Skocz do zawartości
ath

Core 2 Quad - Q9300 / Q9450 / Q9550 / QX9650 / QX9770

Rekomendowane odpowiedzi

@pavel54

Jak masz opcję regulacji napięć GTL i VTT to zrobisz 4GHz. Realnie 3,8 GHz bez większych problemów. Fazy zasilania tu nie mają nic do rzeczy, Q9550 nie jest bardzo prądożerny.

Są gtle i regulacja vtt :) więc można by się zastanawiać nad zmianą, pytałem się dlatego że podobno P45 jest lepszy do oc c2q :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są gtle i regulacja vtt :) więc można by się zastanawiać nad zmianą, pytałem się dlatego że podobno P45 jest lepszy do oc c2q :wink:

Yyyy lepszy od czego? 'Podobno' Jezus mial dzieci....

Edytowane przez KUBA TM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yyyy lepszy od czego? 'Podobno' Jezus mial dzieci....

ale tak właśnie jest,wystarczy poczytać,kiedy ludzie mieli problemy z OC Q9550 na P35 gdzie max udało się wycisnąć 3,7-3,8Ghz te same procki latały na 4.0Ghz-4,2Ghz na P45.I tyczy sie to tylko quadów,nie CD2. Edytowane przez naxt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już zależy od egzemplarza płyty, niektóre starsze płytki były tak zakatowane, że na quadach na defaulcie nie potrafiły być w 100% stabilne. Pomagała wymiana na inny egzemplarz tego samego modelu. A co do FSB - rekord FSB na Q6600 jest na P35, Asus P5K Premium (LINK)

 

 

Na X38 robiłem wyniki po 550 FSB na Abicie QuadGT X38 na Q6600. Blitz Formula/Extreme latały 500FSB na Quadach 45nm na powietrzu/wodzie stabilnie. Rampage Extreme też robi ponad 500+ na Quadach. Więc gdzie teoria, że P45 lepiej kręci FSB na Quadach? :)

 

więc komu polać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Xtreme Addict

Z całym szacunkiem, ale Q6600 nie jest tak wymagający jesli chodzi o wysokie FSB jak Yorkfield'y. Nie znalazłem jeszcze płyty na P35, która zrobiła stabilnie 470 MHz. X38 i X48 robią 500MHz z Yorkfieldami, ale tylko w wyjątkowo niezdrowych warunkach (azot i inne napoje wyskokowe na NB). Jeden raz Shamino wyciągnął coś koło FSB=500 MHz na P35 Mars, ale Shamino to z dużym prawdopodobierństwem nie jest człowiek. Koleś robi własnoręcznie sekcje zasilania do wszystkiego co mu wpadnie w ręcę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Xtreme Addict

Z całym szacunkiem, ale Q6600 nie jest tak wymagający jesli chodzi o wysokie FSB jak Yorkfield'y. Nie znalazłem jeszcze płyty na P35, która zrobiła stabilnie 470 MHz. X38 i X48 robią 500MHz z Yorkfieldami, ale tylko w wyjątkowo niezdrowych warunkach (azot i inne napoje wyskokowe na NB). Jeden raz Shamino wyciągnął coś koło FSB=500 MHz na P35 Mars, ale Shamino to z dużym prawdopodobierństwem nie jest człowiek. Koleś robi własnoręcznie sekcje zasilania do wszystkiego co mu wpadnie w ręcę.

65nm są mniej wymagające jeśli chodzi o FSB bo mniej zależą od GTLi i to ogólnie dotyczy się wszystkich 45nm. P45 może i łatwiej robi wysokie screeny (bo tylko do tego się nadaje), ale osiągnięcie na P35 dobrego wyniku z Quadem 45nm, a tym bardziej uczciwy egzemplarz X38/X48 nie jest też żadnym problemem, i nie trzeba ekstremalnego chłodzenia na 500 FSB, chyba, że mamy zakatowaną / zdegradowaną płytę, wtedy mogą powstawać problemy.

