Skocz do zawartości
panzar

Core i5/i7 - Sandy Bridge (LGA 1155)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałbym podkręcić mojego 2500k.
 
Na początek konfiguracja:
 
CPU: Intel i5 2500K
MOBO: GIGABYTE Z68XP-UD4
RAM: CORSAIR DOMINATOR 2X4GB DDR3 1600MHZ
CHŁODZENIE: LC
PSU: MODECOM VOLCANO 850W (w zastępstwie, był OCZ ZT 650W, ale przestał działać Dołączona grafika )
 

 

Zdjęcia z biosu: 1234.

 

Przeczytałem wiele poradników dotyczących podkręcania na platformie 1155, ale żaden nie do zastosowania w mojej płycie. Mianowicie: 

 

- w BIOSie po przestawieniu VCORE na NORMAL znika opcja wyboru LLC (u mnie  Multi Steps Load Line), a po ustawieniu VCORE na AUTO opcja ta powraca, ale nie da sie wybrac offsetu (u mnie Dynamic VCORE)

- po przestawieniu VCORE na NORMAL i przestawieniu mnożnika na większy samo zmienia się napięcie NORMAL (np przy mnożniku 36 płyta ustawia sama napięcie 1.295v, na 40 jest już 1.325v)

- po ustawieniu manualnie VCORE na jakąś wartość nie obniża się napięcie w IDLE

 

Jedynym sposobem na podkręcenie procesora jest przestawienie VCORE na NORMAL, obserwowanie, jakie napięcie ustawi płyta i ustawić sobie odpowiednio offset na minus, żeby napięcie nie było zbyt duże. Na razie doszedłem do 4.0GHz przy VCORE 1.325v i offsecie -0.025v, co daje "realne" napięcie w CPU-Z 1.272v (nie miałem czasu na dłuższe testy). Pytanie, czy taka metoda podkręcania jest poprawna? Czy można stosować ujemny offset? Bo raczej nie będę ryzykował, jak płyta przestawi mi napięcie na 1.5v przy 4.5GHz Dołączona grafika . Będę musiał stosować wtedy offset na dużym minusie.

 

I jeszcze takie pytanie: czy jesli pamieci ustawilem na 1.65v to czy musze ustawic napięcie QPI/VTT na conajmniej 1.15v, czyli tak, zeby roznica byla max 0.5v ? Przez pół roku napięcie to było domyślne, czyli 1.05v i nic się niedobrego nie działo.

 

Z góry dziękuję za podpowiedzi i pozdrawiam Dołączona grafika .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam do Was pytanie

 

Czy i5-2320  [ lub Intel Core i5-750. ] będzis dużo szybszy od E8400 @4.2 Ghz ?

 

chodzi mi najbardziej o renderind filmików w np Vegas Pro , Pinacle it.

 

 

jest sens zmieniać platformę , o ile mi może skrócić czas renderowania 20 minutowego filmiku ?

 

Dzięki za pomoc ,ale z powodu braku gotówki zostałem przy starej miojej platformie. Dokupiłem dodatkowe 2GB ramu i nie szarpie juz tak wszystko znacznie płynniej. Poczekam aż potanieje i5 2500k :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Windows ten sam ... co u kolegi ...misunderstanding Dołączona grafika

 

Żeby nie było niedomówień:

system ŚWIEŻY... to, że kupiłem "tańsze"podzespoły nie znaczy, że się nie znam Dołączona grafika 

 

Tak więc nie wina nie leży po stronie OS. 

 

 

testy z battlefielda 3:

 

Avg: 53.762 - Min: 33 - Max: 86 - WYNIK NA Q6600 3,4GHz    4GB RAM dual   GTX 280      MEDIUM FULL HD

Avg: 40.052 - Min: 27 - Max: 64 - WYNIK na i5 2400 3.1GHz   4GB RAM dual   GTX 280      MEDIUM 1680x1050

 

 

Nie mogę odnaleźć przyczyny ....  wyniki drastycznie się różnią ... 

Na Caspian Boarder jest 4 klatki average na moją korzyść ... 

