Skocz do zawartości
ath

Zagadki

Rekomendowane odpowiedzi

Nikogo nie rozwalałem, ale skoro mam do czynienia z osobami z wysokim IQ to może to:

 

Są 2 bloki 10-cio piętrowe oddalone od siebie o 5 m. Na samej górze trzeba zbudować pomost pomiędzy nimi, żeby można było przejść z jednego bloku do drugiego. Zbudować należy z desek (tylko i wyłącznie)o wymiarach 4 m x 25 cm x 3 cm. Ile najmniej desek trzeba użyć do budowy takiego pomostu, żeby można było przejść z jednego bloku do drugiego? W odpowiedzi należy podać sposób konstrukcji takiego pomostu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikogo nie rozwalałem, ale skoro mam do czynienia z osobami z wysokim IQ to może to:

 

Są 2 bloki 10-cio piętrowe oddalone od siebie o 5 m. Na samej górze trzeba zbudować pomost pomiędzy nimi, żeby można było przejść z jednego bloku do drugiego. Zbudować należy z desek (tylko i wyłącznie)o wymiarach 4 m x 25 cm x 3 cm. Ile najmniej desek trzeba użyć do budowy takiego pomostu, żeby można było przejść z jednego bloku do drugiego? W odpowiedzi należy podać sposób konstrukcji takiego pomostu.

Ja bym użył jednej, a dokładnie wykonał skok o desce, lub użył bym jej jak trampoliny, można też na drugi koniec podpartej w środku deski spuścić coś ciężkiego i stojąc na pierwszym końcu zostanie się wystrzelonym. Nigdzie nie jest powiedziane że trzeba cały czas chodzić, a w historii znanych jest kilka mostów powietrznych, np. jak ruskie zablokowały Berlin zachodni :P

 

Można też w ogóle niczego nie używać, przy odrobinie szczęścia jak się rozpędzi i skoczy to się wpadnie komuś przez okno do mieszkania w bloku obok :D

Edytowane przez M4TEUSZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje dogłebne badania na drewnianych packach kuchennych wykazały że wystarczą trzy owe packi, aby przy 2 punkach podparcia na końcach i nacisku z góry dało się utworzyć most o długości większej niż jedna packa... oczywiście krzyżując. Jak nie wystarczą wystarczy pokrzyżować więcej :lol:

 

ok, wersja hardcore, mozna wyciac na koncach otwory i polaczyc jedna deske normalnie, druga w poprzek, i powinno byc to o wiele stabilniejsze niz krzyżowane :lol: no i mamy cale 8m - powiedzmy 50-100cm na polaczenie.

Edytowane przez Sarkazz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, wersja hardcore, mozna wyciac na koncach otwory i polaczyc jedna deske normalnie, druga w poprzek, i powinno byc to o wiele stabilniejsze niz krzyżowane :lol: no i mamy cale 8m - powiedzmy 50-100cm na polaczenie.

wersja super hardcore, najpierw podważamy deską jeden z bloków by się przechylił w stronę drugiego tak by odległość pomiędzy szczytami budyków spadła poniżej 4m. (no co? dźwignią ponoć wszystko się ruszy), wracamy z dechą na górę kładziemy ją i przechodzimy i to bez żadnego wiercenia itp. dziwowania :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikogo nie rozwalałem, ale skoro mam do czynienia z osobami z wysokim IQ to może to:

 

Są 2 bloki 10-cio piętrowe oddalone od siebie o 5 m. Na samej górze trzeba zbudować pomost pomiędzy nimi, żeby można było przejść z jednego bloku do drugiego. Zbudować należy z desek (tylko i wyłącznie)o wymiarach 4 m x 25 cm x 3 cm. Ile najmniej desek trzeba użyć do budowy takiego pomostu, żeby można było przejść z jednego bloku do drugiego? W odpowiedzi należy podać sposób konstrukcji takiego pomostu.

To może dla utrudnienia:

 

nie wolno używać żadnych gwoździ, młotków, itp. (vide: ULISSES) ani podważać bloków (w wersji hardcore, vide: M4TEUSZ, Sarkazz)...pomost musi być zbudowany z samych desek, tak by można było po nim przejść...

