Skocz do zawartości
Caleb

Core i7 - Sandy Bridge E (LGA 2011)

Rekomendowane odpowiedzi

Dołączona grafika

<p>W ostatnich tygodniach dużo mówiło się o procesorach AMD FX (Bulldozer), które bądźmy zupełnie szczerzy, wypadły nieco poniżej oczekiwań. Przy okazji zapomniano nieco o Intelu mającym w zanadrzu premierę nowej podstawki, być może z uwagi na fakt, iż socket LGA 2011 jest następcą LGA 1366, który w swoim czasie stanowił absolutny high-end. Dlatego przeciętny użytkownik najnowszą platformę Intela potraktuje jedynie jako kosztowną ciekawostkę. Dzisiaj o godzinie 9.00 zniesiono NDA na testy CPU z rodziny Sandy Bridge-E, zaś bohaterem niniejszego artykułu jest najwyższy oraz najdroższy model pod LGA 2011, czyli Core i7 3960X o taktowaniu 3,3GHz. Czy okaże się godnym następcą Core i7 990X? Sprawdzimy to wnikliwie, gdyż poszerzyliśmy naszą bazę wyników również o najwyższy model 6-rdzeniowy pod LGA 1366 oraz Core i7 960. Porównamy także najnowszy procesor na ustawieniach zegar w zegar, co pomoże określić rzeczywisty wzrost wydajności nowego układu. Przekonamy się również jakie znaczenie odgrywa czterokanałowy kontroler pamięci oraz zrobimy symulację tańszego Core i7 3820, dzięki któremu porównamy Core i7 3960X bezpośrednio z Core i7 2600K. Zaczynamy!</p>

Test Intel Core i7 3960X Sandy Bridge-E - Żegnaj LGA 1366!

 

Dołączona grafika

Entuzjaści długo czekali na następcę LGA 1366 i sześć rdzeni, które byłyby wydajne co najmniej tak jak odpowiedniki oparte o architekturę Sandy Bridge. W listopadzie miała miejsce premiera nowej platformy przeznaczonej dla osób z głębokim portfelem, złożonej z płyty opartej o chipset X79 i procesora Core i7 3930K lub Core i7 3960X, niedawno do tej dwójki dołączył czterordzeniowy Core i7 3820. Od dłuższego czasu zbieraliśmy od producentów ich propozycje pod LGA 2011 i dziś z dumą możemy przedstawić duży test płyt pod X79, w którym wystąpi aż 13 produktów. W tym zestawieniu znajdziecie zarówno modele z niższej półki, takie jak ASRock X79 Extreme4 i MSI X79-GD45 (8D), jak produkty z wyższego segmentu, na przykład Gigabyte G1. Assassin 2 czy Asus Rampage IV Formula. Do najbardziej popularnej czwórki producentów dołożyliśmy po jednej propozycji od Intela, Biostara i Sapphire. Tak jak w każdym naszym zestawieniu płyt głównych szukać będziemy modelu oferującego najlepszy stosunek możliwości do ceny, a pomoże nam w tym najmocniejszy procesor pod tę platformę, czyli Core i7 3960X. Gotowi poznać aktualny układ sił pod LGA 2011? Zapraszamy do zapoznania się z naszą najnowszą publikacją!

Test płyt głównych LGA 2011 z Intel X79 pod Sandy Bridge-E Edytowane przez Caleb
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teścik spoko, ale w pierwszym zdaniu zaprzeczacie samym sobie. Mianowicie Bulldozer otrzymał od was nagrodę za Innowacyjność, a w tej recenzji nazywacie go mało postępowym. Nie do końca przemyślane. Lepiej było napisać, że wydajność BD ssie rurę (tylko grzecznie), bo innowacyjności/postępowości nie sposób mu odmówić.

