jest mniej niż AGPx8

Jak weźmiemy pod uwagę to co napisałem wcześniej, to okaże sie, że przxepustowość mamy 2xwiększą.

 

Zrobiłem mały test: Doom 3 - demo1 w 1280 x 1024 na High

jedno ustawienie 210 x 3 (procesor x10 oraz pamieci na 200 MHz)

drugie ustawienie 201 x 5 (procesor x10 oraz pamięci na 200 MHz)

W pierwszym było 73,5 fps - a w drugim 83,4 fps

A co by było, gdyby ten niższy parametr wynosił 500 MHz?

Wszystko na GF 6800 (16/6) lekko podkręconej.

Ale duży błąd pomiaru wyszedł :D U mnie wyszło zupełnie co innego na GF6800, a teściki przeprowadzałem wielogkrotnie. 6600GT też nie zareagował na zmianę częstotliwości HTL

Ale jak mówię - ma to znaczenie dopiero przy szybkich grafikach, bo trudno jest szukać różnic na kartach pokroju 6600 GT, czy X800 - choć pewnie i tutaj wyjdą różnice, ale nie będą one znaczne.

no właśnie na 6600GT nie było żadnych różnic

Zależy to też oczywiście od gry. Doskonale to widać tutaj - w takim 3D marku różnica jest wielka, ale Half Life 2 już nie - ale tutaj akurat ograniczeniem jest procesor.

przecież tam nie ma mowy o innych częstotliwościach szyny HT :mur: Tam są porównane karty graficzne umieszczone w slotach PCI-E i AGR!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zapominaj że w hyper transoport transfer danych odbywa się jednocześnie w obu kierunkach, więc de facto mamy do czynienia z przepustowością 4GB/s w jedną i 4 GB/s w drugą sronę (16 bit upstream link i 16 bit downstream link), więc razem mamy pasmo 8 GB w przypadku HT działającym na poziomie 1000MHz i sumarycznie 4 GB przy HTL 500 MHz.

I co z tego, że w dwóch kierunkach? A czy przesył tekstur z pamięci RAM do pamięci karty graficznej odbywa się z przepustowością 4000 czy 8000 MB/s?

 

Ale duży błąd pomiaru wyszedł :D U mnie wyszło zupełnie co innego na GF6800, a teściki przeprowadzałem wielogkrotnie. 6600GT też nie zareagował na zmianę częstotliwości HTL

O tak błąd pomiaru - jakbyś nie zauważył, to test z wyższym HT był przeprowadzany na niżej taktowanym procesorze - więc różnica będzie jeszcze większa - błąd pomiaru :blink:

 

przecież tam nie ma mowy o innych częstotliwościach szyny HT :mur: Tam są porównane karty graficzne umieszczone w slotach PCI-E i AGR!!!

Widać, oj widać ......

Tam jest porównanie PCI-E do czegoś co ma działać jak AGP, ale ma przepustowość dwóch złączy PCI - wyraźnie widać jaki wpływ na wydajność grafiki ma przepustowość łącza dla karty graficznej.

 

Do jutra powinienem Ci zrobić testy ze screenami, żebyś uwierzył, bo jeśli www.egielda.com.pl to jest jeden wielki błąd pomiaru to ja już nie wiem jak mam Cię przekonać ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I co z tego, że w dwóch kierunkach? A czy przesył tekstur z pamięci RAM do pamięci karty graficznej odbywa się z przepustowością 4000 czy 8000 MB/s?

raczej z tą dolną granicą, bo teoretyczny max. odczytu z pamięci nie przekroczy 6400MB/s przy pamięciach na 200MHz. Bo i w sekundzie na pewno nie będzie wysyłana aż taka wielka ilość danych z RAMu do grafiki. Za to przepustowość szyny Hyper Transport na poziomie ~8 GB/s ma już spore znaczenie.

O tak błąd pomiaru - jakbyś nie zauważył, to test z wyższym HT był przeprowadzany na niżej taktowanym procesorze - więc różnica będzie jeszcze większa - błąd pomiaru :blink:

Widać, oj widać ......

różne anomalie sie zdarzają. Drobny swap z dysku może obniżyć średnie FPS w timedemo o kilka FPS. Zawsze istnieje taka możliwość.

