Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Doplac te 50 zl do intela g2 80 gb albo wez jakiegos kingstone'a/intela 40 gb jak pod sam system ma byc ;) w uzytkowaniu systemu bardziej sie liczy sam czas reakcji niz setki mb liniowego zapisu/odczytu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki jest obecnie najszybszy SSD o pojemnosci od 40GB i w cenie ponizej 800zł w odczycie ale i zapisie taki idealny pod partycję systemową win 7 ?

 

chyba Corsair Force Series 60GB CSSD-F60GB2-BRKT tak?

 

Bądź tak łaskaw rzucić okiem na pierwszą strone. Grupa ok 700zł...

Corsarz też może być.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy czasach rzedu 0.1 ms dla wiekszosci dobrych ssd nie ma to znaczenia ;) hdd maja reakcje wolniejsza o okolo 140x i to sie najbardziej czuje przy uzytkowaniu tych dyskow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oba fizycznie to sa takie same dyski, różnią sie tylko naklejką na obudowie i wersją firmware. Którykolwiek kupisz będzie dobrze. I tak nie poczułbyś różnicy gdybyś miał je oba w kompie.

Zwróć uwagę bardziej na "Slightly" niż na "slower" :)

 

 

Z Corsarzem jest w ogóle o tyle fajnie że mimo jak podają używają SF-1200 w tych nowych dyskach to nie limitują jego IOPS jak OCZ w Agility.

 

 

Na benchmarku jest też test hybrydy Seagate. Oczywiście syntetyki niczego nie wykazały ale w podsumowaniu napisali:

"Wstępne testy wykazały, że kilkukrotne powtórzenie danych działań w systemie może faktycznie przynosić wzrost wydajności, w niektórych przypadkach niemal do wspomnianych przez producenta 80%. Po kilku restartach czas ładowania Windows widocznie się skraca, każda aplikacja również będzie się uruchamiać coraz szybciej."

 

Ktoś chętny do wypróbowania tego? :)

 

EDIT

Ciekawostka cenowa Patriot PS-100 32GB 2.5" SATA-II Solid State Hard Drive [PE32GS25SSDR] Internal Hard Drives Solid State Drives 30GB - 100GB chyba nikt już tego nie chciał kupować

Ale jak wieść gminna niesie, ostatnie wydane firmware poprawiło problemy z zapisem tego dysku. Tyle że jest 50% szans na poprawne wgranie FW :D

W PL ceny nieciekawe zupełnie. A przynajmniej dalekie od tej promocji w UK.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te dyski maja natywne wsparcie dla TRIM ze strony kontrolerow SandForce, co znaczy ze TRIM nei musi byc software'owo obslugiwany, aby dzialal w dyskach.

Mimo, ze dyski podlaczysz w RAID to kontroler bedzie uzywal funkcji TRIM.

 

 

Czy to prawda ? Chodzi o Vertexa 2/.

Edytowane przez Ub3r pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oba fizycznie to sa takie same dyski, różnią sie tylko naklejką na obudowie i wersją firmware. Którykolwiek kupisz będzie dobrze. I tak nie poczułbyś różnicy gdybyś miał je oba w kompie.

Zwróć uwagę bardziej na "Slightly" niż na "slower" :)

 

Vertex 2 jest też slightly tańszy o 10 zł i piszą na nim że zanim się zepsuje ma minąć 2 mln godzin :]

 

Ale w często zadawanych pytaniach macie też Crucial RealSSD C300 64GB

w podobnej cenie. Ma wysoki odczyt ale też niski zapis, a to chyba może wpłynąć na komfort windowsowy.

 

HEXUS.net - Review :: Crucial RealSSD C300 64GB SSD review - is it all we've been hoping for? : Page - 1/8

Crucial RealSSD C300 64GB SSD Review | bit-tech.net

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kingston/Intel 40GB ma jeszcze niższy zapis a komfort systemowy jest całkiem wysoki.

Wszystkie te dyski łączne z Crucialem mają wysoki Random write co jest o wiele ważniejsze niż zapis sekwencyjny.

Jak oceniasz dysk patrzysz w takiej kolejności:

- random read 4kB

- random write 4kB

- sequential read

- seaquential write

Ostatnie jest ważne wyłącznie kiedy dysk ma służyć jako magazyn danych lub jako jedyny dysk w komputerze a przewidujemy częste przerzucanie dużych plików np filmy, iso itp

 

Czy to prawda ? Chodzi o Vertexa 2/.

