Skocz do zawartości
Kikas

Asrock 939dual-sata2 - Tani Sposób Na S939

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Łukasz Tkacz

U mnie w ewereściejest dioda procesora i procesor (czujniki temperatury) i też jest różnica - Procesor: 28 stopni, Dioda procesora: 22 stopnie.

 

A co do oznaczeń - za wiele nie mowia ale jak fajnie to wygląda :D

 

EDIT:

Wróciłem do biosu 2.2... od czasu wgrania OCWB8 system czasem dziwnie się zachowywał tzn. strasznie wolno działał, nic nie mogłem na nim zrobić tylko resecik. Na 2.2 coś takiego nigdy mi się nie zdarzało, a zresztą leje na mnożnik 8x razy i HTT powyżej 300. Wystarczy mi 265 (2,4Ghz)m ramki chodzą jak szalone i nie ma problemów przynajmniej :)

Edytowane przez Łukasz Tkacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, chciałem sprawdzić max HTT płyty i nijak nie idzie sobie z tym poradzić - nie dam rady zmniejszyć mnożnika procesora. W biosie wszystko ustawiam jak powinno być, dałem na początek HTT 300, spread spectrum i c&q wyłączone, mnożnik ustawiony (manual) na x6, napięcia na procu nie tykałem, pamięci div133 (bo poszłyby normalnie na 200), potem CPU-NB i NB-SB na 400 (czyli x2). Save&exit - i proc rusza na 2700 (9x300), a nie 1800 (6x300) - czyli tak jakby w ogóle nie zmniejszyło mnożnika. Winda się odpaliła, CPU-Z pokazał również 2700, a po chwili bluescreen (na moim procu taka częstotliwość jest stabilna, ale przy większym napięciu). Czemu nie mogłem zmienić mnożnika, zapomniałem o czymś?

Edytowane przez arcuf_cofinuf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie. Czy jest jakaś możliwośc ustawienia pamięci na sztywno na 200 i kręcenie procka wyżej? Chciałem mieć pamięci ustawione na 200, a procek np. 240. Czy coś takiego da się zrobić na tej płycie?

Przy HTT 240 ustaw dzielnik pamięci na 166 - wtedy będziesz miał 200 na pamięciach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem tak i mam teraz procka 2650 ale teraz mam inny problem (sorrki, że zatruwam Wam życie ale przedtem o/c było łatwiejsze na socket a) htt mam na 1200 napięcie fabryczne 1,4V. Wszystko działa bez zażutow ale podczas pi wysypuje się. No i czy to jest wina zasilacza (Hiper 350W od ponad roku może i dłużej) czy raczej trzeba robić v-moda? Procek taki jak w opisie.

Aha i jeszcze jedna sprawa. Jak robię w Ewereście test pamięci to pokazuje mi, że mam pamiątki ddr377 :blink:

Edytowane przez Tommi_bydg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz Tkacz

Panowie. Czy jest jakaś możliwośc ustawienia pamięci na sztywno na 200 i kręcenie procka wyżej? Chciałem mieć pamięci ustawione na 200, a procek np. 240. Czy coś takiego da się zrobić na tej płycie?

Da się wejśc z htt o wiele wyżej a pamięci mieć na sztywno (ale niekoniecznie na 200Mhz):

 

Ustawiasz w biosie np. mnożnik 8x, memlocka na 133mhz a HTT na 300 -> według ustawień procek ma 2400Mhz a pamieci 200Mhz. Można jednak bez podnoszenia pamieci uzyskać dodatkowe 300Mhz:

 

W winowsie instalujesz RightMark CPU Clock - ustawiasz aby regulował pracę procka w zakresie 9x - 4x

bios ustawia ci mnożnik na 8x co daje pamieci na 200mhz ale jak wejdziesz do windwsa to program zrobi ci z procka 2700mhz a pamięci dalej będą na 200mhz. Można tak podkręcać dużo daaaalej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz Tkacz

Wyłącz Cool & Quiet i Spread Spectrum.

 

EDIT:

i zmniejsz dzielniki HT do 600 albo 800 (ja daję 600).

