Skocz do zawartości
Sobota

Bezinwazyjna Antena Dla Modemu Huawei E220

Rekomendowane odpowiedzi

Antena powstała z potrzeby poprawy zasięgu mojego modemu, bez tego wynalazku modem miał 2 kreski zasięgu przez co zdarzało się zerwanie połączenia jak i ograniczenie prędkości transmisji poniżej HSDPA. Wiedziałem ze modem posiada wyjście antenowe zabudowane w środku :blink: , ale nie chciałem tracić gwarancji poprzez rozebranie modemu a więc zbudowałem tą antenkę. Jest ona zrobiona z kawałka blachy który jest odpadem z mojej modyfikacji paru klocków z bionicla :lol2: oraz 3 krążków ze spienionego PCV. Antena ma możliwości obrotu 360o woku własnej osi, ma również możliwości pochylenia "czaszy" w boki jak i odchylania w przód i w tył. Rozwiązanie sprawdza się b.dobrze mam max kresek, poziom sygnału nie spada poniżej 92%. Antena kosztowała mnie 0zł, jest całkowicie zaprojektowana i wykonana przeze mnie.

post-163076-1230583136_thumb.jpg post-163076-1230583180_thumb.jpg post-163076-1231584779_thumb.jpg post-163076-1231584514_thumb.jpg

Edytowane przez Sobota

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja poprosze o lepsze fotki a najlepiej o zwymiarowany rysunek, zebym mogl tez cos takiego zrobic :)

 

tez mam ten szmelc i o ile z blukonektem mam jakies 2 kreski na UMTS i stabilne polaczenie to z iszmelcem mam 0 kresek na emts a na edge jakies 3 i polaczenie zrywa sie jak mu sie podoba, czasami kilka godzin nic a czasami zrywa co 3 min i nie odzyskuje sygnalu przez pare godzin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fotek lepszych nie mam czym zrobić, mogę zrobić jedynie inne. Wymiary są takie: grubość blachy 0.5cm. A że jest to antena nieingerująca w konstrukcje modemu sygnał z anteny tłumi skutecznie do 40% ściana nośna. Służy mi ona jako antena kierunkowa jest wycelowana w okolice okna, w ścianę. Wymiarowanie było robione w Paint, ale przynajmniej wiadomo jakie ma wymiary ;-) Otwór ma średnice 3mm.

post-163076-1230627660_thumb.jpg

post-163076-1230630578_thumb.jpgpost-163076-1230630562_thumb.jpg

 

Niemiec jak zrobisz taką anten to wrzuć fotki jej na forum, przynajmniej napisz że zrobiłeś. ;-)

Edytowane przez Sobota

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedne gości też zrobił zasięg mu spadł. Antena musi być po prostu skierowana w nadajnik, inaczej zasięg jest słaby. Traf w nadajnik będzie ok. A jak nic nie da ta antena to kombinuj z parabolą z miski, podobno daje lepsze efekty. Jaki masz modem :?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miska nie jest potrzebna, za duza bedzie...

 

Grunt to odpowiednie wyprofilowanie reflektora - jesli antena nie bedzie trafiac w ognisko, to calosc bedzie dzialac slabo albo wcale. No i trzeba pamietac, ze to jest antena kierunkowa, wiec trzeba ja wycelowac w najblizszy BTS. W prawidlowo zrobionym ukladzie glowna wiazka wypada na linii przecinajacej antene i srodek reflektora (patrzac z gory).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko sie zgadza, ale kąt wygięcia reflektora oraz jego wymiary dobiera sie chyba pod daną częstotliwość.

Więc nie każdy kawałek blachy przygięty na oko będzie działał.

Sprawdzić należy również polaryzacje naszej anteny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A powiedzcie mi jakby zdziałać coś podobnego tyle, że do Commandera LINK do iPlusa? Też mam wszelakiego złomu w domu i szczerze mówiąc sam bym chętnie poprawił zasięg, tylko pytanie czy to zasadne przy korzystaniu z EDGE'a? Ostatnimi czasy mam jedynie dwie kreski na modemie i też nieraz otrzymuję mój ulubiony komunikat "Połączenie zostało rozłączone" lub też "Nie udało się połączyć"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko sie zgadza, ale kąt wygięcia reflektora oraz jego wymiary dobiera sie chyba pod daną częstotliwość.

Więc nie każdy kawałek blachy przygięty na oko będzie działał.

Sprawdzić należy również polaryzacje naszej anteny.

Nie chyba, a na pewno ;)

 

Aczkolwiek do takich zastosowan, o jakich tu mowa, przygiecie "na oko" da wystarczajace rezultaty - nie szukamy w koncu rozwiazania optymalnego. Jak ktos chce wycisnac co sie tylko da z anteny, to polecam wszelkie publikacje z "teoria i projektowanie anten" w nazwie, a do tego jakiegos Matlaba ew. HFSS (no chyba, ze ktos znajduje przyjemnosc w liczeniu calek potrojnych z funkcji zlozonych na piechote ;) ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Antena został zaprojektowana pod konkretny model modemu. Fizycznie istnieje możliwość montażu każdego urządzania ale czy polepszy się od tego zasięg nie wiem. Antenę mam wycelowaną w nadajnik i działa jak należy, przy najgorszej pogodzie zasięg nie spada na mniej niż 90%. Nie miałem okazji anteny testować z innymi modemami, a więc nie wiem jak to by miało działać. Każdy kto wykona taką antenę jest proszony o pokazanie jej na forum.

 

Dziękuje za uwagę :-D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak można samemu zaprojektować? Jakieś konkretne obliczenia? Wiem, że np przy antenie do radia np straży pożarnej przy samoróbce trzeba dobrać odpowiednią "przeciwwagę" na karoserii, przy CB tak samo się reguluje... Jakaś podpowiedź?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obliczeni żadnych nie mam antena została wykonana na oko. :grin: Gdzieś czytałem ze reflektora gięty na około 45 stopni będzie ok. Miałem taki kawałek blachy niepotrzebny, spróbowałem i dało bardzo dobre wyniki. Liczyć mi się nie chciało, bo wiadome że teoria może miną się z praktyką. :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Borsuk, to jest antena, która nie jest podłączona w żaden sposób do układu, a jedynie pomaga kumulować wiązke na antenie telefonu. Dlatego nie ma potrzeby dopasowania impedancji. Jeśli chcesz zaprojektować to sobie optymalnie, to musisz dobrać najmniejszy wymiary anteny w stosunku do długości fali, są na to równania i to bardzo proste. Wystarczy poszukać.

albo

update:

 

Wzór na obliczanie długości fali elektromagnetycznej (λ) jest następujący.

300 / f = λ;

 

300 - to szybkość rozchodzenia się światła (300³ m/s)

f - to częstotliwość podana w MHz

λ; - to wynik w metrach

 

I potem wzór na antenę to 1/4 długości fali. Szczerze mowiąc nie wiem, czy taki kolektor wylicza się tak samo jak standardową antene, bo to są wzory dla anteny PODŁĄCZONEJ do układu. Pzdr,

Edytowane przez qhash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...