 

Nie to nie prawda. Nie istnieje taki dysk który by nie potrzebował komendy Trim od systemu.

Jedynie co to dyski na SandForce nie tracą na wydajności tak dużo jak np Crucial na Marvelu. Intele tez zachowują bardzo dobra wydajność.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- Capacity: 40GB

- Controller: SandForce SF-1200

- Maximum Read: 280MB/sec

- Maximum Write: 270MB/sec

- Sustained Write: 200 MB/sec

- Max I/O Per Second (IOPS): 45,000 IOPS (4KB File)

- NAND Flash: Multi-Level Cell (MLC)

- Interface: SATA-II

- TRIM Support (Requires Windows 7)

- Warranty: 3 Years

Apetyczna specyfikacja :]

 

Z takim odczytem i zapisem swietny SSD (powiedzmy o pojemności powyżej 120GB) pod Hyper-V z kilkoma uruchomionymi wirtualnymi maszynami. Oczywiście tylko jako mini-infrastruktura testowa/ćwiczebna ;) Zapis Intela G2 to czasaem ciut za mało w takim zastosowaniu :)

Edytowane przez Grimlock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dyski SSD szybsze dzięki pamięciom Toggle DDR

 

producenci: Samsung | Toshiba

 

Samsung i Toshiba oficjalnie poinformowały o rozpoczęciu prac nad drugą generacją układów pamięci DDR NAND. Efektem ma być 10-krotne przyśpieszenie działania pamięci Flash w porównaniu z obecnie stosowanymi obecnie pamięciami SDR NAND.

 

Przyśpieszenie oczywiście odczują nie tylko korzystający z dysków SSD. Technologia NAND wykorzystywana jest w układach pamięci stosowanych powszechnie w aparatach fotograficznych, telefonach, palmtopach, przenośnych odtwarzaczach multimedialnych, czy w nawigacjach satelitarnych.

 

Najpopularniejsze obecnie pamięci NAND wykorzystujące interfejs SDR gwarantują przepustowość na poziomie 40 Mb/s (nie należy tej wartości mylić z wydajnością dysku zbudowanego na bazie takich układów). Zaprezentowana przez Samsung zimą zeszłego roku technologia Toggle DDR (wykorzystująca interfejs DDR) pozwoliła zwiększyć ten parametr do poziomu 133 Mb/s. Kolejna specyfikacja Toggle DDR 2.0 przewiduje wzrost wydajności do poziomu aż 400 Mb/s, czyli 10 razy więcej niż dotychczas.

 

Wejście na rynek telefonów czwartej generacji (4G), bardziej zaawansowanych palmtopów czy tabletów powinno według Samsunga przyśpieszyć wdrożenie pamięci Toggle DDR.

 

Jednym z pierwszych urządzeń wykorzystujących asynchroniczne pamięci DDR NAND, wyprodukowane w procesie 30 nm, jest 512 GB dysk twardy SSD, który Samsung zaprezentował w czerwcu. Według Samsunga połączenie zalet pamięci Toggle DDR oraz interfejsu SATA 3 Gbps pozwala na osiągnięcie prędkości odczytu i zapisu sekwencyjnego na poziomie odpowiednio 250 i 220 MB/s. Dodatkową zaletą urządzeń opartych na nowych pamięciach ma być energooszczędność - pamięci Toggle DDR do pracy wystarczy napięcie jedynie 1,8 V.

 

W zeszłym miesiącu Samsung wraz z Toshibą rozpoczęły rozmowy których efektem ma być zaakceptowanie standardu Toggle DDR 2.0 przez organizację JEDEC (Joint Electron Device Engineering Council).

 

 

Źródło: Samsung / benchmark.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie.

Czesto miewam BSOD albo sytem mi sie wiesza i po restarcie nie chce sie zbootowac.

Blad to 0x000000F4 - wiem ,ze to soft a zaczelo sie to dziac po tym jak zmienilem SATA mode na AHCI - powrocilem do IDE ale problem pozostal.Dzieje sie to moze rzadziej, ale jednak cos jest nie halo.