 

Ew. dajmu 295 HTT a nie 300

Edytowane przez Łukasz Tkacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w ewereściejest dioda procesora i procesor (czujniki temperatury) i też jest różnica - Procesor: 28 stopni, Dioda procesora: 22 stopnie.

 

A co do oznaczeń - za wiele nie mowia ale jak fajnie to wygląda :D

 

EDIT:

Wróciłem do biosu 2.2... od czasu wgrania OCWB8 system czasem dziwnie się zachowywał tzn. strasznie wolno działał, nic nie mogłem na nim zrobić tylko resecik. Na 2.2 coś takiego nigdy mi się nie zdarzało, a zresztą leje na mnożnik 8x razy i HTT powyżej 300. Wystarczy mi 265 (2,4Ghz)m ramki chodzą jak szalone i nie ma problemów przynajmniej :)

mi wstaje na biosie 2.2 z htt 355 :D przy 360 już nie daje rady :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi wstaje na biosie 2.2 z htt 355 :D przy 360 już nie daje rady :/

Jakie masz wszystkie ustawienia procka w CPU Configuration? Mi pomimo zmiany mnożnika na x6 komp i tak wstaje na x9, może to kwestia włączenia/wyłączenia tych szpejów w stylu spread spectrum?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz wszystkie ustawienia procka w CPU Configuration? Mi pomimo zmiany mnożnika na x6 komp i tak wstaje na x9, może to kwestia włączenia/wyłączenia tych szpejów w stylu spread spectrum?

boot failure guard - off

spread - off

c'n'q off - jak dodam obsługe powernow do kernela do będzie on :]

 

w sumie wszystko to co mi nie potrzebne mam na off ;)

 

htt to jedno a druga sprawa to niedziałające mnożniki w 2.2 komp nie wstaje na 7x355 a wstaje na 9x280 ht dałem na 200 ;) chipset da rade tyle bo już wstawał na htt400 na ocwb1,20 chyba

Edytowane przez Drainer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak brakuje mojemu prockowi trochę V bo maks na jakim przeszedł pi to 2640MHz (11x240). Wyżej dałem i na 2.7GHz wszedł do windy ale na pi się sypał. Czy tego v-moda można zrabić jakoś inaczej na tej płycie, tzn. bez użycia lutownicy tak aby zawsze można było go usunąć bez problemu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzis podjarany odebralem athlona x2, i co zabieram sie do roboty wkladam go do mojego asrocka dualsata i lipa ....wszystkie wiatraki ,katody itp. rusza a monitor stoi.Mowie cos zle zrobilem pewnie jak kolega wyzej ale nie patrze na plyte a tam pali sie jeden z krzemow kolo pamieci ,

Teraz pytanie oddac ja na gware i czy wogole zgodza sie na przyjecie jej??

zmienilem tylko paste pod radiatorami ,mialo byc tak pieknie :) dostalem uwalana fabrycznie plytke bo krzemyk sie caly spalil na bialo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak brakuje mojemu prockowi trochę V bo maks na jakim przeszedł pi to 2640MHz (11x240). Wyżej dałem i na 2.7GHz wszedł do windy ale na pi się sypał. Czy tego v-moda można zrabić jakoś inaczej na tej płycie, tzn. bez użycia lutownicy tak aby zawsze można było go usunąć bez problemu?

Też miałem podobny problem, jeżeli pi się wywala a system dalej chodzi to może to być problem pamięci a nie słabo dovoltowanego procka. Było o tym wcześniej pisane.

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzis podjarany odebralem athlona x2, i co zabieram sie do roboty wkladam go do mojego asrocka dualsata i lipa ....wszystkie wiatraki ,katody itp. rusza a monitor stoi.Mowie cos zle zrobilem pewnie jak kolega wyzej ale nie patrze na plyte a tam pali sie jeden z krzemow kolo pamieci ,

Teraz pytanie oddac ja na gware i czy wogole zgodza sie na przyjecie jej??

zmienilem tylko paste pod radiatorami ,mialo byc tak pieknie :) dostalem uwalana fabrycznie plytke bo krzemyk sie caly spalil na bialo

Witam

 

A nie włożyłeś czasami pamięci na odwrót lub nie docisnąłeś jej do końca <_< , bo to podstawowy objaw > Zawsze przy takiej akcji pali się coś koło slotów Ram,u.