Edytowane przez Xtreme Addict

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu chodziło o Quady 45nm, bo Q6600 faktycznie kręcił się równie dobrze na P35. Patrząc po forach na P35 nie wyciśnie się tyle, ile na P45, choć przy dobrej sztuce 3.8-3.9GHz jest możliwe. Jeśli ktoś liczy na więcej, to na P35 nie wyciśnie 100% OC z takim Q9550.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Origiusz

Quad 45nm grzeje sie znacznie mniej. U mnie e4500@3,355MHz 1,4V miał wyższe temperatury niż Q9550@3666MHz 1,225V (oba chłodzone za pomocą TRUE 120 z wiartakiem fander na 700obr). Spokojnie HR-01 z niskoobrotowym wiatrakiem starczy na temperatury <70 stopni z lekkim OC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten Q9550 to całkiem oszczędny procesorek.. po zejściu z nim na 2.00Ghz i zejściu z napieciem na 0.96V proce pobiera nie ok. 23w w Idle(przy 3.6Ghz) tylko 2,59W :) i nie ma 39-43C jak normalnie tylko 19-21C :) po obciążeniu Prime95 4rech rdzeni Smal FFTs max 31C a nie 80C (przy 3.6Ghz) :) .. Fajnie..

 

Chłodzenie - Arctic Freezer PRO 7.

 

Zjechałem jeszcze z magistralą na 100Mhz :D , i napieciem na równe 0.9V i temp spadła o jeszcze jeden stopien(18 w idle)_.(juz nizej sie nie da. to temperatura właściwie chłodzącego powietrza) :) I spadła do 23C pod Prime95 Small FFTs :) . A mimo 650Mhz , bardzo fajnie działa Win 7 , stronki itp :)

 

Wniosek taki, ... zaskakuje jak diametralnie rośnie zużycie prądu i ilośc wydzielanego ciepła z każda setną czescią volta wzwyż. Napiecie obecnie jest o ok 35% mniejsze a zuzycie prądu spadło ok 12 krotnie (niecałe ok 1,8W) :)

Edytowane przez Cllaymenn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam i od razu mam szybkie pytanie - jest jakis prosty sposob, zeby sprawdzic czy konczy sie plyta czy proc ? Krece Q9550 E0 na p5k-e (P35) i od fsb 450 mhz na najnizszym mnozniku(6) pojawiaja sie zwisy nawet w memtescie. Bede jeszcze kombinowal w wolnej chwili, ale moze da sie latwo powiedziec czy to fsb wall proca czy plyta nie wyrabia ?

pozdrawiam,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe - widze, ze zdania sa podzielone ;) Jak znajde wolna chwile dzis wieczorem to sprawdze wyzsze pll/vtt//... U mnie dodatkowo komplikuje sytuacje goracy NB, radiator prawie parzy przy woltazu 1.4., pamieciach 2x2 gb i >= 450 fsb. Dodalem na niego bezposredni nawiew i memtest zaczal dzialac zdecydowanie dluzej. Przy wysokim napieciu (1.7) na NB memtest dzialal jakis czas przy fsb 475 ale o bootowaniu do windowsa nie ma mowy. Tyle, ze to moze byc juz kwestia zabawy napieciami cpu (albo temperatury NB). No nic, skoro nie ma prostego sposobu na okreslenie czy to cpu fsb wall czy limit mobo to bede musial spedzic nad tym kilka wieczorow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak komukolwiek z tego forum uda się wycisnąć stabile FSB=475MHz z Yorkfieldem i P35 i przeliczy z tym pi 32M, to ma u mnie flaszkę. To jest absolutnie niemożliwe! Do tego potrzeba regulacji GTL a tego nie ma zaimplementowany P35 wogóle! (tylko płyty DFI niby mają regulację GTL na P35, ale to nie pomaga - sprawdziłem).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry jak pytanie nie na miejscu :) ale czy te egzemplarze co są teraz dostępne w sklepach (Q9550) dobrze się kręcą, ile średnio MHZ jest się w stanie uzyskać ? czy to jest kompletna loteria :). Chciałbym kupić od ręki w sklepie. Dzięki z góry za odpowiedź.

Edytowane przez ojejku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie. Sens jest jak najbardziej. Ja pracuje na jeszcze nie podkreconym quadziku, przesiadlem sie kreconego dual-core`a i roznica jest ogromna. 3,6 wyciagniesz na plycie, wiec jak najbardziej kupuj. jesli juz chcesz zmienic mobasa, to juz lepiej zmienic na Core i5. Nowsza platforma, wiec i mozliwosci wieksze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dokładnie taki sam dylemat, ale musiałbym zmienić mobo na p5q deluxe do q9550, chyba się jeszcze wstrzymam. Wydaje mi się, że lepszą opcją byłby core i5 + msi gd65 (cena za ten zestaw identyczna jak za p5q deluxe i q9550) tylko dochodzi jeszcze koszt pamięci.

Edytowane przez ojejku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...