Skocz do zawartości
panzar

Core i5/i7 - Sandy Bridge (LGA 1155)

Rekomendowane odpowiedzi

i tak dochodzimy do konkluzji, iż cena jest wypadkową popytu i podaży.

 

Giguś fajny, ale podoba mi się ten bluetooth w asusie ;)

 

Problem w tym że w dzisiejszych czasach zarabia się na obrotach i odpowiednim zarządzaniu marką a nie chwilowych zyskach. Ale jak widać w Polsce to wciąż nie do pojęcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale Asrock Extreme4 pięknie zamiata. Będzie HIT !

Dawać mi go do sklepów. Płacę jak za prezydenta B-)

 

Nie wiem czy faktycznie jest czym sie zachwycac....wiekszosc mobasow wyszla tak samo przyzwoicie.Jasne ,że ta jest w miare tania ale jakos inne recenzje nie były aż tak przychylne:P.Ja z kolei podniecam sie P8P67 zakupionym za pincest złotych:P i wedle testu najwiekszy potenciał o/c:P

 

Extreme 4 dal czadu :) I to za mniej niz 500 zeta z obsluga sli i swietnym rozkladem slotow.

 

Czy za mniej niz 500zl to sie okaze.

------------------------------------------------

 

Zróbcie doby uczynek i opierd...wskarzcie mi drogę zakupu 2x4GB +- 500zł, bo czekam ja debil na RipjawsX a klocki prawie wszystkie zamówione(jeszcze jakas byle jaka grafa na przeczekanie do GTX560).

Edytowane przez JejoX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym że w dzisiejszych czasach zarabia się na obrotach i odpowiednim zarządzaniu marką a nie chwilowych zyskach. Ale jak widać w Polsce to wciąż nie do pojęcia.

 

A chyba jedynym sklepem, że tak się wyrażę ogólno-komputerowym, który osiągnął w Polsce wysoką świadomość marki i czerpie z tego zyski jest komputronik. Mimo wszystko bardziej znający rynek ludzie, nie koniecznie chcą przepłacać robiąc tam zakupy.

 

Zróbcie doby uczynek i opierd...wskarzcie mi drogę zakupu 2x4GB +- 500zł, bo czekam ja debil na RipjawsX a klocki prawie wszystkie zamówione(jeszcze jakas byle jaka grafa na przeczekanie do GTX560).

 

Proszę bardzo:

CORSAIR Vengeance

 

CORSAIR XMS3 Classic

 

Ja chyba łyknę te pierwsze. Do photoshopa jak znalazł.

Edytowane przez klami85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A chyba jedynym sklepem, że tak się wyrażę ogólno-komputerowym, który osiągnął w Polsce wysoką świadomość marki i czerpie z tego zyski jest komputronik. Mimo wszystko bardziej znający rynek ludzie, nie koniecznie chcą przepłacać robiąc tam zakupy.

 

Schodzimy z tematu...wystarczy powiedzieć , że komputronik a.k kompu(i tutaj setki dodatków) jest prawie w każdej galerii i uderza w nieco innego klienta niż codziennego bywalca ceneło.

 

ESC powiedział, że swojego i5-2500k dostane w piątek a pcp , ze mobo we wtorek:( i tak sie przeciagnie az do lutego i obudzą sie ci narzekajacy na caly swiat biznesmany(z Q7 na rat 120) i bedzie i5-2500k dostepny w 5 sklepach LOL

 

CORSAIR Vengeance

 

CORSAIR XMS3 Classic

 

Ja chyba łyknę te pierwsze. Do photoshopa jak znalazł.

 

Heh.Ale czy aby wysokość radiatora współgrać będzie z coolerem cpu?Ja mam OCZ Vendete II i chyba mógłby byc problem.

 

http://www.emarket.pl/pricelist/item.aspx?PID=C4310559

 

Edit:

 

Próbował ktoś kiedyś pogadać z esc.pl żeby dali więcej procków na testy(2-4 sztuki,decyzja o zakupie jednej konkretnej) dla usera albo czy idzie sie z nimi dogadac na wymiane na kolejeny egzemplarz?

Edytowane przez JejoX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ASUS P8P67 and P8P67 Deluxe Intel Sandy Bridge Motherboard Review - ASUS P8P67 Deluxe and P8P67 EFI BIOS - Legit Reviews

 

 

cyt "..The options for the DRAM DATA Ref Voltage is only available on our ASUS P8P67 Deluxe and not our ASUS P8P67."

