Skocz do zawartości
Rikki

Ati Radeon HD5850/5870

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś może doświadczył problemu z gasnącym LCD,kiem ? Co jakiś czas w grach (różnych) ekran robi się biały/szary, po czym panel gaśnie - wejście do windows'a przywraca obraz... :unsure: Sam monitor jest sprawny - wersja sterów na których sprawdzałem; różna...

Edytowane przez Wreq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dostałem ostatnio (nawet nie wiedziałem o tym fakcie) ostrzeżenie za cytowanie ;-), dlatego teraz taki mądry jestem :D

 

Furmarka to puszczałem jak żona jeszcze w szpitalu była ;-) Ale i tak w grach szum jest spory. Może MK13 nabędę. Przesiadka na wodę odpada. Czasami jest konieczność przenoszenia kompa, poza tym - sporo zainwestowałem w chłodzenie powietrzem (chociażby 2xScythe Gentle Typhoon, albo Noctua NH-D14)... No i może faktycznie trochę przejaskrawiłem tą suszarę, ale tylko trochę, bo kultura pracy chłodzenia Radka w grach mnie nie zadowala.

 

Ustaw w sterownikach stałe obroty wentylatora na takim poziomie że będzie cicho ;]

Powiem tak - radeon 4870 referent, pobiera 160W, ma 55nm więc większy procent energi elektrycznej jest zamieniany na ciepło - mam 50C w idle i ok. 76C po godzinach grania w World in Conflict... a obroty stale na 29%.

A 5870? Nie dość że ma większe chłodzenie, to pobiera 188W (28 więcej), ma 40nm (czyli mniej energii pobieranej jest zamieniana na ciepło) i do tego ma sensowniej zaprojektowane chłodzenie...

Więc albo ty jesteś leniem, albo nie zadbałeś twojemu GPU o warunki. A o 80C w furmarku?! To przecież normalna dla GPU temperatura pracy. I to jest FurMark!

Zdecydowanie - narzekasz na tego referenta, a totalnie nie próbujesz go okiełznać - to jest tak jakbyś narzekał na Ferrari że za często pali gumy ;]

Skręć obroty. Potestuj. Zobacz. Spróbuj. Sprawdź.

Dopiero potem narzekaj - bo jak na razie robisz to bezpodstawnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybacz, ale nie nadepnął mi na ucho słoń. Próbowałem wcześniej ustawiać ręcznie obroty tak, by mnie to nie mierziło. Przy 25% w BC2 robi się 92 stopnie na rdzeniu a to "lekko" za dużo.

I od lenia mnie nie wyzywaj, bo to dobrze o Tobie nie świadczy <_<

 

Podejrzewam, że miałem do czynienia z większą ilością typów chłodzeń kart graficznych niż Ty , więc proszę Cię , nie staraj się wymądrzać, gdy nie wiesz wiele na ten temat. A te rady, to możesz dawać kolegom z podwórka. Jeśli wyczytałeś takie podstawy w Komputer Świecie o ustawianiu obrotów wentylatora - to zachowaj to dla siebie. Wyobraź sobie, że nie jest trudno znaleźć informację o programach typu Riva Tuner (to dawniej), Evga Precision (tylko NV) a teraz MSI AB. :mad:

 

80 stopni w furmarku, tak, ale przy wichurze w obudowie (37% obrotów) powodowanej przez to zachwalane przez Ciebie chłodzenie (słyszałeś to w ogóle, czy sobie bazujesz na doświadczeniach z 4870? :lol2: ). I wtedy ustawiłem auto bo chciałem sprawdzić jak się sprawuje cooler na HD5870, nie ryzykując przypalenia kart za 1350zł. Potem kombinowałem z ręcznym ustawaniem obrotów.

Opierasz się na teoriach o rdzeniach, których pewnie na oczy nie widziałeś. Nie bierzesz pod uwagę tego, że gdy układ jest wykonany jest w lepszej technologii, to sam chip jest na ogół jest mniejszy, przez to powierzchnia odprowadzania ciepła jest ograniczona i Twoje wywody sobie można włożyć w ....

 

 

Bardzo jestem ciekaw skąd te przypuszczenia, że bazowałem tylko i wyłącznie na ustawieniach "auto" Widzę, że rośnie nowy Nostradamus...

