Skocz do zawartości
Bolo8888

Msi P35 Neo2-fr/fir

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, jak wygląda sytuacja z tymi zworkami? Czytałem recenzje i trochę na nie narzekali, tak samo jak na ustawienia timingów(że na auto fatalnie działa)

 

Jakie są wasze odczucia co do zworek i timingów? Mam zamiar do płyty wsadzić E2180, Oc na poziomie 3,0 ghz maks.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a moze mi ktos powieziec dlaczego w everescie nie wykrywa mi zadnych czujnikow na procach ? nie pokazuje zanych napiec itd. ? (pokazuje tylko temp gpu i hdd)

possaj najnowsza wersje everesta, mialem podobnie i to rozwiazalo problem :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Itachi Nie zauważyłem że masz quada :wink: Co nie zmienia faktu że blok za 80zł dobrze kupiony, pompka aquaela za 30 i jakaś chłodnica za 30zł z allegro powinny pociągnąć quada :D

 

Co do evwresta to chyba kwestia kompatybilności... chyba...

 

michu98 Zworki zmieniasz raz, czy dwa, żeby dobrać odpowiednie ustawienia, chociaż u mnie to akurat nie zmienia w żadnym stopniu osiągów.

Potem już tylko w biosie siedzisz... Co do timingów to mobo ustawia je (raczej)ciasno i czasami mogą ramy nie wstać, ale zawsze możesz je ustawić sam :wink: To nie takie trudna, nawet ja to umiem :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

michu98 Zworki zmieniasz raz, czy dwa, żeby dobrać odpowiednie ustawienia, chociaż u mnie to akurat nie zmienia w żadnym stopniu osiągów.

Potem już tylko w biosie siedzisz... Co do timingów to mobo ustawia je (raczej)ciasno i czasami mogą ramy nie wstać, ale zawsze możesz je ustawić sam :wink: To nie takie trudna, nawet ja to umiem :lol2:

Dzięki za odpowiedź :) A więc chyba czas zamówić mobo w tygodniu B-)

Połączę ją z jakimś selektem E21x0 + 1gb Goodram 667 i zobaczymy co z tego wyjdzie :razz:

Edytowane przez michu98

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie - jako, że nasza recenzja na temat tej płyty MSI wywołała wielką dyskusję, więc pożyczyliśmy się jeszcze raz od producenta, a dokładniej model FIR.

 

Uzyliśmy BIOSu 1.4, czyli tego któy wyszedł niedługo po premierze. Nasze obserwacje są następujące:

 

Wydajność powyżej FSB 500

Ta wciąż spada, ale dopiero po około 512 - 515 MHz'ach. Do tych wartości wyniki rosną, zaś powyżej wydajność już mocno leci w dół - to jest naturalne, gdyż strap kolejny raz powędrował w dół.

A dokładniej (cachemem - odczyt / zapis):

512 MHz - 7950 / 2900

515 MHz - 5611 / 2350

520 MHz - 3098 / 1350

530 MHz - 3175 / 1831

550 MHz - 3310 / 1545

 

Nie zmieniła się też wydajność powyżej tego FSB 500 MHz - generalnie działać można, ale raczej na kilkudziesięcio minutową grę stabilności nie starczy

 

Zworka

Tutaj sprawa się oczywiście nie zmieniła.

 

Timingi pamięci

Te same pamięci (model, bo mamy nowe egzemplarze) i timingi wciąż ustawiane są bardzo luźno - tym razem nawet 12-tki. Wydajność niestety bardzo na tym cierpi. I tak, przy FSB 335 z pamięciami na synchro płyta MSI uzyskuje prędkośc zapisu na poziomie 1700 MB/s, podczas gdy inne płyty notują ponad 2100 MB/s. Ale może to dzielnik 1:1 robił problemy, więc ustawiliśmy większy - 1:1,2, czyli pamięci miały wtedy 402 MHz przy FSB równym wspomniane 335 MHz i wynik podskoczył do niemal 1900 MB/s. Niestety jest to wciąż zdecydowanie niższy wynik względem innych płyt, które działają przy niższej częstotliwości pamięci.

 

Oczywiście - zacieśnienie tych timingów ponownie pozwala podciągnąć wydajność do poziomu charakterystycznego dla innych płyt na P35, ale jeśli tego nie ustawimy wciąż jest źle. Przeprowadzaliśmy również testy w WinRAR i relacje pokrywają się z wynikami uzyskanymi w cachememie.

