Skocz do zawartości
Gość rafifeo

Karty Dźwiękowe - Faq

Rekomendowane odpowiedzi

Gość rafifeo

Poprawiona wersja FAQ.

 

Zmieniłem styl FAQ na opisywanie i zamieszczanie zdjęć kart, które polecam. Będę również pisał do czego są one najlepsze.

 

Avacs SoundMan MAX

 

Dołączona grafika

 

 

 

Ta karta muzyczna jest przeznaczona dla niezbyt wymagających użytkowników.

Posiada możliwość podłączenia zestawu głośników 5.1. Jest całkowicie zgodna ze standardami Microsoft DirectSound 3D, A3D i EAX oraz Dolby Digital 5.1, przez co umożliwia nadzwyczaj realistyczne doznania muzyczne. Kosztuje w sklepie internetowym około 60 złotych.

 

Specyfikacja techniczna produktu:

 

System dźwięku przestrzennego HRTF 3D

6 niezależnych kanałów dźwiękowych

Obróbka dźwięku w trybie full-duplex z rozdzielczością 16-bitów

Możliwość pracy z zestawem 2, 3, 4, 5 lub 6 głośników

Zgodność z Dolby Digital 5.1

Synteza Wavetable oparta na DLS

Nagrywanie SPDIF (opcja), częstotliwość próbkowania 44 kHz, 24 bity na próbkę

Odstęp sygnału od szumów > 85dB

Interfejs MIDI zgodny z MPU-401 MIDI UART i SoundBlaster MIDI

Dwukanałowy port gier (Game Port)

Wyjścia audio: 6 niezależnych - Spk/Line, Rear, Center/Bass

Wejścia audio: stereofoniczne wejście liniowe, dodatkowe wejście mikrofonu, wejście analogowe CD, wejście AUX, wejście SPDIF (opcja)

Zgodność ze specyfikacją Plug&Play

Zgodność z Microsoft DirectSound i DirectSound 3D, A3D i EAX

 

 

Sound Blaster Live! 7.1 24-bit

 

Dołączona grafika

 

 

 

Jest to produkt naprawdę godny polecenia. Kosztuje niewiele ponad 90 złotych (cena z allegro) a przy tym oferuje wielką wydajność.

Wzbogaci ona możliwości naszego komputera o obsługę dźwięku 7.1. Potrafi odtwarzać i nagrywać dźwięk 24-bit/96kHz.

Jest w pełni kompatybilna ze wszystkimi technologiamia dźwiękowymi.

 

Specyfikacja techniczna produktu:

 

24-bitowa konwersja analogowo-cyfrowa sygnału ze źródeł analogowych z częstotliwością próbkowania 96kHz

16-bitowe i 24-bitowe rejestrowanie z częstotliwościami próbkowania

8, 11.025, 16, 22.05, 24, 32, 44.1, 48 oraz 96kHz

wyjście SPDIF z rozdzielczością do 24-bitów, z możliwością wyboru częstotliwości zegara 44.1, 48 lub 96kHz

64-głosowa polifonia i wielogłosowość

128 instrumentów kompatybilnych ze standardami GM i GS oraz 10 zestawów perkusyjnych

załączony bank brzmień SoundFont o wielkości 2MB lub 4MB

 

wyjście na głośniki przednie lewe i prawe lub słuchawkowe

tylny lewy/prawy/prawy surround

środkowy / subwoofer / lewy surronund

wejście liniowe / mikrofonowe / wejście-wyjście cyfrowe*

dodatkowe wejście audio (Aux)

 

Parametry akustyczne kart Sound Blaster Live! 24-bit*

Stosunek sygnału do szumu (ważony A) = 100 dB (2V)

Pasmo przenoszenia dla sygnału -3 dBr = <10 Hz do 40 kHz

 

 

Teraz będę opisywał karty dla bardziej wymagających użytkowników.

 

Do dzisiejszych gier, muzyki, filmów nie wystarczy karta muzyczna zintegrowana z płytą główną. Posiada ona zbyt małą moc obliczeniową, żeby odegrać wszystko co oferują nam programiści/muzycy, do tego przy rozdzielaniu ścieżek na 5.1 lub 7.1 mocno obciąża procesor.