 

 

Ja myślę że przyczyna jest tu GTX 280.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Małe pytanko odnośnie OC

Do tej pory miałem u siebie takie ustawienia:

Mnożnik 43

Internal PLL Disabled

LLC4

Additional Turbo +0.004

Offset +0.015

 

Opcje C state włączone.

 

Powoli przymierzam się do zmiany karty graficznej i chciałbym żeby współpracowała z procesorem jak najlepiej.

Chciałem zmienić Mnożnik na 46.

Zrobiłem tak:

Mnożnik 46

Internal PLL enabled

LLC4

Additional Turbo +0.004

Offset +0.025

 

Opcje C state wyłączone.

 

Kilka - kilkanaście sekund w OCCT i mam BSOD 124.

Jedyne co mi teraz przychodzi do głowy to Podbijanie offsetu, ale może coś jeszcze gdzieś źle ustawiłem także mam nadzieję, że pomożecie rozwiązać problem.

 

p.s.

Co do przydzielanej mocy to limity mam na 250

Reszta auto

Edytowane przez hot_lopez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym ustawił:

 

 

Mnożnik 46

 

Internal PLL disable

LLC3

 

Additional Turbo +0.035

 

Offset +0.005

 

i podbijał przez Additional Turbo +0.035 tak długo aż zaskoczy Dołączona grafika

43 mam ustawione od dawna więc za bardzo nie kojarzę co i dlaczego tak ustawiłem, ale wydaje mi się, że przy niskim Offset miałem problem przy napięciach/stabilności z Idle.

Jeśli dobrze rozumiem proponowane przez Ciebie ustawienie (Additional Turbo) spowoduje, że przy obciążeniu procesor dostanie kopa, a ustawienie LLC3 powinno wpłynąć na spadki przy idle?

 

Edit.

Ustawiłem wg propozycji i system wysypał się kilka sekund po załadowaniu.

Czy w takim razie Additional Turbo zrobić na 0.030, a Offset na 0.010,

Jesli nie pomoże to AT na 0.25, a Offset spowrotem na 0.015? W takim wypadku Idle pewnie będzie stabilne, a AT będe mógł podnosić jeśli w stresie będzie sypało BSOD

Edytowane przez hot_lopez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będę kombinować, ale proszę tylko o ewentualne wyprowadzenie mnie z błędu.

Offset mogę ustawić tak aby idle było stabilne, a Additional Turbo zwiększać do czasu aż stabilność pojawi się w stresie tak. To tak na wyczucie, ale może mnie nos zawodzi :)

 

p.s.

Tak na chłopski rozum to jak działa LLC?

Jak patrzę na wykres to mam wrażenie, że jest tak:

LLC1 - V stałe bez względu na obciążenie

LLC5 - V spada wraz z obciążeniem (przy Load na początku wykresu jest najwyżej, a następnie wykres kieruje się w dół)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pobór mocy to akurat nie problem. Nie chciałem po prostu żeby procesor w ile dostawał za dużo napięcia bo i po co. Offsetu używałem z założeniem, że procesor dłużej pociągnie jak będzie miał niższe napięcia

 

Wysłane przy użyciu Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy pisząc o C6 masz na myśli opcję z Package C State Support? Mam tam Auto, Disabled, C2, C6.

 

I jeszcze odnośnie tego co napisał jacekcz

 

Jak używasz offsetu to opcje oszczędzania energii możesz zostawić włączone.

Czy przy stałym napięciu powinienem wyłączyć wszystkie "C", a Package C State Support ustawić na C6?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze jedna kwestia.

Dlaczego ta płyta nie nadaje się do OC z offsetem? Chodzi o brak dokładności czy o coś innego? Zacząłem powoli kombinować z poradnikiem podanym przez zaodrze244

Teraz już trochę godzina nie ta żeby katować testy po naście razy, ale jutro zobaczę ile uda mi się z tego procesora wyciągnąć. Na razie z lenistwa siedziałem na mnożniku 43 bo jakoś w miarę szybko udało mi się znaleźć działające ustawienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale tutaj też jest je łatwo znaleźć. w trybie fixed znajdziesz napięcie na którym procek będzie działać na 4600, a potem w miarę możliwości jeżeli ci się uda ustawisz podobnie w trybie offset (przy czym w offset napięcie powinno być trochę wyższe niż w fixed). LLC dostosujesz do tego żeby było stabilnie i koniec zabawy. ja bym sandy cisnął ile wlezie i na 4600 na pewno bym nie poprzestał. 

