Jump to content
Camis

Truecrypt - Pytania i Odpowiedzi

Recommended Posts

to tak informacyjnie a'la temat zbiorczy czy też jesteś ekspertem od tego softu i będziesz odpowiadał na zadane pytania?

 

Tak dokładnie, taki temat zbiorczy ;) Coś tam z tym programem mam doświadczenia ale ekspertem nie jestem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Podepnę się, kiedyś pisałem tutaj z pewnym problemem, ale niestety żadnej konkretnej informacji nie otrzymałem.

Cytuje:

Chcę dobrze zaszyfrować jedną z dwóch partycji (d:) niesystemową.

Na początek utworzyłem wolumen>zaszyfrowałem niesystemową partycję>standardowy ....>wybrałem partycje> Stwórz ... i sformatuj go>wybrałem rodzaj szyfrowania, wielkość, hasło i sformatowałem. Od razu pojawił się problem- w moim komputerze widniała niesformatowana partycja d:, którą można było bez problemu sformatować po czym już nie dało się zamontować(pod inna literką niż d: ofc) w TC tej partycji pomimo próby przywrócenia nagłówka wolumenu.

Wpadłem na pomysł, aby w diskmgmt usunąć literkę tej partycji po czym nie było jej widać w eksploratorze oraz można było pod literką d: montować tą partycję jako wolumen w TC.

 

Wszystko fajnie, ale przy próbie "Trwale odszyfruj partycje" wyskakuję informacja "Partycja nie jest zaszyfrowana(ani częściowo, ani w pełni)", więc w jaki sposób mógłbym ją w przyszłości na stałe odszyfrować, chociaż po tym info sam nie wiem czy jest w ogóle szyfrowana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak zrobić automatycznie zwiększający/zmniejszający się magazyn/dysk? Np. utworzyłem magazyn/dysk 160 MB, i chcę, mając na nim 50 MB plików wgrać dodatkowe 250 MB plików , następnym razem 500 MB, później skasować 300 MB itd. .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam następujący problem. Wywala mi bluescreen przy próbie dostępu do zaszyfrowanego pliku. Utworzyłem sobie w Truecrypt 7.0a wolumen standardowy (w pliku) wielkości 20GB, a w nim ukryty wielkości 15GB. Tak testowo więc nie było na szczęście tam ważnych danych i było sporo wolnego miejsca w obydwu. Nic z tym w sumie nie robiłem było i działało można było otworzyć zawartość. Potem chciałem temu plikowi (wolumenowi) nadać we właściwościach atrybut ukryty aby nie wzbudzał ciekawości i nikt go przypadkiem nie skasował. Niestety wtedy Truecrypt się wysypywał - bluescreen. Musiał być widoczny ten plik aby to działało.

No i teraz mam ten wolumen i nie mogę się do niego dostać (ani do standardowego ani do ukrytego) wpisując poprawne hasła pojawia się bluescreen i restart. Próbowałem wielokrotnie, tylko raz wczoraj udało mi się otworzyć standardowy wolumen. Dodam że zainstalowałem najnowszą wersję 7.1 i to samo. Gdyby były tam ważne dane to bym się z nimi pożegnał. Co się właściwie z tym mogło stać bo nie mam pojęcia.

 

Chciałem jeszcze dodać że błąd z bluesreeena dotyczy pliku fastfat.sys i tak samo pokazuje analiza z truecrypta. Wolumen sforamatowałem w FAT bo nie zamierzałem trzymać większych niż 4gb plików.

 

Stworzyłem teraz do testu standardowy wolumenik 10GB jak powyższy w FAT. Wrzuciłem tam 3 filmy po ~700MB i odłączyłem. Podłączam go ponownie i pojawia się bluescreen jak wyżej. Wygląda na to że mam problem z plikiem fastfat.sys.