Najrozsądniejszym zakupem była by karta:

 

Creative Sound Blaster Audigy 4

 

Dołączona grafika

 

Została stworzona z myślą o wymagających graczach oraz amatorach muzyki. Posiada ona zaawansowany procesor muzyczny. System dekodowania DTS-ES i Dolby Digital EX zapewnia dźwięk przestrzenny 5.1 i 7.1 w filmach DVD.

Konwerter DAC 24-bit/192kHz zapewnia doskonały 24-bitowy dźwięk ADVENCED HD. Wykorzystuje technologię,która jest w najnowszych grach przez co dźwięki stają się bardziej realistyczne. Karta pozwala na przetwarzanie dźwięku stereo na 5.1 i 7.1.

 

Specyfikacja techniczna produktu:

 

Producent: Creative

Model: SB0610

Producent układu: Creative

Model układu: Audigy 4

Złącze: PCI

Próbkowanie: 24 bit

Częstotliwość próbkowania: 96 kHz

Odstęp sygnału od szumu: 108 dB

Liczba kanałów MIDI: 48

Liczba głosów polifonii: 64

Ilość obsługiwanych głośników: 8

Wejścia:

stereo CD

mikrofonowe

cyfrowe S/PDIF

line-in

Dekoder Dolby Digital 5.1

 

Pozostała mi jeszcze jedna grupa.

 

Dołączona grafika

 

 

 

Osoby, które zajmują się amatorskim tworzeniem i obróbką danych muzycznych też potrzebują silnych kart muzycznych jak nie najsilniejszych...

Dla tych osób polecam kartę Creative X-Fi PLATINIUM. Ta karta oczywiście nie jest najlepszym wyborem jeśli ktoś chce tworzyć muzykę midi.

X-Fi posiada narazie najpotężniejszy procesor muzyczny (porównywalny z Pentium IV 3,6 GHz), który po połączeniu z najnowszymi technologiami tworzy super centrum multimedialne. Jeśli kogoś stać na wydatek około 400 złotych to niezależnie od potrzeb warto tą kartę kupić.

 

Specyfikacja techniczna produktu:

 

24-bitowa konwersja analogowo-cyfrowa wejść analogowych przy częstotliwości próbkowania 96 kHz

24-bitowa konwersja cyfrowo-analogowa źródeł cyfrowych przy 96 kHz do analogowego sygnału 7.1

24-bitowa konwersja cyfrowo-analogowa źródeł cyfrowych stereo przy 192 kHz do sygnału stereo

Częstotliwość próbkowania przy nagrywaniu 16-bit do 24-bit: 8, 11,025, 16, 22,05, 24, 32, 44,1, 48 oraz 96 kHz

Obsługa ASIO 2.0 16-bit i 24-bit przy 44,1 kHz, 48 kHz i 96 kHz z bezpośrednim monitorowaniem

Poszerzona obsługa SoundFont przy jakości do 24-bit

 

 

 

 

Podsumowanie.

 

Słyszałem rózne opinie np. na rynku nie ma tylko kart Creative. Może i są inne, ale te co polecam są chyba dobre, nie?? :)

Ale dobra, teraz napisze takie podsumowanie jakie karty do czego, podziele to na ceny.

 

Do "normalnego" komputera (cena do 90 złotych):

Sound Blaster Live! 7.1 24-bit

Avacs SoundMan MAX

STANDARDU 5.1 FORTE MEDIA (nie polecam tej kart, miałem z nią spore problemy...)

Hercules Fortissimo 7.1

 

Do komputera multimedialnego (cena do 220 złotych):

Creative Sound Blaster Audigy 4

714 DX 7.1 Expert Sound Deluxe

 

Do komputerowej obróbki muzyki (cena do 700 złotych):

Creative X-Fi PLATINIUM (zaznaczam, że ta karta nie nadaje się do "mocnej" obróbki)

Audiotrak MAYA 44 Mk II (bardzo dobra karta)

Creative EMU0404

WAVETERMINAL 192L professional

 

 

Nie oznacza to jednak, że np. karta do centrum multimedialnego nie może służyć jako karta do obróbki muzyki.