Dodam,z e po wsadzeniu SSD (Crucial C300 64 GB) system ani BIOS nie rozpoznawal dysku, po wielu probach usdalo sie go sformatowac i postawic winde - czyzby dysk byl zwalony?

SMART niczego niepokojacego nei pokazuje.

pomocy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, na dniach przyjdzie do mnie Vertex 2 w wersji 100 GB. Chciałbym zaktualizować firmware, ponieważ nie będę miał w najbliższym czasie zwykłego dysku (czyli de facto będzie on jedynym) to czy tą operację robi się z poziomu windowsa czy w jakiś inny ? Czy wgranie nowszego firmware'u jest bezpieczne ? Z tego co wiem Intel ma swój diagnostyczny program - czy OCZ też ma taki programik ?

 

Jak sprawdzić czy dysk nie był używany ?

 

Czy są jakieś rady dla newbie czego nie wolno robić na dysku SSD lub jakich ustawień nie można mieć włączonych w systemie (Windows 7 64 bit) ? Czy te porady odnośnie optymalizacji na pierwszej stronie są jeszcze aktualne ? Może jest jakiś godny polecenia w internecie poradnik, który pokazuje jak trzeba Sevena ustawić pod takowy dysk ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie.

Czesto miewam BSOD albo sytem mi sie wiesza i po restarcie nie chce sie zbootowac.

Blad to 0x000000F4 - wiem ,ze to soft a zaczelo sie to dziac po tym jak zmienilem SATA mode na AHCI - powrocilem do IDE ale problem pozostal.Dzieje sie to moze rzadziej, ale jednak cos jest nie halo.

Dodam,z e po wsadzeniu SSD (Crucial C300 64 GB) system ani BIOS nie rozpoznawal dysku, po wielu probach usdalo sie go sformatowac i postawic winde - czyzby dysk byl zwalony?

SMART niczego niepokojacego nei pokazuje.

pomocy

 

Myślę że tylko ewentualna aktualizacja firmware może pomóc.

 

 

 

Witam, na dniach przyjdzie do mnie Vertex 2 w wersji 100 GB. Chciałbym zaktualizować firmware, ponieważ nie będę miał w najbliższym czasie zwykłego dysku (czyli de facto będzie on jedynym) to czy tą operację robi się z poziomu windowsa czy w jakiś inny ? Czy wgranie nowszego firmware'u jest bezpieczne ? Z tego co wiem Intel ma swój diagnostyczny program - czy OCZ też ma taki programik ?

 

Jak sprawdzić czy dysk nie był używany ?

 

Czy są jakieś rady dla newbie czego nie wolno robić na dysku SSD lub jakich ustawień nie można mieć włączonych w systemie (Windows 7 64 bit) ? Czy te porady odnośnie optymalizacji na pierwszej stronie są jeszcze aktualne ? Może jest jakiś godny polecenia w internecie poradnik, który pokazuje jak trzeba Sevena ustawić pod takowy dysk ?

 

Traktuj go jak normalny dysk i nie przejmuj się niczym. Ustaw w biosie na AHCI. Wszyscy producenci SSD piszą aby zrobić kopię dysku przed aktualizacją firmware, czyli istnieje możliwość utraty danych. Edytowane przez P!otrek1983

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, na dniach przyjdzie do mnie Vertex 2 w wersji 100 GB. Chciałbym zaktualizować firmware, ponieważ nie będę miał w najbliższym czasie zwykłego dysku (czyli de facto będzie on jedynym) to czy tą operację robi się z poziomu windowsa czy w jakiś inny ? Czy wgranie nowszego firmware'u jest bezpieczne ? Z tego co wiem Intel ma swój diagnostyczny program - czy OCZ też ma taki programik ?

 

Jak sprawdzić czy dysk nie był używany ?

 

Czy są jakieś rady dla newbie czego nie wolno robić na dysku SSD lub jakich ustawień nie można mieć włączonych w systemie (Windows 7 64 bit) ? Czy te porady odnośnie optymalizacji na pierwszej stronie są jeszcze aktualne ? Może jest jakiś godny polecenia w internecie poradnik, który pokazuje jak trzeba Sevena ustawić pod takowy dysk ?

 

A nie widać tam daty? :razz:

 

Operacje przeprowadza się z pod dosa za pomocą nagranej płyty z firmware. Na stronie OCZ tam gdzie pobierasz FW jest też zamieszczona instrukcja.

