Skocz do zawartości
radiergummi

Wszystko o ASRock P67/Z68 s.1155

Rekomendowane odpowiedzi

Ale po co mam sie dzielic, dlaczego ktos ma przychodzic na gotowe? Tak to mniej wiecej wyglada z Twojego punktu widzenia ;)

 

Testy i tak zrobie, ale wole wiedziec, czy w ogole je warto zaczynac, byc moze ktos testowal i nie stwierdzil roznic to po co mam to robic bez sensu?

Jak napisalem po to jest forum ,zeby szukac podpowiedzi, ale wg Ciebie zapewne forum sluzy do czego innego ;)

Takze nie troluj kolego i jak napisalem, nie masz nic ciekawego do napisania nie pisz i tyle.

EOT!

Edytowane przez Blackwhite

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Zaopatrzyłem się ostatnio w i5 2500k (chłodzone Zalmanem Performą) + Asrock P67 Pro3 (bios P2.00) + Goodram 2x4GB (1333MHz CL9).

Procesor podkręciłem na 4,5GHZ zgodnie z wartościami uniwersalnymi z 1 postu, offset zaś dałem na -0,010V.

 

Oto otrzymane rezultaty:

 

1)bez obciążenia

 

Dołączona grafika

 

2)podczas IntelBurnTestu (max temp 1 rdzenia 73C, podczas testowania Prime95 temperatury nie przekraczają 65C):

 

Dołączona grafika

 

Jak prezentują się Waszym zdaniem uzyskane rezultaty? Czy napięcia są ok? Jaką ustawić wartość offsetu?

Edytowane przez Jacka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Zaopatrzyłem się ostatnio w i5 2500k (chłodzone Zalmanem Performą) + Asrock P67 Pro3 (bios P2.00) + Goodram 2x4GB (1333MHz CL9).

Procesor podkręciłem na 4,5GHZ zgodnie z wartościami uniwersalnymi z 1 postu, offset zaś dałem na -0,010V.

 

Oto otrzymane rezultaty:

 

1)bez obciążenia

 

 

2)podczas IntelBurnTestu (max temp 1 rdzenia 73C, podczas testowania Prime95 temperatury nie przekraczają 65C):

 

 

Jak prezentują się Waszym zdaniem uzyskane rezultaty? Czy napięcia są ok? Jaką ustawić wartość offsetu?

 

B.dobrze, tak jak pisałem wcześnie i wszytko się potwierdza.

 

Masz tylko 126Wat poboru energii ,ja przy tej częstotliwości 127Wat CPU OFfSET -0.040

Temp mam niższe max 70stopni i pastę do wymiany.

 

Ale co z tego? przy 5Ghz żadne chłodzenie w tym teście poniżej ceny 2/3 CPU, nie uzyska poniżej 85 stopni/c. (CHYBA ZE CZUJNIKI ZWALONE)

A ci co niby mają 5ghz stabilne , na zwykłym chłodzeniu, wyłączają ten test po chwili kiedy mają 85st/c

 

 

VID MNIEJSZY TY 1.416 ja 1,401 i tylko to się liczy nie żadne CORE VOLTAGE z CPU-Z bo to bzdura, ( te ustawienia wpływają tylko na VID)

Tak jak piszą brednie o offset i fixet, żadnej różnicy tam niema zobacz na zużycie energii i na VID . SPOCZYNEK/OBCIĄŻENIE

Piszą na ten temat <span style='color: red;'>[ciach!]</span>ły a nic nie sprawdzali.

 

Było poruszane sto razy, ale czas na sto pierwszy (chyba trzeba pomyśleć o FAQ ;>):

Na fixed łatwiej ustabilizować procesor na niższym napięciu w load, ale w czasie idle będzie miał względnie wysokie napięcie. Przeciętny komputer pracuje w większości czasu w idle, dlatego też nie warto męczyć procesora stałym wysokim napięciem przeznaczonym do pracy w obciążeniu. Zwiększa to tylko niepotrzebnie pobór energii oraz z pewnością w jakiejś części skraca żywotność procesora.

