Skocz do zawartości
Szymoon

Galeria Zdjęć Użytkowników PurePC

Rekomendowane odpowiedzi

Takie tam. Wyretuszowałem druty elektryczne lecące centralnie przez środek. To jedyna poprawiona rzecz.

Dołączona grafika

To absolutne maksimum, na jakie pozwala mi moje nocne niebo.

 

Ktoś pytał nie tak dawno, jak się robi nocne zdjęcia, a więc to konkretne w spoilerze:

 

  • Statyw + pilot. Wprawna ręka może sobie w tym przypadku odpuścić pilota.
  • Przysłona na max otwarta (tutaj F/2,8 ).
  • Czas - 25s
  • Ostrość manualna, ustawiona na "nieskończoność" (z braku oznaczeń na obiektywie robione to metodą prób i błędów)
  • ISO 800. 400 było za ciemne, 1600 zdecydowanie zbyt ziarniste.
  • Balans bieli w okolicach "żarówkowe". Trochę więcej na ten temat nieco niżej.
  • RAW. JPEGowi dziękujemy... ale to chyba jasne.
  • godzina 23:20, po wieczornym deszczu. Teraz bodaj o tej porze najlepiej widać drogę mleczną (godziny się zmieniają, warto znaleźć odpowiednie tabele - polecam fora astronomiczne i strony pasjonatów).
Jeszcze drobne uwagi, do których doszedłem po kilkunastu nocach i poczytaniu różnych tekstów w Sieci:
  • Dobrze jest obserwować ruch satelitów i samolotów, i strzelać "pomiędzy". Dokładnie w 1/3 tego kadru mam korytarz powietrzny - co 2-3 minuty przelatuje dyskoteka, co na zdjęciu objawia się jako kolorowy kod Morse'a. Satelity widać jako jasne smugi - na zdjęciach możecie je pomylić z meteorami, hint - satelita "ostro" się zaczyna i kończy. Czasem leci tak szybko, że przejdzie przez cały kadr. Czasem potrafi zmienić jasność i/albo zniknąć wchodząc w cień Ziemi. Czasem potrafi błysnąć, jeżeli baterie słoneczne puszczą zajączka. Ciekawostka - przy skierowaniu aparatu na południe, możecie przy długich ekspozycjach uwiecznić na zdjęciach satelity geostacjonarne (astry, hot birdy, etc). To będą jasne i nieruchome "gwiazdy" widoczne nisko nad horyzontem.
  • Zdjęcia bez poruszonych gwiazd: Zainteresowanych odsyłam do reguły 600. W skrócie - bierzecie ogniskową, wartość cropa dla matrycy i stosujecie taki wzór: 600/(ogniskowa * crop). To gwarantuje, że ruch gwiazd będzie minimalny i będą one przypominać punkty.
  • Unikajcie Księżyca. Nawet w pierwszej i ostatniej kwadrze daje tyle światła, że 3/4 gwiazd trafia szlag, a na dłuższych ekspozycjach jest jasno jak w dzień.
  • Im szerszy i jaśniejszy obiektyw, tym lepiej. Ale coś za coś: Będzie widać aberracje. Dla dłuższych czasów dojdzie jeszcze winietowanie.
  • Odnośnie pomarańczowego zabarwienia - metody na to są trzy, a przynajmniej trzy znam:

    • robicie jak jest (na pomarańczowo, bez korekty balansu bieli), poprawiacie na kompie, albo wcale
    • korygujecie przestawiając na "światło żarówkowe", albo odpowiednią temperaturę światła (magiczne Kelviny)
    • bierzecie odpowiedni filtr (najdroższa opcja, ale najskuteczniejsza) - maniacy astronomii mogli słyszeć o LPF i filtrach mgławicowych. One doskonale sobie radzą z wycinaniem linii sodowych, a czego nie widać, tego nie trzeba korygować Dołączona grafika
  • Kadrowanie i ostrzenie. Po wstępnym ustawieniu trzeba jeszcze zrobić kilka strzałów próbnych (6-8s, 12800 ISO), żeby ustawić się dokładniej.
  • No i na koniec - szumu nie unikniecie, chyba że macie dostęp do chłodzonych matryc Dołączona grafika W przeciwnym wypadku będzie albo większy, albo mniejszy.
Alem się rozpisał Dołączona grafika

 

 

  • Upvote 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem o tym, bo słabszy gracz będzie myślał, że zdjęcia są spieprzone, strzeli jeszcze ze trzy podobne i będzie miał dość nocnego foto na długi czas. A tak widać foto mniej-więcej dobrze już na podglądzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeglądnąłem cały temat i wklejenie swojego zdjęcia mija się z cele. <ja_to_nawet_nie_opisze>

 

Dawaj, nie gadaj.

 

[ot]

Odnośnie zdjęć cz/b:

Odkryłem w nexie śmieszną rzecz.

Ustawienie cz/b w opcjach przełącza raw na jpeg. Tzn raw nie zostaje zapisany - zamiast tego jest sam jpeg.

Note to self: nie korzystać z trybów tematycznych.

[/ot]

Edytowane przez m4r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałem o tym już w innym wątku, zostało bardzo pozytywnie przyjęte, więc tutaj też się podzielę. Założyłem stronę, na której opisuję sesje zdjęciowej - piszę jak robić takie zdjęcia i ogólnie poruszam wszelkie sprawy z tym związane. Strona znajduje się tutaj.

 

Dołączona grafika

Edytowane przez skinny500
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warmińsko-Mazurski Jarmark Świąteczny 2012. Zrobiłem 6 zdjęć, trzy osobiście mi się podobają i myślę, że reprezentują podobny poziom.



Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika

I podjąłem decyzję- idę w 1D lub z powrotem do 5D.

Edytowane przez KWS89
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...