Skocz do zawartości
flasht

Jakie Obecnie Wentylatory 120mm Sa Najlepsze?

Rekomendowane odpowiedzi

Postawnowiłem zamiast Acutake 120mm kupić do zasiłki ArcticCooling AF12025 PWM http://www.allegro.pl/item321807180__arcti..._db_nowosc.html frg. opisu aukcji " Wentylator AF12025 PWM to najnowszy produkt firmy Arctic Cooling, posiadający ultraciche i wyjątkowo trwałe łożyska - Fluid Dynamic Bearing " mam pytanie czy jest to odmiana łożyska kulkowego i czy będzie można ją montować w poziomie. Ma ktos taki wentyl jest cichy. Bo zamierzam go włożyc do zasiłki i podpiąć pod PWM. Chyba bardziej sie nada niż Acutake na ślizgowym łożysku. Co radzicie panowie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy jest to odmiana łożyska kulkowego i czy będzie można ją montować w poziomie.

Nie. To łozysko ślizgowe. Zamontować można, ale nie spodziewałbym się długotrwałej kulturalnej pracy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, co proponujecie dać do wentylacji do obudowy Lancool Metal Boned K7 :D. Wentyle 120mm...

zalezy jakie fundusze. Ja np. kupilem 7x Scythe S-Flex (ok. 350 PLN same wentyle) - ale komputer teraz chodzi jak laptop. wszystko skrecone na 600 obr./min. i go poprostu nie slychac. W ciagu dnia jak monitor sie wylaczy to trzeba popatrzyc na obudowe czy sie diody swieca zeby sie zorientowac czy komputer chodzi.

Generalnie jestem wniebowziety thx Labovsky za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, przekladam z Accelero Scythe S-Flexa prawdopodobnie na obudowe, na accelero pojda 2x92mm AcuTake z obudowy skrecone obrotami ... i teraz pozostaje zakup wentyli 2x120mm do przodu ... Chyba też wezmę Scythe S-flex a na procka dam mocniejszego 1600rmp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postawnowiłem zamiast Acutake 120mm kupić do zasiłki ArcticCooling AF12025 PWM http://www.allegro.pl/item321807180__arcti..._db_nowosc.html frg. opisu aukcji " Wentylator AF12025 PWM to najnowszy produkt firmy Arctic Cooling, posiadający ultraciche i wyjątkowo trwałe łożyska - Fluid Dynamic Bearing " mam pytanie czy jest to odmiana łożyska kulkowego i czy będzie można ją montować w poziomie. Ma ktos taki wentyl jest cichy. Bo zamierzam go włożyc do zasiłki i podpiąć pod PWM. Chyba bardziej sie nada niż Acutake na ślizgowym łożysku. Co radzicie panowie.

Witam, mam 3 takie wentyle w budzie :) przód, tył, bok - dodam, że jestem uczulony na ciszę. Łożyska nie terkoczą, ale wentylator wyraźnie zaczyna szumieć powyżej 950rpm. U mnie wszystkie 3 siedzą na 900rpm - jest znośnie, na noc skręcam na 500rpm. Nie ma problemu z pracą w poziomie. W zasiłce akurat mam noiseblockera XL1 więc tutaj raczej nie pomogę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze na rynku sa zdecydowanie Noctua NF-P12 oraz Xthermal BTF 120 PRO tylko te ceny :)

 

Dobra kupilem te noctua z thermalrightem 120ultra extreme , 280 zl to raczej dobra cena ;] , zobaczymy w praniu jak daja sobie rade :) , zdam relacje jak juz bede skladal zestaw na nowym mobo.

a ja miałem na sprzedaz za 160zł " nowego" thermalright 120 ultra extreme + actuake 120nm to nikt nie chcial i musialem na allegro http://www.allegro.pl/show_item.php?item=325449227 szkoda ze nie zapukałes do mnie :) Edytowane przez naxt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuje 5x120mm (cpu+gpu + przod, tyl i bok obudowy) maksymalnie cichych i wydajnych wentylatorow w cenie do 50zl/sztuka

Po przeczytaniu kilku testow wybieram pomiedzy: (choc nie ukrywam, ze chetniej kupilbym przezroczyste wentylatory - xthermal? - te ponizej do najpiekniejszych nie naleza)

http://www.cooling.pl/fander-fx120b-120mm,produkt,1460.html

http://www.cooling.pl/scythe-sflex-1600-rp...odukt,1587.html

 

http://www.cooling.pl/noiseblocker-blacksi...odukt,1262.html

http://www.cooling.pl/scythe-slip-stream-1...ukt,323092.html ?

