Skocz do zawartości
Siqer

Naprawilem +3.3V i +5V :)))

Rekomendowane odpowiedzi

Caly czas mialem problemy z napieciami 3.3V i 5V. Mam sporo sprzetu w kompie (GF2MX, tuner, modem, muzyka, barracuda, cdrw lg i kilka wentyli). Bylem przekoanny, ze winny jest moj no-name zasilacz 300W. Przy takim configu i Duronie 1Ghz @ 9x147 i 1.75V @ 2.016V moje napiecia byly mizerne: :oops:

 

Dołączona grafika

 

 

Dzisiaj grzebiac w kompie podmienilem na zywca rezystor, zeby zmienic sobie napiecie procka (ECS K7S5a rulez). Patrze sobie na tablice od MBM, a tu jak dotykam wtyczki ATX to napiecia skacza jak cholera. Przycisnelem ja mocniej do plyty, a tu napiecia zwiekszaja sie. 8O

 

Chwielke pozniej zasilka byla juz wymontowana a ja kombinowalem jak poprawic styki w gniezdzie. Wymyslilem, zeby wsadzic cos do wtyczki od zasilacza tak, zeby styki mocniej sie zaciskaly na pinach od plyty. Wycielem z przykrywki od pudelka po margarynie cienkie paski i aplikowalem je do wtyczki pomiedzy zaciski, a scianki tych takich "kwadratowych komorek":

 

 

Dołączona grafika

 

 

Efekt przeszedl moje oczekiwania. :twisted:

 

 

Dołączona grafika

 

Jak macie slabe napiecia, to sprawdzcie czy przypadkiem wasze gniazda ATX tez nie robia was w konia:) :cry:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bądź uprzejmy podać źródło na bazie którego twierdzisz ,że Twoje napięcia są "mizerne".W twoim przypadku ważniejsza jest wydajność prądowa zasilacza,którą można uzyskać zmiejszając opór przewodów doprowadzających napięcie do płyty poprzez ich skrócenie. Obawiam się,że za jakiś czas Twoje gniazdo i wtyczka zbrązowieją i zespawają się.

Notabene, proszę sprawdzić koledzy czy wasze zasilacze o których tyle piszecie chociaż raz przekroczyły podczas pracy 200W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bądź uprzejmy podać źródło na bazie którego twierdzisz ,że Twoje napięcia są "mizerne".W twoim przypadku ważniejsza jest wydajność prądowa zasilacza,którą można uzyskać zmiejszając opór przewodów doprowadzających napięcie do płyty poprzez ich skrócenie. Obawiam się,że za jakiś czas Twoje gniazdo i wtyczka zbrązowieją i zespawają się.

Notabene, proszę sprawdzić koledzy czy wasze zasilacze o których tyle piszecie chociaż raz przekroczyły podczas pracy 200W.

Nie chodzi o to ze mial "mizerne" tylko ze naprawde kiepsko mu trzymal je i to przez ta wtyczke.

Jezeli na mniejszej powierzchni byl styk to napiecie spadalo. Jezeli teraz poprawil to to mu napiecia podskoczyly.

Co do twojego pytania czy kiedys z zasilacza szarpnalem ponad 200W to ci powiem ze tak bo sam procek pobiera 75W :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wedlug mnie gniazdo ATX robi cholerny opor przez to, ze styki dotykaja sie w malych miejscach. Przed tym modem wtyczka, grzala mi sie jak cholera. Teraz jest zimna! Wiec watpie czy za jakis czas zrobi sie "brazowa".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bądź uprzejmy podać źródło na bazie którego twierdzisz ,że Twoje napięcia są "mizerne".W twoim przypadku ważniejsza jest wydajność prądowa zasilacza,którą można uzyskać zmiejszając opór przewodów doprowadzających napięcie do płyty poprzez ich skrócenie. Obawiam się,że za jakiś czas Twoje gniazdo i wtyczka zbrązowieją i zespawają się.

