Skocz do zawartości
ath

Core 2 Duo E8000 - E8190 / E8200 / E8300 / E8400 / E8500 / E8600

Rekomendowane odpowiedzi

Ktoś mam może jakies info jak będa się ceny przedstawiać po nowym roku ..

Mam zamiar zakupić 8400 , generalnie pod GTA ....Skoro pojawiły sie Icore to cena powinna niebawem pojsc w doł ...

Może wypuszcza za jakis czas Icora dla ludu w rozsadnej cenie i warto poczekać ?generalnie to jestem nastawiony na 15 grudzień , do max 20 stycznia ...

Czy jest sens czekać ....30-40 zł mnie nie zbawi ....Cy jest w obecnej sytuacji sens kupowania prockow z seri 8xxx ...? Moze lepiej poczekac te 2-3 miechy i za 600-700

bedzie jakis proc nowej generacji ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zasada jest prosta, potrzebujesz sprzetu teraz to kup go teraz, wiadomym jest ze ceny spadaja i im dluzej sie wstrzymasz tym kupisz sprzet taniej (pomijam tu fakt szalonego dolara)

co do oplacalnosci zakupu E8X00, tak warto pchac sie w ten juz przestarzały socket :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupuj E8X00, Nowe procesory Intela (z nowej generacji) wyjdą dopiero koło wakacji w przyszłym roku. Ewentualnie w styczniu lub lutym wyjdą AMD Phenom II, ale i tak wydajność będzie na poziomie obecnych core 2 duo/quad, tyle że taniej pewnie będą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się wykręcić E8500 na 4.5Ghz na 500FSB i zrobić w SuperPi 5m29s :) Całkiem nieźle chyba :) Core Voltage 1.344 idle i 1.328 stress (w cpu-z).

 

PS: Pamiątki nie przechodzą orthosa przy 500fsb na 4-4-4-12.. ale superpi liczy :] Tak samo nie przechodzą przy 5-5-5-15 :]

Edytowane przez fl0r3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no widocznie tak ;) chodze do klasy informatyczniej i ten zasilacz mają 3 osoby i nikt nie narzeka a mają niektórzy kompy naprawde kosmos ;) i myśle że ten zasilacz jest nieźle obciążony bo mój sprzet też go raczej nie da rady obciażyc w sumie GTX280 ciągnie prąd jak smok ;)

 

czym sie rózni black power od stright power?? bo w ESC.pl zamiast black dali mi straight power ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się wykręcić E8500 na 4.5Ghz na 500FSB i zrobić w SuperPi 5m29s :) Całkiem nieźle chyba :) Core Voltage 1.344 idle i 1.328 stress (w cpu-z).

 

PS: Pamiątki nie przechodzą orthosa przy 500fsb na 4-4-4-12.. ale superpi liczy :] Tak samo nie przechodzą przy 5-5-5-15 :]

Czy ja wiem no chyba ze mowa o 32M :P jak mowa o 16M to cienko :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym najlepiej badac stabilnosc ? Intel burn test przechodzi 10 testow, superpi liczy wszystko, crysis sie nie wywala, 3dmarki smigaja, wszystko cacy a orthos po 14 sekundach kwiczy. To normalne ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ja wiem no chyba ze mowa o 32M :P jak mowa o 16M to cienko :rolleyes:

Jeszcze musze popracować nad systemem :] Nie wiem czy w ogóle będzie jakaś różnica, ale ciekawość nakazuje spróbować :) Dziś może uda się w końcu wszystko odpalić tak jak chciałem :)

 

PS: Męczycie 64bit systemy na E8xxx?

Edytowane przez fl0r3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ciekawy problem z moim E8500. Temperatury na boxowym chłodzeniu to idle 48 stopni a po 5min Orthosa 75 więc sporo, z ciekawości ustawiłem 3.65ghz 1.42 Vcore a tu w idle 60 stopni bez zadnego obciążenia a po 10sek. orthosa 90 stopni pozniej dochodzi nawet do 100 :blink: Pobiegłem do kumpla z moim procem i z moim boxowym chłodzeniem sprawdzić tempy na innej mobo, zamontowałem ustawiłem tak jak u mnie 3.65Ghz 1.42 Vcore a tu w idle 39 stopni, stress 70 czyli srednio 25-30 stopni mniej niz na moim biostarze i45 Tpowet, płyta kumpla to jakiś gigabite p35. Tempy mierzone realtemp tj max100 everest pokazuje to samo, pasta arcticsilver5, radiator ma dobry docisk do cpu. Wie ktos może co jest grane? Złożyłem sobie nowego kompa, procek selekt a tu masz ci babo placek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie ma nowszego biosu do mojego biostara, przynajmniej na stronie producenta.

