Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

@Klaus:

To jakim cudem ja zrobiłem screen zawarty w artykule? :)

Właśnie na Windows 8.1, używam Samsunga 840 EVO.

 

Ona jest domyślnie włączona, chyba, że wyłączyłeś sobie w usługach na amen.

Działa automatycznie i samodzielnie przeprowadza to co trzeba.

A widzisz na tym screemie chodź raz wyraz "defragmentacja"? Ja nie. Tytuł artykułu ma z jego treścią tyle wspólnego, co nic. Ma to działaś tak, jak tytuły na na brukowcach internetowych, zachęcić użytkownika do kliknięcia i wyświetlenia reklam.

Czego by tam Windows nie robił z tym dyskiem, nie robi defragmentacji.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz Tkacz

@Klaus:
To nie moja wina, że nie przeczytałeś artykułu.

Skąd to wiem? Bo wyraźnie jest tam napisane: głos w sprawie zabrali pracownicy Microsoftu, którzy zajmują się kwestiami nośników i obsługi pamięci. Windows raz na 28 dni wykonuje prawdziwą defragmentację tj. przemieszczanie plików i łączenie ich do kupy (przy domyślnych ustawieniach). Dlaczego? Ponieważ NTFS w metadanych plików ma limit ich fragmentów, bez tego niemożliwe byłoby dalsze zapisywanie zbyt podzielonych plików - niezależnie od tego, czy używasz HDD czy SSD.
TRIM nic do tego nie ma - stanowi podstawę i jest wykonywany gdy użytkownik ręcznie uruchomi defragmentację, ale to nie zmienia faktu, że system taką pełną i tak sobie przeprowadzi. 

Edytowane przez Łukasz Tkacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Windows raz na 28 dni wykonuje prawdziwą defragmentację tj. przemieszczanie plików i łączenie ich do kupy (przy domyślnych ustawieniach).

Jest to związane z harmonogramem rozumiem. Domyślnie defragmentacja / optymalizacja jest u mnie zaplanowana na środą, godz. 1.00. W nocy laptop był wyłączony, zadanie nie zostało uruchomione, wykonane. Następne zaplanowane uruchomienie 2015-01-28 1.08. Laptop znów będzie wtedy wyłączony. Jaka jest szansa, że defragmentacja będzie kiedykolwiek wykonana? Kiedy może być wykonana? Rozumiem, że z okienka optymalizacji / defragmentacji nie mogę tego ręcznie wykonać? 

Czy może defragmentacja na ssd nie jest związana z harmonogramem w konie defragmentacji optymalizacji. 

 

Pytania wydają mi się o tyle ciekawe, że w wielu, możne nawet większości komputerów może nigdy nie być wykonana optymalizacja / defragmentacja.

Czy może przy co czwartej optymalizacji jest wykonywana defragmentacja? Chcę to na własne oczy zobaczyć, bom niewierny jak Tomasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Rafa.


Popatrzylem na wszystkie trzy...

MX100 ma przy gwarancji limit zapisu 72TB

840 EVO ponoc problemy z wydajnoscia ("stare pliki" na dysku sa wolno oczytywane)

Goodram - jakos nie mam zaufania

 

Co myslisz o Crucial M550 256GB i Plextor M6S 256GB? Oba w sklepie kosztuja tyle samo (549zl), gwarancja 36msc, wydajnosc chyba podobna. Czy te dyski maja jakies szerzej znane problemy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

crucial m550 512GB ( ct512m550ssd1 ) na nowym firmware MU02 w hp probook 4540s na intel hm76 , 6gb ram i i5-3210m

zakup poswiateczny za 130GBP prosto od http://uk.crucial.com/gbr/en/ssd

 

lapek pisze ze ma sata 6 ale nie wiem czy na tym chodzi, bo gdzies czytalem ze te hp probooki 4540s maja tylko sata 2, dziwne, bo wiecej niz 300MB/s jest , wiec moze i smiga na sata 3, specyfikacja chipsetu mowi ze sata 3 jest w nim

