Skocz do zawartości
stefanor

Karta Muzyczna Oferująca Najwyższą Jakość Dźwięku?

Rekomendowane odpowiedzi

Tylko niech posłuchają Beresa na USB w płycie głównej i USB na kotrolerze PCI, żeby mogli porównać róźnicę w brzmieniu. A najlepiej to ślepy test, skoro będzie Was tam więcej.

 

Mój Beres nie jest zupełnie wrażliwy na transport. Na wszystkich czterech gra identycznie a głuchy napewno nie jestem.

Edytowane przez RBEJ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na zdrowy rozum to taki śledź może mieć lepszą filtrację zasilania USB - a takie karty jak M-Audio Transit czy PC-link są przecież zasilane z USB. Do tego ma chyba jakiś własny kwarc taktujący częstotliwość takiego USB - może być on dokładniejszy od tego wbudowanego.

Wg mnie to może mieć znaczenie które może być słyszalne. Więc raczej bym nie skreślał tych różnic jako audiovoodoo tylko sam się przekonał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie wszystko w porządzku ;)

 

też kiedyś myślałem jak Ty, ale z czystej ciekawości sprawdziłem jak to jest z transportem do DAC-a i kablami do transmisji cyfrowej

i wiesz co?

 

jedno i drugie ma spore znaczenie (z naciskiem na jakość transportu), przynajmniej w kwestii współpracy z Beresfordem, który dopiero teraz zaczął grać

 

wcześniej poziom jakości mojego zestawu był niewiele większy od Solo7c z Audigy na kx'ach

teraz Solo nie mają nawet startu, więc najpierw sprawdź coś zanim zaczniesz oczerniać ludzi na forum

czyli według ciebie jeden kabel cyfrowy przesyła ladniejsze zera i jedynki od drugiego tak?wez mnie nie rozsmieszaj....dziwne ze nie robia "audiofilskich" kabli sieciowych do polaczen miedzy serwerami bo by to mialo zdecydowanie wieksze znaczenie niz te bajki o kablach

 

zegar moze miec wplyw - na jitter bo watpie bys nanosekundowe roznice uslyszal....... - moze po jakims czasie pojawilby sie blad na probce - mialbys olbrzymie szczescie gdybys wtedy uslyszal trzask

 

zasilanie ma wplyw wylacznie na uklady analogowe - cyfra albo dziala albo nie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak tak, żyj sobie w nieświadomości... ;)

 

kiedyś miałem takie samo podejście, dopóki nie posłuchałem różnych kabli/transportów. Prawda jest taka, że takie opinie jak Twoje pochodzą od ludzi, którzy nawet nie sprawdzali z czystej ciekawości czy teoria pokrywa się z rzeczywistością. Otóż nie - nie pokrywa się, na pewno nie w kwestii transportu i tak jak słusznie zauważył cviek, korzyści w przypadku alternatywnego połączenia mojej karty dźwiękowej wynikają zapewne z lepszej filtracji zasilania. Nie zapominaj, że M-Audio Transit jest także zasilana z USB, sygnał cyfrowy jest oczywiście identyczny w obu przypadkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prosze cie nie osmieszaj sie z tymi kablami.....0=0, 1=1 - czy to bedzie drut, tani czincz, prawidlowy spdif czy jakies audiofilskie gowno - jak nie traci pakietow to zawsze bedzie takie samo

 

podobnie z przesylem przez usb - jedynie ma wplyw na uklady analogowe bo one sa czule na zaklocenia

 

a pamietaj o tym ze jedynym analogowym urzadzeniem w tym co opisales majacym wplyw na dzwiek jest dac(jego analogowy stopien) - i nic wiecej

kwarc w usb nie ma zadnego wplywu na dzwiek(o ile jakis tani projektant nie wykorzysta go do taktowania przetwornika) - ma wplyw na dzialanie usb

liczy sie kwarc taktujacy przetwornik a nie usb.....

