Skocz do zawartości
htw

Działanie Q6600

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Wlasnie ostatnio stalem sie posiadaczem Q6600 i w zwiazku z tym mam kilka pytan do ekstremalnych uzytkownikow tego proca.

Pewnie juz gdzies bylo ale po kilku stronach znudzilo mi sie czytac sory.

Mam plyte Asus P5N32 SLI premium,Zasilke Antec TruePower 500W(chyba za slaby),8800gts 640mb i niestety przy jakiejkolwiek probie podkrecenia komp wisi.(jade oczwiscie na boxowym wiatrze)

Procek jest na step.B3 czego sie niestety dowiedzialem po zakupie (takie niedopatrzenie :D ) w zwiazku z tym jakie polecacie chlodzenie i jakie inne zabiegi powinienem przedsiewziasc zeby osiagnac na tym zestawie rockstable 3Ghz (wiecej mi nie potrzeba)Kolega w poscie wyzej poleca wicher Noctua NH-U12P czy jest latwy w montazu? Dodam ze nie chce mi sie bawic w wodne chlodzenie.Ma byc szybko,sprawnie i z widocznym efektem. :D

Kolejne pytanie: Jakim programem moge zmierzyc ilosc pobieranego pradu w moim kompie z wyszczegolnieniem na poszczegolne komponenty?

Z gory dzieki za wszelkie porady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CO do noctuy to mam go w posiadaniu i montaz jest łatwy, bynajmniej mi nie sprawil problemow choc w jakims tescie ktory ostatnio widzialem jako wade dla tego kulera podano wlasnie trudny montaz. co wiecej to ta noctua moze miec problemy z kładem pogonionym na 3ghz szczegolnie w cieplejsze dni ;) schlodzi go ale tempy rewelacyjne nie beda ( oczywiscie mowa o p12 puszczonej na 12V )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musze sie nad tym zastanowic,martwie sie ze moja zasilka moze nie wydolic i wtedy do zakupu coolerka dojdzie zakup nowego PSU co mnie nie cieszy :sad:

Czy wogole moje mobo jest w stanie skutecznie podkrecic tego quada? Poprzednio mialem C6300 i pieknie dzialal na FSB 1333 (2.33ghz) a ten ani drgnie. Pytanie co jest przyczyna? Kiepski egzemplarz? Za malo pradu? Boxowy wicher? Mobo? A moze wszystko po trochu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakim programem moge zmierzyc ilosc pobieranego pradu w moim kompie z wyszczegolnieniem na poszczegolne komponenty?

Znam tylko TĄ stronkę (tylko zsumowana moc calego zestawu, choc można osobno sprawdzic samego proca poprzez formularzyk do 'overclock')

 

A co do twojego proca to nie mozesz ruszyc fsb nawet o kilka mhz ? I probowales od razu jakos wyżej ? (moze jakas dziwna dziura w fsb ?)

Ja mam szefa 420W (33A 12v jak pamietam) i tez zadnych problemow ...

 

I ty kreciles w biosie czy w windzie ?

Sprawdzales czy podkreca sie na 6x mnozniku ?

 

Ps. Co do faktycznej mocy calego zestawu to sprawdzalem watomierzem mojego kompa jeszcze z brisbane @2,9ghz 1.35v, 8800GT, 3 dyski i wychodzilo okolo 250W w 3dmarku (czyli proc + grafa full obciazone), teraz jeszcze nie sprawdzalem ile na q6600, ale to malo mozliwe zeby zasilacz ci niedomagal przy probach lekkiego oc tego quada (chyba ze cos jest nie tak z napieciem - ile pokazuje ci chociazby cpu-z ?)

Edytowane przez Aludan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mowiac nie probowalem o 1mhz bo to nie bylo moim celem.Sprawdzalem wszystkie ustawienia OC jakie mam w Biosie ( mam na mysli FSB\Memory) i na kazdym mialem ten sam rezultat czyli zwis.Probowalem tez podniesc nieco napiecie CPU ale tez sie nic nie zmienilo. Na ta chwile CPU-z pokazuje mi 1.264V.Mnoznikiem nie probowalem bo chyba nie mma takiej opcji na plycie i z tego co sie orietuje jest i tak zablokowany chyba ze sie myle. Probowalem tez krecic z poziomu Windowsa programem Asus Ai Booster ale wyszla z tego rowniez koopa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja najbardziej stawialbym na plyte, Quad i nforce to taka sobie para. Do tego napisales ze jedziesz na boxie co juz jest wogle samobojstwo do tego stepping B3 = bardzo cieplo. Kup dobry cooler, jakas lepsza paste (STG1, AS5) i troche na pewno pomozesz prockowi. Zasilacz spokojnie wystarczy do tej konfiguracji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnoznikiem nie probowalem bo chyba nie mma takiej opcji na plycie i z tego co sie orietuje jest i tak zablokowany

Jest zablokowany w gore, w dol mozna zjechac - czyli powinienes miec mozliwosc ustawienia 6x i sprawdzenia czy wtedy mozesz ruszyc z fsb ...