Do żadnego dysku na SandForce nie ma programów diagnostycznych typu ToolBox Intela. Może kiedyś coś zrobią.

 

CrystalDiskInfo pokazuje ilość włączeń dysku i czas pracy dysku w godzinach.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie widać tam daty? :razz:

 

Operacje przeprowadza się z pod dosa za pomocą nagranej płyty z firmware. Na stronie OCZ tam gdzie pobierasz FW jest też zamieszczona instrukcja.

Do żadnego dysku na SandForce nie ma programów diagnostycznych typu ToolBox Intela. Może kiedyś coś zrobią.

 

CrystalDiskInfo pokazuje ilość włączeń dysku i czas pracy dysku w godzinach.

 

 

No nie jednak kupię Samsunga F3 500GB lub 1 TB, żeby odciążyć SSD od niektórych operacji w systemie. Mam pytanie, czy jeśli część rzeczy będzie na HDD (mam na myśli te moje dokumenty i inne rzeczy które są na pierwszej stronie jeśli chodzi o optymalizację) to nie będzie wolno chodzić pomiędzy SSD - HDD ?

 

Czyli mam rozumieć, że te porady zawarte na pierwszej stronie to jest wszystko co można dogodzić SSDkowi ? Bo nie chcę korzystać z jakichś super porad (kiedyś przez takie pseudo porady zwaliłem kilka razy system ^^).

Edytowane przez Piospi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że tylko ewentualna aktualizacja firmware może pomóc.

 

 

Dzieki za rade, ale ja raczej potrzebuje rady od kogos , kto ma pojecie o tym co pisze - (bez obrazy), ale ten dysk nie ma jeszcze nowszego firmware , poniewaz dopiero co zostal wypuszczony na rynek ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie jednak kupię Samsunga F3 500GB lub 1 TB, żeby odciążyć SSD od niektórych operacji w systemie. Mam pytanie, czy jeśli część rzeczy będzie na HDD (mam na myśli te moje dokumenty i inne rzeczy które są na pierwszej stronie jeśli chodzi o optymalizację) to nie będzie wolno chodzić pomiędzy SSD - HDD ?

 

Czyli mam rozumieć, że te porady zawarte na pierwszej stronie to jest wszystko co można dogodzić SSDkowi ? Bo nie chcę korzystać z jakichś super porad (kiedyś przez takie pseudo porady zwaliłem kilka razy system ^^).

 

Porady są tylko sugestiami. Nie odbieraj ich jako konieczność. Wielu z nich wielu z nas ich po prostu nie włącza by nie popadać w paranoje :)

Po to kupujesz dysk by z niego korzystać! Zrób jedynie kilka podstawowych, zresztą część z nich Win 7 sam wyłącza.

 

Oczywiście operacje na HDD będą tak wolne jak dotychczas. Jesli w Moje Dokumenty trzymasz dużą ilość danych typu zdjęcia, muzyka itp to można je przenieść na HDD ale jeśli sa tam głównie małe pliki które rzadko modyfikujesz i oczywiście są tam pliki gier (save) to warto folder zostawić na SSD. Minimalnie ale jednak wpływa na komfort pracy.

 

 

@Blackwhite - tryby IDE i AHCI zmieniałeś na istniejącym systemie czy instalowałeś go za każdym razem od początku?

Czy jako drugi dysk pracuje normalnie? Podłączałeś pod innego kompa?

Czy w trybie AHCI użyłeś najnowszych sterowników Intela, także podczas instalacji systemu?

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rafa nie ustawialem AHCI przy inslaowaniu systemu ale na juz istniejacym - oczywiscie zmienilem wartosc najpierw pod winda a pozniej w biosie.Bylo ok przez kilka dni az sie wysypalo.

Teraz postawilem winde od nowa, ale na IDE i lata ladnie jak na razie :P W nosie mam AHCI na system moze byc IDE nie zalezy mi na szybkim zapisie i odczycie - czas sie liczy ;)

 

Mowiac o sterach INTELA masz na mysli chipset tak?

