Skocz do zawartości
Puffy

Wojsko wojsko wojsko

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie odnosnie wojska. Slyszalem, ze majac magistra mozna isc na przeszkolenie wojskowe i odrazu ma sie stopien oficerski (tj. podporucznik). Czy mozna miec stopien oficerski po 3 letniej licencjackiej nauce na wyzszej uczelni z tytulem inzyniera?? CZy jednak trzreba miec te 5 lat za soba z tytułem mgr??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnosnie wojska. Slyszalem, ze majac magistra mozna isc na przeszkolenie wojskowe i odrazu ma sie stopien oficerski (tj. podporucznik). Czy mozna miec stopien oficerski po 3 letniej licencjackiej nauce na wyzszej uczelni z tytulem inzyniera?? CZy jednak trzreba miec te 5 lat za soba z tytułem mgr??

Trzeba mgr.

Poza tym to nie jest tak odrazu po 3 miesiecznym przeszkoleniu, masz mgr idziesz na 3 miesiace ZSW+ 12miechow (czy 9 nie pamietam) w oficerce i masz podporucznika

 

http://forum.wojsko-polskie.pl/-vp92215.html

 

Czy z tytułem inżyniera można ubiegać się o przyjęcie do studium oficerskiego?

-Nie, w przyszłości jednak z tytułem inżyniera lub licencjata będzie można ubiegać się o przyjęcie do studium oficerskiego i uzyskać pierwszy stopień oficerski(podporucznik) ale żeby awansować na wyższe stopnie, potrzebny jest tytuł magister. Na forum pojawi się informacja kiedy wejdzie to w życie.

 

W zeszlym roku byla qpa pod koniec, niby plan jakiejs ustawy...ale na chwile obecna MGR wymagany

pzdr

Edytowane przez HeatheN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem...

To od teraz nikt nie bedzie wcielony do 2009? Bo prezydent nie podpisal, a poslowie jeszcze nie zawetowali, czy kiedy to sie stanie, nie kumam ;).

 

Wcielenie odbywa sie na podstawie rozporzadzenia MON. To minister w owym rozporzadzeniu co rok okresla ile bedzie poborow i kiedy , ile wcielen a ktore roczniki do rezerwy itp. Na dzien dzisiejszy nie ma zadnego rozporzadzenia dotyczacego roku 2009 a dopoki sie nie pojawi nikt w 2009 nie bedzie mogl byc na sile wcielony do armii. Rozporzadzenie to nie ustawa i nie przechodzi przez parlament. W styczniu 2009 ruch nalezy do Klicha: moze nie robic nic (i faktycznie mamy zawieszony pobor/wcielanie) jak rowniez przeniesc wszystkich do rezerwy poborowych itp itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko skąd fundusze na taką armię to ja nie wiem. Już teraz zapowiadają podwyższkę o kilkaset zł dla szeregowych i starszych szeregowych, którzy zarabiają 1800 PLN. Średnia płaca wojsku ma wynieść ponad 5K PLN...

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O wojsku zawodowym slysze od okolo 3 lat.

Myslicie ze czemu tylko pare panstw ma 100% wojsko zawodowe?

BO TO DROGI BIZNES, śmiem stwierdzic (specjalisci tez) ze nas na to nie stac;]

A wszelkie te gderanie politykow nalezy traktowac z przymrozeniem oka.

Nie ma ustawy/uchwaly/papierka i tyle, a gadac to oni moga, raczej nie liczylbym na ostatnie pobory w tym roku.

Poza tym maly napewno coś zawetuje.

Edytowane przez HeatheN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma ustawy/uchwaly/papierka i tyle, a gadac to oni moga, raczej nie liczylbym na ostatnie pobory w tym roku.

Poza tym maly napewno coś zawetuje.

tak jak rcube opisał, wystarczy rozporządzenie Ministerstwa Obrony Narodowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu dzisiejszym mają podobno podać więcej informacji i poinformować co z nami będzie ;]

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O wojsku zawodowym slysze od okolo 3 lat.

Myslicie ze czemu tylko pare panstw ma 100% wojsko zawodowe?