 

 

Ja bym użył jednej, a dokładnie wykonał skok o desce, lub użył bym jej jak trampoliny, można też na drugi koniec podpartej w środku deski spuścić coś ciężkiego i stojąc na pierwszym końcu zostanie się wystrzelonym. Nigdzie nie jest powiedziane że trzeba cały czas chodzić, a w historii znanych jest kilka mostów powietrznych, np. jak ruskie zablokowały Berlin zachodni :P

 

Można też w ogóle niczego nie używać, przy odrobinie szczęścia jak się rozpędzi i skoczy to się wpadnie komuś przez okno do mieszkania w bloku obok :D

Wyraźnie jest napisane, że należy zbudować pomost, po którym można przejść z jednego bloku na drugi, a nie o dostaniu się na drugi blok - czytając uważnie można zauważyć, że celem jest zbudowanie takiego pomostu, który umożliwiłby przechodzenie z jednego na drugi blok, i nie ważne czy 100 razy czy 1000; pomost jest tu najważniejszy a nie samo dostanie się na drugą stronę, ale ten pomost musi spełniać warunek - możliwość przejścia po nim na drugą stronę, w przeciwnym wypadku jest bezużyteczny.

 

Poza tym ma być ten pomost wykonany z desek (tylko i wyłącznie), a więc konstrukcja ULLISSES'a odpada, bo wymaga użycia gwoździ i czegoś do ich wbijania (np.: młotka) a warunek był postawiony: z samych desek (tylko i wyłącznie)!

 

 

mozna tez wziac od groma tych deseczek, ulozyc jedna na drugiej i zrobic sobie kladke

Myślenie poprawne, ale chodzi o najmniejszą ilość desek potrzebnych do zbudowania takiego pomostu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10x deska 4m dlugosc w poziomie, uzyskujemy 30cm x 4m, potem dokladamy w poprzek 34+ desek w poprzek 3cm żeby utworzyć kolejną część pomostu o szerokości 4m tym razem. 34+ bo po dołożeniu którejś tam z kolei deski taka konstrukcja będzie stabilna dla 80+ kg przechodzącego człowieka bo będzie odpowiednio ściskana przez bloki :lol: Co nie zmienia faktu że można zębami wygryźć i połączyć 2 deski i po nich przejść :lol: No i da się oczywiście krzyżować deski, ale nie mam materiałów żeby to przetestować :sad: Poza tym można by policzyć wage desek i zrobić przeciwwagi :lol: Ewentualnie 167+ desek i mamy pomost na 4metry 25cm grubości itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10x deska 4m dlugosc w poziomie, uzyskujemy 30cm x 4m, potem dokladamy w poprzek 34+ desek w poprzek 3cm żeby utworzyć kolejną część pomostu o szerokości 4m tym razem. 34+ bo po dołożeniu którejś tam z kolei deski taka konstrukcja będzie stabilna dla 80+ kg przechodzącego człowieka bo będzie odpowiednio ściskana przez bloki :lol: Co nie zmienia faktu że można zębami wygryźć i połączyć 2 deski i po nich przejść :lol: No i da się oczywiście krzyżować deski, ale nie mam materiałów żeby to przetestować :sad: Poza tym można by policzyć wage desek i zrobić przeciwwagi :lol: Ewentualnie 167+ desek i mamy pomost na 4metry 25cm grubości itp.

Ciekawy kierunek myślenia...

 

Może mała podpowiedź:

 

do zbudowania takiego pomostu wystarczy mniej niż 10 desek...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy kierunek myślenia...