 

Nie zaszkodzi zanieść na gwarę , a jak chcesz żeby chłodzenie NB i SB wyglądało jak oryginalne, to kup w jakimś sklepie silikonową ( białą ) pastę termoprzewodzącą. Kapnij kropkę na środku. Dociśnij radiatorem i się rozsmaruje jak oryginał ;) . Oczywiście najpierw usuń tą pastę którą nałożyłeś.

 

Zrób tak jak mówię i na gwarę z nią > jak nawet będą sprawdzać czy nie zmieniałeś pasty, to zobaczą białe goofno którego jest za mało, to będą sądzić że to oryginał.

 

Zazwyczaj gwarancje Asrocka są uwzględniane bezproblemowo i często jest nawet taki bonus, że jak przyniesiesz na gwarę samą płytę ( bez kabelków, instrukcji itp ) to dostaniesz nową w pudełku ze wszystkimi bajerami ;)

 

Zaniosłem już tak dwie płyty na gwarancje ( obudwie były sprawne ;) , co wyszło później > 1. proc był uwalony, 2. Zasilacz do doopy> obydwie K7Upgrade-880 ) i jak odbierałem to dostałem nówki w pudełku :lol2: .

 

Oczywiście w niektórych przypadkach serwis będzie chciał kompletu jak będzie przyjmował na gwarę :-|

 

 

 

Tommi_bydg> Wpisz w "szukaj w temacie" słowo ELECTON i poczytaj > Było to już wałkowane setki razy i jak przeglądniesz posty które się pojawią to się wszystkiego dowiesz ;)

 

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Kencho-1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kencho-1 a tu mnie zaciekawiles , bo jakos ciezko wchodzily ale obie zatrzaski sie zamknely do konca jeszcze sprawdzilem,

z gwara to juz pozamiatane bo mam blisko sklep wiec poszedlem zaraz i kolesiowi opowiedzialem co i jak i bez problemu zabral .

Ale to chyba moja wina bo jak kupowalem miesiac temu te plytke to odrazu widzialem ukruszony krzemik i przypalony ale olalem sprawe bo i tak nie mialem proca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Od niedawna mam pare urządzeń pod usb (pad, bluetooth itp.) i mam podłączone je z przodu obudowy.

Jak wiadomo płyta ma 4 wejścia USB (z tyłu obudowy) a z przodu budy mam wyprowadzone dodatkowo 2 wejścia USB.

Moje pytanie jest następujące: czy te 2 wejścia USB z przodu obudowy są zamiennikiem tylnich czy mogę korzystać ze wszystkich 6 naraz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz Tkacz

Co ty gadasz?;) Z przodu możesz walnąć sobie 4 a nie 2 porty USB. Płyta łacznie ma 8 portów USB. Te z przodu nie są zamiennikami - to po prostu reszta podłączana z płyty. Jak potrzebujesz to możesz korzystać ze wszytskich 8 naraz.

Edytowane przez Łukasz Tkacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LukasAMD wiem co gadam. Może ty z przodu masz 4xUSB, bo moja obudowa ma z przodu 2xUSB.

 

Mam jeszcze 2 pytania:

1. Czy w czasie pracy kompa jest bezpieczne podłączanie i wyciąganie z gniazd USB urządzeń ? Czy w ten sposób nie uwali się gniazd itp. ?

 

2. Jak podłączam bluetooth do kompa to jego dioda cały czas miga na zielono tak jakby cały czas pracował. Czy nie skrócę jego żywotności jak będzie cay czas podłączony ? (niewiem czy nie lepiej za każdym razem wypinać go po skończeniu pracy z bluetooth ?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już wiem skąd u mnie się wziął problem ze zmianą mnożnika - zapomniałem o tym (co pojawiło się gdzieś w tym wątku), że mnożnik x6 nie działa :P Lecę więc na x5 i jadę z HTT do góry, później się pochwalę rezultatem :)

 

---

 

Edit: Wynik taki sam jak Drainera: 355 max, przy 5x360 w czasie ładowania się Windowsa po tym jak lecą "paski" BSOD i seria restartów. Tak więc znam granice płyty :)

Edytowane przez arcuf_cofinuf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz Tkacz

LukasAMD wiem co gadam. Może ty z przodu masz 4xUSB, bo moja obudowa ma z przodu 2xUSB.