Offset za to wymaga wyższego napięcia przy OC względem trybu fixed, ale umożliwia pracować na niższym napięciu w idle. Wnioski podobne jak wyżej. Dodatkowo ciężej ustabilizować procesor przy OC - nie ma jednolitego sposobu sprawdzania stabilności, gdyż procesor może być stabilny w load a niestabilny w idle lub quasi-load. Testowanie stabilności w idle/quasi-load jest dość specyficzne, wiąże się to z normalnym użytkowaniem komputera na co dzień :)

 

Aby dokonać poprawnego wyboru, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie: czy komputer częściej pracuje w full load czy w idle?. W quasi-load (pod niepełnym obciążeniem procesora, np. praca z programem jednowątkowym) przy offsecie napięcie będzie nadal niższe w większości przypadków niż na fixed. To też trzeba wziąć pod uwagę.

Osobiście tryb fixed zalecałbym tylko osobom, którym komputer pracuje przez większość czasu w full-load, a liczy się dla nich przede wszystkim stabilność. A leniuchom , którym się nie chce męczyć z napięciami dla offsetu mówię stanowcze NIE :) OC jest za łatwe na tej platformie, by katować proca napięciem fixed.

 

... W sumie moim skromnym zdaniem nadaje się to do pierwszego posta na stronie, by jakoś zacząć ten FAQ ;) Zawsze trochę mniej zaśmiecania wątku, ale w sumie to nie w tym temacie, a w temacie o 1155

 

Ja się z tobą nie zgadzam.

Jakie niby męczenie procesora wysokim napięciem? to brednie

 

Patrz na temp. i zużycie energii na VID a nie bzdurne napięcie w CPU-Z V-CORE

Między offset a fixed różnicy praktycznie niema żadnej, przetestuj to a nie gawędź.

 

Wszelakie testy to powierzają MSI bez trybu offset ma mniejsze zużycie energii jak inne testowane z offset.

To samo sprawdzałem na extreme3 gen3 różnicy niema żadnej...!!!

 

 

Tu na potwierdzenie

OFFSET

Dołączona grafika

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

FIXED

Dołączona grafika

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ustawione

offset -0,40 w biosie 1,240v

 

Fixed 1,240 w biosie 1,230v

W obu przypadkach ---VID--- maks 1,401v ,----VID--- minimum 0,971

 

 

Teraz najważniejsze

Pobór energii minimum --CPU PACKAGE POWER-- fixed--> 8,503W ,offset-->8,332W

 

 

Czyli to samo, testy robione na szybkiego coś tam w tle chodziło co widać po zegarach CPU i vid.

Dlatego te POMIJALNE 0,17W nie biorę nawet pod uwagę.....

Równie dobrze przy kolejnym teście może być odwrotnie.

Dodatkowo w trybie fixed można zejść z napięciami niżej, a to da niższe zużycie w IDLE jak w trybie offset

 

 

Po mocnym obniżeniu votów w fixed kiedy VID spada do 0,94-5v ? (dokładnie nie pamiętam) ,system także zawiesza się w IDLE , tak jak w trybie offset.

Mimo iż. V CORE MA 1,2V .

 

Co kolejny raz potwierdza to co piszę...

Edytowane przez paszis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przeczytalem calego tematu, ale juz padam, a jutro musze uruchomic sprzet. Plyta Asrock P67 Pro3, 4x4GB Corsairs Vengeance, niestety tylko plyta startuje jesli wloze 2 kosci w 2 pierwsze banki, jesli wloze 3 czy 4 kostki lub w inne banki wyskakuje blad 2E. Jest jakis knyf, aby dzialaly 4 kosci, czy poprostu uszkodzone sa fabrycznie 2 banki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ci co niby mają 5ghz stabilne , na zwykłym chłodzeniu, wyłączają ten test po chwili kiedy mają 85st/c

 

Mam nadzieję, że nie pijesz do mnie bo mi się zrobi przykro.

Te ciekawostki o fixed vs offset sprawdzę. Jednak twoje testy nie uwzględniają sytuacji quasi-load, a ona jest tak naprawdę w codziennym użytkowaniu najważniejsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że nie pijesz do mnie bo mi się zrobi przykro.

