Skocz do zawartości
Krizz8

wysoki HOT SPOT

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Zrobiłem swojego pierwszego custom loopa.

Wszystko przebiegło bez zastrzeżeń i zgodnie z milionem tutoriali i filmów z YT

Mam waterbloka z Byksky na karcie 3090ti.

Założyłem termopady, na procesor kulka pasty, wszystko odtłuszczone i zrobione ze starannoscią.

W spoczynku mam 33 stopnie na GPU  i 44 na hotspocie

Pod obciążeniem 70 stopni na GPU i aż 105 na hotspocie?

Coś źle zrobiłem, za mało pasty? Gdzie szukać problemu?

 

Jeszcze takie info, nie rozcierałem pasty na procku GPU tylko zrobiłem kulkę

 

Edytowane przez Krizz8

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GPU, to goły rdzeń, więc musi być tam gęsta pasta równomiernie rozłożona i dobrze też posmarować na cieniutko stopkę bloku w miejscu styku z GPU.

To zapewni całkowite pokrycie pasta rdzenia GPU i stopki bloku.

Jak obecnie na rdzeniu jest jakieś puste miejsce bez pasty, to Hot Spot będzie wysoki.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, karro napisał(a):

Jaka to pasta?

Pactum PT-2. tylko nie wiem kiedy ją kupiłem, leżała w szufladzie

 

Edytowane przez Krizz8

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka różnica wskazuje na goły rdzeń bez pasty w którymś miejscu na rdzeniu. Wymień pastę, ja osobiście polecam Gelid GC Extreme (trochę trudna w aplikacji bo jest bardzo gęsta). 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam czy ja wszystko dobrze zrobiłem?

Położyłem termopady dokładnie na te kości na których były w oryginalnym miejscu(zdj. stare termopady), ale tu na waterbloku Bykski płaszczyzna dociskowa nie jest równa, tam niektóre elementy są wypukłe. Nie widać tego dokładnie ale na zdjęciu można zaobserwować(zdj. obraz 2024)

Uznajmy że instrukcji z blokiem nie ma, jest tylko jakaś gównokarteczka

Za to na stronie Bykski znalałem takie rysunek ( zdj. schemat) i totalnie go nie rozmumiem.Czy termopady mam zamontować tylko na te wyszarzone miejsca?

Jeśli tak to co na reszte? pasta?

 

stare termopady.jpg

obraz_2024-02-25_182009169.png

schemat.webp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tam, gdzie są czerwone strzałki założyć termopady:

https://ibb.co/LQbXdYZ

Na GPU pasta.

Na niezaznaczone nic nie nakładasz, bo to są cewki dla tego na Byski te miejsca są wklęsłe.

Pamiętaj, żeby pastę na GPU rozprowadzić na całym rdzeniu GPU jako cieniutka warstwa.

Nie stosować kresek, krzyżyków, czy kropek, ma być cienka warstwa pasty na całości.

EDIT: tam na fotce jest jeszcze taki malutki kwadracik na szaro, też założyć termopad, pewnie to jakiś kontroler napięcia.

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki mistrzu, ratujesz mi dupe

ten rysunek sugeruje termopady o grubości 1,8, z tego co widze to cięzko takie znaleźć na szybko. Myślisz ze stare dadzą jeszcze radę czy szukać nowych?

a może 2,0?

 

 

obraz_2024-02-25_193530966.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak stare termopady są całe i miękkie, to można je założyć.

Jak chcesz nowe, to grubość musi być odpowiednia, żeby był docisk, ale nie za grube, bo wtedy chłodzenie nie będzie poprawnie dolegać do GPU i może być kiepsko.

Musiałbyś zrobić experyment... założyć na próbę 2mm i na rdzeń nanieść cieniutko np. pastę, złożyć do kupy.

Rozkręcić i zobaczyć, czy na chłodzeniu jest odbity cały rdzeń GPU.

Jak na rdzeniu pasta została rozsmarowana, to znaczy, że chłodzenie ścisło termopady i oparło się o GPU.