 

I jeszcze odnośnie głośności. 500 osób może napisać że 5870 w stressie jest ciche i nic to dla mnie nie znaczy.

Rzekomo GTX275(którego miałem) był cichy w idle przy 40% obrotów, ja słyszałem go nawet przy ustawionych 20%. Więc powiem tak, kup 5870, puść na minimum 30% i powiedz, że jest ciche. Uznam, że masz albo głośnego kompa ogólnie, albo problemy ze słuchem.

 

EDIT. Aaa, teraz jasne. To Ty pisałeś "Przecież karta jest cicha. Skręć wentylator.

Jeżeli karta ma nieodpowiednie warunki do schładzania - jest to tylko i wyłącznie twoją winą".

 

Na moje pytanie, czy miałeś tą kartę w ręku - nie raczyłeś odpowiedzieć. A zaimki piszemy z dużej litery, zapamiętaj jeśli nie chcesz wyjść na buraka.

Teoria o nieodpowiednich warunkach do schładzania - pamiętam, że mnie rozłożyła na łopatki :lol: . Na pewno mam lepiej zorganizowany przewiew niż w tym Aerocoolu AE+...

 

EOT - czekam na Accelero 5870, które wyjdzie w kwietniu.

Edytowane przez Colin_MC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybacz, ale nie nadepnął mi na ucho słoń. Próbowałem wcześniej ustawiać ręcznie obroty tak, by mnie to nie mierziło. Przy 25% w BC2 robi się 92 stopnie na rdzeniu a to "lekko" za dużo.

 

Nie. Jest to zakres w normalnej (obojętnej dla układu) tolerancji temperatur dla GPU. Tolerancji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Panowie. Jakim programikiem sprawdzić napięcia i temperaturki VRM\VDDC na grafie ??

 

Zaraz zapodam Furmark'a i sprawdzę jak się będzie grzała grafa :)

 

UPDATE:

 

OK. Już znalazłem. Po kilku dniach siedzenia na tymczasowym starym złomie z cielakiem 500Mhz i 192Mb SDRAM na pokładzie człowiek też jest zakręcony.

 

Po krótkim testingu Furmarkiem ( 10 minut ).

 

Ustawienia: 1600x1200, Anizo 8X, Fullscreen, Stability Test ( proc lekko skręcony do 3600Mhz, pamięci na 2000Mhz ).

Temperaturki z GPU-Z i Furmarka:

Furmark: GPU max 75*C

GPU-Z: ostatnie trzy parametry GPU Temp. #1, #2, #3 ( które zazwyczaj pokazywały temp. sekcji zasilania ) max 68*C ( w idle na poziomie 40-42*C )

Średnia liczba klatek/s 73, min 64, max 111.

 

Czyli w takiej rozdziałce w jakiej zazwyczaj giercuję na monitorze gierki powinny śmigać :), a na TV w 1920x1080 to się zobaczy w najbliższym czasie :)

 

Muszę jeszcze pomonitorować temp rdzeni procka bo w idle dochodzi do 47-49*C przy 4GHZ, a przy 3,6GHz w idle jest 40*C, więc muszę jeszcze sprawdzić jak to będzie w stresie przy SuperPI 32M ( przy 3,6GHz max rdzenie przy 32M to 49*C ).

Edytowane przez Kencho-1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może doświadczył problemu z gasnącym LCD,kiem ? Co jakiś czas w grach (różnych) ekran robi się biały/szary, po czym panel gaśnie - wejście do windows'a przywraca obraz... :unsure: Sam monitor jest sprawny - wersja sterów na których sprawdzałem; różna...

 

Problem dosc irytujacy i powszechny, wystarczy pogooglowac lub poczytac ten temat, sam mialem z tym problem i go tu opisalem. Problemem sa sterowniki, u mnie problem mialem na tych dostarczonych z karta +9.10+9.11,zniknal na 9.12 ktorych nadal uzywam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie. Jest to zakres w normalnej (obojętnej dla układu) tolerancji temperatur dla GPU. Tolerancji.