 

Wszystko bedzie podlaczone do ZM-MFC2 i skrecone na minimum co by miec 'effectively silent' :F na codzien, a w razie potrzeby wiaterek do OC

 

-e-

Widze, ze nic lepszego od S-FLEX nie znajde (w tej cenie) :>

Edytowane przez S3B3K

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuje 5x120mm (cpu+gpu + przod, tyl i bok obudowy) maksymalnie cichych i wydajnych wentylatorow w cenie

-e-

Widze, ze nic lepszego od S-FLEX nie znajde (w tej cenie) :>

a Xthermal BTF 120 PRO ? 45zł sztuka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a Xthermal BTF 120 PRO ? 45zł sztuka

Porownanie:

 

Xthermal BTF 120 PRO

Wymiary: 120x120x25mm

Poziom hałasu: 9 dB/A (z adapterem)

Poziom hałasu: 13 dB/A (bez adaptera)

Obroty wentylatora: 750 obr./min. (z adapterem) ± 10%

Obroty wentylatora: 1200 obr./min. (bez adaptera) ± 10%

Przepływ powietrza: do 38 CFM

Łożysko: PXB sleeve

Szacowana moc: 0.96W

Gwarancja: 2 lata

Zakres pracy: 5~12V

Wtyczka zasilająca: 3pin lub 4 pin molex

 

Scythe S-FLEX 1600 rpm

Wymiary: 120 x 120 x 25mm

Poziom hałasu: tylko 28 dBA!

Prędkość obrotowa: 1600 obr./min.

Przepływ powietrza: 63,7 CFM

Typ łożyska: S-FDB (Fluid Dynamic Bearing, produkcji Sony)

Żywotność: 150,000 godzin (MTBF, przy 25 stopniach temperatury operacyjnej)

Napięcie zasilające: 12V (6-13V)

Pobór prądu: 0.20A

Moc: 1.8W

Złącze zasilania: 3-pin (przejściówka na 4-pin w komplecie)

Dł. kabla zasilającego: 300mm

 

roznice miedzy nimi to Xthermal bedzie cichszy (ze wgzledu na typ lozyska) na tych samych obrotach ale kosztem duzo gorszego przeplywu powietrza. Poza tym S-Flexy sa nie zajezdzenia w pionie i poziomie, natomiast Xthermal moze wykazywac sie duzo wiekszym zuzyciem w pracy w poziomie.

Ja mam same S-flex'y i jestem bardzo zadowolony jest cichutko mimo ze lozyska kulkowe. Poza tym jesli zalezaloby mi na lozysku slizgowym (czyt. cisza) to nie placilbym tyle za Xthemal'a tylko kupilbym w tej cenie 3 Acutake'i.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Introducing the high quality quiet 12cm fan with patent pending FDB (Fluid Dynamic Bearing) technology. This "Fluid Dynamic Bearing" technology from SONY Corporation can provide a dramatic reduction in fan noise and prolong the life of your fan. Click on the image of the product to find out more info!

Ciezko znalesc info? :|

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Orgiusz

 

bylem na stronie Scythe i to samo przeczytalem ale dalej nie jest to odp jakie to jest lozysko w rodzimym jezyku. tak dla przypomnienia "Fluid Dynamic Bearing" podalem juz w 1-szym poscie przy porownaniu Xthermal'a z S-Flexem. Wiec info ciezko nie jest znalezc.

 

@Qrvich

 

po co mam czytac w wikipedii. Ja juz mam S-flex'y i jestem zadowolony wiec nie stoje przed wyborem co kupic. Piszac poprzedniego posta staram sie pomoc w wyborze dobrej 12, jezeli moje informacje w poscie, sa ubogie badz mozna je dodatkowo uaktualnic, to kolejne posty osob o wiekszej wiedzy powinny to zrobic a nie odsylac kogos do wikipedii.

