Skocz do zawartości
ath

Core 2 Duo E8000 - E8190 / E8200 / E8300 / E8400 / E8500 / E8600

Rekomendowane odpowiedzi

Hmm.

No to nie za dobrze jak 1.4.

Chce, żeby 4GHz było już na stałe, oczywiście przy jak najniższych możliwych napięciach.

Jutro jeszcze spróbuję na ustawieniach takich jak powyżej, ale z większym napięciem.

Zobaczymy, czy ruszy w ogóle na jakimś.

 

Co może powodować jeszcze, że nie chce zaskoczyć mi ta częstotliwość taktowania?

Tzn. która wartość napięcia może powodować największe problemy, poza napięciem na samym procku?

Pamiątki mam nie podkręcone, także pozostaje tylko procek.

 

Obecnie śmigam na 3.5GHz, i z ustawieniami napięć na AUTO.

Ale mimo wszystko chciałbym osiągnąć to upragnione 4GHz, choćbym dla świętego spokoju :)

Edytowane przez Patricko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm.

Ustawiłem wartości (zdjęcie poniżej).

 

Dołączona grafika

 

Szedłem od w miarę niskiego FSB, od 1500.

Przy napięciu na procku 1.2V i reszcie ustawień tak jak na zdjęciu doszedł bez problemu do 1600 FSB.

Puszczałem kompa i szedł bez problemu dość długo, nawet grałem, czyli było bardzo stabilnie póki co.

Jednak jak zmieniłem na FSB 1610 zaczęło się dziać to co wyżej pisałem, czyli zawieszanie.

Zacząłem podwyższać napięciu na procku, i tak robiłem chyba nawet aż do 1.44V, i działo się to samo :/

Zwiecha, restart, i powrót do poprzednich ustawień.

 

Doszedłem do wniosku, że to jednak nie napięcie na procku będzie powodować te zwiechy.

Ustawiłem 1.35V i próbowałem napięciem na NB, ale w bardzo małych kroczkach.

W pewnym momencie zaskoczył boot screen, jednak zaraz przed startem ładowania systemu system i tak się zawiesił.

Nie chce bawić się sam za bardzo, ponieważ boje się o sprzęt, dlatego wole żebyście Wy mi w miarę możliwości doradzili jakie wartości ustawiać, którymi manipulować, itd.

 

Bo te zwiechy to raczej na pewno od napięć będą? Po powrocie wszystkich na AUTO i FSB na 1575 działa bez problemu.

Ale na AUTO przy wyższych częstotliwościach jest podobno niebezpiecznie.

Zaś w sklepie komputerowym powiedzieli mi, że bez problemu tego procka do 4GHz wyciągnę bez konieczności zabawy z napięciami.

 

I bądź tu mądrym... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaś w sklepie komputerowym powiedzieli mi, że bez problemu tego procka do 4GHz wyciągnę bez konieczności zabawy z napięciami.

 

I bądź tu mądrym... :)

nie chcialbym Cie martwic ale chyba panowie ze sklepu zrobili Cie w balona z tym 4,0Ghz albo nie sa od dawna w temacie!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W balona mnie raczej nie zrobili, bo jestem tam stałym klientem już od paru lat :)

Być może gdzieś coś nie doczytali, albo rzeczywiście nie są w temacie.

W końcu składają tylko kompy i sprzedają części, a nie podkręcają je :)

 

No ale wracajmy do tematu :)

O 4GHz na AUTO wiem, że nie ma co liczyć. Póki co mam 3.5GHz na AUTO.

Dlatego proszę was o pomoc z ustaleniem tych wartości napięć.

 

Będę naprawdę bardzo wdzięczny za wszelką pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jak kolega wyzej prosze o pomoc w ustabilizowaniu pracy procesora. Cchialbym uzyskac na nim stabilne 3.6GHz wiecej mi nie potrzeba

oto ustawienia jakie mam obecnie

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

sprzet to

E8200

P5Q-E

A daty 1006 EE

 

prosze o porade ktore napiecia zwiekszyc, co zmienic itp

podnoszenie napiecia zasilania procesora nic nie daje

pozdrawiam i serdecznie dziekuje za wszelka pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie 3.6GHz śmigało tak jak w poście powyżej na screenie mam ustawione, tyle że na procku miałem 1.2V i działało ładnie i stabilnie.