 

 

Innymi słowy sytuacja jest identyczna jak poprzednio (jedynie z tym MAX FSB nieco się zmieniło) - jest to trzecia płyta więc z pewnością nie możemy tutaj mówić o uszkodzonych egzemplarzach płyt - pamięci zostały wymienione na nowe egzemplarze (pechowo zepsuliśmy wszystkie pamięci w między-czasie), sprawdzaliśmy na 3 różnych procesorach itd.

 

 

Oczywiście nie zmienia się nasze stanowisko, że płyta w odpowiednich rękach jest dobrą propozycją, ale nie każdy sobie z nią poradzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

focus - ok, sprawdziliście trzecią płytę i nadal macie takie same wyniki. Wierzę wam, ale nie rozumiem dlaczego tak jest.

 

Chociaż przyznaję że płyta jest trochę nieprzewidywalna:

- u niektórych występują podwójne starty za każdym razem, a u innych nie.

- różna wydajność twardziela na różnych gniazdach SATA, przy czym u niektórych najlepsza wydajność jest na SATA7, a u innych na przykład na SATA5...

 

W każdym razie timingi tak czy siak ludzie przestawiają. Każdy normalny człowiek zainteresuje się wcześniej czy później także timingami alpha... A zarzut że wydajność bez przestawienia timingów alpha jest słabsza niż po ich zacieśnieniu to tak jak zarzut odnośnie innych parametrów pamięci lub parametrów innych podzespołów (np proca). Skoro można przestawić cokolwiek innego to jaki problem przestawić tez te alphy?

 

Po to jest możliwość zmiany ustawień timingów żeby je sobie zmieniać do woli.

 

Jeszcze raz przypomnę że ja i kilku innych użytkowników tej płyty tak dużej różnicy wydajności w programie cachemem 2.65 pomiędzy różnymi wartościami timingów alpha nie stwierdziliśmy.

Czy Super Pi, czy Cachemem 2.65, czy Everest, czy 3DMark05 i 06, czy coś innego, to wyniki były zbliżone do wyników ludzi z innymi zestawami, ale podobnymi parametrami.

 

O niektórych moich testach można poczytać gdzieś w przepastnych czeluściach tego tematu :)

 

Znacząca różnica była tylko przy timingach podstawowych i oczywiście przy taktowaniu.

 

Jeśli chodzi o moje negatywne wrażenia to nie jestem zadowolony z BIOSu 1.4. Zresztą nie jestem zadowolony z żadnego BIOSu dla tej płyty, bo zaciemniają sytuację w kwestii napięć, a miernikiem się nie bawię... Nie jestem też zadowolony ze współpracy płyty z moimi Patriotami...

Nie jestem też zadowolony że ogólnie mój zestaw słabo się kręci. Nie chodzi o FSB bo na wyższym niż potrzebuję dla proca e6750 przy mnożniku 8 komp był stabilny. Natomiast komp jest nie stabilny gdy próbuję przekroczyć 3400MHz dla proca na BIOSie 1.3 i 3200MHz na BIOSie 1.4... W drugim przypadku to chyba przez złą współpracę płyty z pamięciami, bo wszystko powyżej 800MHz CL4 jest niestabilne...

 

Jednak problemy na linii płyta-pamięci to stosunkowo częsty przypadek na wielu płytach.

Edytowane przez surekot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez nie widze zadnych problemow.. od paru godzin mecze mobaska, 667 kinstona i 2160 i powiem ze im wiecej testuje tym lepsze wyniki, jak na razie leci na 8x395 = 3160mhz 1,325v. Ramy 948mhz 5 5 5 15 1.9v, odczyt mam 6750, zapis 2521. Jedyne co mnie dziwi ze jesli dam 9x350, i ramy puszczam na 1050mhz, to odczyty mam gorsze ;d ale to i tak mnie rybka bo ramy po minucie zaliczaja zwieche i tylko zdazam test zrobic, co dziwne kazde inne napiecie niz 1.9v sprawia ze mobo sie nie wlacza xD

 

 

edit: oczywiscie wszystkie timingi sam ustawiam

 

 

p.s. na ile moge na codzien puscic procka? :P bo temp nie gra roli poki nie przekroczy 75 stopni w stresie wiec moge i 1.5v bo przed chwila prime robilem na tym napieciu i 3.5ghz i ledwo 80 stopni bylo xD nie mowiac ze to box i po niedzieli dostane mugena :D kurde ale i tak 3.5ghz reseta mi daje ;( z 3.4 moglbym wyciagnac ale pytanie czy moze takie napiecie byc.. a nawet wyzsze :D

Edytowane przez crash_zero

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wazne czy cachemen czy everest, wazne ze po kreceniu zwieksza sie przepustowosc, i nie wazne czy everest zawyza, wazne ze jest roznica miedzy kolejnymi pomiarami..