To tak gwoli scislosci na marginesie.

 

@S3B3K

 

jak widzisz jesli moje informacje na temat wentyli sa nie wystarczajace (uzytkuje S-FLexy i sa super zreszta zerknij na siga) to jesli koledzy o wiekszej wiedzy bede mieli ochote Ci wyjasnic cos na temat FDB to dobrze a jesli nie to zerknij do wikipedii w poszukiwaniu info na temat FDB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie. To łozysko ślizgowe. Zamontować można, ale nie spodziewałbym się długotrwałej kulturalnej pracy...

Jesteś pewien Qrvich? :rolleyes:

Mi się wydaje, że to jest łożysko hydrodynamiczne - tj. oparte o film olejowy, o ile się nie mylę. Na ile się zorientowałem to nie ma problemu z montażem tych wentylatorów w poziomie - tak samo jak w przypadku S-Flexów. Tyle, że te ostatnie mają po prostu bądź inną, lepszą odmianę tego łożyska bądź po prostu wyższej jakości.

zalezy jakie fundusze. Ja np. kupilem 7x Scythe S-Flex (ok. 350 PLN same wentyle) - ale komputer teraz chodzi jak laptop. wszystko skrecone na 600 obr./min. i go poprostu nie slychac. W ciagu dnia jak monitor sie wylaczy to trzeba popatrzyc na obudowe czy sie diody swieca zeby sie zorientowac czy komputer chodzi.

Generalnie jestem wniebowziety thx Labovsky za pomoc

Cieszy mnie to bardzo :)

A jak pracujesz czy też z innych powodów siedzisz przy komputerze w nocy to komputer również jest niesłyszalny... czy może dyski dają o sobie znać? :rolleyes:

Mam problem bo muszę kupić 6 wiatraków 120mm, przeźroczyste podświetlane na zielono cena do 45zł/szt. Czy da się coś znaleść w tym przedziale cenowym??????????

Tylko Revoltec lub A.C.Ryan, obawiam się. Pierwszy jest raczej średniej jakości wentylatorem, a o drugim nie potrafię nic powiedzieć :-|

 

No chyba, żeby kupić kilka XThermali BTF120 Pro (bez diod) i dokupić do nich po kilka zielonych diod. Miałbyś wtedy świetne, ciche wentylatory o naprawdę znakomitym wyglądzie. Byleby tylko pamiętać o tym, że mogą się zużyć nieco szybciej, gdy będą pracować w poziomie.

Potrzebuje 5x120mm (cpu+gpu + przod, tyl i bok obudowy) maksymalnie cichych i wydajnych wentylatorow w cenie do 50zl/sztuka

(...)

-e-

Widze, ze nic lepszego od S-FLEX nie znajde (w tej cenie) :>

Maksymalnie ciche i wydajne zarazem będą trudne do znalezienia, bo to wymaga dobrej rozpiętości obrotów i cichego łożyska zarazem. A takich w cenie do 50zł/szt znam chyba tylko dwa rodzaje - wspomniany przez Ciebie wyżej Scythe S-Flex oraz Enermax Warp. Te drugie mogą być dla Ciebie interesujące ze względu na półprzezroczysty wirnik. Poza tym mają w zestawie kontroler, więc jeśli podłączysz je pod panel to możesz sobie tę rozpiętość obrotów conieco wyregulować. Poza tym mają ciekawą z punktu widzenia potencjalnego czyszczenia możliwość demontażu samego wirnika :)

Jedyna potencjalna słabość to mało sprawdzona przez rynek konstrukcja - tzn. nie ma jeszcze zbyt wielu użytkowników tego modelu by móc potwierdzić specyfikacyjne rewelacje - jak np. MTBF rzędu 100 000h itp..