Edited by ::snoopy::

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam,

mam pytanie. Po przełączeniu laptopa w stan uśpienia (z czego często korzystam) TrueCrypt nie odłącza mojej zaszyfrowanej partycji. W opcjach można ustawić odłączanie np. przy wylogowaniu, ale to nie działa w tym przypadku (użytkownik nie jest wylogowany, tylko zablokowany, czy coś takiego :) ). Tak więc po wznowieniu pracy nie trzeba podawać hasła w celu podłączenia tej partycji. Czy jest na to jakaś rada? I jeżeli tak to czy można ustawić jakoś automatyczne podłączanie (wyświetlanie okienka z prośbą o hasło) po wznowieniu pracy z uśpienia?

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zaszyfrowałem dysk systemowy bez problemu.

Zaszyfrowałem 2 dysk fizyczny i niestety trzeba go montować osobno tzn dysk ma wolumin F: trzeba go montować jako H: skóry nie działają itp.

Nie mogę znaleźć w truecrypt opcji odszyfrowania tego dysku, przy dysku systemowym jest taka opcja.

 

Co mam zrobić?

Edited by izded

Share this post


Link to post
Share on other sites

mam kilka pytań:

1. jak zaszyfruje cały dysk (dwie partycje systemowa + dane) i padnie mi Windows lub po prostu będę chciał od nowa system zainstalować, włożę CD z Windowsem do napędu,

a) to prośba od hasło (do zaszyfrowanego dysku) wyskoczy zanim uruchomi się instalator Windows, czy gdzies w trakcie?

b) Czy jak usunę partycję systemową instalatorem, a następnie format + instalacja Windowsa, to jest możliwość ze nie dostanę się do zaszyfrowanej partycji z danymi, czy nie ma to wpływu na szyfrowanie dysku?

c) jeśli cos sie stanie, to tylko przy pomocy płyty CD tworzonej przed szyfrowaniem przez TrueCrypt bede mógł odzyskać dostęp do danych?

c.1) czy w razie problemów oraz braku płyty ratunkowej TrueCrypt, jakie są możliwości odszyfrowania dysku, zakładając, że znam hasło?

d) jeśli taki zaszyfrowany dysk, czy też inny nośnik podepnę do innego komputera, to jak dostać się do zawartości?

d.1) - trzeba posiadać zainstalowany TrueCrypt na tym komputerze?

d.2) czy prośba o hasło sama wyskoczy, czy nie ma możliwości korzystania z dysku?

 

2. Wszyscy mówią, aby używać skomplikowanych haseł, ale takiego hasła sam nie jestem w stanie zapamiętać, jakieś ciekawe pomysły na trzymanie hasła w razie zaniku pamięci/amnezji?

3. Czy jest możliwość zdjęcia szyfrowania, czyli odszyfrować dysk na stałe, bo powiedzmy już nie chce mieć zaszyfrowanego dysku?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli znasz hasło to możesz dysk odszyfrować na dwa sposoby:

a) wrzucasz płytkę ratunkową, bootujesz się z niej pojawi się menu z wyborem: jedna z czterech opcji do wyboru to "permanently decrypt system... " wpisujesz hasło i leci. Uwaga proces deszyfracji jest strasznie długi, średnio 3 razy dłuższy od szyfracji.

b) podłączasz zaszyfrowany dysk do innej stacji roboczej. Pojawi się monit odnalezienia nowego sprzętu - dysku, w mój komputer dysk normalnie się podmapuje jednak przy próbie wbicia się na niego pojawi się monit odnośnie potrzeby sofrmatowania dysku. NIE robimy tego.

Na stacji instalujem truecrypta. I w tym meijscu nie wiem, ponieważ nigdy z poziomu windowsa nie odszyfrowywałem innego dysku, ale jest opcja w System -> permanently decrypt system partion/drive - moja niepewność jest odnośnie tego czy wcześniej w truecrypcie musimy podmontowywać zaszyfrowany dysk (tego nie wiem)

c) jak nie znasz hasła to są narzędzia do próby złamania truecrypta np. http://www.lostpassword.com/kit-forensic.htm są też znane metody atak typu Cold Boot oraz http://theinvisiblethings.blogspot.com/2009/10/evil-maid-goes-after-truecrypt.html

 

Instrukcja odnośnie zaszyfrowanego dysku i podmontowania go na innej stacji/systemie.