 

Za co odpowiada ta opcja i czy jej brak na ASUS P8P67 przeszkadza w dobrym OC procka przy założeniu, ze pamięci pozostają na poziomie 1600Mhz 7-7-7 1.65V ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Edit:

 

Próbował ktoś kiedyś pogadać z esc.pl żeby dali więcej procków na testy(2-4 sztuki,decyzja o zakupie jednej konkretnej) dla usera albo czy idzie sie z nimi dogadac na wymiane na kolejeny egzemplarz?

 

Powodzenia kumplowi nie chcieli przyjac uwalonej od nowosci plyty glownej jak sie powolywal na 10 dniowy zwrot towaru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ASUS P8P67 and P8P67 Deluxe Intel Sandy Bridge Motherboard Review - ASUS P8P67 Deluxe and P8P67 EFI BIOS - Legit Reviews

 

 

cyt "..The options for the DRAM DATA Ref Voltage is only available on our ASUS P8P67 Deluxe and not our ASUS P8P67."

 

Za co odpowiada ta opcja i czy jej brak na ASUS P8P67 przeszkadza w dobrym OC procka przy założeniu, ze pamięci pozostają na poziomie 1600Mhz 7-7-7 1.65V ?

 

DDR ref'y mozna ustawic zarowno na chipsecie P45, X38/48, P55, X58 jak i innych...

Pod azotem tego nawet nie tykalem...

Jak sie bawisz pamiatkami na maxa to moze i sie przydaja...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Hehe. Nic nowego, kupienie czegokolwiek droższego niż Kingstony/Goodramy 1333 CL9 mija sie kompletnie z celem. Każdy inny komponent da dużo więcej, czy to w kwestii wydajności, czy też w kwestii ciszy.

 

 

Pomijając to, wydajność kontrolera jest rewelacyjna, wiele do teoretycznej maksymalnej przepustowości nie brakuje. W tej kwestii AMD sie zatrzymało w rozwoju dość dawno.

Edytowane przez Harry Lloyd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Pytanie opisane poniżej wrzucam w ten wątek bo była już wyżej jedna informacja dotycząca konkretnego sklepu, sprzeczna z tym co powiedziano mi w sklepie i być może tej osobie jak i innym zdziwionym, zwłaszcza teraz w okresie gorączkowych zakupów sprzętu na 1155, jakoś to pomoże.

 

Proszę osoby zaznajomione z zagadnieniem o pomoc w zdobyciu PEWNEJ informacji na temat zasad zawierania umów ze sklepami internetowymi. Mianowicie czy zamówienie złożone przez internet na sprzęt w cenie określonej w momencie zamówienia obliguje sprzedawcę do sprzedaży tego sprzętu w tej cenie pomimo tego, że późniejsze dostawy powodują zmiany cen? Konkretnie, zamówiłem płytę P8P67 w sklepie pcproject (opisywanym tu jako święty gral spragionych solidnych firm). Płyty zarówno wtedy, jak i teraz 2 dni później nie ma stanie sklepu, natomiast cena wzrosła już z 500 do 580 zł. Pan uprzejmie poinformował mnie, że gdy płyty już będą dostępne, będę mógł ją kupić w cenie na dzień w którym sklep je otrzyma. Czy Pań z pcproject ma rację? Czy pierwotne zamówienie nie jest formą wiążacej umowy? Aha, osoba z pcproject, o ile dobrze ją zrozumiałem, stwierdziła, że fakt braku sprzętu na stanie w momencie składania zamówienia jest tu istotna i to chyba ona powoduje, że nie muszą zrealizować pierwotnego zamówienia w tej cenie.

 

Z góry dziękuję za odpowiedź, zwłaszcza odsyłającą do konkretnych przepisów polskiego prawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a wiadomo cos kiedy beda oem'y i w jakiej mniej wiecej cenie?

 

oemy u nas dostepne to ceny z robieranych zestawów i inne takie ;)

Oficjalnie oema intel raczej nie kupisz w sklepie... No chyba że w zestawie...

 

Witam.

 

Pytanie opisane poniżej wrzucam w ten wątek bo była już wyżej jedna informacja dotycząca konkretnego sklepu, sprzeczna z tym co powiedziano mi w sklepie i być może tej osobie jak i innym zdziwionym, zwłaszcza teraz w okresie gorączkowych zakupów sprzętu na 1155, jakoś to pomoże.