Moze masz skopany czujnik na mobo ? ;]

Możliwe ale 100% penosci nie mam, a nie chciał bym usmażyć 600zł :D Jak ustawie shutdown temperature w biosie na np 70 to przy 70 sie wyłącza komp Edytowane przez Hesuss

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym najlepiej badac stabilnosc ? Intel burn test przechodzi 10 testow, superpi liczy wszystko, crysis sie nie wywala, 3dmarki smigaja, wszystko cacy a orthos po 14 sekundach kwiczy. To normalne ?

Wszystkim. Jak jakaś aplikacja testowa umiera po 14 sekundach to na pewno masz coś z kompem nie w porządku. W normalnych warunkach nie ma możliwości aby programy od tak sobie się wywalały - bo inaczej jakby było można ufać informacjom podawanym przez komputery. Oczywiście możesz powiedzieć że Cię to nie obchodzi i Twoim zdaniem masz kompa stabilnego, ale kiedyś możesz sobie np. spakować jakieś cenne dane i już ich nie odtworzyć (bo właśnie Ci się komputer pomylił)

 

Kiedyś miałem podobną sytuację z PDC - ustawiony na 7x400. Wszystko pięknie działało i pewno pięknego dania zwis w grze. Potem drugi. Następnego dnia nie było już problemów ale powróciły za tydzień. Gram, znowu zwis, i znowu. Odpalam Orthosa a on mi nawet 5 sekund nie przechodził. Mimo że wcześniej działał godzinę. Przestawiłem ustawienia na 8x350 i wszystko powróciło do stabilności i działa do dziś. Prawdopodobnie koło 400 FSB procesor miał walla i co jakiś czas już mu to przeszkadzało - wniosek komp był niestabilny i w danym momencie Orthos wychwytywał to bardzo szybko. Orthos się wywala - to znaczy że coś nie gra. A ty to możesz widzieć na innych aplikacjach lub też i nie. Ja widziałem i dopiero zmiana ustawień pomogła w uzyskaniu stabilnego kompa. Dlatego raczę nie ignorować takich sygnałów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili podkręciłem delikatnie e8400 rev. c0 na 3600MHz (9x400) przy 1.265v

Pamięci to OCZ Reaper 2x2GB DDRII1066 (chodzą na standartowych timingach i zalecanym przez producenta 2.1v)

płyta asus p5q-e

 

Zastanawiam się czy próbować kręcić dalej.

W tej chwili działa wszystko stabilnie. System bezbłędnie przechodzi orthosa przez godzinę, memtesta też.

 

Tak na prawdę to system działa też stabilnie nawet przy mniejszym napięciu - jedyny minus to taki że procek grzeje się.

mam Scythe ninja alcu i na to akasa amber 1400rpm i niestety w stresie 63C a idle 48C

Procek przesmarowany zalmanem STG1.

Wszystko leży w bigtowerze chiefteca, kable ładnie ułożone, obieg powietrza powinien być ok ale się niestety grzeje i boję się dalej kręcić choć nęci mnie 4GHz.

 

Dodatkowo dziwna jest sytuacja z odczytami temp, bo w idle core0 ma 41C a core1 48C. W stresie temperatury się wyrównują

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili podkręciłem delikatnie e8400 rev. c0 na 3600MHz (9x400) przy 1.265v

Pamięci to OCZ Reaper 2x2GB DDRII1066 (chodzą na standartowych timingach i zalecanym przez producenta 2.1v)

płyta asus p5q-e

 

Zastanawiam się czy próbować kręcić dalej.

W tej chwili działa wszystko stabilnie. System bezbłędnie przechodzi orthosa przez godzinę, memtesta też.

 

Tak na prawdę to system działa też stabilnie nawet przy mniejszym napięciu - jedyny minus to taki że procek grzeje się.

mam Scythe ninja alcu i na to akasa amber 1400rpm i niestety w stresie 63C a idle 48C

Procek przesmarowany zalmanem STG1.