Te ciekawostki o fixed vs offset sprawdzę. Jednak twoje testy nie uwzględniają sytuacji quasi-load, a ona jest tak naprawdę w codziennym użytkowaniu najważniejsza.

 

Nie :-) , piszę ogólnie, ty masz b.niskie napięcie jak na 5Ghz i super sztuka CPU, ale podejrzewam ze w IntelBurnTest przekroczy 85stpni i 160Wat.

(to porostu nieuniknione przy takim poborze energii, dochodzi jeszcze kwestia czujników, jak przylegania/krzywości czapy CPU ,ludzie mają różnice do 15stopni miedzy rdzeniami w max load)

Co w sumie nie jest takie b.ważne bo takiej temperatury nie zobaczysz nigdy w normalnym użyciu, a CPU szybciej wywala Prime95 choć bierze o 25% mniej Wat.

 

A co do stanów pośrednich, quasi-load to jest tak samo jak w offset (przynajmniej tak zauważyłem)

My tu niby coś w biosie ustawiamy ale dużej możliwości nie mamy (szczególnie na mojej mobo z zwalonym LLC), a procek i tak żyje swoim życiem i VID

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak wy macie takie niskie temperatury w idle? ja z wentylatorem 120mm na Zalmanie 10XQuiet (min. obroty) na Core i3-2120 w idle nie mam mniej niż 36 stopni. Pasta Zalman STG2, ale coś mi się wydaje, że jest trochę stara...

Myślałem, że TDP i5 jest 30W większe niż i3

 

Doczytałem właśnie, że w idle 2500k bierze 1Watt więcej od i3-2120... ale tak czy siak mam 10 stopni więcej, niż któryś z przedmówców na Performie.

Edytowane przez qhash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam patrzeć na vid czy na vcore?

 

Mim zdaniem...

Nie patrz na nic tylko na temp CPU i aby nie przesadzić z woltami.

Im wyższe v-core tym wyższy VID choć nie do końca (ale to przy odwoltowywaniu)

 

 

OCCTPT to chyba najmniej obciążający test CPU-pameci (ale z drugiej strony to test który odwzorowuje realne max użycie CPU i temperaturę w rzeczywistości.

On najmniej rozgrzewa CPU, na nim mam przy 4500MHZ 57c na najgorętszym rdzeniu, nawet wentyl.CPU nie przyspiesza (USTAWIONY NA 62 stopnie)

 

Jeśli masz w nim 69 max po 40min to super,extra !!! zważywszy na napięcia i częstotliwość, ale musisz wiedzieć ze w IntelBurnTes szybko przebije 85stopni.

Najważniejsze są twoje własne testy , czyli to co robisz co dzień ,twe gry, twe aplikacje etc. a nie bzdurne testy.

Testy są ekstra-pomocne przy ocenianiu OC na szybkiego szczególnie te palące maksymalnie CPU, oraz prime95 który u mnie pali pamięci, ale każdy sam ocenia czy jest ok w jego zastosowaniach czy nie.

 

 

Ja się cieszyłem z super stabilności w IntelBurnTest, a na pysk się wywalał w zwykłym necie i musiałem zwiększać napięcie, jak miliony innych.

Edytowane przez paszis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do zuzycia fixed vs ofset.

U mnie na fixed przy tym samym napieciu bierze 10W wiecej ze sciany w porownaiu do ofset.

 

I co zauwazylem u mnie vcore jest nizsze niz VID 0.038v

 

 

PS.Czy temperatura zalecana przez Intela 72st C to temp na obudowie procesora, czy na rdzeniach?

Edytowane przez Blackwhite

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do zuzycia fixed vs ofset.

U mnie na fixed przy tym samym napieciu bierze 10W wiecej ze sciany w porownaiu do ofset.

 

I co zauwazylem u mnie vcore jest nizsze niz VID 0.038v

 

 

PS.Czy temperatura zalecana przez Intela 72st C to temp na obudowie procesora, czy na rdzeniach?