 

patrycja c

ZUZ2pXH.png

partycja d

rK5CnAz.png

Edytowane przez 3miel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam pytanie czy temperatura ma wpływ na żywotność, prace ssd? Dokładnie chodzi mi o mojego mx100 256 GB, jest zamontowany w laptopie Lenovo z580a, podczas rozgrywki w Lol-a potrafi sie rozgrzać do 50-60 stopni. Czy taka temperatura go nie "zabije"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

crucial m550 512GB ( ct512m550ssd1 ) na nowym firmware MU02 w hp probook 4540s na intel hm76 , 6gb ram i i5-3210m

zakup poswiateczny za 130GBP prosto od http://uk.crucial.com/gbr/en/ssd

 

lapek pisze ze ma sata 6 ale nie wiem czy na tym chodzi, bo gdzies czytalem ze te hp probooki 4540s maja tylko sata 2, dziwne, bo wiecej niz 300MB/s jest , wiec moze i smiga na sata 3, specyfikacja chipsetu mowi ze sata 3 jest w nim

 

patrycja c

 

partycja d

 

Gdybyś miał Sata 2 to byś miał wyniki do ok 260MB/s. Wszystko gra.

 

Panowie mam pytanie czy temperatura ma wpływ na żywotność, prace ssd? Dokładnie chodzi mi o mojego mx100 256 GB, jest zamontowany w laptopie Lenovo z580a, podczas rozgrywki w Lol-a potrafi sie rozgrzać do 50-60 stopni. Czy taka temperatura go nie "zabije"?

Operating Temperature

• 0°C to 70°C

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich serdecznie. Jestem na forum nowy, dlatego proszę o wybaczenie, jeśli popełniłem jakiś błąd.
Bardzo proszę o rozwianie moich wątpliwości odnośnie posiadanego dysku SSD, za co z góry dziękuję.
Mój laptop: Dell Studio 1749 / Intel i5  M430  2,27 GHz /grafika: ATI Mobility Radeon HD 5650 1GB / RAM 4 GB / Windows 7 Home Premium 64-bit / Dysk systemowy Kingston SV 300 S37A (program AS SSD pokazuje FW: 527ABBF0) dysk był kupiony 4,5 miesiąca temu, dysk nr 2 Toshiba 750 GB/7200 SATA.

W biosie jest włączona opcja AHCI, system czysty, dopiero co zainstalowany na dysku. Po przeprowadzeniu testu mojego dysku SSD wspomnianym programem "AS SSD", otrzymałem następujące wyniki:
Seq Odczyt 258,43 Zapis 238,47 Mb/s; 4K Odczyt 12,42 Zapis 23,93 Mb/s; 4K-64Thrd Odczyt 152,91 Zapis 140,98; Acc. Time Odczyt 0,204 ms Zapis 0,359 ms.

 

post-215272-0-99795100-1422153302_thumb.jpg

 

Teraz moje wątpliwości:
1) czy otrzymane dane z testu dysku są złe/dobre, a może są wynikiem specyfikacji komputera, a nie gorszej wersji dysku ?
Nie wiem, ale może trafiłem na taki dysk: http://www.dobreprogramy.pl/Polujesz-na-tani-SSD-Wystrzegaj-sie-Kingstona-SSDNow-V300,News,52754.html
2) jaki jest chipset w moim laptopie ?
3) czy mam SATA II, czy SATA III i czy ma to wpływ na wyniki w w/w teście programem "AS SSD" ?
4) jakie ewentualnie dyski SSD od ok. 420 zł. do 550 zł. były by najbardziej odpowiednie zamiast tego mojego Kingstona ?
5) czy instalując dysk SSD, muszę wgrać jakiś dodatkowy sterownik do tego konkretnego laptopa ? Nic nie instalowałem, ale znalazłem na stronie Dell'a coś takiego (nie wiem, czy mam to zainstalować) ? "SAMSUNG_MULTI-DEVICE_A00_R276513"
http://www.dell.com/support/home/us/en/04/Drivers/DriversDetails?driverId=R276513

Wiem, że pytań wiele, dlatego bardzo Wszystkim dziękuję za cierpliwość i poświęcony czas na odpowiedź !
Pozdrawiam

Edytowane przez Kristian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) wyniki jak na ten dysk nie są złe, pytanie jaki miałeś profil energetyczny w lapku jak je robiłeś, dodatkowo kingston szału nie robi niestety

 

2) raczej PM55 na SATA2 więc max 270MB\s

 

3) jak wyżej

 

4) pierwsza strona wątku, SATA2 nie ma dużego wpływu na osiągi SSD

 

5) raczej nie, wszystko powinno działać, no ew. może stery intela od chipu, ale czasami lepiej działa na standardowych micro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) wyniki jak na ten dysk nie są złe, pytanie jaki miałeś profil energetyczny w lapku jak je robiłeś, dodatkowo kingston szału nie robi niestety

 

Bardzo jestem wdzięczny za szybką odpowiedź.