 

 

za dlugo siedzialem w sperzcie proaudio by w takie bajki wierzyc

to tak jak z wplywem kabla hdmi na obraz.....

 

dziwie sie ze net dziala na czesto marnych przewodach jakie sa u prowiderow a to ma zdecydowanie wieksze znaczenie niz te dywagacje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prosze cie nie osmieszaj sie z tymi kablami.....0=0, 1=1 - czy to bedzie drut, tani czincz, prawidlowy spdif czy jakies audiofilskie gowno - jak nie traci pakietow to zawsze bedzie takie samo

 

podobnie z przesylem przez usb - jedynie ma wplyw na uklady analogowe bo one sa czule na zaklocenia

 

a pamietaj o tym ze jedynym analogowym urzadzeniem w tym co opisales majacym wplyw na dzwiek jest dac(jego analogowy stopien) - i nic wiecej

kwarc w usb nie ma zadnego wplywu na dzwiek(o ile jakis tani projektant nie wykorzysta go do taktowania przetwornika) - ma wplyw na dzialanie usb

liczy sie kwarc taktujacy przetwornik a nie usb.....

 

 

za dlugo siedzialem w sperzcie proaudio by w takie bajki wierzyc

to tak jak z wplywem kabla hdmi na obraz.....

 

dziwie sie ze net dziala na czesto marnych przewodach jakie sa u prowiderow a to ma zdecydowanie wieksze znaczenie niz te dywagacje

Ta dyskusja nie ma sensu, to trzeba usłyszeć. Nie pisałbym czegoś z taką zawziętością, gdybym nie był pewien. Ja tego nie sprzedaję...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

proste że nie ma sensu bo trzeba byc idiota żeby wmawiać że jest różnica miedzy takimi samymi zerami a takimi samymi jedynkami

 

lepiej szukaj problemu gdzies indziej bo nigdy go nie znajdziesz w przesyle cyfrowym

 

sory za mocne slowa ale taka jest prawda - i nie sluchaj - porownaj strumienie

bo sluch bywa zdradliwy i tak zwane wygrzewanie tez bardzo czesto oszukuje ludzi bo polega na przyzwyczajeniu ucha a nie zmianach w sprzecie....

 

ale audiofile(albo ci co sie za nich uwazaja) to ludzie ktorym wmowi sie wszystko - byle tylko sprzedac im zlom za gruba kase - nie idz w tym kierunku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i bardzo dobrze - ja tez - i nie wierze w bajki ze przesyl cyfrowy wnosi jakiekolwiek zmiany w sygnale bo nie wnosi zadnych - to ideal - taki byl jego zamysl i tego kazdy sie trzyma

jak jest inaczej to taki sprzet to zlom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

znaczy tam istnieje coś takiego jak jitter i jest możliwość przesuwania się podstawy czasu (czyli chyba jest możliwość że jedynka przyjdzie w momencie gdy powinno być już 0 itp). generalnie podstawa fizyczna do pogorszenia się dźwięku może istnieć, zwłaszcza że przesył jest jednokierunkowy i nie jest weryfikowany. Nie sprawdzałem czy faktycznie tak jest, nie słuchałem, rozpatruję tylko z czysto teoretycznego podejścia :P

Edytowane przez piter1984

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

blackshop - sprawdz dzieciaku nie na sluch tylko porownujac strumienie i tyle.....praktyka nie teoria - i badanie ktore jest idealnie dokladne a nie sluchanie na sluch ktory nigdy nie bedzie wyznacznikiem bo kazdy slyszy inaczej

 

co do jittera to nanosekundy - musi sporo czasu uplynac by 1 zmienilo sie w 0 i watpie bys taki blad wylapal - tym bardziej ze spdif ma mozliwosc przesylania zegara

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

blackshop - sprawdz dzieciaku nie na sluch tylko porownujac strumienie i tyle.....praktyka nie teoria - i badanie ktore jest idealnie dokladne a nie sluchanie na sluch ktory nigdy nie bedzie wyznacznikiem bo kazdy slyszy inaczej