 

/EDIT/ Widzę, że już poprawione

 

Co do samego SB-E to do zarabiania na chleb procki fajne, ale nie da zwykłego użytkownika do domu. Wiem, że wiele osób grzeje się na najtańszy model, ale to dalej będzie wielki kawał krzemu, gorący i prądożerny, którego 2600K zje na śniadanie.

 

Pzdr,

Edytowane przez radiergummi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do samego SB-E to do zarabiania na chleb procki fajne, ale nie da zwykłego użytkownika do domu. Wiem, że wiele osób grzeje się na najtańszy model, ale to dalej będzie wielki kawał krzemu, gorący i prądożerny, którego 2600K zje na śniadanie.

 

Pzdr,

 

Czy to zle?

 

Dla ludu grajacego jest 2500K+ mobasy po 400-500 pln, dla bardziej wymagajacych 2600K, dla pro z duzym budzetem nowa podstawka ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja sie napalaem na ta platforme bo myslalem ,ze urwie dupe - a tutaj lipa.O ile w renderingu i takich tam ma kopa to do zstosowan domowych kupno tego nie ma sensu.

Chyba posiedze na S1366 przez jeszcze jakis czas bo na SB tez nie ma sensu zmieniac w moim przypadku.No coz pare zloty w kieszeni na co innego zostanie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak gra Ci wykorzysta 2 rdzenie, to nawet z takiego 2500 nie będzie pożytku. ;)

Zapomniałem że tutaj ludzie to w 90% do gier używają. Wtedy faktycznie, 6c nie będzie oznaczać +50% więcej mocy w stosunku do 2600k.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Mam prośbę. Czy można zmienić tematy tytułów zgodnie z poprzednim schematem, który się moderom podobał? Był nowy temat o quadach 1155, ale nikt tam nie chciał przejść, a tytuł ogólnego jest bez sensu obecnie.

 

Dwie zmiany bym zaproponował.

 

 

Pierwsza dla ogólnego - "Sandy Bridge - pierwsze benche":

nazwa: Core i5/i7 - Sandy Bridge (LGA 1155)

opis: Sandy Bridge - 32 nm / 4 rdzenie / 6-8 MiB L3

 

 

Druga dla tego tematu - "Wszystko o Sandy Bridge-E (LGA 2011)": /przed E chyba oficjalnie kreski nie ma/

nazwa: Core i7 - Sandy Bridge E (LGA 2011)

opis: Sandy Bridge - 32 nm / 4-6 rdzeni / 10-15 MiB L3

 

Można by też poprawić małe/duże znaki w starych tematach żeby było ładnie, to wszystko to tylko chwila roboty, sam bym zrobił jakbym mógł.

 

EDIT.

 

Co do samych proców, to są genialne jeśli chodzi o wydajność. Niektórzy nie wiem na co liczyli. Na HardOCP strasznie zjechali po nim, wyzywając go od grzałek czy kaloryferów, a sami w teście poboru prądu pokazali że na 4.8 GHz pobiera mniej niż Bloomfield na 4 GHz, a ten proc był przecież niesamowicie popularny, nawet na tym forum, gdzie niektórzy jeszcze bardziej kręcili. Dalej je ludzie kupują bo są tanie, choć kompletnie nieekonomiczne.

Wg mnie po trzech latach zrobić proca który ma bez porównania wyższą wydajność przy nawet troche niższym poborze prądu, to wg mnie sukces. To nie jest platforma dla graczy, ani do domu, choć jak kogoś stać to kupi, sam bym kupił chętnie żeby sie pobawić.

Wg mnie to jest 1002 razy lepszy produkt niż Bulldozer, oczywiście to kompletnie inna liga, ale mimo wszystko, Bulldozer ze swoimi 8 rdzeniami może tylko kulić się w kącie po tym jak mu SBE skopał dupsko. Szkoda że tylko ta firma potrafi zrobić takie proce, bo niestety przez to nigdy nie będą one dostępne dla mas.