 

Proszę osoby zaznajomione z zagadnieniem o pomoc w zdobyciu PEWNEJ informacji na temat zasad zawierania umów ze sklepami internetowymi. Mianowicie czy zamówienie złożone przez internet na sprzęt w cenie określonej w momencie zamówienia obliguje sprzedawcę do sprzedaży tego sprzętu w tej cenie pomimo tego, że późniejsze dostawy powodują zmiany cen? Konkretnie, zamówiłem płytę P8P67 w sklepie pcproject (opisywanym tu jako święty gral spragionych solidnych firm). Płyty zarówno wtedy, jak i teraz 2 dni później nie ma stanie sklepu, natomiast cena wzrosła już z 500 do 580 zł. Pan uprzejmie poinformował mnie, że gdy płyty już będą dostępne, będę mógł ją kupić w cenie na dzień w którym sklep je otrzyma. Czy Pań z pcproject ma rację? Czy pierwotne zamówienie nie jest formą wiążacej umowy? Aha, osoba z pcproject, o ile dobrze ją zrozumiałem, stwierdziła, że fakt braku sprzętu na stanie w momencie składania zamówienia jest tu istotna i to chyba ona powoduje, że nie muszą zrealizować pierwotnego zamówienia w tej cenie.

 

Z góry dziękuję za odpowiedź, zwłaszcza odsyłającą do konkretnych przepisów polskiego prawa.

 

to się jejox potnie ;)

 

liczył na cenę z dnia zamawiania sprzętu

 

 

 

 

Dobre sklepy dbające o klienta zwykle mają tak,zę jak cena w dniu wysyłki spadnie to sprzedają taniej, jak wzrośnie to towar i tak idzie po starej cenie.

 

Często tam miałem np przy zakupach w Gralu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To chyba zalezy od tego czy dostales potwierdzenie czy nie.

 

Jak potwierdzili towar po starej cenie to pewnie mozna ich scignac. Jak nie potwierdzili to oferta nie jest wiazaca.

 

Mnie chodzi konkretnie o to czy prawo reguluje to w sposób jednoznaczny i czy być może potwierdzenie, o którym mówisz jest tu decydującą sprawą. Jeśli nie to ja do sklepu nie mam pretensji choć oczywiście nie podoba mi się taki sposób załatwiania spraw. W esc.pl, gdzie zamiawiam resztę poinformowano mnie bez dodatkowych niuansów, że u nich liczy się cena zamówienia i koniec. Chciałbym jedynie na przyszłość wiedzieć czy zamówienie jest wiążacą umową i czy są tu jakieś "jest, ale ..." czy też jest to jedynie dobra wola sprzedawcy.

 

Dla jasności w konkretnym przypadku sklepu pcproject: przed kilkoma minutami dostałem maila, że jednak zamówienie zostanie zrealizowane w cenie, w której zostało złożone. Zainteresowanych poinformuje jak się to skończyło:) Płyty mają być piątek/poniedziałek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro procesorow nie ma jeszcze w hurtowni to cena chyba nie jest znana... myle sie? Czy sklepy ktore w tym momencie wystawiaja towar nie robia tego po zawyzonych, "pewnych" dla siebie cenach, przy ktorych na bank zarobia? Teoretycznie po zwiekszeniu dostepnosci powinno byc sporo taniej. Pcprojekt ani esc tez do konkurencyjnych nie naleza, a wszyscy sie rzucili bo pierwsi wystawili... =]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro procesorow nie ma jeszcze w hurtowni to cena chyba nie jest znana... myle sie? Czy sklepy ktore w tym momencie wystawiaja towar nie robia tego po zawyzonych, "pewnych" dla siebie cenach, przy ktorych na bank zarobia? Teoretycznie po zwiekszeniu dostepnosci powinno byc sporo taniej. Pcprojekt ani esc tez do konkurencyjnych nie naleza, a wszyscy sie rzucili bo pierwsi wystawili... =]

 

W hurtowni moze i nie ma, ale zamowienie na procesory dawno zlozone i cena jest dla nich znana. Jesli sciagaja z zagranicy to albo juz kupione, albo cene beda mieli z dnia odbioru w euro a wiec rowniez wahania kursu da sie przewidziec. Przeciez zadna hurtownia nie dostaje 1000 procesor za pobraniem, nie wiedzac, jaka bedzie cena przy odbiorze. To sa duze kwoty i kazdy kupujacy cene zna. Na jej podstawie dostaniecie cene w sklepie, z uwzgledniona marza, ryzykiem zmian kursu etc.

 

Nie rozumiem pogrubionego fragmentu - maja nie zarabiac czy jak ? jakbys zamawial te procesory w swojej firmie to tak na styk, aby ani zarobic ani nie stracic ? Gdzie tu sens i logika ? Zawsze mozna kupic bezposrednio u Intela minimum 1000szt po znanej wszystkim cenie.