 

co do jittera to nanosekundy - musi sporo czasu uplynac by 1 zmienilo sie w 0 i watpie bys taki blad wylapal - tym bardziej ze spdif ma mozliwosc przesylania zegara

po pierwsze naucz się czytać bo nawet nicka nie umiesz poprawnie przepisać

dwa dzieciak to sam jesteś ciach!iarzu - pewnie nawet 20-stki nie skończyłeś a wszystkie rozumy już pozjadał...

i ..uj z tego że jest zgodność bitowa jak gra innaczej

zanim zacznieś pisać o tematach audio posłuchaj kilku, kilkunastu DACów z różnymi transportami - różnice raz są małe, raz większe - ale na 100% nie można powiedzieć, że transport nie ma wpływu

z jitterem i zakłóceniami EM to nie chodzi wcale o przekłamania bitowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

tak tak - cyfra to cyfra i wszystko cyfrowe gra tak samo ;)

...no właśnie, słyszałem, że niedługo nawet głośniki mają być cyfrowe :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W najnowszym magazynie ''estrada i studio'' jest recenzja studyjnej karty dźwiękowej ''Lynx aurora 16'' piszą tam że w tej karcie sama analiza sygnału wejściowego a potem jego przetwarzanie i redukcja jittera trwa do dwóch minut, w następstwie redukcji jittera poprawia się nie szczegółowość i barwa a głębia i precyzją stereofonii,redaktor z IXBT też ma Lynxa aurorę 8 :wink: .

 

http://kartydzwiekowe.com.pl/?akcja=produkt&id=345

http://kartydzwiekowe.com.pl/?akcja=produkt&id=214

http://kartydzwiekowe.com.pl/?akcja=produkt&id=346

Edytowane przez mpeg-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze naucz się czytać bo nawet nicka nie umiesz poprawnie przepisać

dwa dzieciak to sam jesteś [ciach!]iarzu - pewnie nawet 20-stki nie skończyłeś a wszystkie rozumy już pozjadał...

i ..uj z tego że jest zgodność bitowa jak gra innaczej

zanim zacznieś pisać o tematach audio posłuchaj kilku, kilkunastu DACów z różnymi transportami - różnice raz są małe, raz większe - ale na 100% nie można powiedzieć, że transport nie ma wpływu

z jitterem i zakłóceniami EM to nie chodzi wcale o przekłamania bitowe

tak nie skończyłem nie słuchałem nie pracowałem z takim sprzetem i wiesz ile mam lat - gratuluję - przepraszam ze nie przepisałem dokładnie nicka ale nie wnikałem tylko spojrzałem na szybko

najwazniejsze - nie powtarzam bzdur dopoki sam sie nie przekonam jak jest - a sie przekonalem

 

dałem wyżej przykład najprostszego najdokładniejszego testu - wykonaj i przestan bredzic

 

wpływ ma przetwornik i jego analogowa sekcja a nie kabel cyfrowy - gdyby kabel cyfrowy mial wplyw na przesyl danych cyfrowych to jak powiedzialem nadaje sie na smietnik i cala nasza informatyczna kultura poszlaby sie jeb...ć

wiec nie wymyslaj bzdur

 

co do jittera to moze wyjasnisz dokladniej?bo jak dla mnie nierownosci zegara to przesuniecie i nic wiecej - moze to

 

spowodowac pojawienie sie powiedzmy zera zamiast jedynki - o ile przy audio moze to byc wogole nieslyszalne o tyle przy zwyklych danych moze spowodowac blad

duzy jitter moze spowodowac takze bledne odczyty odbiornika co albo skonczy sie trzaskami albo zwyczajnie w odbiornik straci synchronizacje...

ale spif potrafi tez wyslac synchro - wtedy taki jitter jest praktycznie pomijalny bo kazdy inny odbiornik dziala wedlug tego co idzie po kablu...

