Skocz do zawartości
Gość _pit

Pit LC Project

Rekomendowane odpowiedzi

Wyszło zadziwiająco schludnie. :)

Nie dało by rady obrócić pompę, obniżyć rez i podłączyć go bezpośrednio z pompą?

Bok do boku.

Góra trzymałaby się tak jak teraz a dół trzymałby się na pompie.

Edytowane przez Zedmen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :)

 

Próbowałem różnych wariacji z pompą, w tym również "wlotem do góry", ale wtedy łuk jest na tyle ostry, że zagina wąż i blokuje przepływ...

Aktualny łuk ani nie zmniejsza przepływu, ani nie napiera na reza, więc wygląda na to, że póki co zostanie tak, jak jest teraz.

W Rev. 2 (a owy pewnie się po jakimś czasie pojawi, bo spodobało mi się takie majsterkowanie) postaram się to lepiej rozplanować ;)

 

Niestety, nie będzie to podnóżek grzejący stopy w zimę :D

Stelaż będzie przykręcony do biurka w pionie (tak jak stoi teraz) - stąd te otwory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety, opcja ustawienia tego poza obrębem biurka raczej nie wchodzi w grę.

Z jednej strony biurka mam łóżko (śpiąc, mam głowę mniej więcej 1.5m od budy), z drugiej natomiast kaloryfer (nad którym jest okno, sięgające aż do drugiej ściany).

Tak to się już żyje w bloku w pokoju 3x4m, gdzie biurko i łóżko zajmują 70% powierzchni...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny podnóżek, uruchom go przed zimą ;)

 

I z ciepłym nawiewem na nóżki. :D

 

A sam projekt to rewelacja. Dobry pomysł był z farbą matową, lepiej ukryje nierówności spawów. Te zaś mogłyby zostać wygładzone, ale za sterylnie by to wtedy wyglądało. Jest dobrze tak, jak jest. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję ;)

 

Poważnie się zastanowiłem nad tym, co powiedział aerial i mam zamiar pozbyć się mojego miniaturowego biurka narożnego i wykombinować coś większego by móc gdzieś zagrzebać chłodnicę - zobaczymy, co z tego wyjdzie, gdyż póki co to tylko plany.

 

Co do małego zastoju w projekcie - czekam, aż znajomy będzie miał trochę więcej czasu i wrzuci mój przyszły bloczek na numeryka. Obiecuję foto zaraz po tym, jak dostanie się on już w moje rączki :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomyślicie że mnie pogięło,

ale właśnie nasłuchałem się w radio audycji na temat ogrzewania nawiewowego.

Ponoć do osiągnięcia komfortowej temperatury w pomieszczeniu,

wystarczy jedna trzecia tej energii jaka promieniuje z kaloryfera.

 

Tak na dobrą sprawę, podnóżek to nie głupi pomysł. :) Zwłaszcza ze strony ekonomicznej.

U mnie na wylocie temp dochodzi do trzydziestu kilku stopni.

Dlaczego by tego nie wykorzystać?

Darmowe ciepło jako skutek uboczny.

 

Sorry _pit nie mogłem się powstrzymać. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie dzięki grzejnikowi-chłodnicy w zasadzie nie trzeba jeszcze grzać w pokoju. Temperatura wody np. 32 stopnie, 24/7 robi swoje. Pokój ma 20m2, nowy budynek dobrze ocieplony.

Chłodnica zewnętrzna z wentylatorami powinna być jeszcze wydajniejsza. To stanowi problem, przy bardzo mocnym high-endowym configu, szczególnie latem, komputer potrafi podgrzać pomieszczenie do nieznośnej temperatury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ba, takie ogrzewanie jest całkiem sprawne, w mieszkaniu w pomieszczeniu gdzie mam PC praktycznie nie używam kaloryfera. Jak włączę jakąś gierkę i pogram dłuższy czas to koloryfer staje się zupełnie zbędny ;). Także to nie jest taki głupi pomysł z chłodnicą pod nogami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh, zobaczymy jak to wyjdzie z tym grzaniem - akurat zima idzie, przyda się :)

Natomiast X6 już czeka na te swoje zapowiadane 4 GHz (o ile mobo wyciśnie), więc powinno być całkiem cieplutko.