Edytowane przez Blackwhite

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam na myśli chipset, dokładniej sterownik Intel Rapid Storage Technology http://downloadcenter.intel.com/SearchResult.aspx?lang=eng&ProductFamily=Chipsets&ProductLine=Chipset+Software&ProductProduct=Intel%c2%ae+Rapid+Storage+Technology+(Intel%c2%ae+RST)

Na Twoim miejscu przestawiłbym jednak na AHCI, zainstalował od nowa system podając od razu te nowe sterowniki Intela. Wtedy nie tylko będziesz miał większe prędkości ale co najważniejsze Trim!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok - pewnie i tak zrobie - myslaem,z e Trim jest na IDE rowniez.

Sory za lamerskie pytanie, ale te stery Intela to mam zainstalowac po postawieniu windy, czy podczas instalacji jakos moge je zainstalowac?

I ustawic AHCI w biosie bezposrednio przed instalacja windy , czy ustawic teraz i postawic winde

I jeszcze jedno - czy moj WD Black 640 GB bedzie lubil AHCI - moze to on powodowal problemy?

Edytowane przez Blackwhite

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz Tkacz

Witam,

zastanawiam się na Intelem X25-M 80GB ale mam pewien dylemat.

Niektóre sprzedawane mają oznaczenie SSDSA2MH080G2R5, inne natomiast SSDSA2M080G2GC.

Nie znalazłem informacji o różnicach, FAQ na pierwszej stronie również na ten temat milczy i po prostu poleca X25-M.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SSDSA2MH080G2R5 - ładny box z szynami do montażu w miejscu 3,5"

SSDSA2M080G2GC - sam dysk w szarym pudełku

 

Dysk fizycznie ten sam ;), Ciebie interesuje żeby było G2 na 3 i 4 miejscu od końca, to oznacza 2 generację...

Edytowane przez abes99
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz Tkacz

No to teraz coś z innej beczki - mam wrzucone obecnie w lapie WD Scorpio Black 320 GB 7200 RPM.

Czy zmiana dysku na ten Intela przyniesie bardzo odczuwalny wzrost szybkości?

Głównie zależy mi na bezpieczeństwie danych, no ale nie ukrywam, że przy cenach SSD wydajność jest istotna :]

Sądzę że 80 GB mi wystarczy, reszta może być na zewnętrznym, albo zamiast bardzo sporadycznie używanego napędu wrzucę właśnie dysk, bo jest taka możliwość.

 

Aha, i od kiedy są sprzedawane egzemplarze z fabrycznie wgranym fw obsługującym TRIM?

Edytowane przez Łukasz Tkacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dużo zależy od sprzętu, jak masz możliwość wstawić dwa dyski do lapa to polecam. Sam tak mam u siebie, 40GB Intela jako podstawowy dysk na system i progsy, a zamiast DVD-RW wstawiony wcześniejszy Seagate 320GB 7200rpm. Rozważ taką opcję jeśli masz możliwość wstawienia dwóch dysków. Co do TRIM'a to nie wiem, ale chyba cała seria G2 obsługuje TRIM - nic nie słyszałem żeby nie ;)...

 

Edit: wstawiałem też znajomemu w ThinkPadzie W700 taki zestaw. Zamiast 2x 160GB 7200rpm w RAID 0 poszła 80GB Intela + Samsung 640GB - jest teraz mega zadowolony, lap śmiga w stosunku do tego co było wcześniej...

Edytowane przez abes99

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porady są tylko sugestiami. Nie odbieraj ich jako konieczność. Wielu z nich wielu z nas ich po prostu nie włącza by nie popadać w paranoje :)

Po to kupujesz dysk by z niego korzystać! Zrób jedynie kilka podstawowych, zresztą część z nich Win 7 sam wyłącza.

 

Oczywiście operacje na HDD będą tak wolne jak dotychczas. Jesli w Moje Dokumenty trzymasz dużą ilość danych typu zdjęcia, muzyka itp to można je przenieść na HDD ale jeśli sa tam głównie małe pliki które rzadko modyfikujesz i oczywiście są tam pliki gier (save) to warto folder zostawić na SSD. Minimalnie ale jednak wpływa na komfort pracy.

 

 

 

Wiesz, lepiej obchodzić się z takim cackiem ostrożnie ;)

 

Jeszcze jedno pytanie, bo tego nie znalazłem w "FAQ" (warto byłoby to dodać). Czy coś w biosie trzeba ustawić jeśli SSD ma być na system (ciągle piszą o tym AHCI itd.) ? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...