Edytowane przez CLAU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiekszosc sklepow nie wie kiedy beda i w jakich cenach, a 3 juz sprzedaja ;) Nie mowie zeby to robili po cenach na jakich moga stracic, ale granica bledu moze byc jak widac spora. Taka plyta asusa juz teraz podrozala 80 zl. Skoro moga sobie pozwolic na takie wahania to po prostu ciekawy jestem ile maja na tym marzy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiekszosc sklepow nie wie kiedy beda i w jakich cenach, a 3 juz sprzedaja ;) Nie mowie zeby to robili po cenach na jakich moga stracic, ale granica bledu moze byc jak widac spora. Taka plyta asusa juz teraz podrozala 80 zl. Skoro moga sobie pozwolic na takie wahania to po prostu ciekawy jestem ile maja na tym marzy...

 

Wlasciciele tych sklepow dobrze wiedza czy sa i po jakich cenach. To, ze handlowiec napisze, ze nie ma i nie wiadomo po ile to jedna sprawa, a dywersyfikacja dostaw przez wlasciciela to druga. To, ze sprzet drozeje jest normalnym zjawiskiem, wiecej osob chce go kupic niz jest dosepne. Kazdy stara sie wykorzystywac takie sytuacje bo klient i tak wyjscia nie ma - jak chce kupic to kupi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie poki co mozna tylko spekulowac nad popytem. To, ze w tematach na wiekszych forach w polsce jest ruch nie oznacza, ze nagle tlumy sie rzuca na nowa platforme :) Wolalbym doplacic i wyrwac sprzet wczesniej, ale skoro i tak go nigdzie nie ma to czekam... i imho bedzie taniej

 

btw watpie zeby wiedzieli, przynajmniej niektorzy... skoro pytasz - sprawdzaja i mowia, ze sprzetu nie ma w hurtowniach, wiec ceny tez nie znaja, to raczej nie jest to sciema ;)

Edytowane przez kkNd!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oceniac popyt przez jakis ruch w jakis tematach na jakichs polskich forach - omg 0o

 

 

Widze, ze masz ogromne pojecie o funkcjonowaniu rynku.

Edytowane przez CLAU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytaj ze zrozumieniem. Napisalem, ze tak nie mozna oceniac popytu, wiec ciekawy jestem jak Ty go wczesniej oceniles...

 

To, ze sprzet drozeje jest normalnym zjawiskiem, wiecej osob chce go kupic niz jest dosepne. Kazdy stara sie wykorzystywac takie sytuacje bo klient i tak wyjscia nie ma - jak chce kupic to kupi.

Edytowane przez kkNd!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytaj ze zrozumieniem. Napisalem, ze tak nie mozna oceniac popytu, wiec ciekawy jestem jak Ty go wczesniej oceniles...

 

Nowa platforma, nowe portfolio firm produkujacych podzespoły w szczegolnosci producennci plyt glownych. Nowe ofery sklepow komputerowych w internecie oraz tych lokalnych (wiekszych i mniejszych), gotowe zestawy przyciagajace uwaga typowego Kowalskiego w marketach. Zaplecze, ktore sklada sie na popyt jest bardzo szerokie i na tym sie nie konczy. Jakbys czytal mnie ze zrozumieniem to bys nie zarzucal mi blednej oceny popytu bo ten jest duzy i nie sprowadza sie tylko do polski. A jak ogolnie popyt jest duzy to i cena jest wieksza. Bedzie wiecej towaru, bedzie konkurencja to beda nizsze ceny. Myslisz, ze ESC czy co tam innego podnioslo cene bo stwierdzilo, ze jest do tego okazja ? Byc moze, a byc moze dystrybutor podniosl ceny.

 

Sprowadziles popyt do jednego mianownika jakim jest zainteresowanie na forach tematycznych a malo to ma wspolnego, z realnymi zakupami hurtowymi i detalicznymi. Troche wiecej wyobrazni.

Edytowane przez CLAU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Złożyłem swój sprzęt ale już mam zgrzyt jesli chodzi o kontroler SATA - pod WinXP nie ma sterowników AHCI (pod Win7 są i działa) - jakoś nigdzie nie zdarzyło mi się przeczytać o braku supportu AHCI pod WinXP na nowym chipsecie. Druga sprawa to płyta MSI GD65 - porażka, po nieudanym przetaktowaniu np. pamięci potrafi się wyłączać/włączać 3 do 20 razy zanim zresetuje się do

ustawień nominalnych, ogólnie mam na tej płycie (nawet w trybie AHCI) sporo słabsze wyniki testów SSD (AS SSD) w porównaniu do P5Q-E. Proca na razie nie katuje, chodzi na def.