Wszystko leży w bigtowerze chiefteca, kable ładnie ułożone, obieg powietrza powinien być ok ale się niestety grzeje i boję się dalej kręcić choć nęci mnie 4GHz.

 

Dodatkowo dziwna jest sytuacja z odczytami temp, bo w idle core0 ma 41C a core1 48C. W stresie temperatury się wyrównują

mam takiego samego procka jak ty i tez mialem zabawe z tempami. u mnie przy 4Ghz i napieciu ok 1.3V przy zapodanym orthosie tempy dochodzily nawet do ponad 90C :blink: wypolerowalem podstawke karakorum na lustro jeszcze raz przesmarowalem stg1 i teraz mam +- 70C niby lepiej ale i tak uwazam ze za wysoko i stawiam ze jednak czujniki uwalone bo radiator nie parzy jest jedynie cieply. tempy w idle mam nieco nizsze ok 33C, a jesli chodzi o rozna temp na rdzeniach to czasem tak jest :wink: tez sie nad tym zastanawialem i doszedlem do wniosku ze nawet jesli jest to idle to nie wiem czasem cos tam procek robi, antyvir itp i wtedy jeden rdzen dostaje "lekkiego stresa" i temp sie zmienia, a dlaczego nie na obydwu, bo sa to aplikacje nie wykorzystujace 2 rdzeni :razz:

generalnie przestalem sie juz przejmowac temeraturkami zrobilem wszytsko co bylo w mojej mocy zeby je zbic, no chyba ze pentak jest uwalony ^^

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki pomóżcie bo już nie wiem co robić :) . Walczę o jak najwyższe QPB, utknąłem na 515 MHz i próbowałem już chyba wszystkiego, ale nie mogę ustabilizować procka. Napięcia:

Vcore: 1,4

Vtt: 1,2 (podnosiłem do 1,366, bez rezultatu)

NB: 1,5 (1,58 bez rezultatu)

GTL core/NB: chyba próbowałem wszystkie możliwe kombinacje, bez rezultatu, choć dziwi mnie, że do wyboru są tylko 4 wartości dla core (0,67; 0,63; 0,61; 0,57) i 2 dla NB (0,67; 0,61)

Mam wątpliwości co do Pll voltage, na Xtremesystems ludzie piszą, żeby nie przekraczać 1,5 - 1,6 v, tymczasem na mojej płytce najniższa wartość to 1,55 v, przy czym podniesienie do 1,75 v powoduje poprawę stabilności, ale czy to nie zabije procka :) ? Mam ochotę podnieść jeszcze, ale moja płyta oferuje podnoszenie tego napięcia ze skokiem 0,2 v i nie wiem czy to dobry pomysł.

 

Nie piszę nic na temat pamięci, bo są poniżej swoich maksymalnych stabilnych parametrów pracy, więc nie wpływają na QPB, płyta ma najnowszy BIOS, procek pracuje przy mnożniku 6. Pomocy :) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili podkręciłem delikatnie e8400 rev. c0 na 3600MHz (9x400) przy 1.265v

Pamięci to OCZ Reaper 2x2GB DDRII1066 (chodzą na standartowych timingach i zalecanym przez producenta 2.1v)

płyta asus p5q-e

 

Zastanawiam się czy próbować kręcić dalej.

W tej chwili działa wszystko stabilnie. System bezbłędnie przechodzi orthosa przez godzinę, memtesta też.

 

Tak na prawdę to system działa też stabilnie nawet przy mniejszym napięciu - jedyny minus to taki że procek grzeje się.

mam Scythe ninja alcu i na to akasa amber 1400rpm i niestety w stresie 63C a idle 48C

Procek przesmarowany zalmanem STG1.

Wszystko leży w bigtowerze chiefteca, kable ładnie ułożone, obieg powietrza powinien być ok ale się niestety grzeje i boję się dalej kręcić choć nęci mnie 4GHz.

 

Dodatkowo dziwna jest sytuacja z odczytami temp, bo w idle core0 ma 41C a core1 48C. W stresie temperatury się wyrównują

Tempy stosunkowo wysokie patrząc że ja mam 4131ghz i vcore ~1.39 . W idle mam 40C a w stresie nie przekracza 70C. Proponuję nałożyć na nowo pastę np. jakiegoś OCZ Silver czy LiquidPro i zobaczyć, ewentualnie olać problem i nie patrzeć na temp. , nic się nie stanie.. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

St.Anger Moja DK p35 też nie świeci jeśli chodzi o FSB ale 525 robi, pamiętam że też utknąłem w granicach 515. Pomogło ustawienie vtt na 1,2 a GTL dla nb na 0,61. Co do napięcia to szczerze mówiąc nie pamiętam ale koło 1,6V no i Pll jedno oczko w górę.