Notabene, proszę sprawdzić koledzy czy wasze zasilacze o których tyle piszecie chociaż raz przekroczyły podczas pracy 200W.

Obawiam sie, ze skrocenie przewodow o kilkanascie centymetrow to zbyt mala roznica ich oporow, zeby powodowac takie spadki napiec:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bądź uprzejmy podać źródło na bazie którego twierdzisz ,że Twoje napięcia są "mizerne".W twoim przypadku ważniejsza jest wydajność prądowa zasilacza,którą można uzyskać zmiejszając opór przewodów doprowadzających napięcie do płyty poprzez ich skrócenie. Obawiam się,że za jakiś czas Twoje gniazdo i wtyczka zbrązowieją i zespawają się.

Notabene, proszę sprawdzić koledzy czy wasze zasilacze o których tyle piszecie chociaż raz przekroczyły podczas pracy 200W.

Nie chodzi o to ze mial "mizerne" tylko ze naprawde kiepsko mu trzymal je i to przez ta wtyczke.

Jezeli na mniejszej powierzchni byl styk to napiecie spadalo. Jezeli teraz poprawil to to mu napiecia podskoczyly.

Co do twojego pytania czy kiedys z zasilacza szarpnalem ponad 200W to ci powiem ze tak bo sam procek pobiera 75W :P

Popieram:) Moj jak czasem zapodam mu 2.2V i ostro podkrece to ciagnie ponad 100W no i do tego trzeba dodac reszte bebechow:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze tez sprobuje ze swoja wtyczka :) chociaz mam zasilacz megabajta

i trzym napiecia nie najgorzej no moze 3,3 mam za niskie bo tylko 3,15 ale sprobuje to poprawic :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja dzisiaj wyciagnelem wtyczke od zasilania plytki i potem wsadzilem i napiecie tez podskoczyly i to calkiem sporo :) :P

krecik to moze wyjmij proca i go wloz to moze sie zamieni w antka 1700+ :wink: :wink: :twisted:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja dzisiaj wyciagnelem wtyczke od zasilania plytki i potem wsadzilem i napiecie tez podskoczyly i to calkiem sporo :) :P

krecik to moze wyjmij proca i go wloz to moze sie zamieni w antka 1700+ :wink: :wink: :twisted:

kto wie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dlugosc przewodow ee wazniejsza rezystancja stykow :)

Dlugosc tez jest wazna. Przy duzych natezeniach nawet skrocenie o 1cm moze duzo dac :)

no to juz widze popisowke dla Chintecha ,po zloconym radiatorze przyjdzie pora na pozlacane styki gniazda ATX

Wolal bym juz posrebrzane i kable tez srebrne ale wystarcza nawet z beztlenowej miedzi. :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Qrde, u mnie wtyczka wyglada dobrze. Próbowałem obmacywać.. ;) ale nic nier dało :( Przykład:

 

+12 u mnie jest 11.31 V :( Nieraz wzrasta do 11.51 hyba o ile sie nie mylę :) ale i tak kiszka! :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a moze problem tkwi w gniezdzie tego ecsa k7s5a

A kto wie. Moze piny sa minimalnie mniejszej srednicy, material

bardziej podatny na utlenianie....etc ECS rulez jednym slowem 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

krótkie podsumowanie.Koledzy Feluke i Siqer,ja nie pytałem o moc pobieraną przez komponenty komputera tylko przez zasilacz.

Limerro,Siqer-proszę dokonać przeliczeń w zakresie długości kabla zasilającego -będziecie zaskoczeni.

świeży pomiar watomierz EKM265 bez monitora na bazie soltek75KAV+ ,Athlon1700+,G-force 2MX HDD 40GB,FDD,DVD-wynik 112W +18-25% w zależości od obciążenia grami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

krótkie podsumowanie.Koledzy Feluke i Siqer,ja nie pytałem o moc pobieraną przez komponenty komputera tylko przez zasilacz.