Ale z tego co widzę to co sprzęt to zupełnie inne ustawienia, nawet jak ten sam model danego sprzętu.

 

Ja również mam problem ze znalezieniem idealnych ustawień, aby to działało jak należy przy 4GHz.

Mam nadzieję, że ktoś podpowie co i jak :( Które napięcia mniej więcej jak ustawić.

Bo już męczę się z tym drugi dzień i nic :/

 

 

Póki co to chyba te ustawienia były najbliższe sukcesowi 4GHz:

 

Dołączona grafika

 

Jak pisałem.

Zaczął ładować się już nawet system, ale pod koniec ładowania wywalał BSoD.

Próbowałem tutaj jechać samym napięciem na procku w górę, ale potem już tylko zwiechy były.

Więc moje domysły mówią, że to nie napięcie na procku a coś innego będzie go blokować.

Tylko co? Któreś napięcie? A może jeszcze coś innego?

Edytowane przez Patricko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanie, kupiłem sobie nowy komputer:

-E8500

-asus p5q-e

-radeon 4870

-ocz sxs 600W

 

i w CPU-Z skacze mi core speed z multiplier oraz core voltage ;/ czy tak powinno byc?

np

Core Voltage: 1,075V

Core Speed: 1999-2000

Multiplier: x6

 

uruchomiłem teraz orthosa i przeskoczyło na:

Core Voltage: 1,192V

Core Speed: 2999-3000 a w orthosie pokazuje 3166

Multiplier: x9

 

w czym jest problem? a może problemu nie ma tylko coś trzeba przestawić aby była stała wartość te 3166 i x9? mało się znam, proszę o pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz powyłączać w BIOS'ie te funkcje EIST, C1E, itd.

 

Ja mam tak ustawione, i jest stała częstotliwość:

 

Dołączona grafika

 

PS.

A mój problem z ustabilizowaniem procka nadal aktualny ;)

Wszystko w postach powyżej.

Edytowane przez Patricko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanie, kupiłem sobie nowy komputer:

-E8500

-asus p5q-e

-radeon 4870

-ocz sxs 600W

 

i w CPU-Z skacze mi core speed z multiplier oraz core voltage ;/ czy tak powinno byc?

np

Core Voltage: 1,075V

Core Speed: 1999-2000

Multiplier: x6

 

uruchomiłem teraz orthosa i przeskoczyło na:

Core Voltage: 1,192V

Core Speed: 2999-3000 a w orthosie pokazuje 3166

Multiplier: x9

 

w czym jest problem? a może problemu nie ma tylko coś trzeba przestawić aby była stała wartość te 3166 i x9? mało się znam, proszę o pomoc

Wszystko jest ok, po prostu oszczędzanie energią i tyle.Jak wyłączysz w biosie C1E i EIST to będzies zmiał cały czas 3166 MHz i mnoznik x9. Edytowane przez Blackwhite

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzis, albo raczej wczoraj wieczorem, w koncu dostalem w swoje rece Karakorum, zamontowalem, posmarowalem ZM-STG1 i teraz pytanie co do poprawnosci temperatur bo z tego co widze po screenach kazdy sprawdza czyms innym, a wiec sprawdzilem trzema progsami, narazie tylko w idle, karakorum @ 1000obr/min:

 

Real Temp

core1: 35-38

core2: 35-38

 

Core Temp

core1: 40-42

core2: 40-42

 

Everest

procesor: 32-35

core1: 40-42

core2: 40-42

 

Wiec ktora temp jest prawidlowa i czy temp jest w porzadku? proc leci na 3,6GHz, V w biosie na auto, z tego co widze leci na 1.3V, jeszcze nie testowalem Orthosem ani niczym innym bo nie mialem czasu, ale z pewnoscia nie omieszkam (jakie opcje w Orthosie wybrac?) ale narazie w grach stalker, cod4, tdu zadnych problemow

 

 

edit:

po 30min Orthosa temp wygladaja tak:

 

Dołączona grafikaDołączona grafika

 

54-57 na 1000obr, 50-51 na 2000obr, pasi?;)

Edytowane przez Powerslave

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem teraz tak:

 

CPU: 1.35V

PLL: 1.52V

VTT: 1.2V-1.3V

Memory: 2.1V (2.3V mam na żółto już i trochę się boje ustawiać tyle)

NB: 1.4V

SB: 1.6V

1.2HT: AUTO (ale 1.2V też próbowałem)

GTL_Ref Ratio: AUTO

 

Jeśli chodzi o tego GTL to mam tam wartości +10mV, do +60mV, a potem mam do -250mV.