Na stacji instalujem truecrypta, klikamy select device i wskazujemy zaszyfrowaną partycję/dysk. Nastpnie wybieramy wolną literkę dysku w truecrypcie i klikamy Mount. Pojawi się monit o hasło, wpisujemy je i dodatkowo w Mount options zaznaczamy pole "mount partition using system encryption without preboot authentication" i mount. W moim kompie normalnie możemy przeglądać dane na dysku.

 

Najgorsze w przypadku TC jest pojawienie się badów na dysku. Wyłożył mi się dysk z 300 GB danych, z czego znając hasło do truecrypta udało mi sie uratować jedno zdjęcie :D. Ale to pojedynczy przypadek na 200 maszyn.

Edited by kubajew

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam.

Sprawa wygląda następująco:

Dyski są w macierzy RAID0. Były one szyfrowane poprzez TrueCrypt (7.1 bodajże). Doszło do ~75%, następnie proces szyfrowania został przerwany.

Dzisiaj musiałem zrobić reinstalację systemu. Dysk sformatowany, Windows zainstalowany, lecz partycja z danymi nie chce się otworzyć (nieznany system plików, system chce ją sformatować).

Posiadam płytę ratunkową TrueCrypta, lecz przy uruchomieniu i podaniu hasła, komunikuje, że czegoś nie znaleziono (zapewne chodzi o partycję na której był wcześniejszy Windows).

Zamontować nie mogę, wyskakuje komunikat "Incorrect password or not a TrueCrypt volume.".

Mam nadzieję, że partycja jest zaszyfrowana i dlatego nie można jej otworzyć.

Jak to naprawić/odszyfrować? Miałem tam kilka ważnych danych.

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam.

 

wczoraj poszedł reinstal systemu. przed tym właściciel poprzenosił wszystkie pliki z C na D (standardowo). 3 lata temu informatyk zabezpieczył kilka plików TrueCryptem i stworzył trzy woluminy (dwa po 10gb, jeden 100gb) w... Moje dokumenty. Właściciel przeniósł wszystko, też te pliki. Po reinstalu otworzyłam woluminy po 10gb za pomocą TrueCrypt, jednak przy 100gb jest problem- wyswietla mi komunikat, ze nalezy odznaczyc kompresje dla zaoszczedzenia miejsca na dysku we wlasciwosciach pliku, zeby otworzyc wolumin. Proces zastosowania zmian we właściwościach pliku trwa ok 3h, po czym pojawił się komunikat, że jest jakiś błąd i plik ma wciąż zaznaczoną opcję kompresji.

 

Czy jest to faktycznie problem samej zaznaczonej opcji w pliku, czy może dodatkowe zabezpieczenie TrueCrypta?

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedną z przyczyn mogą być błędy na partycji - we właściwościach partycji mamy zakładkę narzędzia/sprawdzanie dysku - można odpalić test z obiema opcjami, tylko wcześniej warto by skopiować ten plik 100GB gdzie indziej. Z resztą nie wiadomo czy już nie jest uszkodzony...