Limerro,Siqer-proszę dokonać przeliczeń w zakresie długości kabla zasilającego -będziecie zaskoczeni.

świeży pomiar watomierz EKM265 bez monitora na bazie soltek75KAV+ ,Athlon1700+,G-force 2MX HDD 40GB,FDD,DVD-wynik 112W +18-25% w zależości od obciążenia grami

Co nas obchodzi ile pobiera zasilacz? Moze pobierac i nawet 1kW byle zeby dawal dobre napiecia i amperaz.

Jak bys niewiedzial to jest jeszcze cos takiego jak sprawnosc zasilacza. Komponenty na podkreconym sprzecie biora na 100% podczas obciazenia wiecej jak 200W. Do tego dolicz sprawnosc zasilacza i wychodzi ci ile pobiera z sici :twisted:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przewodow i tak nie wyeleminujesz - jedyne co mozna zrobic to wymienic jesli sie ma cienkie na grubsze o wiekszym przekroju, wykonane z dobrej miedzi, ale jak sie ma juz dobre przewody to co pozostaje ??? . Najwiekszy wplyw maja w codziennym uzytkowaniu zlacza i tam najczesciej wystepuje najwiekszy wzrost rezystancji, a tym samym spadek napiecia - zle spasowanie, zasniedziale styki. zlamane przewody itp. to najczestsze przyczyny pomijajac fakt wydajnosci samego zasilacza , ktory moze nie wyrabiac przy wiekszych obciazeniach - zwlaszcza no name i podobne tanie badziewia - takiemu to i zlote przewody oraz zlacza nie pomoga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

krótkie podsumowanie.Koledzy Feluke i Siqer,ja nie pytałem o moc pobieraną przez komponenty komputera tylko przez zasilacz.

Limerro,Siqer-proszę dokonać przeliczeń w zakresie długości kabla zasilającego -będziecie zaskoczeni.

świeży pomiar watomierz EKM265 bez monitora na bazie soltek75KAV+ ,Athlon1700+,G-force 2MX HDD 40GB,FDD,DVD-wynik 112W +18-25% w zależości od obciążenia grami

 

Faktem jest, ze dlugosc przewodow ma pewne znacznie, szczegolnie przy

niskich napieciach ale pozbyc sie ich nie mozesz! A zapodanie batow

grubych jak palec tez nie jest rozwiazaniem. Najslabszym ogniwem sa

styki w gniezdzie ATX i na przyklad zle zaprojektowane sciezki na

plycie. Co z tego, ze bedziesz mial przewody o duzym przekroju i bardzo

krotkie, jesli srednica przez jaka bedzie plynal prad w gniezdzie ATX

bedzie bardzo mala.

 

Co do Twoich pomiarow poboru mocy z sieci 220V/230V to z calym

szacunkiem ale przy takim configu jaki testowales, to nie mamy o czym w

ogole rozmawiac. Gdybym mial jakis watomierz pod reka, to pokazalbym Ci jak bardzo komp ogrzewa mi pokoj :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a panowie z elektryki to takie prawo znaja ze prad w obwodzie wszedzie jest taki sam niezaleznie od jego dlugosci ? niskie napiecia czesto sa wynikiem przeciazenia pradowego, i skracanie kabelkow nic tu nie da.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a panowie z elektryki to takie prawo znaja ze prad w obwodzie wszedzie jest taki sam niezaleznie od jego dlugosci ? niskie napiecia czesto sa wynikiem przeciazenia pradowego, i skracanie kabelkow nic tu nie da.

