Skocz do zawartości
Twój Pan

Cichy Komputer

Rekomendowane odpowiedzi

Hello

Na poczatek drobna informacja dla wszystkich. Jeśli dla Ciebie komputer bez fefnastu diód z allegro, sześciu katod mrugających w rytm chrobatania dysku nie powinien być nazwany komputerem zapraszam tutaj. Jeśli jesteś przewraźliwionym estetą, a przez brzydko poprawadzony kabel dostajesz biegunki również zapraszam tutaj... a zreszta i tak to przeczytasz ;)

 

Głowne założenie tej modyfikacji jest bardzo proste - cichy komputer. Nie mam tu bynajmniej na mysli "bezgłosnego" WC z trzema wentylatorami na chłodnicy, dwoma robiącymi przegiag i kolejny w zasilasu, a do tego raid. Miałem okazję słyszeć (tak słyszeć ;) ) juz kilka supercichych, bezszelestnych i niesłyszalnych komputerów w które zostało władowane kupe złotówek, a efekt jest taki, ze wchodzac do pokoju z zmaknietymi oczami odrazu byla wiadomo ze komp działa. Z tego miejsca serdecznie pozdrawiam głuchych posiadaczy podobnych komputerów :)

 

Pierwsze sprawa to przeznaczenie komputera. Owa maszyna słuzy do takich amatorskich zadań jak www, mp3 oraz bardzo wymagajacych gier pokroju RA2 czy UT2k4. Cenie sobie jednak komfort pracy i starałem sięznaleść optimum cena/wydajnosc, jednak o tym później. Starałem się pójść najprostszą i najskuteczniejszą drogą do celu, czyli eliminacji źródeł hałasu. Wbrew pozorom nie jest to zadanie łatwe. Podstawowa rzecz to zredukowanie liczby wentylatorów do jednego, tego w zasilaczu. Mostek chłodzony pasywnie nie jest czymś nowym, na procesor zawitało już legendarne chłodzenie, które pomimo wieku nadal jest w czołowce rozwiązań pasywnych. Największym problemem jest zawsze dysk, ktory opiera się wszelakim skrzynkom bitumicznym z cdromu, gumie od majtek czy sqd :) . Rozwiązanie jest proste, jednak mało kto sie na to decyduje - dyski 2.5 sa mało popularne ze wzgledu na cene, szybkosci takie tam :) . Ja jednak poszedlem krok dalej i mam 2.5 z jednej z najcichszych serii :)

 

PC jest złozony z następujących podzespołow :) :

» Naciśnij, żeby pokazać/ukryć tekst oznaczony jako spoiler... «

- P4 631 z HT - dwa logiczne cpu (dlatego wszystkie semprony odpadły na wstepie) przy temperaturach jednordzeniowca, 65nm, daje rade pasywnie przy taktach 4GHz i więcej. Vcore aż 1.12v ;) . Powiedzmy ze kosztował mnie 0zł :)

- Asus P5VD2-MX - jakiś kastrat na chipsecie VIA, chociaz to ma swoja zalete, bo mostek jest chlodny :) No i ma integre ;) - 80zł

- 1024mb pqi + 512mb d9 . Dluga historia, w kazdym razie koszt 0zl :)

- Samsung 80GB 2.5 5400rpm. Nie gram, wiec wiecej duzo miejsca na codzien mi nie potrzeba (czesc rzeczy trzymam na innym hdd). Po drugie dostałem ten dysk, powiedzmy ze w prezencie, wiec 0 zł ;)

- Fortron 350W - kupiony dawno temu z allegro jako zastepcza zasilka. Mała ilosc kabli, 120mm wentylator, po co komu wiecej. Siedzi w nim akutake @5v (cos kupowalem i jako gratis dostalem :P ). Jedyna rzecz w zestawie ktora jest "moddowana" :D . Calość 40zl

- Audigy jakies tam, po pewnej wymianie handlowej wynioslo mnie 20-30zł

- Obudowa to jakis stary tracer, wazne ze jest :)

 

No i to by było na tyle :D . Karty graficznej nie wymienilem, mam integre a wsadzam to co akurat sie trafi - od x300 po 8800gtx (tak na psu 350w). Musze jakiegos pasywnego 7300 dorwac za grosze, zeby full detale w UTeku byly ;) . Tu także pozdrowienia dla speców, ktorzy by wróżyli szybką śmierć każej lepszej karty - gtx był kręcony, 3d bylo uruchomione w ramach testów na dobre 12-14h i jakos sie nie usmazył :lol:

 

Zdjęcia:

» Naciśnij, żeby pokazać/ukryć tekst oznaczony jako spoiler... «

Dołączona grafika

Tak to wygląda. Procesorek po widocznym zabiegu stracił z 8-10'C

 

Dołączona grafika

Dziurka w dachu, Po co ona i dlaczego cieta na oko - odp nizej :)

 

Dołączona grafika

Fortron

 

Dołączona grafika

Acutake

 

Dołączona grafika

Wygląda śmiesznie, jednak styka sie on z radiatorem z wewnatrz zasilacza obnizajac jego temp o prawie 10'C :)

 

Dołączona grafika

Dziura w dachu :)

 

Dołączona grafika

Już nieco więcej zabawek

 

Dołączona grafika

Nendza :)

 

Dołączona grafika

Podobno to działa jak mata wygłuszająca. Kumpel mi kiedys przyniósł to wsadziłem :P

 

Dołączona grafika

Co to za komputer bez vmoda :lol2: ! Jednak ściezka się popsuła (sama :wink: ) i trzeba było naprawić

 

Dołączona grafika

Druga taka gąbeczka na góre i mamy hamburger na dysk. Nie wibruje, nie nagrzewa sie ponad 50'C, jest ok :)

 

Dołączona grafika

Patrząc na to foto pomyslałem, że przerobienie budy na matx nie byloby zlym pomyslem... odcinająć jej dół dremelem :lol:

 

Dołączona grafika

Taka dziurka niby banalna sprawa, a daje naprawdę sporo

 

Dołączona grafika

I z drugiej strony

 

Dołączona grafika

Nawet okienko ma :D Sluży jako płuco ;)

 

Komputerka chlodzonego w taki sposob (ninja + 1 wentyl) uzywam juz od ponad roku, w roznych konfiguracjach sprzetowych. Jakos dzis mi sie zebralo na opisanie tego :) . Temp na procku jest uzależniona od pory dnia, temperatury otoczenia itd, jednak generalnie podstawa ninji ma temp o 25-30'C wyższą niż temperatura powietrza w pokoju. Reszta podzespoło mimowolnie sie nagrzewa bardziej niz powinna ze wzgledu na zerowy obieg powietrza, jednak zadne problemy nie wystepuja, niezaleznie od obciazenia. Testowane z temperatura otoczenia siegajaca +40'C i wszystko bylo dalej stabilnie, wiec powodow do obaw przed przegrzaniem nie ma. Jednak nie temperatury, a cisze w tym wszystkim chodziło :)

 

Efekt jest zadowalający. Trzymajac glowe w miejscu gdzie jest dysk, w odleglosci 5-10cm od obudowy nie ma roznicy pomiedzy idle a defragmentacja, ZERO chrobotania glowicy czy świstu talerzy. Komputer jest w ciagu dnia nieslyszalny - czesto przez przypadek naciskam power bo mysle ze nie jest wlaczony. W nocy, przy absolutnej ciszy mozna go uslyszeć z odleglosci 1-2m tylko po wstrzymaniu wlasnego oddechu na kilka sekund. Coniektorzy moga sie usmiechac teraz pod nosem, jednak mialem kiedys badania sluchu i owy zmysl mam bardzo dobry :) . Opisywany przeze mnie efekt wydaje się aż przesadzony, szczegolnie patrzac na naklady jakich uzylem do zrobienia tego komputera... ale przeciez o to chodziło :) . Chętnych zapraszam na odsłuch :P

 

Jeśli uwazasz, ze Twoj pc jest cichy polecam mały test - w srodku nocy posiedz z 30min przy komputerze z wylaczonymi glosnikami, po czym go wylacz. Jesli zrobi sie ciszej, to komputer nie jest nieslyszalny ;)

 

Ostatnia juz sprawa, plany na przyszlosc :) . Hmm dysk SSD jest zbędny, a SQD wcale taki drogi nie jest jakby mnei cos opetalo, wiec w kwiestii hdd nic nie wymysle. Bardziej slyszalnym elementem jest wentylator(bo co innego moze byc jak nie dysk?), no ale tu z upgradem jest problem... chyba ze ktos zna 120ste na lozyskach slizgowych ktora moze dzialac majac 200rpm :D ?

 

Pozdrowienia dla posiadaczy supercichych komputerów ;)

Edytowane przez MaSell

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lamus! po co Tobie, az 350W przy GTX :lol: ? Wsadz to wszystko jeszcze do ladnej mATX obudowy i mozna powiedziec ze jest cool.

