Skocz do zawartości
ath

Htpc

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pewien zgryz ponieważ kupiłem MSI E350IS-E45, postawiłem RAID, wrzuciłem kostkę DIMM 4GB DDR3, zainstalowałem Ubuntu, najnowsze drivery od AMD, i 1080p laguje :(

 

Tylko czy jesteś pewien, że ubuntu używa sterownika fglrx? Bo to, że go zainstalowałeś, wcale tego nie oznacza ;]

 

Zrób:

 

sudo apt-get install inxi && inxi -G

 

i daj output.

 

Na APU AMD przy 1080p obciążenie CPU nie powinno być większe, niż 40%... raczej przyspieszenie sprzętowe nie robi. 

Jest jeszcze taka opcja, że nie synchronizuje się refresh rate telewizora/monitora z framerate filmu - nie wszystkie kombinacje częstotliwości odświeżania i FPS umożliwią VAAPI i może być tak, że jeżeli film ma 24FPS, a na TV masz 60Hz, to nie będzie działać i już (tak mam na intelu - amd na linux nie dotykałem od dawna)

 

Sprawdź driver i sprawdź jak radzi sobie XBMC/Kodi (nowa nazwa ssie)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Dijkstra, dzięki. W poniedziałek wszystko popsrawdzam i dam znać.

Ale z tego co pamiętam jak puściłem film 1080p i htopem podglądałem użycie CPU to średnio było właśnie około 50% użycie, ale potrafiło nagle zmulić oba rdzenie do 100%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Dijkstra, oto wynik po instalacji inixa http://wklej.to/qbMvo

Jakieś pomysły co mogę pozmieniać, czy testować te maluchy tylko do HTPC?

 

Zainstalowałem kodi, 720p bez zająknięcią, 1080p lepiej niż na VLC ale nadal minimalny lag, a tak wygląda obciążenie CPU podczas oglądania.

cpu_lnx.JPG

Edytowane przez M1siek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Dijkstra, oto wynik po instalacji inixa http://wklej.to/qbMvo

Jakieś pomysły co mogę pozmieniać, czy testować te maluchy tylko do HTPC?

 

Zainstalowałem kodi, 720p bez zająknięcią, 1080p lepiej niż na VLC ale nadal minimalny lag, a tak wygląda obciążenie CPU podczas oglądania.

 

Hmm, załadowany driver to fglrx jak widać... czyli jak być powinno.

Podczas odtwarzania w kodi/xbmc włącz info z dekodera i zobacz, co się tam dzieje:

http://kodi.wiki/view/Codecinfo

szczególnie interesuje nas dcpu, acpu i vcpu w przedostatniej linii w stosunku do obciążenia core'ów (w ostatniej linii). 

 

Jaką masz częstotliwość odświeżania na TV/monitorze podczas odtwarzania filmu? Jak są opcje w video:playback i video:accleeration ustawione?

http://kodi.wiki/view/Video_Settings

 

I dlaczego masz dwa procesy kodi.bin (dwa różne PID) - w sumie mają 200% CPU. Ja mam podczas odtwarzania jeden - widzę, że specyfika htop, top pokazuje jeden główny, htop wszystkie child

 

Driver masz ze strony atiamd, czy z repo ubuntu?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem tak, sformatowałem ubunciaka, postawiłem na czysto 14.04, zainstalowałem drivery z biblioteki ubuntu. Następnie zastosowałem się do tego poradnika http://kodi.wiki/view/Archive:HOW-TO:Install_XBMC_on_Ubuntu/with_AMD_GPU

Wszystko działa miód malina, obciązenie CPU podczas 1080p to 20-30%, dodatkowo bez problemu uzyskałem passthrough i cieszę się DTSem :) dziękuje wszystkim za wsparcie i mam nadzieje że komuś też link się w przyszłości przyda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam panowie 

potrzebuje pomocy przy doborze sprzetu do nowego htpc. 

Główne założenia Filmy 1080 jak również emulacja gier Wii, Fifa 15 ect....

Przede wszystkim zależy mi na ciszy najlepiej pasywne chłodzenie o ile będzie taka możliwość 

cena zbytnio nie gra roli może być do 3tys.

Edytowane przez ladigb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra wiadomość dla tych, którym odpowiada raspberry pi, ale boją się słowa kernel: windows 10 na malinkę 2, podobno nawet za free (with bing?)

 

http://www.komputerswiat.pl/artykuly/blogi/2015/02/czy-windows-10-sprawi-ze-raspberry-pi-stanie-sie-pelnoprawnym-pc.aspx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i co im po nim - na win10 + arm to nawet XBMC (aka KODI) nie odpalą. Nie wspomne o kodekach ...

 

to juz lepiej jakiś tablet na 4 jajowym atomie z win 8.1 i 1GB ram .. idzie kupić za mniej niż 300zł

Edytowane przez Chemik16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie windows na ARM, będzie i kodi na tego windowsa - i to obstawiam szybko.