 

nie znam się na tych trybach oszczędzania energii i jeżeli sideband mówi że c6 powinno działać to pewnie tak jest ale z mojego doświadczenia wynika że te wszystkie tryby powodują u mnie mikroprzycięcia i zwiechy sprzętu. nawet w windowsie tym programikiem Disable CPU Core Parking Utility powyłączałem te cholerne oszczędzania i np skyrim zaczął mi działać super płynnie z mnóstwem textur HD i ENB. miało to również wpływ na inne gry które wcześniej miały mikroprzycięcia a teraz ich nie mają. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będę jeszcze kombinować.

 

W nocy mnie naszło i odświeżyłem pastę pod radiatorem na procu. W idle temperatury spadły z 30 do ok 25 stopni choć wygląda na to, że core1 jakoś gorzej się przesmarował bo ma ok 3-4 stopnie wyższą temperaturę niż pozostałe.

 

W każdym razie temperaturami mam mały problem bo przy ustawieniu offset na +0.005, a additional turbo na +0.020 CPU-Z pokazuje mi 1.344V, OCCT Linpack AVX dość szybko podniósł temperaturę do 68/69 stopni.

Pół biedy gdyby wszystko działało, ale chwilę później system się zawiesił więc wypadałoby jeszcze trochę napięcie podbić, ale wtedy temperatury już całkiem szlag trafi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będę jeszcze kombinować.

 

W nocy mnie naszło i odświeżyłem pastę pod radiatorem na procu. W idle temperatury spadły z 30 do ok 25 stopni choć wygląda na to, że core1 jakoś gorzej się przesmarował bo ma ok 3-4 stopnie wyższą temperaturę niż pozostałe.

 

Różnica w temp. między rdzeniami to normalna rzecz - nawet jak dobrze posmarujesz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie posmarujesz to nie pojedziesz ;-)

 

Batman arkham origins na 4.5 GHz rozgrzał procesor do 60 stopni max, a średnią utrzymywał na 55 stopni wiec raczej nie źle.

Przy odrobinie czasu i chęciach do dłubania sprawdzę ile da się z mojego egzemplarza wycisnąć.

 

Wysłane przy użyciu Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze jedna kwestia.

Dlaczego ta płyta nie nadaje się do OC z offsetem? Chodzi o brak dokładności czy o coś innego? Zacząłem powoli kombinować z poradnikiem podanym przez zaodrze244

Teraz już trochę godzina nie ta żeby katować testy po naście razy, ale jutro zobaczę ile uda mi się z tego procesora wyciągnąć. Na razie z lenistwa siedziałem na mnożniku 43 bo jakoś w miarę szybko udało mi się znaleźć działające ustawienia.

Dobrze działający offset to ja widziałem tylko na płytach od asusa. Jak zapodasz tego procka do innej płyty to się mocno zdziwisz , że będzie pracował stabilnie nawet na napięciu niższym o 0.05v.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnica w temp. między rdzeniami to normalna rzecz - nawet jak dobrze posmarujesz Dołączona grafika

Może i tak, ale zrobiłem teraz test w Prime

Na idle pierwszy rdzeń ma ok 30, a drugi 25

Po odpaleniu Prime95 Small FFT pierwszy rdzeń pokazuje 60 stopni, a drugi 68.

Nie wiem skąd się to bierze, ale takie rozbieżności nie ułatwiają raczej zabawy z oc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakoś mocno się nie martwię tylko myślałem, że temperatura wzrastać będzie równomiernie, a mam tak, że core 0 jest od pozostałych cieplejszy w idle, ale przy obciążeniu jest od nich chłodniejszy. Mniejsza o to. Po nałożeniu świeżej pasty i tak jest lepiej niż było.