Czyli 2mm będą OK i można składać całość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie użyłem PTM 7950 bo poprzednia pasta po 3 miesiącach, nie wiem jak to nazwać, ale coś w stylu wyciekła. Widać to było po HotSpot, z 65 skoczyło do 80 stopni. Powiem tak, nakładanie upierdliwe, trzeba wygrzać ale od miesiąca temperatury stabilne. 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używałem Alphacool SubZero dołączonej do bloku ale Honeywell wygląda jakby był idealny do tego bo się nie rozlewa pod naciskiem bloku. Gdzieś na reddit robili testy i chyba najlepiej wyszedł po czasie, nie mówię o wydajności tylko o "pumpout" czyli właśnie o wyciekaniu pasty z rdzenia.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Czytałem o tym Termopadzie. Mówią że ten pad się wygrzewa ale nic nie gada jak to się robi. To polega na maxymalnym obciążeniu karty celem wygrzania? Dobrze rozumiem? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zaobserwowałem to na moim ASUS TUF RTX 4070 Ti OC.
Po uruchomieniu testu stabilności GPU w AIDA64 GPU Hotspot skoczył prawie do 110'C i to po kilku sekundach,
Dodam, że mam bardzo agresywnie ustawioną krzywą wentylatorów (max RPM przy 70'C) - oczywiście karta jest w idealnym stanie jak z pudełka (bez kurzu).

image.thumb.png.598101b70af131bb02e2e1c64fd67e29.png

Okazało się, że za tak wysoką temperaturę odpowiedzialny był OC (a wszystko było na max).
Dlatego postanowiłem przetestować różne ustawienia po 2 minutach (temperatury już nie wzrastahą) testu w AIDA64.

Bez OC (Stock): GPU 71'C / GPU Hotspot 91'C (cicho - chłodzenie na 59%)  - wynik test Furmark ROG 1080 ROG: 388 FPS

Max OC stabilne w Cyberpunk 2077 dla mojej karty to +160MHz na GPU i +1850MHz na MEM.
GPU Core +100 / Power Limit 110 / Fans Max): GPU 82'C / GPU Hotspot 110'C (głośno - chłodzenie na 100%) - wynik test Furmark ROG 1080 ROG: 393 FPS
GPU Core +100 / Power Limit 100 / Fans Max): GPU 79'C / GPU Hotspot 104'C (głośno - chłodzenie na 100%) - wynik test Furmark ROG 1080 ROG:  398 FPS
GPU Core +0 / Power Limit 1100 / Fans Max): GPU 69'C / GPU Hotspot 91'C (głośno - chłodzenie na 100%) - wynik test Furmark ROG 1080 ROG: 399 FPS

Teraz zastanawiam się czy 90'C na GPU Hotspot to dużo czy norma dla tej karty (bo chłodzenie ma porządne).
Jeżeli ktoś z was posiada RTX 4070 Ti i mógłby to szybko sprawdzić w AIDA64 i podesłać wyniki to byłbym wdzięczny.
Wydaje mi się, że może to być normalna temperatura, i najlepiej nie ruszać suwaka z napięciem (bo u mnie i tak nie ma to wpływu na stabilność karty vs max OC).

Pewnie powiecie, że nie warto podkręcać tej karty dla niecałych 3% (Furmark), ale w 4K w Cyberpunk wychodzi już 11% (+7 FPS w 4K i Ray Tracing: Overdrive), więc warto.

Edytowane przez First Ever

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, karro napisał:

Oddaj na serwis na przepastowanie do asusa

Używam tej karty w komputerze na którym pracuję zdalnie, więc to odpada. Na stole leży już Kryonaut i samemu mogę to zrobić w 5 minut.
Nie chcę zrywać naklejki, ale prawnie karta i tak pozostanie na gwarancji. To jaka powinna tam być temperatura na GPU hotspot na tej karcie?

Edytowane przez First Ever

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, karro napisał:

Do 90 stopni

Czyli się zgada mam 91'C, karta była kupiona dokładnie rok temu, więc chyba jest za wcześnie bo ją otwierać i oryginalna pasta powinna być nadal dobra.
Mam też, Conductonaut (ciekły metal), ale pewnie odradzicie bym go urzywał na GPU 😛

Edytowane przez First Ever

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, karro napisał:

Masz 110 a właściwie więcej jeśli policzyć ciepło z cpu

Mam obudowę CoolerMaster SL600M (do dzisiaj jedna z najepszych jeżeli chodzi o temperatury GPU) z 2x 200mm wentylatorami na spodzie, które bezpośrednio dmuchają na GPU.
CPU nie jest w stanie tam pogrzać GPU, bo radiator jest na górze obudowy gdzie wylatuje powietrze (tunel).

110'C mam jak zwiększę napięcie 1.1V -> 1.15V
91'C przy tym samym OC bez zmiany napięcia

Najbardzej w tym wszystkim interesuje mnie, czy zyskam cokolwiek wymieniając roczną stockową pastę ASUS-a na Kryonaut (chyba to zrobię, bo lubię takie eksperymenty).