Edited by Aquarium

Share this post


Link to post
Share on other sites

mysle o sprawdzeniu za pomocą chkdsk, ale dysk 500gb ma w sumie 160gb wolnego (wolne miejsce jest tylko na partycji z tym plikiem 100gb). Nie wiem, czy jest to bezpieczne dla pozostałych danych. Padła również propozycja podłączenia większego dysku, żeby windows miał przestrzeń do pracy, ale w tym momencie wydaje mi się to zbędne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mam do ciebie pytanie czy możesz mi pomóc ponieważ uszkodziłem wolumen i nie mogę go otworzyć a czytałem już większość forum gdzie idzie to zrobić lecz ja nie potrafię czarna magia... wolumen uszkodziłem w dziwny sposób ponieważ użyłem go jako pliku kluczowego i coś w nim zmienił że nie mogę go otworzyć...wolumen 205gb a na nim prace projekty, ważne dokumenty ...itp nie jakieś gry filmy czy porno...Pozdrawiam i czekam na kontakt

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam, Mam kilka pytań: Jeśli tworzę ukryty system operacyjny/wolumin to jakie zasady należy spełnić aby był on niewykrywalny? Dużo osób pisze aby zaznaczyć opcje „Chroń ukryte wolumeny przed zniszczeniem przez zapis do wolumenu zewnętrznego” ...nie wiem czy dobrze myslę, ale ta opcja ma chyba zasadniczą wadę: Wolumin ukryty stanie się wykrywalny, ponieważ wolumin zwykły będzie świadomy że jest część pliku której nie można zmieniać, "nie wie co tam jest, ale wie żeby niczego nie zmieniać" a dodatkowo zmienia się wielkość wolumenu ( "Także deklarowany rozmiar wolumenu zewnętrznego zostanie określony po odjęciu od rozmiaru rzeczywistego pojemności ukrytego wolumenu."), odpowiednie służby kodu Trucrypta nie złamią, ale w najgorszej sytuacji nie można będzie zastosować zasady "legalnego zaprzeczania" Gdyby tak nie było to ta opcja byłaby chyba zaznaczona domyślnie dla każdego nowego wolumenu. I kolejne pytanie jak działa to nadpisanie przez wolumen zwykły. Tzn. mam ukryty plik o pojemności 100 MB w nim ukryty 50 MB i z chwilą gdy do zwykłego wrzucę pliki 50+ to tamten drugi może się uszkodzić czy także przy mniejszej ilości plików np 20 MB moze zająć nieodpowiednie sektory, jak duże jest to ryzyko? W najgorszym razie pozostaje utworzyć wolumen ukryty zapełnić czymś wolumen zwykły i już nigdy więcej w nim niczego nie zmieniać a wrzucać tylko do ukrytego. A jak to wygląda z ukrytym systemem operacyjnym? ode mnie to tyle, sprawa do przemyślenia Dołączona grafika

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam, jakby ktoś miał jakieś pytania odnośnie TrueCrypt, proszę o zadawanie je w tym temacie.

 

Witam!

Zaszyfrowałem swój dysk przenośny jedną z metod, która szyfrowała 3 dni. Ale to nie jest istotne. Po szyfrowaniu podłączyłem dysk i wybrałem "podłącz urządzenie", co spowodowało, że mój ukryty wolumen był dostępny, to jest oczywiste. Następnie zgrałem wszystkie dane z tego dysku i go sformatowałem. Chciałem zaszyfrować pusty dysk twardy lepszym algorytmem, jednak chcąc to zrobić, podczas wpisywania hasła, wyświetla się komunikat: "Niepoprawne hasło albo to nie jest wolumen TrueCrypt". Macie jakiś pomysł jak to naprawić, obejść?

Pozdrawiam

Edited by miodeq

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam,

 

System Windows 7 x86. Brak back-up'u. Dysk podzielony na 2 partycje:

 

1. C: - systemowa, nie była szyfrowana.

2. D: - niesystemowa. Jej część została wydzielona i zaszyfrowana poprzez opcję "zaszyfruj niesystemową partycję/dysk" - wydzielono w ten sposób partycję E, czyli część partycji D była zaszyfrowana (jako partycja E), a część nie.

 

Dołączona grafika

 

Zrobiony został format partycji C i postawiono świeży Windows 7. Po uruchomieniu dysk D jest widoczny, jednak nie ma do niego dostępu (nawet do nieszyfrowanej części):

 

Dołączona grafika

 

W TrueCryptcie widoczne są wszystkie 3 partycje:

 

Dołączona grafika

 

Partycję E da się w programie zamontować ale ciągle jest nie do otworzenia (tak samo jak D).