I nie wiem co tutaj mam ustawić.

 

Zauważyłem również, że do 1600 FSB przy mnożniku x9, czyli 3.6GHz, komputer chodzi stabilnie zarówno na napięciach na AUTO jak i ustawionych ręcznie.

Jak już daje 1610 to zaczyna się sypać. Tak jak mówię, próbowałem masy opcji i nie wiem co może powodować problem.

Może któreś z napięc, albo za wysokie albo za niskie? Albo może to w ogóle nie napięcia robią ten problem?

Ale wątpię, bo przecież gdyby to nie od napięć zależało na nawet jakby były na AUTO to byłyby problemy, a na AUTO póki co działa dobrze.

 

WAŻNE:

Zauważyłem, że teraz jak mam 3.6GHz (jak miałem trochę mniej to działo się to samo), to komputer wieszał mi się w grach.

Na początku myślałem "no spoko gra się zwiesiła, zdarza się", ale zwiesiło mi się kilka razy w ten sam sposób, czyli zwiecha i dziwny pisk z głośników i nawet myszka nie działa.

Obecnie na napięciach AUTO, przy 3.6GHz zapuściłem Orthosa z priorytetem 9.

Po 9minutach i 46sekundach zwiesił się komp. Czyli stało się to co myślałem, że wina procka.

 

Teraz zastanawiam się czy to od tych napięć? Wydaje mi się, że tak. Bo tylko z prockiem kombinuję.

Także trzeba rzeczywiście ustawić stałe wartości i sprawdzić to.

Tylko znowu ponawia się pytanie jakie te wartości ustawić?

Edytowane przez Patricko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[...]

Teraz zastanawiam się czy to od tych napięć? Wydaje mi się, że tak. Bo tylko z prockiem kombinuję.

Także trzeba rzeczywiście ustawić stałe wartości i sprawdzić to.

Tylko znowu ponawia się pytanie jakie te wartości ustawić?

Dolaczam sie do pytania, podajcie prosze na jakich sprawdzonych napieciach leca Wasze E8x00 na plycie Asusa i innych i jakie wyniki to daje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie na

 

pll >> 1,5

vcore >> 1,43

ram >> 1,9

fsb >> ustawione na 1,4 a pozniej wskoczylo na 1,92 :E moze jakis nie prawidlowy odczyt albo co

vnb >> 1,55

vsb >> 1,1

i gta na >> 0,63

 

e8400 14 tydzien polecial na 4,4ghz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyniki OC E8600 prezentują się tak:

4,0 Ghz - 1.176 V - 50°C (zrzut),

4,2 Ghz - 1.240 V - 55°C,

4,3 Ghz - 1.288 V - 62°C,

4,4 Ghz - 1.344 V - 67°C,

4,5 Ghz - 1.432 V - 78°C (zrzut).

 

Coś mi się zdaje że to już kres mojego egzemplarza (Q822). Co o tym myślicie? Zrobię więcej przy rozsądnym Vcore? Mobo to Asus Rampage Extreme, chłodzenie Scythe Mugen (na razie).

post-150576-1222283371_thumb.png

post-150576-1222283412_thumb.png

Edytowane przez rojb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obnizylem napiecie z auto (1,3V) na 1,2V w biosie, realne 1,184V i temp na 3,6GHz spadla o... 10 stopni :blink: :D narazie full stabilnie, wiec pora powalczyc o czworeczke ;]

 

Dołączona grafikaDołączona grafika

 

 

edit

 

4050MHz

vcpu 1,352

gtl 0,63

pll 1,5

fsb 1,4

nb 1,4

sb 1,1

dram 2,0

 

Dołączona grafikaDołączona grafika

 

Orthos godzine bezproblemowo, max temp wg. RealTemp 63, wiec chyba sie mieszcze w normie, wczoraj w nocy gralem blisko 3h na tych samych ustawieniach i zero problemow, w Futuremarku 8345pkt wiec chyba nie tak zle. Intel BurnTest rozgrzal procka do 72 stopni, przeszedl 5 testow wiec raczej procek stabilny. Nie moge tylko puscic pamieci na ~1080MHz 5-5-5-15 2,1V bo Orthos sie wysypuje po 3-4minutach, wiec musza narazie chodzic na 900MHz, ale jeszcze jest pare opcji w biosie ktore musze sprawdzic, a narazie nie wiem za co one odpowiadaja (DRAM Static Read Control; DRAM Read Training; MEM. OC Charger; AI Clock Twister; AI Transaction Booster)

