Skocz do zawartości
Mardok

Raid 0 A Wydajność

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Przedstawiam mój wynik:

4x WD3000HLFS VelociRaptor 300GB, Raid0 , rozmair pasma danych czy jak to sie zwie ustawiłem na 32KB.

 

-i martwi mnie poszarpany wykres, przeczytałem prawie połowe postów tutaj i nie znalazłem odpowiedzi.

1. Czy to ma jakies znaczenie na zywotnośc dyskow?

2. Czy tak mogę zostawić ustawienia,

3. Czy czoś poprawic bardzo proszę o odpowiedz.

 

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

Edytowane przez CUBEGAME

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

że się tak nieśmiało zapytam. tworzycie oddzielną partycje na swap? osobiście nigdy jej nie miałem na raid0. ale spotykam sie z różnymi opiniami. stawiając od zera macierz chciałem coś z tym zrobić, zrobić bądź nie Dołączona grafika

3 dyski w raid, 4GB ramu i W7 x64 jako podstawa.

w przyszlości chciałem dokupić SSD, tylko pod system. wiec już nie wiem, czy zawracać sobie głowe odzielną partycją na SWAP.

Edytowane przez Sarkazm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kup ssd i daj sobie spokój z osobnymi partycjami dla mnie to są jakieś totalny bzdury. sens to ma jedynie wtedy kiedy system masz na jednym dydku HDD a na innym HDD ustawiasz SWAPA wtedy czuć przyśpieszenie ale prawdziwą prędkość poczujesz po wrzuceniu ssd :D ja gdy pierwszy raz odpaliłem swojego kompa z dyskiem ssd szczęki szukałem na podłodze :D

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh że tak powiem czysto 4fun ;) Odgrzebałem swoje 640GB AAKS ze zmodyfikowanym AAM

 

3x WD640AAKS RAID0 zbudowanie za czasów LGA775 i przenoszone "bez bólu" na już chyba 5 albo 6 płytę główną ;)

 

Dołączona grafika

 

Dalej działa choć wypadało by po tych chyba już 5latach SMART im sprawdzić :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja po przesiadce na SSD zaczlaem katowac 2x WD RE4 500GB w trybie RAID0. Biedzie uzywany jako dodatkowy storage, gdzie beda same g... ktore moga zginac.

 

Ogolnie wiadomo, ze stripe size powinen byc wiekszy od rozmaru klastra NTFS, przy czym w mojej konfiguracji ICH10R daje domyslnie stripe na 16kb. Zaczalem robic testy, aby sprawdzic ktory jak dziala. Poniewaz juz wczesniej robilem testy z 4x 1TB, to pomyslalem, ze zastosuje ten sam soft uzywany do testu czyli CrystalDiskMark 64bit 3.0.1c na Windows 7 64bit.

 

Z rozpędu zrobiłem też test aby rozpiąć te dyski z macierzy i przekształcić je w dynamiczny wolumin ze stripingiem. Co ciekawe, byłem bardzo zaskoczony wynikiem tego ostatniego.

 

https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0At5YBEAPOSmcdDcxS0h6M0dsWWd0NTIxSFFzRTgzYmc&usp=sharing

 

Ogólnie dynamiczny wolumin jest skuteczniejszy niż jakakolwiek konfiguracja RAID 0 na mojej płycie.

 

Czyzby najnowszy sterownik Intela dawał aż taką różnicę?

Edytowane przez _KaszpiR_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prowadzę teoretyczne (narazie) rozważania nad stworzeniem macierzy Raid 0 zbudowanej z 4 (może nawet 6) dysków SSD. Pytanie, czy to ma sens, a dokładniej mówiąc...

 

Dyski SSD oferują ogromne transfery przy odczycie sięgające ponad 500 MB/s (w teorii). W praktyce niech wyjdzie choćby jedna trzecia tego, więc mamy ok. 200 MB/s. Połączenie 4 lub 6 takich dysków dawałoby hipotetycznie transfer rzędu ok. 1 GB/s. Zastanawiam się, czy taka prędkość odczytu jest w praktyce osiągalna.

 

Kontroler SATA III ma masymalną przepustowość 6 Gb/s, czyli 750 MB/s. Nie wiem tylko, jak dokładnie takie kontrolery działają. Czy to jest 6 Gb/s na każde fizyczne gniazdo SATA, czy raczej 6 Gb/s dla całego kontrolera, które następnie dzieli się między wszystkie napędy podłączone do kontrolera? Jeżeli macierz będzie działała jedynie z maksymalną prędkością kontrolera (6 Gb/s), to wniosek z tego taki, że nie opłaca się budować macierzy, która będzie szybsza niż kontroler. Czy dobrze myślę?

 

Inna sprawa, to czy pozostałe podzezpoły komputera są w stanie przetwarzać dane w takim tempie. Czy warto pchać się w takie coś, czy może jest to gra nie warta świeczki i lepiej poprzestać na max. 2 dyskach SSD spiętych w macierz i to wystarczy.

 

Co o tym sądzicie?

Edytowane przez kocjano

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co o tym sądzicie?

Podstawowe pytanie - do czego ma służyć taka macierz?

A jak dla funu to nie ma o co pytać tylko budować, radoche da posiadanie a nie koniecznie realnie duży zysk ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie działać. Ale nie optymalnie. Dlatego się nie zaleca takich kombinacji.

 

Prędkości liniowe mniej więcej x2 najwolniejszego. Czas dostępu to już jakaś wypadkowa w okolicy najwolniejszego z dysków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...