Inna sprawa, że życie z linuxami na ARM też bywa uciążliwe, a android nie zaspakaja wszystkich potrzeb.

Tablet jako HTPC? Niby da się, ale wydaje mi się to pomysłem typu wbijanie gwoździa kombinerkami - były co prawda droższe od młotka, ale za to mają ruchome części, a nuż się przydadzą ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo jak ma się coś komputeropodobnego, to czasem chce się mieć na nim nie tylko htpc, a na openelec straszna rzeźba, żeby coś doinstalować, do tego jeszcze squashfs...

Zdecydowanie wolałbym po prostu debiana/ubuntu minimal z doinstalowanym LightDM i kodi jako sesją. Nie będzie bootować wiele dłużej (i można hibernować, a openelec chyba nie ma wogóle obsługi swapa), a prościej coś zrobić. I aktualizować.

Openelec jest fajne, jak chcesz mieć tylko htpc i nic więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i tu mogę przytoczyć twoje porównanie z kombinerkami :) nie wielka dopłata a mamy x86, wszystko da się zainstalować, wszystko jest kompatybilne i działa znośnie (min. flash na stronach ;) )

do tego można to oderwać od telewizora i zabrać na wyjazd jako w pełni funkcjonalne urządzenie.

na kilku sesjach to sobie i na tym nowym RP nie poszalejesz - nie wpominając o obecnej wersji, która ledwo wyrabia z rysowaniem interfejsu XBMC przy ograniczeniu procesów w tle do minimum :>

Edytowane przez Chemik16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem kilka dni temu ASRock Q1900DC-ITX. Póki co jest tak: 

ITX.jpg

 

Rozglądam się za jakąś fajną obudową, która musi pomieścić 2x HDD 3,5" i 1x SSD. Póki co faworytem jest Brutus Q30 (cena robi robotę) lub Coolcube Maxi. Polecacie jakieś alternatywy?

Edytowane przez lycone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli nie przeszkadza ci taka kostka, to Q30 i Q20 będą OK.

Q20 będzie się trzeba bardziej napracować z montarzem dysków, ale ma gniazda z przodu.

Edytowane przez Chemik16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i tu mogę przytoczyć twoje porównanie z kombinerkami :) nie wielka dopłata a mamy x86, wszystko da się zainstalować, wszystko jest kompatybilne i działa znośnie (min. flash na stronach ;) )

I tu się z Tobą zgadzam, tylko jakie x86 jest i cenowo, i gabarytowo zbliżone do Raspberry? Pytam na poważnie, bo jestem nie na czasie trochę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za telewizor, do skrzynki z centralką alarmową/bezpiecznikami, znam jednego, który robi na nim wifi i telewizję w samochodzie (transit bus dla dość dużej rodziny). Ograniczeniem jest wyobraźnia, a motorem potrzeby życiowe ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Kupiłem kilka dni temu ASRock Q1900DC-ITX. Póki co jest tak: 
ITX.jpg
 
Rozglądam się za jakąś fajną obudową, która musi pomieścić 2x HDD 3,5" i 1x SSD. Póki co faworytem jest Brutus Q30 (cena robi robotę) lub Coolcube Maxi. Polecacie jakieś alternatywy?

 

 

Zobacz sobie Coolermaster Elite 130:

 

http://www.coolermaster.com/case/mini-itx-elite-series/elite130/

 

Swego czasu złożyłem na niej kompa siostrze normalnego na intelu. Mieści normalne zasilacze i cichy wentyl w standardzie (po obniżeniu rpm). Do tego r9 280x wszedł i dyski. Upierdliwa w montażu ale wszystko weszło. Jeśli składasz NAS-a to możesz też rozważyć jeszzce mniejszą kostkę : CM Elite 110 - do tej obudowy wchodzą 3x hdd a można zmodować na cztery. Do tego płytka Asrocka na AM1 i budżetowy NAS gotowy :)

 

http://www.modders-inc.com/coolermaster-elite-110/

 

Witam,

 

potrzebuję pomocy w podjęciu decyzji, którą platformę wybrać oraz ewentualne zmiany podzespołów. Sprzęt docelowo miałby zastąpić Synology DS213j, który nie do końca spełnia moje wymagania, a przeznaczony byłby do serwera plików samba (1-3 klientów), torrent'y (10-20 zadań), SickRage oraz CouchPotato, ewentualnie później Plex. Całość będzie chodzić 24/7 dlatego kwestia kosztu prądu oraz głośności jest ważna. Do AM1 ciężko będzie dobrać cooler alternatywny  :sad:. Poniżej wstępnie przedstawiam co wybrałem.

 

Jeśli się jeszcze zastanawiasz, to podpowiem, że do AM1 można się obejść bez coolera na obniżonych taktach, albo zrobić tak jak ja czyli zdemontować stockowy went, i na jednej śrubce dowolny cooler - ja wybrałem noctua bodajże 8cm przy okazji chłodzi całą płytkę. Wszystko w obudowie Heden ITX z pasywnym zasilaczem 60W. Komputera praktycznie nie słychać, nawet po OC (nowe biosy asrocka umożliwiły OC i płyty z tej firmy stały się najlepszą platformą dla AM1).