 

Acha no i PL, przynajmniej 8, ale dla pewności możesz dać i więcej, Najlepiej daj płycie wolną rękę jeśli chodzi o wszystkie ciekawsze timingi, u mnie na początek pomogło w osiąganym fsb, potem pobawiłem się tym oddzielnie.

Edytowane przez Hrr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili podkręciłem delikatnie e8400 rev. c0 na 3600MHz (9x400) przy 1.265v

Pamięci to OCZ Reaper 2x2GB DDRII1066 (chodzą na standartowych timingach i zalecanym przez producenta 2.1v)

płyta asus p5q-e

 

Zastanawiam się czy próbować kręcić dalej.

W tej chwili działa wszystko stabilnie. System bezbłędnie przechodzi orthosa przez godzinę, memtesta też.

 

Tak na prawdę to system działa też stabilnie nawet przy mniejszym napięciu - jedyny minus to taki że procek grzeje się.

mam Scythe ninja alcu i na to akasa amber 1400rpm i niestety w stresie 63C a idle 48C

Procek przesmarowany zalmanem STG1.

Wszystko leży w bigtowerze chiefteca, kable ładnie ułożone, obieg powietrza powinien być ok ale się niestety grzeje i boję się dalej kręcić choć nęci mnie 4GHz.

 

Dodatkowo dziwna jest sytuacja z odczytami temp, bo w idle core0 ma 41C a core1 48C. W stresie temperatury się wyrównują

różnicę w idle też mam około 5-7 stopni między rdzeniami, w stresie przy 3,6GHz na 1.27 mam około 49-52 stopni z tym że nadal różnica między tempami na rdzeniech około 2-3. Edytowane przez gravimag

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

St.Anger Moja DK p35 też nie świeci jeśli chodzi o FSB ale 525 robi, pamiętam że też utknąłem w granicach 515. Pomogło ustawienie vtt na 1,2 a GTL dla nb na 0,61. Co do napięcia to szczerze mówiąc nie pamiętam ale koło 1,6V no i Pll jedno oczko w górę.

 

Acha no i PL, przynajmniej 8, ale dla pewności możesz dać i więcej, Najlepiej daj płycie wolną rękę jeśli chodzi o wszystkie ciekawsze timingi, u mnie na początek pomogło w osiąganym fsb, potem pobawiłem się tym oddzielnie.

W tej chwili mam vtt 1,2, GTL dla NB jak i dla core 0,61 (ustawienie 0,67 dla NB jest mocno niestabilne), napięcie na procesorze 1,4 i Pll jedno oczko w górę, czyli na mojej płycie 1,75 v, ale dalej jest niestabilnie :damage_wall: . Nie wiem co masz na myśli pod skrótem PL :) . Co do pamięci i ich timingów to tak jak wcześniej napisałem wybadałem co potrafią i teraz pracują poniżej swoich możliwości, także tu przyczyna na pewno nie leży :) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PL - Preformance Level timing chipsetu odpowiadający za jego współpracę z pamięciami, tak przynajmniej sądzę. Oczywiście im niższy tym wydajniej ( na pamięciach) ale również mocno ogranicza maxymalne FSB.

Też mi się wydawało że timingi mam"wyczute" a ustawienie ich na auto dało kolejne Mhz, tak więc wiesz.

Popróbuj również voltować Nb jeśli go czymś chłodzisz ( wystarczy ten czarny radiator od DFi + jakiś nawiew ).

Na prockach 45nm ta płyta robi około 520 Fsb tak więc może to być po prostu jej kres, z tym też musisz się liczyć.