Niech no tylko ten bloczek powstanie.. :twisted2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Projekt umarł... NOT!

 

Nastał ten dzień - jutro zdjęcia wyfrezowanego bloku - ocenicie sami, czy warto było czekać ;)

 

Mogę tylko obiecać, że takiego customa jeszcze w życiu (mam nadzieję) nie widzieliście.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aerial, szkoda, że nie wiedziałem tego przed frezowaniem - aktualnie inne ustawienie niż pionowe rurki byłoby ciężko wpasować.

 

Zedmen, topem będzie, zespawana z blokiem, blacha miedziana 2 mm, więc wygląd raczej nie ulegnie wielkim zmianą. Po zespawaniu postaram się blok ładnie oszlifować i oczywiście, by zachować 100% wygląd 'vintage', nie zostanie on jakkolwiek pomalowany.

BTW. top + blok ważą łącznie lekko ponad 500g ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam właśnie podchodzę do projektowania swojego bloku na CPU i zaciekawił mnie twój pomysł, sam jednak zrobię coś w tym stylu, ze względu na posiadany sprzęt ;) i obawy przed oporami.

 

Dołączona grafika

 

Z niecierpliwością czekam na dalsze foty.

Edytowane przez WhiteMan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie wygląda, i wydaje się spory.

Jak będziesz robić wloty w topie, pamiętam gdzieś było, że lepiej działały wloty ustawione po przekątnej, niż w linii z frezami. Lepsze turbulencje - lepsza wydajność.

W tym konkretnym przypadku nie musi być po przekątnej- dokładnie przylookaj fotkę- piny wydziargane są inaczej niż w typowym pinowcu- nie są w linii prostej, znaczy... jak by to wytłumaczyć... sąsiednie rzędy pinów są jakby przesunięte względem siebie o grubość pina.

 

Wlot i wylot w linii równoległej do dłuższej krawędzi będzie OK.

 

_pit - nie szkoda Ci tego ukrywać? Solidnie i estetycznie zrobione! Daj plexę- choćby na uszczelkę z dętki rowerowej (jeśli ma być oldskól). BTW- wielgaśne TOTO- podaj gabaryta.

 

WhiteMan - widzę, że celujesz w trójzłączkowca- uprość sobie życie i przyszły układ WC oparty na projektowanym bloku i zrób coś takiego:

 

post-7513-0-31483100-1320353587_thumb.gif

 

Odpada konieczność stosowania trójnika a wydajność i flow pozostaje na tym samym poziomie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym konkretnym przypadku nie musi być po przekątnej- dokładnie przylookaj fotkę- piny wydziargane są inaczej niż w typowym pinowcu- nie są w linii prostej, znaczy... jak by to wytłumaczyć... sąsiednie rzędy pinów są jakby przesunięte względem siebie o grubość pina.

W pierwszym zamyśle, gdy nie miałem dostępu do numeryka, piny miały iść "w kratkę". Projekt diametralnie się zmienił wraz z pojawieniem się opcji strugania na CNC - maszyna się nie myli, nie ześlizgnie się jej ręka, a w szczególności - nie męczy się, stąd pomysł na taką "krzyżówkę" z nadzieją na lepszą wydajność ;)

 

_pit - nie szkoda Ci tego ukrywać? Solidnie i estetycznie zrobione! Daj plexę- choćby na uszczelkę z dętki rowerowej (jeśli ma być oldskól). BTW- wielgaśne TOTO- podaj gabaryta.