 

Dzięki cpt obvious. Poproszę o więcej ludowych mądrości :) To, że chip to wytrzymuje (o czym doskonale wiedziałem, dalej do Ciebie nie dociera, że ktoś oprócz Ciebie może mieć wiedzę na temat), to nie znaczy, że mnie taki grzejnik w obudowie satysfakcjonuje...

Zresztą - link -> "Talking to AMD about GPU temperature it was related to us that the GPU should start to throttle itself at close to 95C degrees." 92 stopnie, rzeczywiście komfort :lol:

Doczytaj parę rzeczy, ewentualnie kup 5870, to możemy pogadać. Póki co -> EOT z Tobą. Jak chcesz poburczeć, to zapraszam na prv-a.

 

Kencho-1 - dzięki za info (również via prv). Do sprawdzania napięć i temperatur polecam gpu-z.

A co do proca - masz wyłączonego EISTa i C1state?

Edytowane przez Colin_MC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem dosc irytujacy i powszechny, wystarczy pogooglowac lub poczytac ten temat, sam mialem z tym problem i go tu opisalem. Problemem sa sterowniki, u mnie problem mialem na tych dostarczonych z karta +9.10+9.11,zniknal na 9.12 ktorych nadal uzywam.

 

Póki co próbowałem tylko serii 10.x, ale spróbuje wcześniejszych 9.x... co jakiś czas mam też info że drivery "crashowały" i odzyskały sprawność...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Póki co próbowałem tylko serii 10.x, ale spróbuje wcześniejszych 9.x... co jakiś czas mam też info że drivery "crashowały" i odzyskały sprawność...

 

Nie probuj 9.x tylko 9.12 bo na nich ten problem zniknal u mnie i z tego co czytalem na wielu forach u innych rowniez, a jesli nadal bedziesz go mial to problem moze byc w czyms innym, zarowno software jak i hardware :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh ja z kolei musialem przeczekac 9.12, bo na nich byla tragedia... na 9.11 mi ok chodzilo ^^ te najnowsze sa u mnie raczej bezproblemowe, ale to zaden wyznacznik jak widac ;p

 

Radeon 5xxx Owners Report Grey Screens/Hangs

Edytowane przez kkNd!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Powerslave>

 

:blink: dzięki za info. Ja teraz siedzę na najnowszych zassanych ze strony ATI czyli 10.2, ale nie podłączyłem jeszcze TV pod grafę. Jak tylko to zdobię to sprawdzę czy na tych najnowszych sterach również jest ten bug. Jak będzie to trzeba będzie wgrać 9.12.

 

@Colin_MC>

 

Ano przypomniałem sobie o tym po chwili jak włączyłem GPU-Z :) Odnośnie "EIST i C1state" dam znać później ( ok 23-24tej ) jak wrócę z pracy bo zaraz wychodzę do roboty i teraz nie zdążę tego sprawdzić.

Przestawiłem procka na 4GHz i włączyłem pełne zasilanie :) bo na tym regulatorze aktywnych faz z oszczędzaniem energii potrafił się czasami zawiesić. I co dziwne teraz procek żre 95W ale temp. ma ok 40-42 w idle i max jaki widziałem to 53*C przy liczeniu SuperPI 32M. Jeszcze trochę zabawy mnie czeka jak wrócę z pracy. I dalsze testowanie, bo gdzie test Furmarka z 4GHz ? :wink:

Edytowane przez Kencho-1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie probuj 9.x tylko 9.12 bo na nich ten problem zniknal u mnie i z tego co czytalem na wielu forach u innych rowniez, a jesli nadal bedziesz go mial to problem moze byc w czyms innym, zarowno software jak i hardware :(

 

Akurat hardware jest ok, bo na innej grafie działalo bez zarzutu... spróbuje tych 9.12...

 

PS. Powiedz mi jak możesz ;) na jakich timingach latają ci te Vitesty ?

Edytowane przez Wreq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Colin_MC>

 

Ano przypomniałem sobie o tym po chwili jak włączyłem GPU-Z :) Odnośnie "EIST i C1state" dam znać później ( ok 23-24tej ) jak wrócę z pracy bo zaraz wychodzę do roboty i teraz nie zdążę tego sprawdzić.