 

 

timingi sie latwo ustawia ;) nie pekaj dasz rade, ja praktycznie nic nie ruszalem, a spalic nie spalisz :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

vivaa - cachemem 2.65 jest pod DOSem. Nie wiem czy vista ma konsolę DOSową, bo nie miałem jeszcze do czynienia z Vistą :)

 

Pinki - jeden taki pomiar niewiele mówi, Spróbuj teraz zrobić drugi na identycznych ustawieniach poza timingami alpha, czyli ustaw w BIOSie parametry RAMu tak:

920 4-5-4-16-38-12-12-12-12 2V

 

Dobrze też gdyby jeszcze chciało ci się zrobić przynajmniej dwa pomiary:

1. FSB 400, mnożnik 7, RAM 1:1, 4-4-4-12-35-12-12-12-12

2. FSB 400, mnożnik 7, RAM 1:1, 4-4-4-12-35-4-4-3-4

 

Chodzi tylko o różne timingi alpha. Reszta identyczna.

 

Jestem ciekaw czy potwierdzi się u któregoś użytkownika płyty MSI to o czym pisze focus z egiełdy. Nie mam tu na myśli drobnych różnic tylko takie jak w testach focusa.

 

Test w tym przypadku tylko w DOSowym cachemem 2.65...

Edytowane przez surekot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ;)

 

Mógł by mi ktos wytłumaczyć jak to jest dokładnie z tym ustawianiem alph na tej płycie ??

Chodzi mi o to, czy rzeczywiście zbytnie ich zaostrzenie kończy sie padaką biosu i wizytą płyty w servisie czy wystrcza tylko CMOS i ustawiamy wszystko od nowa ??

 

Pytam bo wyczytałem tak w teście egiełdy:

...naprawde zacieśnienie dodatkowych timingów na kościach pamięci, których dobrze nie znamy jest bardzo ryzykowne i bardzo łatwo uszkodzić BIOS płyty, który tutaj jest wlutowany na stałe...

Bardzo bym prosił o opinie kogoś kto już przeżył takie zbytnie zaostrzenie timingów ;)

 

 

Jeszcze jedno noobowe pytanko :D Czym sie różni FR od FIR bo nie potrafie tego wywnioskować z FAQ ... (czytałem to zdanie z 10x ale dalej nie wiem co tam jest napisane...)

 

 

 

Licze na jakieś odpowiedzi :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mógł by mi ktos wytłumaczyć jak to jest dokładnie z tym ustawianiem alph na tej płycie ??

Chodzi mi o to, czy rzeczywiście zbytnie ich zaostrzenie kończy sie padaką biosu i wizytą płyty w servisie czy wystrcza tylko CMOS i ustawiamy wszystko od nowa ??

U mnie bez żadnych zmian timingów alpha wydajność jest bardzo dobra ;] I u innych też :wink: Ale dla większej pewności możesz sie pobawić minute w biosie i zapodać ostrzejsze alphy :) Ja już chyba ze 100 razy zmieniałem i ani razu CLR CMOS-a nie robiłem, płyty nie uwalisz przecież przez to :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fr nie ma wifi - fir ma. ile można to powtarzać?

nie wifi a fajerłajer kolego :D

 

 

edycja po chwili:

 

Timingi ostre jak chili (:

4-4-4-12-36-3-4-2-4

 

Odczyt: 7727 MB/sek

Zapis: 6092 MB/sek

Memory copy: 6281 MB/sek

Czas oczekiwnia pamieci: 63,5 ns

 

Super_pi 4M - 1M.54.547s

 

-----------------------------------------------------

Najwolniesze alphy czyli cztery razy pietnascie

4-4-4-12-36-15-15-15-15

 

Odczyt: 7710 MB/sek

Zapis: 6084 MB/sek

Memory copy: 5412 MB/sek

Czas oczekiwnia pamieci: 63,4 ns

 

Super_pi 4M - 2M.06.110s

 

testy przeprowadzone na systemie codziennym, wersja everesta 4.10.1076beta, Super PI / mod1.5 XS

najostrzejsze alphy vs najgorsze z mozliwych (bios V1.4) nie wiem jakie plyta ustawia z automatu

Edytowane przez meeron

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To czemu to mobo dostawało tak po [gluteus maximus] na egieldzie ?? (sprzydała by sie odp. autora tekstu ;) )

 

Sprawdzał ktos jak to sie ma do foxconna ?