Tam jest porównanie PCI-E do czegoś co ma działać jak AGP, ale ma przepustowość dwóch złączy PCI - wyraźnie widać jaki wpływ na wydajność grafiki ma przepustowość łącza dla karty graficznej.

ale ty nie porównuj przepustowość PCI-E do dwóch zwykłych PCI. Przecież wiadomo, że AGP x8 to ~2GB/s a 2xPCI to ~260 MB/s. To tak jakby porównywać malucha z mercedesem. Przecież takie porównanie nie ma absolutnie żadnego sensu. Za to sens ma porównanie AGPx8 z PCI-E x16.

Do jutra powinienem Ci zrobić testy ze screenami, żebyś uwierzył, bo jeśli www.egielda.com.pl to jest jeden wielki błąd pomiaru to ja już nie wiem jak mam Cię przekonać ;)

bardzo bym prosił o screeny - czekam z utęsknieniem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie !Mam 4 kosci pamieci 2x1g 2x512 i milo bo dziala w dualu ale nie moge ustawic 1T system nie wstaje. Czy da rade wogule ustawic 1T przy czterech kosciach pamieci?

Niestety, 1T nie ustawisz. Próbowałem ustawiać 1T na 2x512 (2-stronne) i 2x256 (1-stronne) i z 1T nici. Komputer się podnosił, ale była zwiecha na ekranie post lub przed ładowaniem windows. Na 4x512 2-stronne też nie da się ustawić 1T.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety, 1T nie ustawisz. Próbowałem ustawiać 1T na 2x512 (2-stronne) i 2x256 (1-stronne) i z 1T nici. Komputer się podnosił, ale była zwiecha na ekranie post lub przed ładowaniem windows. Na 4x512 2-stronne też nie da się ustawić 1T.

Udalo mi sie ustawic 1T przy 2x512 ale do fsb tylko 21X.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale tu chodziło o 1T przy 4 modułach a nie przy dwóch. Przy dwóch ustawiałem 275 MHz na 1T, ale na 4 modułach juz się nie da pracować z 1T i 200 MHz.

Faktycznie, nie doczytalem. Sorki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiesz mnie akurat o BIOSach, napięciach i różnych kobinacjach nie musisz mówić - to akurat sprawdziłem ;) :)

 

Co do HT 500 i 1000 MHz - może dla GF'a 6200 / 6600 to nie ma znaczenia - ale 7800 już skorzysta i to nie ma dyskusji.

 

Witam

 

Własnie posiadam owa plyte i 7800 gt. I moje zapytanie tutaj przy podkrecaniu proca (venice 3000) jakie ustawic HT aby nie stracic na wydajnosci??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Własnie posiadam owa plyte i 7800 gt. I moje zapytanie tutaj przy podkrecaniu proca (venice 3000) jakie ustawic HT aby nie stracic na wydajnosci??

Zrób testy przed podkręcaniem - raz z 5x, a raz z 2,5x :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy problemy z osiagnieciem HTT na tej plycie na poziomie okolo 290-300Mhz wynikaja glownie z niskich umiejetnosci uzytkownikow czy rzeczywiscie plyta jest tak kiepska? Przeczytalem caly temat i na 3,4 osoby ktore sa zadowlone z oc przypada z 15 ktore nie potrafia przekroczyc 240?

 

Obecnie mam Winniego 289x9@1.45V i przymierzam sie do zmiany na pcie. W wieksze OC procka nie bede sie bawil lecz nie chce obnizac taktowania procka. Czy ta plyta bedzie dobrym wyborem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, mnie po woli coraz mniej ta płytka się podoba. Od jakiegoś czasu nie komp nie wstaje za 1 razem, tylko za 2,3,4... Jak już się uruchomi to stabilny jak skała. Nie wiem z czego to wynika, probowałem różnych ustawień procka, szyn, napiec, ustawienia pamięci i dalej to samo. Niby na początku jest ok, ale potem się kaszani. Chociaż już np. wczoraj rano i dziś komp wstał za 1 razem.