Powiedział, co wiedział... Przecież jeśli prąd w obwodzie jest ten sam (co jest prawdą), to zmiejszenie rezystancji spodowuje zmniejszenie się spadków napięć na stykach. Same przewody przedstawiają rezystancję conajmniej o rząd wielkości mniejszą niż rezystancja styków we wtyczce, dlatego należy dążyć do zminimalizowania tej ostatniej. Skuteczne może być wyczyszczenie oraz lekkie podgięcie styków we wtyczce ATX.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwazajcie z wtyczkami ATX to jest kiepska sprawa. Kiedys w Epoxie 8KHA+ mialem strasznie niskie napiecia przy dosyc dobrym zasilaczu. Po pewnym czasie komp zaczal zwisy dostawac az w koncu sie nie wlanczal. Wszystkie kable czerwone oprocz jednego spalily sie i gniazo ATX plyty zintegorwalo sie z wtyczka zasilacza :

Plyta na reklamacje, zasilacz do kibla :( Uwarzam, ze przez luz na jednym z pinow reszta kabli czerwonych (5V) musiala zapodac wiekszy prad, nadrabiajac jeden luzny (moze i iskrzacy) pin w wyniku czego sfajczyly sie. Tak wiec uwarzajcie na gniazka ATX one strasznie smierdza - mowie wam :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez mialem problem z napieciami, konkretnie chodzilo o napiecie 5V. Podczas kombinacji roznych z kompem czesto odlaczalem i podlaczalem wtyczke od plyty, w rezultacie obluzowaly sie blaszli we wtyczce od zasilki, i napiecia zaczynaly stopniowo spadac. Poczatkowo nie podejrzewalem ze to moze byc wina tych stykow, ale po poczytaniu forum zwrocilem na to uwage. Okazalo sie ze przy 2 czerwonych kabelkach w tej wtyczce plastik jest troche osmolony. Oczyscilem spirytusem i popodginalem blaszki troche. Efekt bardzo mile mnie zaskoczyl

 

 

przed podgieciem stykow:

3,3V - 3,28

5V - 4,73

12V - 12,06

 

po:

3,3V - 3,32

5V - 4,91

12V - 12,07

 

Wiec jezeli komus spada napiecie, niewiadomo z jakiego powodu, to warto zwrocic uwage na takie rzeczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez mialem problem z napieciami, konkretnie chodzilo o napiecie 5V. Podczas kombinacji roznych z kompem czesto odlaczalem i podlaczalem  wtyczke od plyty, w rezultacie obluzowaly sie blaszli we wtyczce od zasilki, i napiecia zaczynaly stopniowo spadac. Poczatkowo nie podejrzewalem ze to moze byc wina tych stykow, ale po poczytaniu forum zwrocilem na to uwage. Okazalo sie ze przy 2 czerwonych kabelkach w tej wtyczce plastik jest troche osmolony. Oczyscilem spirytusem i popodginalem blaszki troche. Efekt bardzo mile mnie zaskoczyl

 

 

przed podgieciem stykow:

3,3V - 3,28

5V - 4,73

12V - 12,06

 

po:

3,3V - 3,32

5V - 4,91

12V - 12,07

 

Wiec jezeli komus spada napiecie, niewiadomo z jakiego powodu, to warto zwrocic uwage na takie rzeczy

Bombel, to już na fortronie było? Jak tak, to może i ja się pobawię...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dlugosc przewodow ee wazniejsza rezystancja stykow :)

Dlugosc tez jest wazna. Przy duzych natezeniach nawet skrocenie o 1cm moze duzo dac :)

Długość ma znaczenie drugorzędne w porównaniu z rezystancją zestyku. Skracając kabel zyskasz 10x mniej niż poprawiając zestyk.

 

no to juz widze popisowke dla Chintecha ,po zloconym radiatorze przyjdzie pora na pozlacane styki gniazda ATX

Wolal bym juz posrebrzane i kable tez srebrne ale wystarcza nawet z beztlenowej miedzi. :wink:

Złącze ATX jest posrebrzane, przynajmniej mój FORTRON i SOLTEK mają. Jak sobie wyobrażasz 20A na takich małych niesrebrzonych stykach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...