 

 

 

 

 

Jest to koniec FAQ. Uwagi proszone na PRIV'a. FAQ będę udoskonalał. zapraszam userów do współpracy :)

Edytowane przez rafifeo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FAQ... troszkę ubogi i raczej nie masz co prosić o wlepienie go. Najpierw napisz coś sensownego a potem proś o klejenie.

Narazie muszę powiedzieć jedno: do bani, nawet jak na brak FAQ o kartach dźwiękowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tą samą kartę polecam osąbą

 

prosił bym moderatora o przyklejenie. faq bede udoskonalal i unowoczesnial. jeśli znajdę cos ciekawego to zamieszczę tu. :)

Prosił bym uzytkownika o napisane czegoś co się będzie nadawalo do przyklejenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość rafifeo

ok juz pracuje nad nowa wersja. co proponujecie, zeby faq bylo w stylu: pytanie - odpowiedz, czy opis najlepszych (wedlog mnie) kart do danych rzeczy??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok juz pracuje nad nowa wersja. co proponujecie, zeby faq bylo w stylu: pytanie - odpowiedz, czy opis najlepszych (wedlog mnie) kart do danych rzeczy??

Skokor bierzesz się za pisanie FAQ to znaczy że jesteś expertem w tej dziedzinie. Czyż nie?

I nas się pytasz co ma być w FAQ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość rafifeo

nie o to chodzi... jak byscie woleli ale to i tak juz nie wazna bo zdecydowalem ze opisze karty ktore sa warte kupna...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na twoim miejscy bym se odpuścił ten FAQ, to to co tu czytam wywołuje u mnie uśmiech.

A jeżeli jesteś wytrwały to tu taka mała rada, rynek kart muzycznych nie kończy się na Creativie, szczególnie w odniesieniu do grupy kart na których ma tworzyć się muzyke (zakładam że nie mówimy tu o E-jeach :D )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczegolnie, ze X-Fi ze wzgledu na mozliwosc jednoczesnego nagrywania tylko z jednego zrodla analogowego do tworzenia/obrobki muzyki nadaje sie srednio...

 

30% spadek obciazenia procka przy X-Fi? Chyba troche zaszalales <_<

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość maciekkk

Do amatorskiego tworzenia i obróbki plików audio najlepszą kartą jest Creative X-Fi PLATINIUM.

Śmiech na sali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość rafifeo

x-fi : no moze troche z tym 30 % przesadzilem ale napewno 20... :)

 

edit//

 

thx Sheva :) / i juz faq poprawilem... i tera moze byc czy jeszcze cos dodac... byscie wlasnie pomogli a nie...

Edytowane przez rafifeo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z drugiej strony może zamiast takiej niekonstruktywnej i wyśmiewczej krytki, może by komus pomóc i poradzić ? a nie od razu z miejsca obrzucac błotem ? trochę szacunku

A może jeszcze napisać co ??

 

Jeżeli ktoś bierze się za pisanie FAQ-a to powinien się na tej danej tematyce znać, może czgoś niewiedzieć ale jeżeli zna dobrze meritum to sobie poradzi, tu natomiast tego nie widać, to tak jakbym pisał FAQ o grafach i napisał że karta dobrą dla graczy mniej wymagających jest to co mam w podpisie :mur: , gdzie wiadomo że jest to bubel który praktycznie do gier się nie nadaje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość rafifeo

ale czy naprzykład do słuchania muzy na 2 malych glosniczkach potrzebujesz wypasnej karty muzycznej??

wszystko zalezy od tego czego od sprzetu oczekujesz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co to ma wspólnego z tematem

Pisząc ten FAQ należy założyć że głosniki są na tyle dobre by móc wyłapać róznice pomiędzy kartami, inaczej wogóle to nie ma sensu, pozatym nie czepiam się ty najtańszych kart, chociaż bym mógł, ale napisanie "Do amatorskiego tworzenia i obróbki plików audio najlepszą kartą jest Creative X-Fi PLATINIUM" troche słabo śwaidczy o twojej wiedzy nt tego segmentu kart

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość rafifeo

ostatnio czytalem gdzis o tych kartach i dosc dobrze wypadaja w tego typu sprawach. zaznaczam ze tu chodzi o "amatorska" obrobke do czego starczyla by nawet karta za 200 zl :/ ale ta jest lepsza.... oczywiscie mozna kupowac jakies super karty na usb za 1000zl ale po co kompu to w domu??