Edytowane przez First Ever

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Krizz8 napisał:

Ok. Czytałem o tym Termopadzie. Mówią że ten pad się wygrzewa ale nic nie gada jak to się robi. To polega na maxymalnym obciążeniu karty celem wygrzania? Dobrze rozumiem? 

Tak, po prostu pod wpływem ciepła robi się plastyczny (coś jakby się rozpuszczał). Po prostu pograj chwile i po jakimś czasie temperatury się ustabilizują. Na początku będą wysokie (np +10-15*C), później po paru godzinach się unormują.

26 minut temu, First Ever napisał:

Najbardzej w tym wszystkim interesuje mnie, czy zyskam cokolwiek wymieniając roczną stockową pastę ASUS-a na Kryonaut (chyba to zrobię, bo lubię takie eksperymenty).

Na pewno stracisz gwarancję, a czy coś zyskasz? Zależy co powoduje tak wysokie temperatury, jeżeli to nie pasta tylko jakiś defekt chłodzenia to zostajesz z ręką w nocniku 😉 

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Bonusso3 napisał:

Na pewno stracisz gwarancję, a czy coś zyskasz? Zależy co powoduje tak wysokie temperatury, jeżeli to nie pasta tylko jakiś defekt chłodzenia to zostajesz z ręką w nocniku 😉 

Sprawdziłem teraz w grach, z jeszcze wyższem OC +180MHz GPU w wbudowanym benchmarku Cyberpunk 2077 (Ray Tracing: Overdrive @ 4K) mam...
GPU Core +0 / Power Limit 1100 / Fans Max przy 70'C): GPU 64'C / GPU Hotspot 82'C (jest dużo ciszej - chłodzenie karty działa na ok. 75%) 
 

Edytowane przez First Ever

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, First Ever napisał(a):

Sprawdziłem teraz w grach, z jeszcze wyższem OC +180MHz GPU w wbudowanym benchmarku Cyberpunk 2077 (Ray Tracing: Overdrive @ 4K) mam...
GPU Core +0 / Power Limit 1100 / Fans Max przy 70'C): GPU 64'C / GPU Hotspot 82'C (jest dużo ciszej - chłodzenie karty działa na ok. 75%) 
 

Ile taka karta daje FPS w tym CP@4k? Da się w ogóle w to grać? 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, First Ever napisał(a):

prawdziłem teraz w grach, z jeszcze wyższem OC +180MHz GPU w wbudowanym benchmarku Cyberpunk 2077 (Ray Tracing: Overdrive @ 4K) mam...
GPU Core +0 / Power Limit 1100 / Fans Max przy 70'C): GPU 64'C / GPU Hotspot 82'C 

to jest niemozliwe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, karro napisał:

to jest niemozliwe

W pokoju mam 22'C, dobra obudowa 2x 200mm dmucha bezpośrednio na kartę od dołu + krzywa wentylatorów (patrz wcześniejszy screen)... możliwe.
+180 na GPU okazało się nie stabilne po godzinie gry w Cyberpunk z RT, zchodzę do +170.

Edytowane przez First Ever

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Bonusso3 napisał:

Jak to się ma do tego?

Test stabilności AIDA64 dużo bardziej obciąża GPU niż gry, a co za tym idzie w grze jest niższa temperatura i mniejszy hałas.
Wychodzi na to, że zmiana napięcia tylko + 0.05V na RTX 4070 Ti powoduje wzrost GPU Hotspot aż o 19'C - bez jakiejkolwiek różnicy dla stabilności czy maksymalnego OC.

image.png.d3f901ca7cf20260692c808825544ed3.png

Edytowane przez First Ever

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Panowie, pełen sukces!!!

rozebrałem jeszcze raz waterblok i faktycznie nakładanie pasty w postaci groszka to błąd ( zdjęcie).

Wyczyściłem, nałożyłem Grizzly Kryonaut packą na całość, oderwałem zbędne termopady, które powodowały dystans miedzy prockiem a blokiem i DZIAŁA!!!

Hot spot w stresie nie przekracza 99 stopni, a przy normalnym graniu stabilizuje się na poziomie 80stopni

Temeratury spadły i róznica między GPU a Hot Spotem jest mniejsza.

Reasumując bardzo wszystkim dziękuję za pomoc, jesteście nieocenieni.

Pozdrawiam i do przeczytania przy następnym problemie 😁

obraz_2024-02-28_185012688.png

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...