Cóż, coraz więcej osób mi wypomina ten brak plexy - to skłania do myślenia :D

Póki co nie mam budy z oknem, więc raczej zostaje lutowanie, ale jak to w życiu bywa - niczego nie wykluczam. Może pewnego, pięknego dnia zachce mi się większej ekspozycji sprzętu i zamienię miedziany top na plexę? Zawsze to jakaś wymówka, by znów wszystko rozebrać, przemyśleć, przeprojektować, przerobić i złożyć :P

 

Gabaryty, podobnie jak cały projekt, odstają od 'standardu': 11 cm x 8 cm x 1 cm

I wyglądać powinno to mniej więcej tak:

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg tej 'wizualizacji' blok zasłania otwory do montażu chłodzenia => jak chcesz go zamontować?

Chyba że jest to zarys topu, który będzie większy od spodu.

BTW, ja też bym poszedł w plexę. Po 1 - wygoda, po 2 - wygląd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może pewnego, pięknego dnia zachce mi się większej ekspozycji sprzętu i zamienię miedziany top na plexę? Zawsze to jakaś wymówka, by znów wszystko rozebrać, przemyśleć, przeprojektować, przerobić i złożyć :P

Top będziesz lutował do spodu, tak? (piszesz "spawany" ale chyba lutowanie masz na myśli(?))

Podczas lutowania cyna "szaleje" po powierzchni miedzi- w przypadku jej nadmiaru pokrywa wszystko co znajdzie się w okolicy miejsca lutowania- usunięcie jej nadmiaru z wnętrza bloku będzie wymagało ponownego frezowania.

To po pierwsze primo- po drugo- jak będziesz montował złączki? Gwintowanie w blaszce grubości 2mm odpada. Też lutowanie?

 

Hejger - prawdopodobnie powstaną jeszcze w spodzie otwory na śruby mocujące o odpowiednim rozstawie (tak se gdybam). Szkoda że nie robione były za-jednym-mocowaniem w imaku tuż przed/po frezowaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze takie pytanko do ciebie, gdzie miedź kupiłeś, przez internet, czy gdzieś w okolicy?

Allegro. Znalazłem aukcje z płaskownikami miedzianymi, zgłosiłem się do sprzedawcy z moimi wymiarami i otrzymałem całość za ~120 zł.

 

Wg tej 'wizualizacji' blok zasłania otwory do montażu chłodzenia => jak chcesz go zamontować?

To nie przypadek - blok od spodu ma wywiercone i nagwintowane otwory ;)

 

Top będziesz lutował do spodu, tak? (piszesz "spawany" ale chyba lutowanie masz na myśli(?))

Bardzo dobre pytanie - znajomy spawacz użył określenia "spawanie" więc chyba jednak to miał na myśli ;)

 

jak będziesz montował złączki? Gwintowanie w blaszce grubości 2mm odpada. Też lutowanie?

 

Hejger - prawdopodobnie powstaną jeszcze w spodzie otwory na śruby mocujące o odpowiednim rozstawie (tak se gdybam). Szkoda że nie robione były za-jednym-mocowaniem w imaku tuż przed/po frezowaniu.

Złączki będą lutowane/spawane (j.w.), natomiast otwory pod śruby mocujące powstały przed frezowaniem, jeszcze w trakcie doszlifowywania projektu.

 

 

Na dzisiejszy poranek jestem umówiony ze znajomym spawaczem i już teraz jestem nieźle podekscytowany efektem końcowym, który mam nadzieję, będzie rozkładał na łopatki :banana:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś skończyłem bloczek... i nie mogłem się oprzeć. Połączyłem wszystko do kupy i odpaliłem 'na surowo' :D

 

Rezultat: pompa @ 7v, wentyle @ 7v, cpu @ stock:

 

Dołączona grafika

Temp w stressie: 32~35 *C

Temp w idle: 21~23 *C

 

Jak dla mnie - ogromny sukces :banana:

 

 

Dziś już nie mam siły + muszę wszystko ogarnąć na kochany poniedziałek, więc postaram się z fotkami na jutrzejszy wieczór ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jedziemy... ;)

Ostatnie fotki przed zamontowaniem bloku:

Dołączona grafika

Notatka dla siebie na przyszłość: niemodularne zasilacze to prawdziwy 'pain in ass'. Lepiej już nie skąpić i dopłacić do modularnego...