Przestawiłem procka na 4GHz i włączyłem pełne zasilanie :) bo na tym regulatorze aktywnych faz z oszczędzaniem energii potrafił się czasami zawiesić. I co dziwne teraz procek żre 95W ale temp. ma ok 40-42 w idle i max jaki widziałem to 53*C przy liczeniu SuperPI 32M. Jeszcze trochę zabawy mnie czeka jak wrócę z pracy. I dalsze testowanie, bo gdzie test Furmarka z 4GHz ? :wink:

 

Pytałem o to, ponieważ jak mam włączony EIST i C1state temperatury w idle to 27-29stopni (zależy od rdzenia). A maksymalnej temperatury to Ty jeszcze nie widziałeś "prawdziwej" ;-) Primo - Prime, secundo - Linx. Jak w tym drugim będziesz miał przy 4GHz poniżej 70stopni, to szacun :) (jeszcze zależy jakie masz napięcie CPU - bo ja 1.37V i linx daje temperatury ok.73stopnie, przy dość niskich [800rpm] obrotach wentylatorów na NH-D14).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat hardware jest ok, bo na innej grafie działalo bez zarzutu... spróbuje tych 9.12...

 

PS. Powiedz mi jak możesz ;) na jakich timingach latają ci te Vitesty ?

 

Z tego co czytalem na forum ATI nawet poprawnie dzialajacy hardware moze byc powowdem wylaczania sie monitora w polaczeniu z ich sterami ;)

 

5-5-5-15 PL10 jesli dobrze pamietam (jestem w pracy i nie mam jak sprawdzic), ale ogolnie moje sa jakies nie teges, na 5:6 jak teraz czyli 1080 chodza bez zarzutu z 2.0V, ale na 1:1 1066 nie rusza ni cholery niezaleznie od timingow i V :angry:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje też nie teges ;) nie chcą działać na innym niż 4 dzielniku bez względu na timingi, napięcia, sloty... Ale zmiana szyny, na coś wyższego niż obecne 270 jak najbardziej :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Colin_Mc

 

Mam ten model :)

 

Chciałem 5870 z niereferencyjnym chłodzeniem, ale ciężko było coś znaleźć poza szafirkiem z Vapor-x, aż tu przeglądając oferty Proline'u i Arest'u zauważyłem tego gigusia w Areście ( dobrze że złożyłem szybko zamówienie przez net i podjechałem po tą kartę , bo była to jedyna sztuka na sklepie i chwilowo nie ma jej już w ofercie ).

 

Kupiłem go za 1400zł i nie żałuję. To chłodzenie przy pełnym obciążeniu grafy jest dużo cichsze od tego standardowego ( porównywałem z referencyjnym Asusem u kumpla ).

 

Ja tą kartę polecam. Cena jak innych modeli, lub tańsza od tych z referencyjnym chłodzeniem, a dużo cichsza pod obciążeniem.

 

Mam tez taka karte ale jest jeden wielki problem - caly czas kreca sie wentyle na 2560obr. Karta czas działa w profilu 3D - nie zmiania zegarow ani nie zmniejsza obrotow - czyli jest bardzo glosno w IDLE. Z tego co czytam na necie to kazdy egz tej karty tak ma. Jezeli twoj nie ma - to podeslij mi biosa na e-maila. Wystarczy program ze strony Gigabyte sciagnac i dac zapisz - nazwa programu: VGA Tools --@BIOS. Z chcecia sflaszuje biosa jezeli masz poprawnego. Wg tego programu moj to wersja F3.

 

I jak karta ci sie podkreca? U mnie max ktore jest dokladnie sprawdzone to 870/5000 czyli jak Vapor-x. Wyzej sie da ustawic bez zwiech w grach ale Heaven benchmark i Furmark juz sie wysypuja a na tego typu programy trzeba patrzec najbardziej.

Edytowane przez all15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli dobrze, że się wstrzymałem z wymianą swojej karty na tego "gigusia". Jeszcze jak zobaczyłem, że poznikał z ofert połowy sklepów, które go wpierw mogły mieć - dało mi to trochę do myślenia.

 

 

Jeszcze odnośnie tej karty -> link

 

 

EDIT - śmieszne, na Facebooku na stronie Gigabyte'a napisałem o tym problemie z ich kartą (brak trybu idle) i koleś ma mi podesłać wersję BETA biosu, który to eliminuje.