 

Pierwszy, pierwszy, pierwszy!! Co wygralem :lol:?

Edytowane przez ryba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- P4 631 z HT - dwa logiczne cpu (dlatego wszystkie semprony odpadły na wstepie) przy temperaturach jednordzeniowca, 65nm, daje rade pasywnie przy taktach 4GHz i więcej. Vcore aż 1.12v ;) . Powiedzmy ze kosztował mnie 0zł :)

Jeden CPU z atrapą drugiego :D

 

 

Wsadził bys to wszystko do jakiej budy odpowiednich rozmiarów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wsadził bys to wszystko do jakiej budy odpowiednich rozmiarów.

Nie chce miec obudowy wartej wiecej niz caly komp lol :D

 

To jest po prostu chwyt matetingowy żeby przyciągnąć klienta ale to jest pic na wodę bo to nic nie daje a tylko żre prąd już lepszy jest od tego jakiś E2160 jest szybszy

 

DOWODY

 

Test DIVX D

Tak wiem o tym dobrze... ale co z tego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takim sprzęcie i wymaganiach od niego nie trudno zrobić kompa 99%passiv który jest bardzo cichy. Osobiście borykam sie z problemem wyciszenia dysku ponieważ w obudowie ostał mi sie tylko wentylator w zasilaczu i pompa CWU która jest totalnie bezgłośna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk nie jest w SQD i Acutake - nic dziwnego, że z ponad metra jest słyszalny. Podejrzewam, że u mnie jest jednak ciszej, bo mam XThermala i SQD 2.5 :wink: i to jest w sumie jedyne co możesz jeszcze ulepszyć w komputerze pod względem ciszy. Bo w kwestii wyglądu to praktycznie wszystko można zmienić :razz:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak ktoś chce cos zimnego polecam tualatiny :D

 

Też sie przymierzam do zrobienia home serwera niesłyszalnego. Mam do tego durona900 i się zastanawiam czy jest to wykonalne - bo on się chyba lubi trochę grzać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk nie jest w SQD i Acutake - nic dziwnego, że z ponad metra jest słyszalny. Podejrzewam, że u mnie jest jednak ciszej, bo mam XThermala i SQD 2.5 :wink: i to jest w sumie jedyne co możesz jeszcze ulepszyć w komputerze pod względem ciszy. Bo w kwestii wyglądu to praktycznie wszystko można zmienić :razz:

Ciezko nazwac to slyszalnym z metra. W srodku nocy "czuc" ze jest wlaczony, bo slyszeniem tego nazwac nie moge. Wcale bym nie był zdziwiony jak mialbys ciszej (o ile tak to mozna nazwać :lol:), jednak u mnie wszystko jest robione po max taniości jak widać. Tak btw, to wcześniej był fander i roznicy nie zauwazylem przy 5v.

 

Nie mow mi nic o SDQ, ostatnio mi za 1/3 ceny sklepowej uciekł :P . Co do XThermala, przy jakich rpm to startuje :) ?

 

No tyle żeby wyjaśnić że pentium nie ma 2 rdzeni oraz więcej się grzeje

Szlif dał 8-10'C, 48h prime to pikuś dla niego, wiec z grzaniem się jest ok. Te oszukane 2 rdzenie sprawdzaja sie bardzo dobrze przy wielu, malo obciazajacych zadaniach. Mocy też mi wiecej nie trzeba, chyba że sie trafi E21xx <100zł czy celek 4xx <50zł to zmienie ;) . Swoja droga HT jest glownym powodem dla ktorego nie wybralem semprona, bo one to sie w ogole nie grzeja. Dawno temu mialem takiego na 754 @2.4-2.5ghz co mial 45'C pasywnie po 6h orthosa :lol2: bez czapki oczywiscie :wink:

 

Mam do tego durona900 i się zastanawiam czy jest to wykonalne - bo on się chyba lubi trochę grzać

Z ninja daje rade, kiedys tak durona 750@900 miałem w ramach testu :) . Obnizysz vcore i bedzie ok.