 

Profil energetyczny miałem ustawiony, jako "Zrównoważony".

Teraz zmieniłem na "Wysoką wydajność" - tak, jak ustawia to system, czyli bez modyfikowania i rezultat testu tylko nieznacznie się zmienił:

 

post-215272-0-06057000-1422189784_thumb.jpg

2) raczej PM55 na SATA2 więc max 270MB\s

 

3) jak wyżej

 

Ten Kingston powinien mieć w teście transfery do ok. 440 MB/s, przynajmniej takie wartości mają osoby, które trafiły dyski z pamięciami Toshiby, natomiast dyski z pamięciami Microna, mają transfer o połowę niższy (mniej więcej). Wszystko jest w artykule, do którego zamieściłem odnośnik.

Chcę się jedynie upewnić, czy na wynik mojego testu nie wpływa w jakiś sposób sprzętowa konfiguracja komputera ?

 

Jeśli nie wpływa, to będzie oznaczać, że trafiłem tą gorszą wersję dysku.

Inaczej: jeśli bym przykładowo założył dysk "PX-256M6Pro/256GB", to czy na moim laptopie uzyskam w teście "AS SSD" transfery zbliżone do tych, które są oficjalnie podawane dla tego dysku (490 - 540 MB/s) ?  

 

Czy odczuję to, gdybym na taki dysk zmienił, a może nie warto kruszyć kopi i zostawić, jak jest ?

 

Na fotce zaznaczyłem to, co wydaje mi się istotne (chyba chipset i dla dysku systemowego "UDMA tryb 6" - cokolwiek to znaczy ???

 

post-215272-0-37344500-1422190009_thumb.jpg

Czy dobrze rozumiem, że przy moim chipsecie "HM55 Express" test programu "AS SSD" nie pokaże dla dysku więcej, niż do ok. 270 MB/s, nawet gdyby dysk SSD miał rzeczywiste 500 MB/s ?

 

Pierwszy post zawiera spis różnych dysków, ale nie znalazłem tam dysku "Samsung 850 EVO 250GB".

Zakładając, że odczuję na plus taką zmianę, to lepszym wyborem będzie: Samsung 850 EVO 250GB czy PLEXTOR M6S 256GB, a może istnieje coś tańszego, o zbliżonych parametrach (trwałość/niezawodność) ?

Edytowane przez Kristian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten Kingston powinien mieć w teście transfery do ok. 440 MB/s, przynajmniej takie wartości mają osoby, które trafiły dyski z pamięciami Toshiby, natomiast dyski z pamięciami Microna, mają transfer o połowę niższy (mniej więcej). Wszystko jest w artykule, do którego zamieściłem odnośnik.

Chcę się jedynie upewnić, czy na wynik mojego testu nie wpływa w jakiś sposób sprzętowa konfiguracja komputera ?

 

Jeśli nie wpływa, to będzie oznaczać, że trafiłem tą gorszą wersję dysku.

Inaczej: jeśli bym przykładowo założył dysk "PX-256M6Pro/256GB", to czy na moim laptopie uzyskam w teście "AS SSD" transfery zbliżone do tych, które są oficjalnie podawane dla tego dysku (490 - 540 MB/s) ?  

 

Czy odczuję to, gdybym na taki dysk zmienił, a może nie warto kruszyć kopi i zostawić, jak jest ?

 

Na fotce zaznaczyłem to, co wydaje mi się istotne (chyba chipset i dla dysku systemowego "UDMA tryb 6" - cokolwiek to znaczy ???

 

Czy dobrze rozumiem, że przy moim chipsecie "HM55 Express" test programu "AS SSD" nie pokaże dla dysku więcej, niż do ok. 270 MB/s, nawet gdyby dysk SSD miał rzeczywiste 500 MB/s ?

 

Pierwszy post zawiera spis różnych dysków, ale nie znalazłem tam dysku "Samsung 850 EVO 250GB".