Edytowane przez Colin_MC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba mam rozwiązanie swojego problemu...

 

Próbowałem sterów (9.12 i starszych/nowszych na czystych instalkach visty), zmiany napięcia/taktowań karty i nic - dalej sterowniki się krzaczyły...

Póki co od ~8 godzin katuję CoD4/BC2 na przemian z Furmarkiem i działa (stery 10.2) - wyłączyłem AERO <_< :? :mur:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://twitter.com/catalystmaker

 

Wow... talk about major demand - let it be - we will post an un-WHQL version of 10.3 update tomorrow then!! SLAM

 

Do people really want to do what? Update Catalyst? Catalyst 10.3 is gonna rock!

 

:) Jutro nowe Catalyst 10.3 z obsługą 3D i w wkońcu (podobno) wzrostem wydajności w grach :)

 

Aliens vs. Predator

 

* Overall performance increases 5% on ATI Radeon HD 5000 Series products

 

Battleforge

 

* Improves up to 8% on ATI Radeon HD 5000 Series products

 

* Improves up to 3% on ATI Radeon HD 4800 Series products

 

Call of Duty: World at War

 

* Improves up to 2% on ATI Radeon HD 5000 Series products

 

* Improves up to 6% on ATI Radeon HD 4800 Series products

 

Company of Heroes

 

* Improves up to 6% on ATI Radeon HD 5000 Series products

 

* Improves up to 3% on ATI Radeon HD 4800 Series products

 

Crysis and Crysis Warhead

 

* Improves up to 6% on ATI Radeon HD 5000 Series products

 

* Improves up to 2% on ATI Radeon HD 4800 Series products

 

DiRT 2

 

* Improves up to 30% on ATI Radeon HD 5970 graphics products

 

* Improves up to 20% on ATI Radeon HD 5800 Series and ATI Radeon HD 5700 Series products

 

* Improves up to 10% on ATI Radeon HD 4800 Series products

 

Far Cry 2

 

* Improves up to 6% on ATI Radeon HD 5000 Series products

 

* Improves up to 4% on ATI Radeon HD 4800 Series products

 

Left 4 Dead & Left 4 Dead 2

 

* Improves up to 3% on ATI Radeon HD 4800 Series products

 

S.T.A.L.K.E.R. – Clear Sky

 

* Improves up to 2% with ATI Radeon HD 5970 graphics products

 

* Improves up to 2% on ATI Radeon HD 5800 Series products

 

Resident Evil 5

 

* Improves up to 5% on ATI Radeon HD 5000 Series products

 

* Improves up to 3% on ATI Radeon HD 4800 Series products

 

Tom Clancy’s H.A.W.X.

 

* Improves up to 15% with ATI Radeon HD 5970 graphics products

 

* Improves up to 20% on ATI Radeon HD 5800 Series products and ATI Radeon HD 5700 Series products

 

* Improves up to 3% on ATI Radeon HD 4800 Series products

 

World in Conflict

 

* Improves up to 5% on ATI Radeon HD 5800 Series products

 

* Improves up to 3% on ATI Radeon HD 5700 Series products

 

* Improves up to 5% on ATI Radeon HD 4800 Series products

 

Note: This list is not exhaustive and more improvements are possible

 

http://hardocp.com/article/2010/03/16/amds_ati_103a_catalyst_driver_update

 

http://www.shanebaxtor.com/2010/03/17/catalyst-10-3-the-holy-crap-driver/

Edytowane przez KamraK85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takiej liczbie bugow, nie dzialajacym anty aliasingu itp nie wiem jak mozna sie chwalic wzrostem wydajnosci w jakiej grze do 5 czy 2%...