Edytowane przez Turrican

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Złożyłem swój sprzęt ale już mam zgrzyt jesli chodzi o kontroler SATA - pod WinXP nie ma sterowników AHCI (pod Win7 są i działa) - jakoś nigdzie nie zdarzyło mi się przeczytać o braku supportu AHCI pod WinXP na nowym chipsecie. Druga sprawa to płyta MSI GD65 - porażka, po nieudanym przetaktowaniu np. pamięci potrafi się wyłączać/włączać 3 do 20 razy zanim zresetuje się do

ustawień nominalnych, ogólnie mam na tej płycie (nawet w trybie AHCI) sporo słabsze wyniki testów SSD (AS SSD) w porównaniu do P5Q-E. Proca na razie nie katuje, chodzi na def.

 

Co kupiles?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowa platforma, nowe portfolio firm produkujacych podzespoły w szczegolnosci producennci plyt glownych. Nowe ofery sklepow komputerowych w internecie oraz tych lokalnych (wiekszych i mniejszych), gotowe zestawy przyciagajace uwaga typowego Kowalskiego w marketach. Zaplecze, ktore sklada sie na popyt jest bardzo szerokie i na tym sie nie konczy. Jakbys czytal mnie ze zrozumieniem to bys nie zarzucal mi blednej oceny popytu bo ten jest duzy i nie sprowadza sie tylko do polski. A jak ogolnie popyt jest duzy to i cena jest wieksza. Bedzie wiecej towaru, bedzie konkurencja to beda nizsze ceny. Myslisz, ze ESC czy co tam innego podnioslo cene bo stwierdzilo, ze jest do tego okazja ? Byc moze, a byc moze dystrybutor podniosl ceny.

 

Sprowadziles popyt do jednego mianownika jakim jest zainteresowanie na forach tematycznych a malo to ma wspolnego, z realnymi zakupami hurtowymi i detalicznymi. Troche wiecej wyobrazni.

 

To wyjdzie w praniu... Jezeli bedzie sie dobrze sprzedawalo to znaczy, ze popyt jest :D poki co sprzet nie jest dostepny, wiec mozesz tylko spekulowac. To najlepszy wybor w bezkonkurencyjnej cenie, wiec sprzedawac sie bedzie. Jak szybko - nie wiadomo.

 

I nie wciskaj mi, ze cos sprowadzalem do jednego mianownika :lol: wskazalem glupi sposob na podstawie jakiego nie mozna policzyc chetnych na nowa podstawke. Jeszcze glupsze jest twierdzenie, ze zna sie popyt przed pojawieniem sie towaru na polkach... nawet nie wiesz ile tych procesorow bedzie, ale wiesz, ze chetnych jest wiecej...

Edytowane przez kkNd!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wyjdzie w praniu... Jezeli bedzie sie dobrze sprzedawalo to znaczy, ze popyt jest :D poki co sprzet nie jest dostepny, wiec mozesz tylko spekulowac. To najlepszy wybor w bezkonkurencyjnej cenie, wiec sprzedawac sie bedzie. Jak szybko - nie wiadomo.

 

I nie wciskaj mi, ze cos sprowadzalem do jednego mianownika :lol: wskazalem glupi sposob na podstawie jakiego nie mozna policzyc chetnych na nowa podstawke. Jeszcze glupsze jest twierdzenie, ze zna sie popyt przed pojawieniem sie towaru na polkach... nawet nie wiesz ile tych procesorow bedzie, ale wiesz, ze chetnych jest wiecej...

 

No lol, a dzowniles do jakiejs duzej hurtowni w innym kraju, ze wiesz, ze czegos nie ma ? Jak u nas czegos nie ma to juz nigdzie nie ma tak ? Wlasnie tak sie sklada, ze mielismy duze pieniadze w dyspozycji, i chielismy zamowic duzo sprzetu zanim pojawily sie recenzje bezposrednio za granica i niestety ale bylo SOLD. Ogarnij ten temat troche szerzej a nie tylko na podstawie "w esc nie ma to nigdzie nie ma i nie mozna na tej podstawie okreslic popytu". Zanim napiszesz, ze cos jest glupie to zainteresuj sie bardziej tematem bo generalnie to pieprzysz farmazony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...