zle rozumuje?jak tak to wyjasnij to dokladniej bo poki co lejesz wode

i nie bij do kolegi pitera bo ma racje w 100% - tylko ty nie bierzesz pod uwage prztwornika i to jest twoim bledem - a mowimy o kablach ktore przesylaja cyfre

osmieszacie sie panowie osmieszacie

 

nie ma prawa grac inaczej jesli bity sie zgadzaja(pomijam wplyw przetwornika o czym caly czas przypominam).....kolejny audiofil?kup sobie spdifa za 5 kola i nie zapomnij obrocic wtyczki w gniazdku......

 

 

tomazzi smiej sie smiej - glosnik zawsze bedzie przetwornikiem i nigdy urzadzeniem cyfrowym - dla tych co chca wiecej wiedziec na ten temat polece zapoznanie sie z konstrukcja jedynego cyfrowego wzmacniacza jaki istnieje - firmy TACT i zasady jego dzialania

 

mpeg-4 ale ta cena - ciekawe ile to lepiej gra od benchmarka czy apogee z bigbenem jako dodatek (podejrzewam ze kompletnie niezauwazalna roznica na sluch - zreszta juz przy nizszej klasie jest ciezko wyczuwalna)

bo dla przykladu taki lucid wcale nie okazal sie lepszy(pomijajac jego nienajlepsza jakosc wykonania) od zwyklego rme multiface - jednak do apogee ma troszke

 

no ale to takie dywagacje bez sensu jesli ktos chce to podpiac pod gowniany odsluch - info dla kolegi bishopa - odsluchiwalem w porzadnie zaadaptowanym pomieszceniu na evetach na ns10 na mackie(nie pamietam modelu ale seria 8xx) i na yamaszce msp10

półka pro audio a nie tam jakies hifi.....

 

 

sory ze pozjadalem wszytkie rozumy - kolega bishop jakos tak niech wezmie rowniez pod uwage roznice w sluchu kazdego czlowieka bo jak widac braki ma w wiedzy

 

 

to tyle w temacie bo widze ze robi sie audiofilstwo a to juz choroba

 

 

aha na koniec - polecam zainteresowac sie tez mytekiem - klasa sama w sobie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No poczytałem sobie troszkę, żywiołowo dyskutujecie :) Poradźcie mi co kupić do Visty 64-bit dobrego (i żeby była jakaś tam pespektywa że napisszą stery dla 7 - czyli jakaś większa firma). Zdecydowanie na PCI lub PCIe, koniecznie stereo, najlepiej bez żadnych DTS-ów i Bóg jeden wie czego - chcę na tym słuchać flac z foobara i odtwarzać na słuchawkach (HD 600 + wzmacniacz słuchawkowy) i na wieży (Yamaha Pianocraft).

 

No i gniazda wiadomo - chinche zwykłe. Zdecydowanie musi to być "wsadź i używaj" - nie będę żadnych zegarów i innych części wymieniać. No i cena: 300 zł z hakiem. Kolega polecał Prodigy HD2, tylko czy to ma stery do Visty 64 bit?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i nie bij do kolegi pitera bo ma racje w 100% - tylko ty nie bierzesz pod uwage prztwornika i to jest twoim bledem - a mowimy o kablach ktore przesylaja cyfre

to że w przetworniku DAC i sekcji analogowej pojawiają się nieścisłości z sygnałem idealnym to ja całkowicie rozumiem, ba nawet robiłem test, sczytałem plik z oryginalnej CD do wava (wave przy okazji dostał tagi), nagrałem go (już bez tych tagów), po ponownym sczytaniu spowrotem do wava i po porównaniu w hexeditorze (bit po bicie) jedyne różnice jakie były to nagłówek i właśnie te tagi na samym końcu pliku. co miało dowodzić że przegrana płyta jest równie dobra co tłoczona, skończyło się na tym że powodem strat może być jednak jitter tej wypalonej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

tomazzi smiej sie smiej - glosnik zawsze bedzie przetwornikiem i nigdy urzadzeniem cyfrowym - dla tych co chca wiecej wiedziec na ten temat polece zapoznanie sie z konstrukcja jedynego cyfrowego wzmacniacza jaki istnieje - firmy TACT i zasady jego dzialania