 

Jak nie mogą naprawić bugów, to chociaż się pochwalą że jest szybciej. :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepsze 2%-6%-8%-20% niż nic. No rzeczywiście wielki problem z tym AA jest... :damage_wall:

 

To wolę już nic - ale żeby stabilnie działało i nie gryzło sie ze wszystkim co się da... wogóle śmiech na sali zwłaszca te 2, 3, 4% - to chyba tylko osoby grające w benche zobaczą <_< bo reszta będzie psioczyć na problemy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A zebys wiedzial, zaplacilismy za karty nie mala kase i to ma dzialac. Teraz ati cos znowu zamieszalo ze sterami i na dysku ssd nowy battlefield mi sie laduje jakbym gral na pegasusie o_O posiadacze ati sa na serwerze ostatni. A ci partacze sie chwala poprawa wydajnosci, ktora jest na granicy bledu pomiarowego :blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepsze 2%-6%-8%-20% niż nic. No rzeczywiście wielki problem z tym AA jest... :damage_wall:

 

A gdzie tam, wcale nie ma problemu. :lol2:

 

Kupując brykę z klimą która działa co drugie włączenie to też nie powód do złości itp.?

 

BTW, żeby nie było, akurat mam 5870 i 285 i nvidia też czasem kuleje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co poprawiaja wydajnosc w "starych" grach, mogli by ogarnac Metro 2033 bo chodzi beznadziejnie, ale z drugiej strony sama gra jest beznadziejnie zoptymalizowana.

Jak narazie jade na 9.12, wstrzymam sie jeszcze i poczekam na te 3'ki mam nadzieje ze nic sie nie spieprzy;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie mojej karty to nie widzę jakichś problemów, a odnośnie obrotów to trzeba by zajrzeć w bios i sprawdzić jakie są odnośniki obrotów do danej temperatury rdzenia, czyli dokładnie rzecz biorąc jakie napięcie puszcza regulator napięcia do wentyli przy danych temperaturach procesora graficznego.

 

Przy ręcznym ustawianiu przez CCC, obroty wyglądają następująco:

 

25% ok. 2550obr.

35% ok. 2565obr.

50% ok. 2580obr.

60% ok. 2605obr.

65% ok. 2730obr.

70% ok. 2910obr.

75% ok. 3060obr.

80% ok. 3220obr.

85% ok. 3380obr.

90% ok. 3525obr.

95% ok. 3760obr.

100% ok. 3630obr.

 

Należy zauważyć że istotne zwiększanie napięcia następuje przy ustawieniu obrotów dopiero powyżej 60%, natomiast druga kwestia jest taka że zapewne jest przypisany jakiś argument odnośnie napięcia dla wentyli karty pracującej pod pełnym obciążeniem przez dłuższy czas i powyżej 95% napięcie jest minimalnie niższe. Przy ustawieniu 95% obrotów uzyskamy najwyższą wydajność wentylatorów, natomiast powyżej tego pułapu napięcie lekko spada. Nie wiem czy jest to wina sekcji zasilania która sobie z tym nie radzi, czy też oprogramowania, którym producent chciał w ten sposób przedłużyć żywotność wentylatorów :)

 

Dla mnie ta karta jest cicha ponieważ pracuję na wentylach ustawionych na Auto, a możliwe że ktoś ma zrypany bios i jego grafa zapodaje 100% obrotów wentyli ( wystarczy sprawdzić w GPU-Z ) cały czas i przez to jest strasznie głośna ( były już kiedyś takie przypadki, miałem takiego Palita 7300GT który zapodawał cały czas 100% obrotów wentyla i dopiero wgranie poprawionego biosu załatwiło ten problem :( ). Na razie mam mało czasu na zabawę w testy, więc dopiero w weekend zacznę porządnie testować. Jak na razie jedyny zonk to Firefox który wywala mi jakiś błąd i resetuje kompa jak otwieram jakąś stronę z Flash'owymi wstawkami. Może wrócę do Opery ??

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurczę.

25% ok. 2550obr. ? Może to powinno być podzielone przez 2 ;-)

 

To (raczej) nie może być ciche.... Jeśli dla mnie słyszalne są wentylatory 12cm kręcące się z 1000rpm a już lekko irytujące te z 1200rpm...

 

P.S. Dostałem na maile beta bios (poprawia zegary "idle"). Jeśli ktoś chętny, proszę o prv-a.

Edytowane przez Colin_MC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie: czy ktoś namierzył w sieci recenzję Power Color AX5850 1GBD5-PPDHG w której byłyby pomiary hałasu tej karty w stosunku do referenta? Jeśli tak to byłbym wdzięczny za link, bo sam nie potrafię namierzyć. A powoli przestaję wierzyć, że kiedykolwiek zobaczę w sklepie Asusa 5850 TOP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...