Edytowane przez Powerslave

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość ciukacz2

Widzę, że mi się prawdziwa perełka trafiła :)

 

4.4GHz ---- 1.28V

 

4.63GHz----1.36V

 

5GHz ------1.47V SPi 1MB

 

@Banzai

 

 

Twój test.

 

post-147211-1222290724_thumb.jpg

jak bedziesz nastepnym razem mial ten cpu w rece to powiedz mi jakie masz numery na plytce drukowalnej procesora, pod wcieciem w IHS.

tam sa 2 linijki numerkow.

 

te numerki ktore sa widoczne na fotce nizej:

http://www.thetechrepository.com/attachmen...mp;d=1164569601

Edytowane przez ciukacz2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy moze mi ktos podac jakie standardowe napiecia powinny byc ustawione dla procesora E8500?

Szukalem w necie i niestety nigdzie nie udalo mi sie znalezc tego

Plyta glowna asus p5e

Pamiec mushkin 2x2gb 1066 xp

 

I jeszcze pytanie co do pamieci

Te pamieci standardowo chodza na napieciu 2.1v ale jak ustawiam w biosie na 2.1v to juz mi sie zapala na zolto

Czy to normalne czy one powinno sie im ustawic inne napiecie?

z gory dzieki za odp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy moze mi ktos podac jakie standardowe napiecia powinny byc ustawione dla procesora E8500?

Szukalem w necie i niestety nigdzie nie udalo mi sie znalezc tego

Plyta glowna asus p5e

Pamiec mushkin 2x2gb 1066 xp

 

I jeszcze pytanie co do pamieci

Te pamieci standardowo chodza na napieciu 2.1v ale jak ustawiam w biosie na 2.1v to juz mi sie zapala na zolto

Czy to normalne czy one powinno sie im ustawic inne napiecie?

z gory dzieki za odp

1.1-1.35v - zależy jaki VID ma CPU - ustaw na płycie na Auto czy tam Default i będziesz miał standardowe, ewentualnie najniższe dostępne na liście napięć.

A zapala się bo tak ma ustawiony bios Asus'a, żeby przy 2.1v pokazywało na żółto, co nie znaczy że to szkodzi w jakimś stopniu memką, bo nie szkodzi ;)

 

Ciukacz* po co Ci te numery, chcesz znaleźć podobnego ?

Nie, żeby sobie je wydrukował, oprawił w ramkę i na ścianie powiesił :mur:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@DUSZEK2323

25-ty tydzień

 

jak bedziesz nastepnym razem mial ten cpu w rece to powiedz mi jakie masz numery na plytce drukowalnej procesora, pod wcieciem w IHS.tam sa 2 linijki numerkow.

Szybko to nie nastąpi. proc pod wodą. msuiałbym blok zdjąć. Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciukacz* po co Ci te numery, chcesz znaleźć podobnego ?

pewnie wiekszosc z was wie: istnieje taka teoria ze 2 ostatnie cyfry jednego z tych numerkow oznaczaja odleglosc od srodka wafla krzemowego z ktorej pochodzi dany cpu.

wedlug tej teorii egzemplarz z "00" na koncu bedzie mial najnizszy VID i wymagal najmniejszego napiecia do osiagniecia danej czestotliwosci pracy (a co za tym idzie - najlepiej sie krecil).

 

nie, nie chce znalezc takiego egzemplarza. jestem zadowolony ze swojego sredniego e8200. tylko jestem ciekaw czy taki "golden sample" potwierdza ta teorie :)

 

jacekcz: jak bedziesz pamietal i nadarzy sie okazja to daj znac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wedlug tej teorii egzemplarz z "00" na koncu bedzie mial najnizszy VID i wymagal najmniejszego napiecia do osiagniecia danej czestotliwosci pracy (a co za tym idzie - najlepiej sie krecil).

jacekcz: jak bedziesz pamietal i nadarzy sie okazja to daj znac.

VID=1.25V,

OK, będę pamiętał o tych cyferkach :)

Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...