 

Potęga ciszy jest w 2.5 i prostocie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oooo...moja buda :lol:

Powiedz mi jak wyprowadziłeś radiator z tego Fortrona ? Tamten odkręciłeś i przykręciłeś ten ? Jeśli tak to chyba też tak zrobię ;) U mnie chodzą 3 (:() Acutake'i na 550rpm i jedyne co słyszę to za***ne cewki na mobo...przy 550rpm nie słychać dużej różnicy między wyłączonymi wentylam a na 550rpm właśnie, jedynie podczas grania podwyższam obroty do 650rpm lecz wtedy mam słuchawki wiec mi to nie przeszkadza. Na jakim voltage'u chodzi twój Acutake ? (jeśli pisało to wybacz ale nie zauważyłem :))

 

EDIT:

XThermal startuje przy 5V i ma wtedy 400 RPM, ale on jest o klasę cichszy niż cała reszta, bo na 700 RPM pracuje ciszej niż Noiseblocker na 500

A powiedz mi Puma jak XThermal pracuje w pozycji poziomej ? Nie ma problemów ? Edytowane przez rafwlkp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedz mi jak wyprowadziłeś radiator z tego Fortrona ?[...]

Na jakim voltage'u chodzi twój Acutake ? (jeśli pisało to wybacz ale nie zauważyłem :))

FSP jest tak zrobiony, ze cieplejszy z radiatorów jest przykręcony do obudowy zasilacza. W wersji light mozna dac paste pomiedzy niego a obudowe oraz przykrecic drugi radiator na zewnatrz. Druga opcja, to wyciecie tego kawalka obudowy pod wymiar i polaczenia obydwu radiatorow jednoczesnie. Byl takze pomysl zeby to zrobic na HP, jednak nie mam takich o odpowiednich rozmiarach, a po drugie nie ma sensu. Kiedys chodził tak cala dobe pasywnie z jakas tam grafą w pcie, jednak wole spac spokojnie :lol:

 

Acutake chodzi na 5v z molexa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzut na glowna i...

 

Tutaj pogawędzisz o upiększaniu obudów i peryferiów komputerowych oraz o poprawianiu ich funkcjonalności

Co do Xthermala to rzuce okiem czy startnie z ~6v na gniazdach wentylatorow z zasilki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wklejenie kawałka maty to poprawianie funkcjonalności? Ten temat powinien wylądować w chłodzeniu konwencjonalnym.

Pokaz mi pięć tak funkcjonalnych komputerów pod względem ciszy w polsce :) .

 

Gratisowe rożnobarwne podświetlanie pokoju, komputer wielkosci 3 normalnych, 10 diod od hdd zamiast jednej czy ułatwianie kurzenia sie kompa robiac obudowe z rurek jest funkcjonalne ;) ?

 

Wiem ze jakbym wydał na markowe chłodzenie 1500pln, drugie tyle na pasywny zasilacz + obudowe i kolejne kilka stówek na SQD i maty z logo ulubionego producenta katod to wszyscy by tu jęczeli z zachwytu ;)

Edytowane przez MaSell

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem ze jakbym wydał na markowe chłodzenie 1500pln, drugie tyle na pasywny zasilacz + obudowe i kolejne kilka stówek na SQD i maty z logo ulubionego producenta katod to wszyscy by tu jęczeli z zachwytu

ba

 

Nie mówiłem żebyś wydał krocie na chłodzenie tylko żeby temat został przeniesiony w odpowiednie miejsce. Tam by lepiej pasował. Tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czemu nie kupisz pasywnego zasilacza? Nie bedziesz mial w kompie zadnego wentylatora.

Mozna kupic tanie (uzywane) pasywne zasilacze.

Edytowane przez Lysyn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czemu nie kupisz pasywnego zasilacza? Nie bedziesz mial w kompie zadnego wentylatora.

Mozna kupic tanie (uzywane) pasywne zasilacze.

Po pierwsze - obiegu powietrza po kilkunastu godzinach robi sie już za gorąco, nie chce wiedzieć co by było przy temp powietrza 30-35'C. Po drugie musialbym zainwestowac w nieco inny procesor :)

 

Po drugie gdzie ty widzisz te tanie pasywne zasilacze :blink: ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak ktoś chce cos zimnego polecam tualatiny :D

 

Też sie przymierzam do zrobienia home serwera niesłyszalnego. Mam do tego durona900 i się zastanawiam czy jest to wykonalne - bo on się chyba lubi trochę grzać

Potwierdzam...

 

 

Te oszukane 2 rdzenie sprawdzaja sie bardzo dobrze przy wielu, malo obciazajacych zadaniach.

Poniekąd potwierdzam...

http://pl.youtube.com/watch?v=eVM4hflzwC0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli uwazasz, ze Twoj pc jest cichy polecam mały test - w srodku nocy posiedz z 30min przy komputerze z wylaczonymi glosnikami, po czym go wylacz. Jesli zrobi sie ciszej, to komputer nie jest nieslyszalny

Doslownie jak bym czytal swojego starego posta ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...