 

Fotka kompa jakiego komuś składałem:

 

am1_noctua.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta CM 110 ciekawa jeżeli chodzi o wnętrze, ale wygląd całkowicie mi nie pasuje. Chyba zostaje mi Brutus Q30

 

Edit:

Brutus Q30 zamówiony. Jak poukładam całość to wstawię jakieś zdjęcia i moze napiszę jakąś mini recenzje, bo sama plyta jest genialna jak na swoją cenę pod warunkiem, że tak jak ja nic więcej prócz obudowy nie kupiłem bo całość mi została z uszkodzonego laptopa (zasilacz, ram) :)

 

Edit:

Złożony (obok lodówka Fractal Design):

7f23f0f0ff32eed9abffd17d6b848411.jpg

 

Ogólnie jestem bardzo zadowolony. Za tę cenę nie można oczekiwać nic więcej. Pobór prądu całego HTCP to jakieś 15-20W :)

Edytowane przez lycone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tym że na co komu ten windows na malinę jak będzie i dedykowany openelec ...

 

Im dłużej go używam, tym bardziej stwierdzam, że openelec jest do [gluteus maximus]. Okay, ma mały footprint, ale co z tego, skoro nie da się do niego doinstalować żadnych sterowników ani usług, a ręczne grzebanie w kodzie XBMC jest mega utrudnione?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra wiadomość dla tych, którym odpowiada raspberry pi, ale boją się słowa kernel: windows 10 na malinkę 2, podobno nawet za free (with bing?)

Będzie windows na ARM, będzie i kodi na tego windowsa - i to obstawiam szybko.

No nie wiem czy tak szybko (o ile...).

Chodzą głosy, że to ma być specjalna wersja Windows for IoT. Czyli brak GUI, ale za to .NET Micro i ładowanie programów bezpośrednio z Visuala. Zrobili już coś takiego dla Intel Galileo więc nie jest to jakieś z "kosmosu" wzięte.

 

Microsoft chce raczej zacząć coś znaczyć w rosnącym rynku Internet of Things niż dostarczyć desktop na malinkę.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem czy tak szybko (o ile...).

Chodzą głosy, że to ma być specjalna wersja Windows for IoT. Czyli brak GUI, ale za to .NET Micro i ładowanie programów bezpośrednio z Visuala. Zrobili już coś takiego dla Intel Galileo więc nie jest to jakieś z "kosmosu" wzięte.

 

Microsoft chce raczej zacząć coś znaczyć w rosnącym rynku Internet of Things niż dostarczyć desktop na malinkę.

 

Pozdrawiam

 

W/g statystyk Kodi team, Raspberry jest najpopularniejszą platformą dla Kodi. MS uruchomił projekt windowsa na malinkę wraz Raspberry Foundation pod wpływem próśb użytkowników. W sytuacji, kiedy Raspberry jest najpopularniejszą platformą dla Kodi, a userzy Rasberry proszą o windowsy, nie wydaje mi się, żeby Kodi Team zignorował ten fakt i nie wypuścił Kodi na IoT. 

Ze wstępnych doniesień, Windows IoT będzie miało 4 gałęzie, i dwie z nich będą obsługiwały "Uniwersal Apps". Czyli jak rozumiem, metroUI musi być. Z resztą jak to nie miałoby konkurować z Androidem, to nie wiem w ogóle po co to wszystko.

athensiot.jpg

 

Czyli w zasadzie najrozsądniejszą opcją byłoby przeniesienie Kodi na MetroUI - i to ma IMHO sens i pewnie nastąpi.

 

 

Im dłużej go używam, tym bardziej stwierdzam, że openelec jest do [gluteus maximus]. Okay, ma mały footprint, ale co z tego, skoro nie da się do niego doinstalować żadnych sterowników ani usług, a ręczne grzebanie w kodzie XBMC jest mega utrudnione?

 

IMHO OpenElec to idealne rozwiązanie do setupów oemowych typu hdmi dongle, media box etc - czyli kompilacja przygotowana pod konkretny hardware przez producenta. W USA jest trochę takich produktów. 

Dla kogoś, kto namiętnie coś tam sobie musi pogrzebać w komputerze nie jest to satysfakcjonujące rozwiązanie. 

Co do footprintu: przeniosłem właśnie htpc na linuxa, jako podstawę wybrałem Mint 17.1 Mate. Podstawowym desktopem jest Kodi, doinstalowane daemony samby, nfs, deluge i deluge-web (torrent w architekturze klient-server, jak transmission). Użycie RAM w okolicach 450MB, system z home dwóch userów zajmuje ~6GB. Gdyby robić to na podstawie ubuntu server lub debiana, pewnie w <2GB bym się zamknął (mint ma np. domyślnie wszystkie możliwe xorg). A 2GB to jest coś bez problemu osiągalnego z nośnika flash.  A można jeszcze from scratch.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...