 

edit//

 

moze ktos by zestawil karty do obrobki muzy??

Edytowane przez rafifeo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczegolnie, ze X-Fi ze wzgledu na mozliwosc jednoczesnego nagrywania tylko z jednego zrodla analogowego do tworzenia/obrobki muzyki nadaje sie srednio...

...

Z tym bym sie raczej nie zgodzil w 100%. Jest tak jak napisales ale tylko w przypadku najslabszego modelu bez panelu. W pozostalych jest mozliwosc nagrywania z max. 3 zrodel.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez .:RoGeR:.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ostatnio czytalem gdzis o tych kartach i dosc dobrze wypadaja w tego typu sprawach. zaznaczam ze tu chodzi o "amatorska" obrobke do czego starczyla by nawet karta za 200 zl :/ ale ta jest lepsza.... oczywiscie mozna kupowac jakies super karty na usb za 1000zl ale po co kompu to w domu??

 

edit//

 

moze ktos by zestawil karty do obrobki muzy??

Sprecyzuj co dla ciebie jest amatorską obróką, pozatym widze że tenFAQ idzie w kierunku przeglądu rynkowego kartmuzycznych, co może nie jest złe, ale też niezbyt dobre. Lepiej gdybyś potrafił wytłumaczyć pojęcia jakie występują przy specyfikacji technicznej urządzenia, wskazał te najważniejsze parametry na które warto zwracać uwagę, jak przekładają się one na fizyczne działanie urządzenia itp itd takie stricte techniczne zgadanienia, gdyż wadą tego FAQ-a jest to że za pól roku wejdą nowe produkty, niektóre przestaną być sprzedawane, co będzie wymagała jego ciągłej aktualizacji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość rafifeo

mi wlasnie o to chodzi - co miesiac bede sie staral przerabiac faq zeby bylo wiadomo co "tera" jest warte kupne

od poczatku mi o to chodzilo

 

a o amatorska obrobke to np. wycinanie i dobrywanie sciezek dzwiekowych np. do filmikow. kiedys chcialem na zintegrowanej karcie dodac jakby dubbing do filmu :) to mi wyskoczylo (nieobslugiwane hasblfhsbdlbsl) :) wiec takie cos to dla mnie amatorska obrobka :)

Edytowane przez rafifeo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość maciekkk

a o amatorska obrobke to np. wycinanie i dobrywanie sciezek dzwiekowych np. do filmikow.

i do tego karte za 1000 zł ?

 

:lol: :lol2:

 

ten FAQ jest najlepszy, po prostu najlepszy !!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość rafifeo

jaaa... ja przez to rozumiem slowo "amatorskie". dlatego napisalem co "JA" robie. inni moze beda robili cos bardziej zaawansowanego. co to nie weim bo obrobka tak bardzo sie nie interesuje dlatego napisalem zeby moze ktos inny zestawil karty do obrobki dzwieku...

 

edit//

a wogole to thx za ten "najlepszy" FAQ :wink:

Edytowane przez rafifeo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość maciekkk

Tak ogólnie to śmieszne jest to młode pokolenie któremu jakość dźwięku kojarzy się z XiFi i Logitechami za 500 zł... pogrom...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość rafifeo

no dobra ale zamiast ciagle krytykowac to moze bys powiedzial jakie karty do obrobki?? bo widze ze te co napisalem to tak jakos nie za bardzo :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym bym sie raczej nie zgodzil w 100%. Jest tak jak napisales ale tylko w przypadku najslabszego modelu bez panelu. W pozostalych jest mozliwosc nagrywania z max. 3 zrodel.