 

A tak wogole to nie zajarzylem ze to plyta na nforce :razz:

Mozliwe, ze to przez nia - sprawdz na 6x mnozniku :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Klopot w tym ze nie widze nigdzie opcji do zmiany mnoznika w Biosie. Chyba ta plyta nie posiada takiej funkcji. :sad:

Probowalem FSB i narazie doszedlem do FSB 1120 co daje 2.52ghz dalej sprobuje jutro. Temperatury juz dosc wysokie w/g core temp: 69,69,65,60.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatury juz dosc wysokie w/g core temp: 69,69,65,60

Ale to w stresie mam nadzieje ? :wink:

 

Ja na ninja na 2,4ghz ~35idle / ~45 stress (VID 1.675 / cpu-z pokazuje okolo 1.085v)

» Naciśnij aby pokazać/ukryć tekst oznaczony jako spoiler « - "male OT"
Swoja droga zastanawia mnie spory spadek napiecia - plytka fakt 'tylko' 6 faz, ale przecierz na 4-fazowych na dualcore spadki sa minimalne

To az o 0.08v - dlatego ze plyta ma tylko 4pin gniazdo na 12v a nie 2x4pin ?

Edytowane przez Aludan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to w stresie mam nadzieje ? :wink:

 

Ja na ninjy na 2,4ghz ~35idle / ~45 stress (VID 1.675 / cpu-z pokazuje okolo 1.085v)

» Naciśnij aby pokazać/ukryć tekst oznaczony jako spoiler « - "male OT"
Swoja droga zastanawia mnie spory spadek napiecia - plytka fakt 'tylko' 6 faz, ale przecierz na 4-fazowych na dualcore spadki sa minimalne

To az o 0.08v - dlatego ze plyta ma tylko 4pin gniazdo na 12v a nie 2x4pin ?

Tlusto. :lol2:

Pewnie chodzi o 1,275 a cpu-z to normalnie, ze pokazuje mniej. ;]

U mnie na 1,35v pokazuje 1,312.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to w stresie mam nadzieje ? :wink:

 

Ja na ninjy na 2,4ghz ~35idle / ~45 stress (VID 1.675 / cpu-z pokazuje okolo 1.085v)

» Naciśnij aby pokazać/ukryć tekst oznaczony jako spoiler « - "male OT"
Swoja droga zastanawia mnie spory spadek napiecia - plytka fakt 'tylko' 6 faz, ale przecierz na 4-fazowych na dualcore spadki sa minimalne

To az o 0.08v - dlatego ze plyta ma tylko 4pin gniazdo na 12v a nie 2x4pin ?

No oczywiscie w stresie.Ale ty masz dobry coolerek no i proca na nowym steppingu. :wink: Poczekam z kreceniem az zakupie porzadne chlodzenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twój procesor to nie G0 i do podkręcania wymaga ZNACZNIE lepszego chłodzenia. O ile temperatury pow. 70 stopni można od biedy zaakceptować w G0 to w przypaku B3 max jest o przeszło 10 stopni mniejszy. Oznacza to, że na boxowym chłodzeniu już przegrzałeś procka i może już się w ogóle nie kręcić.

 

Sprzedaj komuś kto nie potrzebuje w ogóle OC i kup G0 ;-)

 

Odnoście chłodzenia powietrzem to masz w sieci setki testów, rankingów, że aż wstyd się o takie rzeczy pytać. Noctua w AC wyższa średnia klasa jeżeli chodzi o wydajność i najwyższa półka w dziedzinie ciszy, w kompie i tyle w OT

Edytowane przez loo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżam temacik.

Mój nowy nabytek a raczej jeden z 2-ch nabytków.

Napięcie z biosu 1.31v - niższego jeszcze nie testowałem.

Natomiast wiem że procek nie lubi temp powyżej 74 stopni bo wtedy orthosa wywala.

Chłodzenie to scythe Ninja rev. B - ma lakierowany spód niestety, więc czeka ją szlif i czuje ze ma troszke krzywą podstawę bo nie przylega idealnie.

 

Oto procek - 3600MHz napięcie 1.31v [bios]

 

post-146712-1213440888_thumb.jpg

 

Jak widać vid 1.225 FPO#737B

Drugi ma Vid 1.200 FPO#737B

 

Testy drugiego wrzucę niedługo.