BO TO DROGI BIZNES, śmiem stwierdzic (specjalisci tez) ze nas na to nie stac;]

A wszelkie te gderanie politykow nalezy traktowac z przymrozeniem oka.

Nie ma ustawy/uchwaly/papierka i tyle, a gadac to oni moga, raczej nie liczylbym na ostatnie pobory w tym roku.

Poza tym maly napewno coś zawetuje.

Stać nas w tej chwili na w pełni zawodową armię w liczbie 90 tys. to są wypowiedzi ekspertów w tym generałów, że przy budżecie 24-26 mld zł, a taki w tej chwili ma MON, stać nas na dobrze wyposażoną 90 tys. armię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I taka IMO w zupełności wystarczy. Nie wiem po co im te 150k które chcą osiągnąć.

To "Najjaśniejszy Kartofel" chce 150 tys. rząd chce 120 tys. gdzieś widziałem wyliczenia ekspertów, że nasz kraj powinien mieć 130 tys. armie, ale tak jak mówisz na razie w zupełności wystarczyłoby 90 tys. dobrze wyszkolona i uzbrojona armia na którą stać nas w tej chwili, lepiej mieć 90 tys. dobrych wojaków niż 150 tys. gorzej wyszkolonych i uzbrojonych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Otóż to. W razie jakiejś większej wojny, powoływani są rezerwiści czyli praktycznie teraz każdy od 18 do 50 roku życia, a armia zawodowa powinna być możliwie jak najmniejsza i jak najlepiej wyszkolona co się wiąże z odpowiednim nakładem finansowym. Obecne działania naszych wojsk to są misje zagraniczne, w których bierze udział tylko kilka tysięcy zawodowych (nie znam dokładnych liczb). Zresztą w razie prawdziwego zagrożenia to czy mielibyśmy 0,5mln czy 90k armie to i tak jest masa innych krajów, które by nas rozjechały w pył. Dlatego najlepiej jak najmniejsza, reprezentatywna, dobrze opłacana zawodowa armia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://mon.gov.pl/pl/faq/

 

Absolwenci szkół wyższych, którzy nie wyrazili chęci odbycia przeszkolenia wojskowego w trakcie studiów, zgodnie z nowymi zasadami, obowiązani są odbyć przeszkolenie wojskowe trwające do trzech miesięcy w okresie do 12-tu miesięcy od dnia ukończenia studiów. Ich powołanie będzie uzależnione od potrzeb Sił Zbrojnych.

Czy według tego punktu jeśli ukończyłbym studia z tytułem licencjata lub magistra to w ciągu 12 miesięcy armia ma prawo mnie wylosować :?: Czy warto z własnej woli dla świętego spokoju pójść na takie trzy miesięczne przeszkolenie :?: Jak to wygląda, czy ktoś z Was był na takim i może podać więcej szczegółów np. czy są to szkolenia tylko dla studentów czy na zasadzie wszyscy razem nie ważne czy po studiach czy liceum :?:

 

Niestety nie mogłem odbyć tego 6 tygodniowego szkolenia wojskowego na II roku dlatego zastanawiam się nad tym 3 miesięcznym.

 

Męczy mnie to ciągłe chodzenie do WKU i składanie pism, a w międzyczasie myślenie, czy mnie zgarną do woja...

 

Co ciekawe, bank w którym zaciągnąłem dość spory kredyt nie widzi w tym problemu. Po prostu na czas takiego szkolenia mam założyć lokatę, z której będą pobierane raty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://mon.gov.pl/pl/faq/

 

 

 

Czy według tego punktu jeśli ukończyłbym studia z tytułem licencjata lub magistra to w ciągu 12 miesięcy armia ma prawo mnie wylosować :?: Czy warto z własnej woli dla świętego spokoju pójść na takie trzy miesięczne przeszkolenie :?: Jak to wygląda, czy ktoś z Was był na takim i może podać więcej szczegółów np. czy są to szkolenia tylko dla studentów czy na zasadzie wszyscy razem nie ważne czy po studiach czy liceum :?:

 

Niestety nie mogłem odbyć tego 6 tygodniowego szkolenia wojskowego na II roku dlatego zastanawiam się nad tym 3 miesięcznym.