Zakładając, że odczuję na plus taką zmianę, to lepszym wyborem będzie: Samsung 850 EVO 250GB czy PLEXTOR M6S 256GB, a może istnieje coś tańszego, o zbliżonych parametrach (trwałość/niezawodność) ?

TSRules napisał Ci wszystko co istotne w tym temacie. Sata 2 limituje transfer liniowy do ok 260-270MB/s i koniec kropka.

Po drugie co też już napisano nie limituje pozytywnych wrażeń z SSD - czyli przesiadka na Sata 3 daje małą ledwo wyczuwalną różnicę. Tym bardziej zakup szybszego SSD nie wiele tu zmieni, szczególnie że trafiłeś na dobrą wersję tego dysku (swego czasu polecaną i wartą zakupu - choć nie na dzień dzisiejszy). Ta kiepska wersja osiąga w zapisie ok 80MB/s (na stronie naszego portalu masz porządny test tych wersji) więc nie ma tragedii.

Odnośnie trybu UDMA 6 - bez znaczenia.

 

Pierwszy post nie zawiera 850EVO bo...przeczytaj chociaż mój post z wczoraj na tej lub poprzedniej stronie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że ceny Samsungów 850 EVO to jakiś kompletny żart. Nie można ich komukolwiek polecić skoro kosztują niemal tyle co 850Pro.

 

Jak dla mnie to samo można powiedzieć o praktycznie wszystkim powyżej MX100 bo Sata 3 wszystkich sprowadza do mniej więcej zbliżonego poziomu. I tak w domu taki dysk będzie praktycznie nie do zajechania.

 

U mnie nawet najstarszy 40GB staruszek nie zbliżył się do 10 TB zapisanych a to dysk na intelu pierwszej generacji.

Edytowane przez Michaelius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacytowany 11 punkt instrukcji odnosi się do sytuacji w której dysk do aktualizacji musi być przełożony do innego komputera. Rozumiem, że dysk jest u ciebie w pececie ale czasem przekładasz go do laptopa więc gdybyś chciał przeprowadzić aktualizacje fw dysku na laptopie to wcześniej musisz wyłączyć "Security Mode" na dysku na PC. Nie jest też powiedziane, że "Security Mode" jest u ciebie włączone - to zależy od sprzętu, chyba, że sprawdzałeś i faktycznie jest włączone.

Nie ma takiego wymogu żeby aktualizacji dokonywać na pracującym na dysku systemie.

 

Dzięki za odp. Zaktualizowane bezproblemowo na własnym PCcie. Transfer od razu się poprawił, zobaczymy jak to za jakiś czas będzie wyglądało.

Jestem za to zniesmaczony tym, że takie info trzeba wygrzebywać. S Magician od zawsze pokazywał że FW jest aktualny...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy widzę rozpatrują najbardziej wydajne dyski/systemy a mnie interesuje coś mocno przeciętnego/budżetowego. Mam nieco leciwy komputer, któremu trzeba nadać nowe życie - płyta Gigabyte i945P-DS3 (czy jakoś tak), Intel C2D E8400 (3,0 GHz), Windows 7 Home Premium 64bit. Pytanie: Czy warto montować do niego dysk klasy Goodrama C100 120GB czy wystarczy 120 GB C40? Jaka jest realna różnica w wydajności takich dysków? Czy C100 podpięty do SATA2 będzie dużo wolniejszy? Czy też różnica w wydajności będzie widoczna? Nigdzie nie udało mi się znaleźć wykresów podających wydajność tego samego dysku po podłączeniu do kontrolera SATA2 i SATA3. Dodatkowo przy wyborze dysku znaczenie ma cena - C40 kosztuje ok. 220 zł, C100 ok. 270 zł (ok. 23% więcej). Inna opcja jaką biorę pod uwagę to zakup 60GB Goodrama C50 tylko na system (mam 2x 1,5 TB WD Green na dane) - czy takie rozwiązanie ma sens (biorąc pod uwagę moją płytę główną).

Dziękuję za wszelkie sugestie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie wzialem MX100 256GB, M6S kosztował 30% więcej a zakładam że na codzien (www, office, email itd) nie będzie widzialnej różnicy.

Trochę bałem się limitu 72TB zapisanych danych ale po sprawdzeniu obecnego X25-M G2 okazało się, że przez trzy lata ma nalatane aż 1,2TB... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...