 

Ty nie możesz patrzeć w ten sposób """U mnie na fixed przy tym samym napięciu""" patrz przy stabilnym napięciu CPU, dla obu trybów. tu X-v a tam Y-v

W fixed zejdziesz sporo mniej z woltami , patrz na napięcia VID tu i tam to one decydują o zużyciu energii i temp (WEDŁUG TEGO CO TESTOWAŁEM)

"" Ustawione

offset -0,40 w biosie 1,240v

 

Fixed 1,240 w biosie 1,230v

W obu przypadkach ---VID--- maks 1,401v ,----VID--- minimum 0,971

To tylko ustawienia tak aby przetestować, mogę w fixed zjechać niżej.

Z drugiej strony zdaję sobie sprawę moja płyta nie jest też dobrym sprawdzianem bo LLC nie działa , i na innych MB może być inaczej.

(w co wątpię)

 

 

 

72 stopnie C? gdzie takie zalecenia ma INTEL? , przecie tyle to osiąga nie kręcony i5 2300 w byle teście , a miliony będą działać latami z 90-95st c i źle założonym chłodzeniem , nikt tym się nie będzie się przejmował i nie zauważy tego.

Edytowane przez paszis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Intel podaje temperature operacyjna jako 72.6 C - nie wiem czy to w/g nich max, ale tak mi sie wydaje.

W takim razie jakie sa bezpieczne napiecia dla tych procow, i jesli mowa o napieciu to podpisuje sie pod pytaniem Blue - mam patrzec na VID czy vcore? - na pewno jest jakas bezpieczna dopuszczalna granica 24/7

Znow wg Intela 1.35v to granica jakiej nei powinno sie przekraczac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyczytalem na forum Intela (jakis kolo od nich sie wypowiadal),ze max temperatura to 72.6 dla obudowy proca, nie dla rdzeni.

U mnie akurat obudowa to mniej wiecej to samo co rdzenie, jesli wiezyc HWMonitor.

Czyli wychodzi na to,ze w moim przypadku musze sie trzymac granicy 73 st C - co nie jest problemem jako iz w normalnych aplikacjach osiagam 55 st C, 65 w Intelburn test.

 

 

Teraz pytanie co do VID - czy to max na codzien, czy max do testow, jesli podaja to w swoich info to smiem twierdzic,ze VID na codzien

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paszis masz lepszy proc niż mój, mój bez ustawionego na fixed 1.35 w biosie nie przechodzi nawet 1 testu blend prime95.

 

Co mnie zastanawia, nieważne jakie obciążenie jest realnie, komp iddle, to Core #clock 0 zawsze mam max, czyli 4.5ghz(i w min nie ma innego tylko wlasnie 4.5), gdzie taki cpuz pokazuje dla wszystkich 1.6

Przy czym patrząc na Twoje screeny widać to samo - ale - w offsecie jest już wartość min czyli 1.6ghz.

Ciekawe jak to w końcu jest i ile rzeczywiście proc ciągnie w tych 2 trybach.

 

Edit

Znów - włączyłem na chwile axtu i podniosło mi napięcie na procu(wg CPU-Z) z 1.344 na 1.376V....porąbany soft

Edytowane przez Gregu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie dziala ten programik poprawnie i nic niepokojacego sie nie dzieje.

 

 

Mi tez działa OK.

 

Jaką macie wersje AIXTU ? ja mam AXTU(0.1.139) od X79 Extreme9, natomiast najnowsza na FTP to AXTU(0.1.147) ftp://asrock.cn/

 

Te wersje instalują także ASRXFastRAM a w menadżerze urządzeń dochodzi Asrock RAM DISK czyli ASRock XFast RAM Technology

 

Może się komuś przyda ten soft, mają to nowe X79.

Edytowane przez paszis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

B.dobrze, tak jak pisałem wcześnie i wszytko się potwierdza.

 

Masz tylko 126Wat poboru energii ,ja przy tej częstotliwości 127Wat CPU OFfSET -0.040

Temp mam niższe max 70stopni i pastę do wymiany.

 

Czyli co dalej, próbować jechał w dół w dół z offsetem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli co dalej, próbować jechał w dół w dół z offsetem?

 

Jasne...