 

Męczy mnie to ciągłe chodzenie do WKU i składanie pism, a w międzyczasie myślenie, czy mnie zgarną do woja...

 

Co ciekawe, bank w którym zaciągnąłem dość spory kredyt nie widzi w tym problemu. Po prostu na czas takiego szkolenia mam założyć lokatę, z której będą pobierane raty.

Nie powinieneś się tym przejmować. Szkolenia dla studentów organizowane są sporadycznie, możliwe np. w przypadku zagrożenia kraju. Jeśli już organizują to powoływani są i tak studenci z wykształceniem technicznym: informatycy, budowlańcy, logistycy, elektronicy etc. Szkolenie wygląda inaczej niż ZSW, nie biega się bez celu po koszarach więc nie trzeba się bać, wojsko raczej stara się zachęcić studentów do pracy u nich, więc jeśli już to starają się ich nauczać czegoś ciekawego ale w praktyce to różnie wychodzi ;)

 

Np. opolskie WKU jeszcze nigdy nie powoływało podlegających im studentów na takie przeszkolenie, mam nadzieje że Cie to uspokoi :)

 

 

Nie martw się, szanse są naprawdę niewielkie, a gdybyś nawet wygrał los na takiej loterii to na pewno nikt sie nie będzie nad Tobą znęcał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.tvn24.pl/-1,1560996,0,1,od-wojs...,wiadomosc.html

Szczęściarze

 

Są jednak osoby, którym być może uda się uniknąć wojska. Należą do nich osoby uczące się, utrzymujące rodzinę, posiadające legalne odroczenie, które wraz z wprowadzeniem armii zawodowej przestaną dostawać powołania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już organizują to powoływani są i tak studenci z wykształceniem technicznym: informatycy, budowlańcy, logistycy, elektronicy etc.

Dobrze, że poszedłem na biologię :wink:

 

Nie wiem czy będzie tak różowo po wprowadzeniu armii zawodowej. Przecież potrzeba do niej fachowców, najlepiej dobrze znających język +/- prawem jazdy, a tacy to głównie osoby po studiach. Przecież od kilku dobrych lat jesteśmy w NATO, bierzemy udział w misjach międzynarodowych.

 

Wczoraj w tvnie był krótki reportaż o chłopaku, który studiował na UW i WAT ale doszedł do wniosku, że mu się tam nie podoba i dostał się na studia dzienne na PW. Znaleźli na niego haczyk, że między sierpniem, a październikiem nie był studentem więc można go wcielić. No i dostał bilet. Odwoływał się od decyzji, ale urzędnik stwierdził, że chłopak "notorycznie zmienia uczelnie by uciec od wojska".

 

Moim zdaniem studentem jest się od października do października. Widać zawalił semestr lub nie chodził, dlatego go drapnęli.

 

Tak czy inaczej wojsko będzie teraz łapać kogo się da, może choć jedna na 100 z takich osób zdecyduje się zostać żołnierzem zawodowym. Dużo osób po prostu wyjechało, a armia ma przez to 25.000 wakatów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po[ciach!]i :D

Dokladnie xD

 

Kur** juz sam nie wiem czego po nich sie spodziewac?

Praktycznie wszystkiego!

10 lat beda scigac tych co wyjechali na wyspy, a tego kolesia, ze wzieli, to w ogole masakra, nie kumam w ogole ich tlumaczen?! :blink: Sa bezpodstawne, i zero argumenow z ich strony, a do tego ten caly pulkownika czy holera wie jaki on ma stopien tak beznadziejnie sie tlumaczy jak by skonczyl podstawowke, z reszta ja nie jestem od osadzania, ale chyba widac wyraznie, ze w reportazu bierze udzial takze adwokat! I ten to juz leci po calosci, po prostu wojsko i WKU to zal.pl, kumpel wyszedl miesiac temu (sam chcial isc, ale najpierw skonczyl studia, niestety nie zrobil PO i siedzial w woju 9 miechow) - na moje pytanie i co warto bylo? odpowiedzial: 'strata czasu i pieniedzy, i zycia. Napewno teraz mialbym dobra robote, dobrze platna, i bym sobie zyl jak ula la la, a teraz? Jak bym mial zrobic to samo, to te 9 miechow temu kombinowal bym jak sie da, zeby nie isc do woja".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten chłopak musiał coś nawywijać - bez powodu go nie capnęli.