Nie chodziło mi o to ile masz portów USB w obudowie tylko w kompie, sorki źle cię zrozumiałem. Wyłączać i właczać mozesz podczas pracy windwsa - po to jest port usb ;) do łatwego podłączania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Pioorek

No a ja mam problem z kreceniem. Napisze wszysko po kolei.

Proc ladnie smiga na 2400 mhz bez bledow w superPI.

I teraz jka daje htt na 275 (ok.2500mhz) to wywalaj uz bledy w super pi...

Wiec probowalem nastepujacych rzeczy:

- Luzowania Timingow

- 200 mhz, 166 mhz, 133 mhz na pamiciach

- Max napiecie na procka poszlo jakie pzowala moja plytka (bez vmoda)

 

 

Nie mam wiecej pomyslow, az tak slaby procek? Dodam ze ladnie sie wlacza, winda laduje, monitor nie mryga nie wiadomo ile razy, wiec napiecia wiecej imo nie potrzebuje tylko cos jest nie tak. Macie jakies rady?

/// na razie zrobilem tak jak lukas amd radzil komus na tej stronie.

Ide dalej sie meczcyc

Cytat lukasamd:

"W winowsie instalujesz RightMark CPU Clock - ustawiasz aby regulował pracę procka w zakresie 9x - 4x

bios ustawia ci mnożnik na 8x co daje pamieci na 200mhz ale jak wejdziesz do windwsa to program zrobi ci z procka 2700mhz a pamięci dalej będą na 200mhz. Można tak podkręcać dużo daaaalej."

Nie rozumiem. Program SAM zrobi mi 2700mhz na procku?

Gdzie dokladnie to ustawic?

Edytowane przez Pioorek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No a ja mam problem z kreceniem. Napisze wszysko po kolei.

Proc ladnie smiga na 2400 mhz bez bledow w superPI.

I teraz jka daje htt na 275 (ok.2500mhz) to wywalaj uz bledy w super pi...

Wiec probowalem nastepujacych rzeczy:

- Luzowania Timingow

- 200 mhz, 166 mhz, 133 mhz na pamiciach

- Max napiecie na procka poszlo jakie pzowala moja plytka (bez vmoda)

Nie mam wiecej pomyslow, az tak slaby procek? Dodam ze ladnie sie wlacza, winda laduje, monitor nie mryga nie wiadomo ile razy, wiec napiecia wiecej imo nie potrzebuje tylko cos jest nie tak. Macie jakies rady?

/// na razie zrobilem tak jak lukas amd radzil komus na tej stronie.

Ide dalej sie meczcyc

Cytat lukasamd:

"W winowsie instalujesz RightMark CPU Clock - ustawiasz aby regulował pracę procka w zakresie 9x - 4x

bios ustawia ci mnożnik na 8x co daje pamieci na 200mhz ale jak wejdziesz do windwsa to program zrobi ci z procka 2700mhz a pamięci dalej będą na 200mhz. Można tak podkręcać dużo daaaalej."

Nie rozumiem. Program SAM zrobi mi 2700mhz na procku?

Gdzie dokladnie to ustawic?

hmm może też spróbuje tego ;] 1m liczyło mi czasami na 9x280 z pamiatkami na 166 to może to coś da :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz Tkacz

Nie chodzi tylko o 2700Mhz - to jest rozwiązanie alternatynwe - ja chciałem mieć na procesorze 2700Mhz ale tak aby pamięci pracowały szybko (ale nie za szybko). Postanowiłem trochę to zobrazować:

 

Ustawienia BEZ użycia programu które są na lub bardzo blisko 2700 Mhz na procu.