Dołączona grafika

Bloczek - poszedłem po najmniejszej i najtańszej linii oporu - spray.
Idealnie to nie wygląda, szczególnie te głębokie rysy w topie - koniecznie coś z tym w przyszłości zrobię.

Dołączona grafika

Spawy wyszlifowane do maksimum - po założeniu bloczku i tak ich nie widać.
Zdjęcie wyszło nieostre - sorry, my bad. Niestety, zauważyłem to dopiero na dużym ekranie...

Dołączona grafika

Lapping płaskownika miedzianego to katorga. Męczyłem się z tym 4.5h, aż doszedłem do wniosku, że najważniejsze jest i tak tylko miejsce styku z CPU, więc dałem sobie spokój z lappowaniem całego bloku i doszlifowałem go tylko tak, by wyrównał się środek. Skończyłem na papierze 1000.
To też się pewnie kiedyś poprawi.

Dołączona grafika

Lecimy ze zdjęciami układu już w całości.
Ten meksyk w kablach na biurku z powodu tego, że blat jest nowiutki i nie mam pod ręką otwornicy, by wywiercić otwory na kable. Stąd taki lekki nieładzik.

Dołączona grafika

Rez z płynem do chłodnic.

Dołączona grafika

Stelaż od boku.

Dołączona grafika

Stelaż od dołu.

Dołączona grafika

I chyba jedno z najlepszych zdjęć, jakie mi kiedykolwiek wyszło.

Dołączona grafika


Układ już pracuje od ponad 24h - wygląda na to, że wszystko jest ok. Do ogarnięcia pozostało mi jednak jeszcze sporo, w szczególności kabelkologia. Kable od pompy/wentyli są za krótkie + przydałby im się jakiś oplot...
Blok na CPU okazał się strzałem w 10, więc w planach jest również blok na GPU - ale to odległa przyszłość. Na tą chwilę cierpię na totalny brak pieniędzy, z resztą podobnie z czasem...


Co do dziur w coverze zatok 5,25' - będą tam moje przełączniki 12/7v aka 'poorman's poweradjust', zasilacz wentylem do góry i dyski kablami w tą stronę z prostej przyczyny - lenistwo. Filtr przeciwkurzowy zasilacza zamontowany jest od spodu, więc by go wyczyścić muszę podnosić całą budę - to nie jest wygodne, szczególnie przy zewnętrznym LC, zamontowanym 'na stałe'.
Z dyskami jest j.w. - jeden z nich jest 'multimedialny' i często ze mną podróżuje - gdyby miał kable podłączone z drugiej strony, to jego wyjęcie wymagałoby ode mnie ściągnięcia również i tylnego panelu - buuu, więcej roboty! :D


Mam nadzieję, że się jakoś tak w miarę podoba... :biggrin:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Efekt końcowy jest naprawdę fajny :D

Choć jak sam zauważyłeś jeszcze trochę poprawek wypada wprowadzić.

Oprócz wspomnianych przez Ciebie ulepszeniach pomyślałbym też nad osłoną na chłodnicę.

Jakaś homemade druciana siatka, czy coś w ten deseń, aby stylistycznie pasowało do całości.

Chłodnice są raczej wrażliwe i dosyć łatwo im nawet przez przypadek zrobić "kuku".

Niby miejsce wydaje się w miarę bezpieczne, ale licho nie śpi :wink:

 

Tak w ogóle to umiejscowienie chłodnicy to dla mnie strzał w 10 :)

Zapodaj temperatury procka.

 

PS Ja bym rez starał się weksponować i dał bym go na przeciwną stronę całej konstrukcji, bo teraz jest niepotrzebnie zasłonięty.

Edytowane przez ivanov

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...