 

Najpierw był na UW, potem na WAT, w końcu dostał się na dzienne na PW.

 

Musiał przerwać naukę tj. nie chodził lub nie płacił czesnego więc uczelnia skreśliła go z listy studentów i powiadomiła WKU. Zresztą raz jest na studiach technicznych, potem humanistycznych i znowu technicznych - widać nie ma głowy do nauki albo nie wybierał świadomie kierunków.

 

Chodzę na UW i na moim wydziale jest to straszak dla tych co nie płacą za studia. Nie płacisz = nie dostajesz hologramu do legitymacji ani papierka do WKU. Ale zanim to się stanie uczelnia informuje na piśmie (listem poleconym) przed takim faktem zanim podejmie taki krok.

 

Chłopak widocznie olał semestr lub płatności i ma za swoje. Gdyby pokazał aktualne zaświadczenie o kontynuacji nauki to anulowaliby mu bilet i tyle. A tak ma dziurę i WKU to wykorzystało.

 

Nigdy nie spotkałem się by ktoś dostał bilet podczas studiów jeśli faktycznie uczy się i w przypadku płatnych studiów reguluje należności. Owszem są pomyłki ale pokazując zaświadczenie z uczelni armia nikogo na siłę nie wsadzi w kamasze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i tak kolo jest śmieszny, czego on szuka na tych studiach że kilka razy zmieniał kierunek -techniczny-humanistyczny-techniczny :lol2: ... mi tam zwisa niech go biorą nawet do Afganistanu

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie xD

 

Kur** juz sam nie wiem czego po nich sie spodziewac?

(sam chcial isc, ale najpierw skonczyl studia, niestety nie zrobil PO i siedzial w woju 9 miechow)

To kolega cie oklamal bo po studiach idzie sie na 3 miechy ZSW do szkoly podoficerskiej, no chyba ze studiow nie skonczyl hehe.

PO-6 tyg

ZSW po studiach 3 miechy

ZSW po wszystkim innym 9 miechow

 

Ten chłopak musiał coś nawywijać - bez powodu go nie capnęli.

 

Najpierw był na UW, potem na WAT, w końcu dostał się na dzienne na PW.

 

Musiał przerwać naukę tj. nie chodził lub nie płacił czesnego więc uczelnia skreśliła go z listy studentów i powiadomiła WKU. Zresztą raz jest na studiach technicznych, potem humanistycznych i znowu technicznych - widać nie ma głowy do nauki albo nie wybierał świadomie kierunków.

 

Chodzę na UW i na moim wydziale jest to straszak dla tych co nie płacą za studia. Nie płacisz = nie dostajesz hologramu do legitymacji ani papierka do WKU. Ale zanim to się stanie uczelnia informuje na piśmie (listem poleconym) przed takim faktem zanim podejmie taki krok.

 

Chłopak widocznie olał semestr lub płatności i ma za swoje. Gdyby pokazał aktualne zaświadczenie o kontynuacji nauki to anulowaliby mu bilet i tyle. A tak ma dziurę i WKU to wykorzystało.

 

Nigdy nie spotkałem się by ktoś dostał bilet podczas studiów jeśli faktycznie uczy się i w przypadku płatnych studiów reguluje należności. Owszem są pomyłki ale pokazując zaświadczenie z uczelni armia nikogo na siłę nie wsadzi w kamasze.

Dokladnie sam mialem ziomkow ktorzy zaczynali kolejne dziadostwo jak tylko wezwanie sie pojawialo.

 

i tak kolo jest śmieszny, czego on szuka na tych studiach że kilka razy zmieniał kierunek -techniczny-humanistyczny-techniczny :lol2: ... mi tam zwisa niech go biorą nawet do Afganistanu

Popieram, w reportazu WKU przedstawiono jako to zlo ostateczne, ja sam na studiach dostawalem wezwania (pomylka) jednak wszystko dalo sie wyjasnic, tutaj definityywnie koles cos sciemnial migal sie i tyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...