 

Może mała podpowiedź:

 

do zbudowania takiego pomostu wystarczy mniej niż 10 desek...

wystarczą trzy, ale prawdę mówiąc wolał bym być wystrzelony z katapulty niż wleźć na coś takiego

 

Dołączona grafika

Edytowane przez M4TEUSZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

M4TEUSZ, o takim właśnie krzyżowaniu pisałem wyżej (przy większej ilości desek można chyba bardziej wytrzymałe zrobić), natomiast jest to totalnie niewytrzymałe, mi się drewniane packi nawet nie trzymały, więc co dopiero na dużej wysokości :lol: Ja stawiam na 167+ desek bo otrzymujemy totalny luksusowy mosteczek o szerokości 4m :)

 

A z użyciem narzędzi wystarczy 2x

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

M4TEUSZ:

 

dobry kierunek myślenia, z 3-ch desek można wykonać już taki pomost (spełniający warunki zadania), jednak jego bezpieczeństwo nie jest pewne

 

ja proponuję zbudować z 4-ch desek (w jaki sposób?), co zapewni znacznie większe bezpieczeństwo dla przechodzenia i uniemożliwienie zsunięcia się jednej deski z drugiej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zależy, jeśli deski są giętkie i da się je w końcowych punktach (dlatego wystają kawałek po skrzyżowaniu) zagiąć i zachaczyć chociaż kawałkiem u góry następnej deski to jest to konstrukcja jak z betonu :) Jak deski nie są giętkie, to masz racje, nie utrzyma sie to wcale. można by dołozyć kolejne deski tym samym sposobem, i wtedy powstałby całkiem cacy pomościk.

 

Ewentualnie

 

Dołączona grafika

Edytowane przez Sarkazz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sarkazz:

 

Konstrukcja ciekawa, ale jej bezpieczeństwo też staje pod znakiem zapytania...

 

Deski trzeba ułożyć tak, żeby zostały zablokowane (!), co zagwarantuje przypadkowe zsunięcie się jednej z drugiej...trzeba pomysł Sarkazz'a zdewaluować, ale sama idea (jedna deska przechodzi nad drugą a pod trzecią!) jest prawidłowa...

 

Tamte 2 propozycje są do odrzucenia, bo po wejściu na pomost (a nawet bez wchodzenia na niego!) runie to wszystko na ziemię z wysokości 10-ciu pięter - brakuje bowiem siły równoważącej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sarkazz!

 

To rozwiązanie to tak naprawdę dublet M4TEUSZ z niepotrzebnie dodaną deską...

 

Ta jedna deska musi być całkiem inaczej zamontowana, żeby zapewnić bezpieczeństwo tej konstrukcji...

 

Podpowiedź:

nie montuj 2-ch desek jedna przy drugiej, bo w praktyce jest to powielanie Twojego i M4TEUSZ'a pomysłu; staraj się zapomnieć o swoim sposobie montażu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to się trzyma :lol: Zamiast się uczyć na jutrzejszy egzamin, to ja kurde kartkami się bawie, omg.

 

omg, to sie naprawde trzyma ;X

 

Dołączona grafika

 

OK, to juz jest napawde optymalne

 

Dołączona grafika

Edytowane przez Sarkazz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brawo!

 

Ta ostatnia konstrukcja zapewnia bezpieczeństwo na odpowiednim poziomie! Brawo!

 

Poprzednia konstrukcja "się trzyma", ale bezpieczeństwo jej (w przypadku ześlizgnięcia się jednej deski z drugiej) jest wątpliwe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hoho... ciekawa konstrukcja !

Tylko że i tak raczej zaryzykował bym raczej skok niż przejście po czymś takim.

Bo przy 3cm grubości nie bardzo widzę możliwość takiego wygięcia desek aby je założyć na zakładkę - musiałyby być bardzo elastyczne. A do tego i drewno z którego są deski musi być na tyle wytrzymałe, że się nie połamią przy 90kg na środku...

Jeśli byłyby z twardego drewna, raczej nie widzę możliwości ich tak łatwego pozakładania na zakładkę.

Ale być może nie doceniam desek :)

 

Ja natomiast mam inne rozwiązanie: nawrzucać pomiędzy bloki tyle desek, że sięgną 10 piętra, wtedy po nich przejść.

A co to dla człowieka za różnica 100 czy 1000 kubików drewna, jak się kupuje las.

I tartak.