 

Da się jakoś otworzyć te partycje? Sytuacja dziwna o tyle, że zaszyfrowana część nie była systemowa, a i tak jest problem.

 

Odpaliłem Linuxa LiveCD i okazuje się, że dane które nie były zaszyfrowane są pod nim widoczne. Może od tego zacznijmy - jak uczynić je widocznymi pod siódemką?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam 
Chciałbym zaszyfrować sobie komputer. Mam zamiar zainstalować cztery systemy: 
- windows 7 
- windows xp 
- linux 
- zmyłkowy system xp lub 7 
Czytałem w internecie jak instalować ukryty system i robiłem to na xp, ale nie wiem jak to zrobić na czterech systemach. Mam dysk twardy 500gb. Myślałem żeby zrobić 4 partycje i na pierwszych dwóch zainstalować xp i zmyłkowy xp, a na pozostałych linux i windows 7. 
Tylko nie wiem jak to wszystko zaszyfrować, żeby podczas uruchamiania komputera zapytał o hasło i ja zależnie jakie podam to taki system mi się uruchomi. Jaka powinna być kolejność instalacji systemów ? 
Z góry dzięki :D 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak poza tematem - po co Ci tyle systemow? I co to jest "zmyłkowy system"?

"zmyłkowy system" to ten co ma być na pokaz dla innych Dołączona grafika

http://dyski.cdrinfo.pl/artykuly/truecrypt-zaszyfrowany-system/

 

Czy wiesz może jak zainstalować i zaszyfrować te 4 systemy, bo z dwoma to sobie poradzę tylko nigdzie nie ma jak wykonać to na większej ilości ?

Edited by bolek1092

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam, mam taki problem Posiadałem od dawna zaszyfrowany dysk ( 1tb ) truecryptem i ni ebyło z nim najmniejszego problemu od jakiegoś czasu zaczał mi wyskakiwać komunikat " System windows wykrył problem z dyskiem twardym " i do wyboru dwie opcje

- Rozpocznij proces wykonywania kopi zapasowej

- zapytaj mnie ponownie później

 

oraz informacja o tym ze dysk jest uszkodzony bm skontaktował się ze sprzedającym.

Dysk sformatowałem, problem pojawia się nada. Postanowiłem dysk jeszcze raz sformatować poprzez opcję przy instalacji systemu windows. Tu niestety pojawił się problem bo system nie mógł w ogóle go sformatować wyskakiwał jakiś komunikat.

Po czym dysk podłączyłem ponownie pod komputer. Jako dysk główny mam SSD 120 gb na system. Okazuje się że kiedy miałem podłaczony ten dysk ( 1tb ) komputer chodził jak muł a mianowicie. Robie restart a komputer zaskakuje po dosłownie minucie że zrobiony restart proces uruchomienia od nowa komputera trwał bite 7 minut. Odłaczony dysk działa oki. Stwierdziłem że dysk który miałem uległ zniszczeniu w jakiś sposób. Podlaczyłem nówke sztukę dysk 500 gb i system pracował idealnie. Jednak przyszedł czas na zabezpieczenie dysku 500 i tu okazuje się problem sie znów powtórzył jak tylko zaszyfrowałem dysk pojawił mi się komunikat o tym że system windows wykrył problem z dyskiem... No na litość boską co jest grane? czy Jest jakiś problem z truecryptem? siedze na nim jakiś czas już chyba ze 3 lata nigdy nic takiego nie miało miejsca tym bardziej że używałem go na 7 i nadal na niej jestem 

Czy ktoś ma jakieś pomysły? dysk 500 sformatowałem ale nadal wyskakuje ten sam problem ;( nie chce stracić kolejnego dysku. 

Pozdrawiam 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...


×
×
  • Create New...