 

Pytanie, czy Wy też tak macie, że po uruchomieniu rusza za 1 razem, czy też probuje po kilka razy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, mnie po woli coraz mniej ta płytka się podoba. Od jakiegoś czasu nie komp nie wstaje za 1 razem, tylko za 2,3,4... Jak już się uruchomi to stabilny jak skała. Nie wiem z czego to wynika, probowałem różnych ustawień procka, szyn, napiec, ustawienia pamięci i dalej to samo. Niby na początku jest ok, ale potem się kaszani. Chociaż już np. wczoraj rano i dziś komp wstał za 1 razem.

 

Pytanie, czy Wy też tak macie, że po uruchomieniu rusza za 1 razem, czy też probuje po kilka razy?

U mnie tez takie cos sie objawia, ale sporadycznie. Zazwyczaj wstaje za pierwszym razem, jednak czasem cos mu odwali i podnosi sie 2, 3 razy(3x bardzo rzadko, tylko raz to zaobserwowalem). Na defaultowych ustawieniach wszystko dziala dobrze :) Wg mnie nie ma sie czym przejmowac :) moze kolejny bios rozwiaze ten problem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie, czy Wy też tak macie, że po uruchomieniu rusza za 1 razem, czy też probuje po kilka razy?

Mam ta plytke od maja i od maja mam rowniez podkrecony procesor :) Przez ten czas plytka dwa razy wymagala resetu po zawieszeniu w poscie. Poza tym 100% stabilna jest wiec ze swojej strony polecam! Edytowane przez CruX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie - potrzebuje pomocy!

Na dysku Seagate 160GB zniklo mi ~30GB

Dysk serial ata, bios F7

Nie moge sobie z tym poradzic!

HELP!

Macie jakis pomysl ??

Edytowane przez Korkodyl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o wlasnie wlasnie ..... Mam bios F7 i też mi znikło przy dysku 30 gb ..... Okazało się ze to nie zagospodarowane miejsce w partition magic i utworzyłem na tym nową partycję ..... Nagrałem tam pare plików , które natychmiastowo uległy zniszczeniu . Scan disk ciągle wywala jakieś błędy na tej partycji.

 

Dysk WD Caviar SE 160 GB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich i prosze o pomoc.

Kupilem sobie venice'a 3200+ i plyte gigabyte k8nf9ultra i chcialem podkrecic procesor chociaz na te 2200 mhz ale nic z tego ... powyzej FSB 210 nie mozna go ustawic, probowalem z ht x3 i dzielnikiem 2/1, zmienialem mnoznik procesora na x5 , ale nic to nie dalo , po prostu po botowaniu (przed skanowaniem napedow, jest jeszcze komunikat ze FSB jest ustawione na 215) resetuje sie komputer. Mial ktos taki problem ?

Mam pamieci twinmossa 2x512 DDR400 pracowaly w dual channel, myslalem ze to dlatego nie moge podkrecic wiecej, ale wypialem jedna kosc i nic to nie dalo

Czy to moze byc cos od biosu ?

Dopiero zaczynam z podkrecaniem AMD64 wiec przepraszam za ewentualne pomylki.

Zrobilem upgrade biosu do werji F3 (poprzednia byla F1) i ciagle to samo , zadnej poprawy :(

Bardzo prosze o rady co zrobic.

Edytowane przez karols2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo prosze o rady co zrobic.

Ściągnij CBID i daj screena z zakładki processor (ta pierwsza która się odpali).

http://cbid.amdclub.ru/files/cbid77b.zip

Następnie daj screena z CPU-Z z zakładki memory.

http://www.cpuid.com/download/cpu-z-131.zip

Pewnie timingi pamieci pozostawiłeś na 'AUTO', ale zaraz się zobaczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz racje timingi ustawione na auto bo niewiedzialem dokladnie jakie maja byc :)

ustaw HTT 230 MHz, HTx3, napięcie procesora 1.45V, dzielnik pamięci [2/1.66], timingi pamięci TCl 2.5, TRCD 3, TRP 3, TRAS 8, TREF 166 MHz 7.8us. Jeżeli to nie pomoże, to ustaw HTT na 210 MHz i jeszcze raz zapodaj dwa powyższe screeny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...