Moja wykrzesała tyle

Dołączona grafika

Ale jak widzisz testowałem tylko pamięci bo na tym mi zależało, windows też działał, ale podejżewam że orthosa czy Pi mogło by nie policzyć

A tak poza konkursem te dyskusje należało by prowadzić w topicu DFI Dk

Edytowane przez Hrr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie ustawienia pamięci i różnych delayów ustawiłem na more relaxed itp, specjalnie żeby mi nie wadziły przy podkręcaniu. Na NB mam HR-05 i dobry nawiew więc się nie przegrzewa :), a NB ustawiałem już na 1,58 i nic się nie zmieniało na lepsze, a wyżej to już chyba bez sensu . No cóż, może masz rację i to już kres tego egzemplarza. W każdym razie dzięki za pomoc :) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili podkręciłem delikatnie e8400 rev. c0 na 3600MHz (9x400) przy 1.265v

Pamięci to OCZ Reaper 2x2GB DDRII1066 (chodzą na standartowych timingach i zalecanym przez producenta 2.1v)

płyta asus p5q-e

 

Zastanawiam się czy próbować kręcić dalej.

W tej chwili działa wszystko stabilnie. System bezbłędnie przechodzi orthosa przez godzinę, memtesta też.

 

Tak na prawdę to system działa też stabilnie nawet przy mniejszym napięciu - jedyny minus to taki że procek grzeje się.

mam Scythe ninja alcu i na to akasa amber 1400rpm i niestety w stresie 63C a idle 48C

Procek przesmarowany zalmanem STG1.

Wszystko leży w bigtowerze chiefteca, kable ładnie ułożone, obieg powietrza powinien być ok ale się niestety grzeje i boję się dalej kręcić choć nęci mnie 4GHz.

 

Dodatkowo dziwna jest sytuacja z odczytami temp, bo w idle core0 ma 41C a core1 48C. W stresie temperatury się wyrównują

Pytanie czym mierzysz temperaturę (dopiero CoreTemp od wersji 0.99.3 mierzy ją dobrze dla serii E8xxx). Różnica w temperaturze rdzeni wynika z tego że czujniki są tak kalibrowane żeby temperaturę najlepiej podawać przy Tj. Im dalej od Tj tym pomiar jest mniej dokładny a czujniki mogą się zawieszać - i tak pewnie jest w Twoim przypadku. 63 stopnie z taką częstotliwością i napięciem jest w zasadzie niczym złym (sam mam koło 60 stopni na Karakorum na 3600@1.25V - pasta ta sama, buda ta sama :D)

 

Kręcić dalej możesz próbować ale pewnie procesor jeżeli do 3.6 wymaga 1.2625 to pewnie do 4.0 będzie chciał więcej papu. Moim zdaniem pobawić się możesz, ale do codziennej pracy bym nie przekraczał 70-75 stopni w stresie (lepiej zachować sobie margines bezpieczeństwa)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/...9164222d84.html :) bez większych zmagań typu CL4 :P

 

Tego nie rozumiem :unsure:

O kurde. To troche rzeczywiście słabo... hmm... zobaczymy czy na 64bit bedzie lepiej, czy nie ma znaczenia..

 

 

... 64bit, te same ustawienia, 4,5ghz, 500mhz fsb itp superpi 5m20.890s.

 

Czyżby te 67Hz na memkach dawało 20sekund? Skąd taka strata? No chyba nie superwydajna Vista, bo jak tak to jutro ją instaluje :D

Edytowane przez fl0r3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, widzę, że E8400 występuje w dwóch rewizjach: C0 i E0. Jutro mam zamiar kupić proca, którą brać lub której szukać - o ile będę miał możliwość. Czy bez różnicy? Mam nadzieję na sztukę robiącą te 3.6 na def. - to chyba jest wykonalne?

Edytowane przez Dorian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc ponownie,

mam bardzo ważne pytanie i w sumie nie wiem gdzie zadać. Ktoś tu wcześniej pisał, że E8xxx pracują tylko do 72 stopni C. Co się dzieje po przekroczeniu tej granicy? BSOD i proc sie wyłącza? Tzn ze przy extremalnym OC w RealTemp/CoreTemp 72 stopnie są nieprzekraczalne? Jak gdzieś jest to poruszone na forum to poprosze o linka, a jak nie to może ktoś to poszedł powyżej 4.5Ghz mi to wyjaśnić jak to jest z tempami. Z góry dziękuje :)

 

PS: Nie wsadzajcie palucha w Scytha :) Mój właśnie stracił jedną łopatke i zrobił mi wielkie kuku w palucha. I w ogóle bebechy mam we krwii :/ Rzeźnia. Nie mówiąc już o tym, że przy 3000rpm jak traci łopatke to wpada w takie wibracje, że chaos i zuo :D

Edytowane przez fl0r3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...