 

1. Ustawienie mnożnika 8x HTT - 338 Mhz a Memlcok 100 Mhz.

 

Dołączona grafika

 

Jak widać procesor robi 2704 Mhz co jest zamierzanym wynikiem, niestety pamięci pracują tylko na 169 Mhz

 

2. Ustawienie mnożnika 8x HTT - 338 Mhz a Memlcok 133 Mhz.

 

Dołączona grafika

 

Znowu osiągany wynik procka. Niestety podniesienie memloca spowodowało że ramki chodzą teraz za szybko (u mnie nie dają rady na czymś takim).

 

3. Ustawienie mnożnika 9x HTT - 300 Mhz a Memlcok 133 Mhz.

 

Dołączona grafika

 

Jak widać procesor jest równiutko na 2700 Mhz a pamieci nie tak źle 192 Mhz, ale ja moge chcieć od nich nieco więcej ale bez dodatkowego oc procka.

 

4. Ustawienie mnożnika 9x HTT - 300 Mhz a Memlcok 166 Mhz.

 

Dołączona grafika

 

I tutaj powtarza się nam to co w pkt. 2 - pamieci chodzą o wiele za szybko jak na ich możliwości.

 

 

Żaden z przykładów nie spisuje się z tego co chcę zrobić na 100% co moge więc zrobić? Przy użyciu tego programiku moge wybrać takie opcje:

 

 

5. Ustawienie mnożnika 8x HTT - 300 Mhz a Memlcok 133 Mhz.

 

Dołączona grafika

 

Jak widać pamieci pracują na 200Mhz - problemem jest tu procesor który robi o 300Mhz mniej niż zakładaliśmy.

 

Rozwiązaniem jest użycie RightMark CPU Clock - ustawienia z pkt 5 działają tylko na poziomie biosu który ustawi nam pamięci na 200 Mhz, my dzięki programikowi mozemy podnieśc mnożnik procesora w góre w windowsie.

 

Musimy tak ustawić program w sekcji z napięciami i mnożnikami:

 

Dołączona grafika

 

W ten sposób kiedy uruchamiamy kompa mamy 2400Mhz (8x300) na procku i 200Mhz na pamięciach. Kiedy jednak właczy się windows program automatycznie podniesie mnożnik o jeden wyżej i bedizemy mieli procesor na 2700 Mhz (9x300) a pamieci dalej na 200Mhz. Jest to optymalne (jak dla mnie) rozwiazanie - pamieci pracują najszybciej możliwie z tych 5 przypadków.

 

Wytłumaczyłem to chyba dosyć jasno na moim przykładzie ale jezeli ktoś szuka "swoich" ustawień to musi po prostu pobawić się 939calc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Pioorek

Tyle ze jest problem - jezeli proc wywala mi sie juz na 2500 mhz to jakim cudme bedzie mogl pracowac na 2700mhz?! :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz Tkacz

Ahrrrrrrrrr. Pisałem że to przykład jest przecież, mozesz dobrać do proca 2500Mhz jak najlepsze ustawienia pamięci.

 

EDIT:

Zależy ile chcesz na pamieciach mieć.

Edytowane przez Łukasz Tkacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LukasAMD

A czy jestes pewien, że jak zmieniasz mnożnik proca to nie zmieni sie tez taktowanie ramu? Sprawdzałeś wogóle?

 

Pokaż screena z 2 x cpu-z (jedna zakładka cpu, a druga memory)

 

PS.

Sam bym sprawdził, ale nie chce mi sie restartowac kompa ;)

Edytowane przez davvid

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz Tkacz

@davvid teraz nie jadę na takich ustawiniach, spawdź sam albo poczekaj do jutra bo dziś już mnie na kompie nie będzie - sprawdzałem, gdyny ten sposób nie działał to moje ramki nie maiły prawa działać wtedy. A komp czasem tracił stabilnośc ale przez proca 2700 Mhz to dla niego jednak troszeczkę za dużo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moj proc robi 2500mhz na 1,375v i co dalej ? Ano nic dalej to nawet na 1,45 nie idzie.

Ktos ma jakis pomysl co to moze byc ?

zamało V ? procesor jest z "odzysku" i dalej nie pojdzie ? Edytowane przez Drainer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...