Dajesz w dół i testujesz, pamiętaj ze będzie się wywalać w spoczynku, więc po testach obciążeniowych, testuj net itp. nie obciążające CPU.

Było pisane kilkukrotnie.

Edytowane przez paszis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaskakująco wysokie wyniki w teście pamięci

 

Oglądając test pamięci 8GB G-Skill RipjawsX F3-12800CL9D-8GBXL

Zdziwił mnie mój nienaturalnie wysoki wynik o 10-30% wyższy przy niższych timingach!!!

Nawet po pokręceniu ich tam na 1866Mhz wyniki dalej dużo słabsze jak u mnie domyślne 1600Mhz..?

 

(muszę jeszcze sprawdzić przy domyślnym taktowaniu, TESTY ROBIONE 45X100 4,5Ghz)

 

 

 

 

MÓJ TEST

AIDA64 najnowsza beta "aida64extreme_build_1754_ks2vmhxr7d"

Ustawienia pamięci z XPM 1.2

Napięcie zmniejszone z domyślnego 1,5V (1,53v w biosie) , na 1,345v ,timingi 9-9-9-24-1

 

Odczyt-------------> 19.567 MB/s

Zapis--------------> 22.155 MB/s

Copiowanie---------> 21.862 MB/s

Czas oczekiwania---> 45,1 ns

--------------------------------------

oc 1866 timingi 10-10-9-27-1

Napięcie 1.45v

wyniki + 15% lepiej

--------------------------------------

Maks testowałem 1866 na szynie 104,5Mhz co dawało o ile pamiętam DDR 1934Mhz , i kolejny wzrost

Czas oczekiwania 41,2 ns

 

Dołączona grafika

 

(muszę jeszcze sprawdzić przy domyślnym taktowaniu, TESTY ROBIONE 45X100 4,5Ghz)

 

 

Zrobiłem testy na taktowaniu domyślnym ustawiłem 33x100 , wyniki poleciały w dół :cry:

I problem się rozwiązał :rolleyes:, tylko ze on tam nie napisał jakie było taktowanie CPU w teście? a w stopce ma 4,5Ghz i tym się sugerowałem.

 

33x100

Odczyt-------------> 18.203 MB/s

Zapis--------------> 17.104 MB/s

Kopiowanie---------> 20.203 MB/s

Czas oczekiwania---> 48,3 ns

 

 

Test jednak się do czegoś przydał:

 

Widać w nim dokładnie wzrost przepustowości pamięci i zmniejszenie opóźnień wraz z wzrostem taktowania CPU.

A oznacza to także: że pamięci które super działają przy domyślnym taktowaniu CPU 3,3-3,4GHz ,przy kręconym CPU mogą już nie wytrzymywać.

Edytowane przez paszis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja chciałęm mały off top wprowadzić - ktoś wyżej pisał że test Prime95 bardzo obciążą i zarazem rozgrzewa pamieci - chciałęm si dowiedzieć w jaki sposó to weryfikujecie ? u nie po 1-2h prime'a radiatory pamieci mają ciut wiecej jak ludzka reka wiec nie wiem skąd takie przypuszczenia ?

 

sprowadzcie mnie na dobrą droge :)

 

(stara sygnaturka)

Edytowane przez yacub10
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja chciałęm mały off top wprowadzić - ktoś wyżej pisał że test Prime95 bardzo obciążą i zarazem rozgrzewa pamieci - chciałęm si dowiedzieć w jaki sposó to weryfikujecie ? u nie po 1-2h prime'a radiatory pamieci mają ciut wiecej jak ludzka reka wiec nie wiem skąd takie przypuszczenia ?

 

sprowadzcie mnie na dobrą droge :)

 

(stara sygnaturka)

 

Ja tak pisałem, a widzę to w HWiNFO64.

 

Zobacz tu

Wszystko o ASRock P67/Z68 s.1155 - PurePC.pl - Forum Dyskusyjne - strona 51

 

Szukaj

Memory Channel 0 Rank Max

Memory Channel 1 Rank Max

 

Może to błąd, ale w Pime95 tam widzę max 98stpni ""Memory Channel Rank Max"" gdzie w innych 75 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...