Że o psie nie wspomnę ! (byle nie jajnik...)

;)

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hoho... ciekawa konstrukcja !

Tylko że i tak raczej zaryzykował bym raczej skok niż przejście po czymś takim.

Bo przy 3cm grubości nie bardzo widzę możliwość takiego wygięcia desek aby je założyć na zakładkę - musiałyby być bardzo elastyczne. A do tego i drewno z którego są deski musi być na tyle wytrzymałe, że się nie połamią przy 90kg na środku...

Jeśli byłyby z twardego drewna, raczej nie widzę możliwości ich tak łatwego pozakładania na zakładkę.

Ale być może nie doceniam desek :)

 

Ja natomiast mam inne rozwiązanie: nawrzucać pomiędzy bloki tyle desek, że sięgną 10 piętra, wtedy po nich przejść.

A co to dla człowieka za różnica 100 czy 1000 kubików drewna, jak się kupuje las.

I tartak.

Że o psie nie wspomnę ! (byle nie jajnik...)

;)

 

Pozdrawiam

1. Sam chodziłem po takiej konstrukcji - zapewnia ona przyzwoite bezpieczeństwo (jeśli nie ma się lęku wysokości :) ).

2. Żadnej deski nie ma potrzeby wyginać, żeby z nich zmontować taką konstrukcję - dlaczego? Sprawdź płaszczyzny każdej deski z osoba w takiej konstrukcji, bo sama konstrukcja jest 'nieliniowa' (opinia 'ekspertów' z Włoch).

3. Twardość drewna nie ma tu żadnego znaczenia na wykonanie tego pomostu - jest natomiast 'a priori' zakładana w zadaniu: "tak, żeby można było przejść z jednego bloku na drugi", czyli wytrzymuje znaczne obciążenie.

4. Chodziło o jak najmniejszą ilość desek użytych do budowy pomostu, a nie wycinanie kilkudziesięciu drzew - z tymi kubikami to napewno żartujesz, a sama budowa "Twojego" pomostu zajęłaby dość dużo czasu (na nawrzucanie tylu desek pomiędzy 2-ma blokami10-ciopiętrowymi, tak żeby można było na samej górze przejść z jednego bloku do drugiego, potrzebowałbyś zapewne kilka dni...).

5. Bez komentarza na temat psa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma,m 2 zagadki z tajnego źródla :> Oto one :

1. 5 kóz daje 5 litrów mleka w ciągu 5 minut. Ile litrów mleka da 20 kóz w 20 minut?

2.W ziemi jest dół o wymiarach 2m x 2m x 3m. Ile decymetrów sześciennych ziemi jest w tym dole?

 

^^

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Grzechu_1990

Ma,m 2 zagadki z tajnego źródla :> Oto one :

1. 5 kóz daje 5 litrów mleka w ciągu 5 minut. Ile litrów mleka da 20 kóz w 20 minut?

2.W ziemi jest dół o wymiarach 2m x 2m x 3m. Ile decymetrów sześciennych ziemi jest w tym dole?

 

^^

1. 400

2. W dole to będzie ta ziemia tylko na ścianach tego dołu

 

Dobrze myślę??

 

EDIT: misico czepiasz sie szczegółów ;] 20*20 daje 400 ;]

Edytowane przez Grzechu_1990

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.

5 kóz w 5 min daje 5l

1 koza w 5 min daje 1l

1 koza w 20min daje 4l

20 kóz w 20min daje 20*4l=80l

chyba ;]

Ooo! Geniusz nam urósł...

 

@Grzechu_1990

Skąd Ty wziąłeś 400? Czy mógłbyś rozpisać Twój tok myślowy?

 

@FastlY

Skąd Ty wziąłeś 20? Czy mógłbyś rozpisać Twój tok myślowy?

 

@lamero

Bravo!!! Ale dlaczego na końcu zamiast kropki znak zapytania? Strzelałeś czy wyliczyłeś?

 

@und3r

A mógłbyś podać konkretnie o jaki las Ci chodzi? Świerkowy czy sosnowy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...