 

Pozdrawiam.

A to przepraszam, moj blad.

 

Inna rzecz, ze zapewne takie same mozliwosci ma Audigy4 z panelem (za 1/3 ceny X-Fi). Gdzie w takim razie szczegolna przydatnosc X-Fi do obrobki dzwieku?

 

Glowna wada tego FAQ jest skupienie sie na zrobieniu kopiuj-wklej ze strony Creative do kilku konstrukcji, bez odrobiny wlsnego komentarza.

Brak np. informacji ze Live 24bit wykorzystuje procesor glowny komputera do liczenia efektow EAX, co sie odbija na wydajnosci w grach, cala seria Audigy wogole wg. autora nie istnieje (a przeciez jest jeszcze duzo takich kart na Allegro i jest wciaz rewelacyjny sprzet, w wielu zastosowaniach nie ustepujacy X-Fi), nie ma ani slowem o roznych SE, LE itp. kastratach.

 

I tak jak pisal EsiuWWW przydalby sie slowniczek terminow uzywanych przy okazji opisu kart dzwiekowych - co to sa te EAXy, jak w brzmieniu objawiaja sie roznice w poziomach SNR (i dlaczego kupowanie X-Fi do glosniczkow za 300zl mija sie z celem ;) ), do czego maga sie przydac wysokie czestotliwosci probkowania itp. A dopiero potem przejsc do opisu poszczegolnych konstrukcji.

 

Idea dobra i powoli ten FAQ zmierza we wlasciwym kierunku, ale jeszcze sporo pracy przed Toba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość rafifeo

dzis juz mi sie nie chce ale jutro cos pokombinuje :)

(wreszcie ktos pochwalil moja prace :banana: )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inna rzecz, ze zapewne takie same mozliwosci ma Audigy4 z panelem (za 1/3 ceny X-Fi). Gdzie w takim razie szczegolna przydatnosc X-Fi do obrobki dzwieku?

Nawet ta najprostsza A4 OEM ma 2 przetworniki AC. Z driverami kX można je wykorzstać jednocześnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

 

Inna rzecz, ze zapewne takie same mozliwosci ma Audigy4 z panelem (za 1/3 ceny X-Fi). Gdzie w takim razie szczegolna przydatnosc X-Fi do obrobki dzwieku?

 

...

Zgodze sie z Toba. Ja jednak X-Fi kupilem nie dla obrobki dzwieku, bo szczerze mowiac malo mnie to interesuje, ale ze wzgledow:

1. Nowosc

2. Integra mnie jakos nie zachwycila (brak EAX w grach)

3. Sprzetowe dekodowanie mp3, crystalizer 24bit/96kHz

4. Potrzebowalem wejscia SPDIF dla xbox'a

5. Mozliwosci (na razie minimalnie wykorzystane) nowego procka audio

6. Jak to mowia: "Jak szalec, to szalec". :)))

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgodze sie z Toba. Ja jednak X-Fi kupilem nie dla obrobki dzwieku, bo szczerze mowiac malo mnie to interesuje, ale ze wzgledow:

1. Nowosc

2. Integra mnie jakos nie zachwycila (brak EAX w grach)

3. Sprzetowe dekodowanie mp3, crystalizer 24bit/96kHz

4. Potrzebowalem wejscia SPDIF dla xbox'a

5. Mozliwosci (na razie minimalnie wykorzystane) nowego procka audio

6. Jak to mowia: "Jak szalec, to szalec". :)))

 

Pozdrawiam.

2. Wszystkie "rozsądne" integry obsługują EAX 2 ( pomijam Aureal itp. )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2. Wszystkie "rozsądne" integry obsługują EAX 2 ( pomijam Aureal itp. )

No tak, ale moze sie myle, jest to obsluga software'owa, a co za tym idzie, wieksze zuzycie glownego procka, co owocuje spadkiem FPS. W kazdym badz razie takowa roznice zauwzylem pomiedzy ALC850 a X-Fi.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...