 

Z wymienionych przez Ciebie Scythe SlipStream wydaje się być najsłabszym wentylatorem - najprostsze, cierne łożysko i tanie materiały. Fandery mają sympatyczną rozpiętość obrotów, ale jest już sporo osób, które narzekają na trwałość tych wentylatorów. Noiseblocker i XThermal to świetnie wykonane i najprawdopodobniej najcichsze wentylatory na rynku, ale ma to swoją konsekwencję w wydajności niestety. Poza tym podobnie jak w przypadku SlipStream i Fanderów istnieją poważne przesłanki by podejrzewać szybsze zużycie przy pracy w pozycji innej niż pionowa - wynika to z natury łożyska ślizgowego i jemu podobnych odmian.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Labovsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cieszy mnie to bardzo :)

A jak pracujesz czy też z innych powodów siedzisz przy komputerze w nocy to komputer również jest niesłyszalny... czy może dyski dają o sobie znać? :rolleyes:

tak, delikatnie je slychac ale dzwiek jest zdecydowanie bardziej przytlumiony i mniej chrobocze niz bylo to w obudowie Chiefteca. Wydaje mi sie ze jest tak dzieki dobrego wyciszenia fabrycznego Antec'a P182 + rodzaj montowania dysku w koszykach na tych gumowych podkladkach.

Glosnosc komputera a w zasadzie jej brak :) nie zmusi mnie napewno do kupienie jakis HDD wyciszaczy bo obecnie jest naprawde cicho.

Edytowane przez disaster3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie za +/- 10% [;

Jakie wentylatory sa montowanew Lancool by Lian Li K7? Widze dane techniczne ( 1.200 obr./min, 41.8CFM / 71m³/h, 24dB/A ) ale nigdzie nie widzialem info o typie lozyska..

Specyfikacja zbliżona do Coolteków montowanych w obudowach LianLi. Jeśli są to te same wentylatory (na naklejkach widnieje jednak napis LianLi) to są łożyskowane kulkowo.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:oops: Wybaczcie za wprowadzenie w błąd...

 

Tak jak Labovsky mówi, w AC rzeczywiście jest łożysko działające na podobnej zasadzie co w S-Flexach (FDB)...

 

W takich łożyskach, rolę bieżni (chyba tak to się zwie) przejmuje właśnie warstewka oleju (cieńsza niż 1/10 włosa ludzkiego ;) ). Wirnik sobie pływa w tym filmie, co eliminuje kontakt metal->metal.

Edytowane przez QRVICH

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I co Ci po tych 2,5V?

 

A to dlatego, bo może przy tych 2,5V ma tylko niewiele niższe obroty od obrotów max przy 12V.

Także samo cieszenie się szerokim zakresem pracy silnika wentylatora o wszystkim nie przesądza.

Dlatego taki argument jest nijaki. Gdybyś napisał o szerokim zakresie obrotów to co innego.

 

A zresztą najlepiej, jakby powiedzmy went przy 12V miał bardzo wysokie obroty, a przy 5V bardzo niskie.

A to dlatego, bo jak ktoś by potrzebował, byłby wydajny, a dla kogoś innego cichy przy 5V. Także dla wszystkich dobry, bo praktyczny.

Do tego zakres od 5 do 12, bo to najprostrze do uzyskania napięcia w komputerze, a raczej zakres, tzn do uzyskania każde napiecie jest proste ale od 5 do 12 producenci stosują najczęściej regulatory itp, mało kto się z tym wychyla.

 

Także to czy jeden pracuje przy 2,5@400 to nie jest dla niego +, że pracuje przy 2,5, skoro inny potrafi pracować 5V@300.

 

Dla niektorych to bardzo trudne, ale tak samo niektórzy próbują porównywać jakieś went X i Y przy @5V i to jest bez sensu. Powinno sie je porównywać przy tych samych obrotach. A to, że jeden ma szerszy zakres regulacji, albo prostrzy do wykorzystania to mu na +, ale o samych RPM, niskie napięcie pracy nie świadczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SKM min 3,7V daje.

Wpisz sobie w google:

LM317T.

 

Przy 950RPM znam dużo wentylatorów krocie tańszych, które bedą równie głośne, jak Twoja Nanoxia. Bo przy takich RPM hałasuje w dobrych went nie łożysko, a szum powietrza pchanego przez łopatki went.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...