 

 

Chyba sprawie sobie to mobo i pusze alfy na 4-4-4-4. Mam nadzieje że nie bedzie to jakaś przepaść w stosunku do innych płytek na P35 :rolleyes:

 

 

@meeron Memory copy na gorszych alphach jenak slabsze o ponad 800MB/s .... a to chyba dużo ??

 

 

 

Edit:

 

@meeron a nie zrobił byś jeszcze spi 4 i 16mb na alphach 4-4-4-4 :>

Prosze bo chce jak najlepiej wydać ciężko uzbierane pieniądze ;)

Edytowane przez co3en

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To czemu to mobo dostawało tak po [gluteus maximus] na egieldzie ?? (sprzydała by sie odp. autora tekstu ;) )

 

Sprawdzał ktos jak to sie ma do foxconna ?

Chyba sprawie sobie to mobo i pusze alfy na 4-4-4-4. Mam nadzieje że nie bedzie to jakaś przepaść w stosunku do innych płytek na P35 :rolleyes:

@meeron Memory copy na gorszych alphach jenak slabsze o ponad 800MB/s .... a to chyba dużo ??

dodałem czasy w czworce spi, roznice widac ale jak pisalem wyzej, nie wiem jakie plyta ustawia timingi z automatu i nie sadze ze pietnastki (:

 

@centy tez mysle, ze sa to 12 bo po przestawieniu na "manual timings" wlasnie one wskakuja ale nie chce napisac nieprawdy ;)

Edytowane przez meeron

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[LAMA_mode=ON]

Sorki za te pytanie prosto z d..py ale:

Zlozylem sobie zestaw na MSI (absolutnie pierwszy komp skladany samodzielnie od zera), XP zainstalowalem z plytki instalacyjnej XP - chodzi - ALE: po wcisnieciu przycisku "POWER" na sekunde miga zdjecie-banner MSI, potem pol sekundy jakiegos tekstu (cos sprawdza, nigdy nie zdazylem doczytac o co chodzi) i od razu XP.

Zadnego liczenia pamieci, wypisywania jakie dyski sa pod reka ani zadnych innych badziewow, od razu XP. Czy tak ma byc? moj ostatni komp pochodzi z okresu kredy i wtedy przed odpaleniem windowsa dzialo sie troche wiecej.

 

Jesli temat ten byl juz tu ruszony to przepraszam - faktycznie nie udalo mi sie przewertowac wszystkich 60 stron a i nie bardzo wiem co mam wpisywac w wyszukiwarke.

Jesli to pytanie jest jeszcze bardziej lamerskie niz mysle to sorry podwakroc.

[LAMA_mode=OFF]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

real bojan - ale masz zmartwienie :D Od razu Windows - straszne :)

Masz ok :)

Ja też wcześniej miałem prehistoryka i tez uznałem start kompa za niezwykle szybki pomimo 7 "pasków" na początku :)

Jednak później zauważyłem tu na forum że dla niektórych 3 "paski" to dużo...

Teraz mam ze 14, jednak po defragmentacji dysku wraca do 7-9. Musiałbym spróbować na innych gniazdach SATA, ale mi się nie chce oczywiście :)

 

Wyłącz sobie w BIOSie logo MSI to będzie jeszcze lepiej.

 

meeron - wreszcie widzę jakiś wpływ timingów alpha na pamięci u użytkownika :). W twoim przypadku przy kopiowaniu, a nie przy odczycie i zapisie tak jak mają na egiełdzie.

 

Jednak pomimo tego nie widzę powodu do robienia z tego takiego problemu. Alphy sie zacieśnia i jest ok.

 

co3en - nawet jeśli alphy w niektórych przypadkach mogą wpływać na wydajność pamięci to zacieśnienie alph na 100% daje wydajność porównywalną do innych płyt na P35.

Ja miałem nawet odrobinę lepsze wyniki na moim MSI niż egiełda na Foxxconie. Jednak to było na BIOSie 1.3. Na BIOSie 1.4 jest trochę gorzej :/

Edytowane przez surekot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...