Większość nie docenia roli głośników - dlatego markety napchane są cyfrowym szajsem. TACT się reklamuje i fajnie - nie zamierzam rozpoczynać dyskusji na temat "cyfrowych" wzmacniaczy - powiem tylko że dział marketingu tej firmy nie rozumie co oznacza klasa D.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

najpierw odniosę się do kabli w transmisji cyfrowej - jeśli przewód wykonany jest zgodnie z normą (np. HDMI) - czyli zachowano odpowiednią długość i materiały (rdzeń + ekran), to nie ma prawa dochodzić do przekłamań w tym kablu podczas transmisji. Problemy pojawiają się przy przewodach zbyt długich, lub wykonanych ze słabej jakości miedzi (elektryki) - problemy z impedancją mogą powodować odbicia sygnału do wejścia i zakłócenie oryginalnego sygnału.

 

Jitter: w teorii konwersja sygnału cyfrowego na cyfrowy nie powinna obniżyć jego jakości, lecz zdarzają się przypadki pojawienia niewielkiego jitter, zależy to od przetworników zastosowanych lub zegara taktującego, który może być gorszej jakości w nadajniku niż w źródle. Podobno jitter częściej pojawia się w systemach z światłowodami, niż w systemach z coaxialnych (odpowiedniej długości). Ja korzystam z toslinka i nie mam zastrzeżeń.

 

Konkluzja: jeśli ktoś twierdzi, że chińskie badziewie za 3zł jest OK, to gratuluje :D. Po pierwsze, takie kable nie sa zgodne z żadnymi normami (ISO, CE, ROHS, ATC itp) oraz wątpię czy którykolwiek z tych producentów przestrzega ustandaryzowanych wytycznych co do materiałów, długości itp. Ale z drugiej strony nie rozumiem ludzi, którzy kupują przewody za setki pln - dobre jakościowo kable, nie odbiegające niczym od tych za setki złotych (zostało to podobno zweryfikowane na Politechnice Białostockiej), można kupić już od kilkunastu złotych za metr.

 

 

A teraz do sedna:

Chcę kupić kartę muzyczną USB, mam w tej chwili M-Audio Audiophile, ale potrzebuję sprzęt z wyjściem optycznym (toslink). Mam zamiar podłączyć kartę do zestawu: amplituner Harman 745 + JBL Studio L 890. Myślałem o EMU 0404, ale 700zł to za dużo - nie będę korzystał z wejść, niczego nie będę nagrywał itp - więc zakup takiej karty to byłoby "marnotrawstwo". Chodzi mi wyłącznie o wyjście optyczne, bo dzięki temu będę mógł przesłać sygnał audio z komputera do amplitunera. Z tego co wiem EMU 0202 nie ma takiego wyjścia. Macie jakieś propozycje?

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli na wyjściu otrzymamy taki sam sygnał jak na wejściu zgodny co do jednego bita, to operacja zakończyła się pełnym sukcesem. I nieważne czy wydaliśmy na to 10zł czy 10000000 Euro, bo efekt końcowy będzie taki sam. Kolega Zzzzz ma rację w 1000% w tej kwestii. Przekaz cyfrowy to przekaz cyfrowy i dorabianie do niego teorii z przekazu analogowego, to kolejne audiovoodoo.