Edytowane przez mato22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam pytanie do osób posiadających podkręcone Quady. Chodzi mi o odczyt temperatury ponieważ u mnie zauważyłem że temp pomiędzy najchłodniejszym a najgorętszym rdzeniem w stresie to różnica ok 30C. (odczyt CoreTemp 0.98.1) W idlle różnica ok 13C Czy to normalne??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Asus P5K Deluxe (P35) Chłodzonko TR Ultra 120 Extreme wszystko zamknięte w Antec 900. No mi też się zdaje że to chyba trochę za dużo...

thermalright wypuscil serie z niedofrezowanym spodem, sprawdz jak to u ciebie wyglada

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli takie http://tuneupc.net/readarticle.php?article_id=15 artykuły mozna miedzy bajki wsadzić? pytam bo przymieżam a własciwie to juz musze tylko odebrac takie chłodzenie jak w art. i myslałem ze jak szczescie dopisze to spokojnie na Thermalright Ultra-120 eXtreme te 3.5 Ghz na Q6600 zrobie bez gorączki o procesor i z tempami ok, tam pod obciazeniem przy gorszym nawet troszke chłodzeniu mieli max 60 stopni na rdzeniach przy napieciu 1.464(jakie defacto to nie wiem), oczywiscie jesli było by trzeba to nawet 2x120mm wchodzi w grę,

całkiem powaznie pytam bo jak nie to WC zostaje jesli bedzie to konieczne,

 

mam procesor z 05 roku tez SLACR i cos takiego L807A567, trzy ostatnie cyfry stosunkowo nie za duze wiec mam apetyt na OC,

w Coretemp-ie pokazuje mi raz VID 1.1625, dobrze czy zle tez nie wiem

 

ps. wogóle myslałem ze przy tm chłodzeniu te procesory spokojnie robia 3.5 Ghz(chodzi mi o ten stepping i rok)

Edytowane przez lukaszrobert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Szukałem długo tematu poświęconego właśnie Q6600 i takowego nie znalazłem (mam nadzieję że nie przeoczyłem :P)

Otóż mój problem polega na tym (albo niewiedza? :P) że CPU-z pokazuje mi taktowanie mojego Q6600 1600MHZ, podczas gdy ma być 2400MHz.... ?

 

Załączam zrzut z CPU-z może mi ktoś wyjaśnić dleczego jest 1.6GHz??

:sad:

 

post-161067-1214912449_thumb.jpg

 

Jak komus sie nudzi niech mu znajdze mnostwo informacji na forum bo odpowiedz powinien przeczytac...

//Orgiusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem żeby nie zaśmiecał/zakładał innych tematów.

Masz taktowanie 1600MHz ponieważ masz mnożnik 6x, a masz taki mnożnik ponieważ masz włączoną opcję oszczędzania energii, która to opcja obniża mnożnik (a co za tym idzie taktowanie) oraz napięcie zasilania procesora. Jeśli włączysz coś co spowoduje obciążenie procesora np. Orthos lub Prime95, to zobaczysz że mnożnik ci się podniesie do 8x a więc i taktowanie do 2400MHz. Napięcie na procesorze też się podniesie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z q6600 wyglada to bardzo dziwnie tzn nie moge przekroczyc bariery 2400 - płyta główna Gigabyte GA-EP35-DS4 ...kobinuję jak mogę ale nic dochodzę do 2400 i koniec. Próbowałem też za pomocą Easy Tune ale też nic... podkręcam i ciągle zbija do 2400 tak jak by była jakaś blokada na procesorze. Wcześniej miałem do czynienia z płytą gigabyte tez na P35 i q6600 i tam nie było problemu a tu jakieś jaja nie wiem o co chodzi....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włączyłem ORTHOSA tak jak radziłeś, a nawet do tego CPU rightmark i co?? i NIC.

Mnożnik podniósł sie zaledwie do 7x czyli 1866MHz jak widac na fotce, to jest duże obciążenie i dalej jest niskie taktowanie, czy wyłączenie C1E i EIST zwiększy pobór prądu bardzo?

 

post-161067-1215019063_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włączyłem ORTHOSA tak jak radziłeś, a nawet do tego CPU rightmark i co?? i NIC.

Mnożnik podniósł sie zaledwie do 7x czyli 1866MHz jak widac na fotce, to jest duże obciążenie i dalej jest niskie taktowanie, czy wyłączenie C1E i EIST zwiększy pobór prądu bardzo?

 

post-161067-1215019063_thumb.jpg

wł. i jedno i drugie jesli Ci nie potrzebne na idle 2,4 Ghz(wtedy najlepiej zapodaj jakas gre czy 3d cos tam, moze byc mark, i zobacz w miedzy czasie czy mnoznik i zegar ci sie podnosza do rzadanych 2,4Ghz i x9, albo wył obydwa Eist i c1e bo jak tylko jedno wył. to takie cudactwa sie robia typu x7 i 1866, w 3d z automatu powinno Ci podniesc jak masz wł. obydwa.

lolki :)

 

czy zwiekszy pobór pradu czy nie, nie masz sie czym przejmowac, ale tak zwiekszy

pamietaj albo wł. obydwa dla sztywnosci, albo wyl. obydwa tak jest najlepiej do grania, uzytkowania i wszystkiego co robisz na kompie

strzałka -----> :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...