Jeszcze jedno pytanie odnośnie throtlingu. W biosie mam go włączonego, ale nie znalazłem żadnej wartości maksymalnej. Jest to regulowane przez procesor?

 

Wysłane przy użyciu Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://images.bit-tech.net/content_images/2011/01/intel-sandy-bridge-review/sandy-bridge-die-map.jpg Teraz już wiesz dlaczego jest zimniejsze? Dołączona grafika

 

Nie wiem czy twoja plyta tez ma ten problem ale ogolnie asrock z77 extreme maja cos z pomiarami zepsute i rzeczywiste napiecie jest wyzsze od tego podawanego przez bios

http://www.overclock.net/t/1360404/asrock-z77-series-vcore-reading nie wiem czy to sie tyczy tez twojej plyty

 

a throttling sie wlacza jak temp procesora osiagnie 105*C

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc nie wiem. Chodzi o zintegrowane GPU?

I Jak wcześniej napisałem zimniejsze są w idle, ale w stresie grzeją się bardziej.

Mniejsza o to.

Przed chwilą znów walnęło mi BSOD 124 przy włączeniu Prime

 

Additional Turbo 0.023

Offset +0.005

LLC 3

Limity poboru mocy na 500

 

Przy takich ustawieniach CPU-Z pokazuje mi VCORE 1.344 lub 1.360

 

Podbijać turbo? Zmieniać LLC czy dłubać gdzieś indziej?

Może dla stabilności Offset podbić o poziom więcej?

Zaczynam się obawiać, że jednak moja sztuka jakaś za bardzo podatna na OC nie jest. Chyba, że ustawię V z nadwyżką i będę katował procesor temperaturą 70*

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Szczerze mówiąc nie wiem. Chodzi o zintegrowane GPU?

I Jak wcześniej napisałem zimniejsze są w idle, ale w stresie grzeją się bardziej.

Tak. W idle są zimniejsze bo system i programy używają w pierwszej kolejności core#0 a cieplejsze dlatego, że core#0 oddaje ciepło do GPU, którego pewnie i tak nie używasz?

 

 

 

Podbijać turbo? Zmieniać LLC czy dłubać gdzieś indziej?

Musisz sie pobawić, nie ma reguły tutaj. LLC możesz zostawić na level3 ale czasami warto zmienić offset na fixed i sprawdzić na stałym napięciu czy procesor jest stabilny. Ja u siebie sprawdzałem róże warianty. +0.200 turbo i +0.030 offset to najniższe napięcie jakie jest stabilne na 5ghz. Ustawione mam teraz na +0.230 i +0.30 co daje mi około 1.37V (core#0 VID) a vCore pokazuje 1.34V Dołączona grafika

 

Zainstaluj HWiNFO i tam sprawdzaj napięcia na rdzeniach przez core#0 VID (vcore bedzie pokazywać takie samo jak w CPUZ). Ja u siebie na płycie zmierzyłem multimerem i pomiary zgadzały sie z core#0 VID a nie z vcore(było niższe)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poza tym 70c to zadna temperatura. w letnie upaly ja swojego primem rozgrzewam do prawie 90c. sandy jest lutowany to spokojnie tez mozesz go cisnac do tych 85-90c. jak latem sie zrobi za goraco to go skrecisz. zreszta poza primem nigdy nie widzialem takiej temperatury u siebie. w grach max latem bylo 65cWysyłane z mojego GT-S6500 za pomocą Tapatalk 2

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

czy temperatury mojego i5-4670k bez kręcenia:

 

1) 30-33C w idle

2) 60-63C pod obciążeniem prime95 - tyle samo osiąga podczas grania w Dotę 2 (Assassin's Creed 2 kilka stopni mniej)

3) do 73-75C gdy obciążę prime95 + w tym samym czasie robię test grafiki (Video Card Stability Test) gtx780 (też się nagrzewa do jakichś 70-75C)

 

na coolerze HR-02 macho i w przewiewnej obudowie Fractal Arc midi r2 są wysokie jak na Haswella?

Bo nie wiem jaki (jakościowo) procek mi się trafił Dołączona grafika

Edytowane przez Tompior

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...