 

Dołączona grafika

Edytowane przez Harry Lloyd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyszła "elitarna"platforma i mamy powrót chaosa, który będzie mógł niszczyć przecinków. Haaa już nie mogę się doczekać.

 

Z AVX w LinX cep przetopiłby się przez socket?

 

Przetopił by się jak krew Obcego przez kadłub Nostromo. :lol:

 

Najwyższe modele to prestiż a nie układ wydajność-cena.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o nie zmienia faktu,ze te proce dla mnie (mowa o 3960X) nie maja najmniejszego sensu, bo nawet nizszy model kjreci sie podobnie o ile nie tak samo, a roznica w cenie to 100%.

Jesli jednak ktos kupuje sprzet po to ,zeby pokazac ze jest kozak i go na niego stac - droga wolna, nie moja kasa, nie moj problem.

Ja osobiscie w [gluteus maximus] mam prestiz ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość chaostheory

Wyszła "elitarna"platforma i mamy powrót chaosa, który będzie mógł niszczyć przecinków. Haaa już nie mogę się doczekać.

 

Z AVX w LinX cep przetopiłby się przez socket?

 

Buehehe. Jealousy :)

 

---

 

Radzę wyposażyć się w popcorn, bo dzisiaj atak na 5 GHz i GTX580 3-way sli :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o nie zmienia faktu,ze te proce dla mnie (mowa o 3960X) nie maja najmniejszego sensu, bo nawet nizszy model kjreci sie podobnie o ile nie tak samo, a roznica w cenie to 100%.

Jesli jednak ktos kupuje sprzet po to ,zeby pokazac ze jest kozak i go na niego stac - droga wolna, nie moja kasa, nie moj problem.

Ja osobiscie w [gluteus maximus] mam prestiz ;)

 

Powiedz to Intelowi. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedz to Intelowi. ;)

 

Kiedy wlasnie z roku na rok jest co raz lepiej i normalniej. Kiedy pojawialy sie pierwsze PII, PII kosztowaly po 3-4 tys zl. Pamietam kiedy wchodzily Pentium IV w cenie powyzej 2000 zl to najwieksza popularnoscia cieszyly sie celerony zbudowane na bazie okrojonych Pentium II, bo Pentium III coppermine kosztowal ponad 1200 zl, do PIII fsb 133mhz ani PIV intel nie mial chipsetu z obsluga normalnych pamieci pomijajac niedorobiony i820 z MTH. Dzisiaj nikt nam nie wpycha celeronow na bazie core2duo, a procesory najszybsze z pkt widzenia domowych zastosowan kosztuja 700-800 zl, dodatkowo procesory z jednej serii rozniace sie tylko zegarem sa sprzedawane w zblizonych cenach pomimo czesciowo zablokowanego oc, jeszcze niedawno bylo dokladnie odwrotnie. Pewnie gdyby nie seria K7 i nastepne Athlony XP a PIV okazaloby sie udane mielibysmy do dzisiaj taka polityke cenowa jak w latach swietnosci intela.

Edytowane przez login206

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ceny jak to na Intela przystało wysokie. To już przecież tradycja. No ale ten pobór prądu po OC. Zeka wysoka. Ale wydajność jednak bardzo dobra. Jednak procesor raczej tylko dla wybranej grupy odbiorców co cenią sobie jak największą wydajność nie patrząc na cenę. Caleb dobry teścik naskrobałeś. Z przyjemnością się czytało.

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chaos dajesz to już prawie dwa tygodnie. Czy może procek już się przetopił i poleciał na rma? :D

 

Chaos to Ty co to pakujesz na siłce i niszczysz przeciwników? Kiedyś gdzieś czytałem dość zabawną dyskusję i nie wiem dokładnie czy to byłeś Ty :) pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ha ha ha ...

Asrock nie jest lepszy :) Niektórzy piszą w recenzjach, że zachowuje się identycznie i nie trzyma mnożnika.

Na razie badam temat i szukam rozwiązania.

Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...