 

100% zgodność bitową otrzymałem na cyfrowym wyjściu z płyty głównej i kablu za 20zł. Jak użyję transportu za 5 tysiaków i kabla za drugie tyle i otrzymam też 100% zgodność bitową, to dźwięk będzie lepszy niż w pierwszym przypadku??. Odpowiedź jest chyba oczywista.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli na wyjściu otrzymamy taki sam sygnał jak na wejściu zgodny co do jednego bita, to operacja zakończyła się pełnym sukcesem

Oczywiście. Dobrze, że podałeś warunek - "jeśli". A co jeśli nie jest? Chyba nie zakładasz, że przewód przewodowi równy? Czy różne przewody w różnych warunkach sprawują się tak samo? Po lekturze wszystkich postów w tym temacie polecam lekturę na temat rodzajów zakłóceń w przewodach elektrycznych: przesłuch, szum termiczny, szum zasilania i szum uziemienia, zakłócenia elektromagnetyczne i fale radiowe (wcześniej przez kogoś wspomniane EMI i RFI).

 

Nawet w systemach audio szum zasilania pochodzący z zasilania czy dysków twardych (jeśli ktoś ma połączony komputer / konsole z amplitunrem coaxem) może wystarczyć, aby wytworzyć błędy w transmisji. Dzieje się tak przez zakłócenia sygnałów, uniemożliwiające wykrycie tzw. krawędzi prostokątnych fal (służących do identyfikacji 0 lub 1). Problem może być jeszcze większy, jeśli system ma kiepskie uziemienie. Między sygnałem cyfrowym "zero" i uziemieniem istnieją zależności mogące prowadzić do nachodzenia się fal - interferencji (np. w przypadku za długich przewodów), przez co taki przewód działa jak antena odbierająca szum elektryczny.

 

Jeżeli sumaryczny szum elektryczny osiągnie wystarczający poziom (nawet w przypadku transmisji cyfrowej, nie mówiąc już o analogowej - gdzie najmniejszy szum przekłada się bezpośrednio na jakość) sygnał cyfrowy ulegnie zniekształceniu (błędy identyfikacyjne wartości progowych).

 

Więc chyba lepiej dopłacić kilka złotych (dosłownie kilka złotych) i kupić przewód zgodny z wszelkimi normami? Gwarantujący iż materiał rdzenia oaz izolacji jest wystarczający do bezstratnej transmisji cyfrowej? Jak ktoś chce się bawić w testowanie przewodów za 3zł - to ok, jego sprawa. Tylko należy pamiętać, że w takich firmach (produkujących budżetowe sprzęty) seria towaru serii nie równa. Bo produkt nie musi spełniać rygorystycznych norm, więc raz wyprodukują (przypadkowo) dobrą serię, a raz złą. Nie ma tam wysokich norm kontroli jakości, bo produkt nie musi spełniać rygorów narzuconych normami. I tyle.

 

czyli według ciebie jeden kabel cyfrowy przesyła ladniejsze zera i jedynki od drugiego tak?wez mnie nie rozsmieszaj....dziwne ze nie robia "audiofilskich" kabli sieciowych do polaczen miedzy serwerami bo by to mialo zdecydowanie wieksze znaczenie niz te bajki o kablach

Porównujesz transmisje tcp/ip do transmisji nieskompresowanego cyfrowego audio / video (nie mówie o HDCP)? Jakie prędkości można uzyskać na UTP a jakie na STP? Czy transmisja HDMI przebiega z handshake / negocjacją szybkości / korekcją błędów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:mur:

 

nie ma roznicy czy to siec czy spdif czy jakis tam jeszcze inny hdmi - zrozum to wreszcie - to wszystko dane cyfrowe i maja byc przeslane bezblednie

bledy bedziesz widzial albo slyszal i to najczesciej wyraznie

poprawnosc swoich polaczen bardzo latwo sprawdzic z idealna dokladnoscia

 

sprawdz jak trudno zaklocic sygnal cyfrowy - owin sobie nie wiem wokol jakiegos trafo

 

co do swiatlowodu i jittera to on tylko zamienia cyfre spdif na swiatlo - no ale dioda i czujnik sa dodatkowymi przetwornikami w torze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...