Skocz do zawartości
ayem

WC -> AC a stabilnosc procesora

Rekomendowane odpowiedzi

witam dzis pojawil sie ciekawy problem i zastnawiam sie czy ktos juz spotkal sie z czyms takim ;)

 

mianowicie na WC moj procek smigal rock stable na 11x200 przy defaultowym napieciu, dzis rozmontowalem caly uklad i zamontowalem cooler (Falcon Rock 2) i okazuje sie ze 11x200 na 1.65V prime95 wywala blad juz po pierwszych testach, dopiero przy 1,7V tryma sie stabilnie (na razie kolo godziny). Spotkal sie ktos z taka smieszna reakcja kompa, bo moze przy okazji wykminil czym to jest spowodowane? jak do tej pory stawialem ze to CS gorzej przylega bo blok przykrecany jednak dociska zdrowo, usuniecie CS'a jednak nie pomoglo.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a wg mnei nie, wyższość wyższością ale przy temp utrzymującej się w granicach do 50C nie powinno byc jakiejś znacząćej różnicy bo niby z jakich przesłanek miałaby ona wynikać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wedlug mnie ( mnie sie tak wydaje) ze woda plynaca w bloku z miedzi duzo szybciej rozprasza cieplo niz nawet czysta miedz na coolerze!!! Nasuwa sie pytanie jaka grubosc ma (srednio) cooler nawet the best a jaka ma blok wodny??

W tym wypadku chodiz o szybkosc rozpraszania ciepla moze byc tak ze proc ten sam na coolerze super i wodzie bedzie sie inaczej zachowywal!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale przeciez to nei ma zadnego znaczenia, jezeli temoeratury sa takie same, a pozatym temp i tak i tak sa stabilne, a procesor nie ma czujnikow rozponajacychy czy to blok na nim siedzi czy cooler :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też zauważyłem u siebie podobne zjawisko, na coolerze nie mogę

ustawić vcore wyższe niż 1.7V, a przy WC spokojnie można latać

na 2V :roll: Jak dotąd nie rozkminiłem skąd to zjawisko..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czasem na WC robilem testy i np wyllaczalem wentylator na chlodnicy - mialem wtedy np 45C po dluuugo trwalym grzaniu i bylo jakos oki, a tutaj nie dochodzi nawet do 42 przy obciazeniu - to chyba nie to

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też zauważyłem u siebie podobne zjawisko, na coolerze nie mogę

ustawić vcore wyższe niż 1.7V, a przy WC spokojnie można latać

na 2V :roll: Jak dotąd nie rozkminiłem skąd to zjawisko..

Wg mnie chodzi o fat (podobnie jak u Ayema) iż przy wodzie przy wzroście obiążenia żadna część jądra (obojętnie jak by nazwać elementy z którego jadro jest zbudowane) nie rozgrzewa się nagle do wyższych temperatur.

 

Mniej więcej do Mib opisał. Chodzi o szybkość odebrania ciepła (rozproszenia go) a nie tylko o same temperatury

 

I właśnie dlatego po uruchomieniu prime95 praktycznie od razu się wywala - przecież takiej zmiany temperatury części jądra nawet czujnik temp. nie musi odnotować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o to czy proc pobiera mniej prądu przy niższej temperaturze to potwierdzam.

Mój BT-ek przestał drugi bieg <span style="color:red;">ORT: ORT: ORT: ORT: ORT: ORT: <span style='color: red;'>ORT: włancza</span></span>ć odkąd WC założyłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale przeciez to nei ma zadnego znaczenia, jezeli temoeratury sa takie same, a pozatym temp i tak i tak sa stabilne, a procesor nie ma czujnikow rozponajacychy czy to blok na nim siedzi czy cooler :lol:

NIe prawda - czujniki w sockecie mają sporą bezwładność ...

A to że na AC trza więcej woltów tosprawa znana (podobnie na FC jeszcze mniej niż na WC)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie bylo tak ze maks na powietrzu moglem 2100 ( 1,7 v ) tem okolo 52 w stresie , na wodzie moge przy tym samym napieciu moglem2200 dac , na powietrzu garnica 2100 byla nie przekraczalna jak podnioslem napiecie to juz wogoole beka , woda pozwala mi na osiagniecie granicy 2400 ale to juz 2 v wymaga :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie nei ma roznicy czy WC czy AC takie same wolty sa potrzebne.

A u mnie nie (chwilowo jestem na AC)

Na AC (miedziany z niezłym nawiewem) w ogóle kicha ...

Proc ciężko zmusić do stabilności ... mimo że napięcia w normie

 

Konkretów nie podam (ale zrobić stabilne >2,3GHz to już problem (na WC 2,75GHz) mimo, że temperatury w okolicach 55-58 stopni ...

Na WC przy 1,7V leciał ok 2.5GHz na AC ok 2,2GHz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze wlasnie jak ktos zauwazyl chodzi o szybkosc rozpraszania ciepla, prockowi napiecie moze skakac do gory chwilowo gdy np. jest pod obciazeniem - AC nie wydoli, nie odda tak szybko tego dodatkowego ciepla ktore pojawia sie co jakis czas, a WC jest o wiele wydajniejsze i mimo skokow napiec tem nie skacza az tak wysoko przez co wieksza stabilnosc... tak mi sie wydaje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja na wc i na ac moge zrobic 12*200*1,95V i w obydwu przypadkach temp oscylowala w granicach 50st, tylko fakt, ze moja AC nie jest zwykle :D mnie w tym momencie mobo ogranicza a nie chlodzenie, bo za chiny ludowe wlacznie z hongkongiem nie moge przeskoczyc fsb200.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja na wc i na ac moge zrobic 12*200*1,95V i w obydwu przypadkach temp oscylowala w granicach 50st, tylko fakt, ze moja AC nie jest zwykle :D mnie w tym momencie mobo ogranicza a nie chlodzenie, bo za chiny ludowe wlacznie z hongkongiem nie moge przeskoczyc fsb200.

No wiesz SP97 z mocnym wentylem bije słabsze WC :lol:

Mój miedziak ma niewiele finów a i wiatrak umiarkowany w osiągach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja na wc i na ac moge zrobic 12*200*1,95V i w obydwu przypadkach temp oscylowala w granicach 50st, tylko fakt, ze moja AC nie jest zwykle :D mnie w tym momencie mobo ogranicza a nie chlodzenie, bo za chiny ludowe wlacznie z hongkongiem nie moge przeskoczyc fsb200.

Niemiec wszedzie piszesz ze TWOJE AC :P

zacznijmy ze masz jeden z najlepszych radiatorów na proca na rynku za 220-250zl .. wiec to jzu jest HIGH-END AC powiedzmy :P

a nie falcon rocka .. :P

 

a co do fsb :))) coż EpoX to maszyna do duzego fsb nei ejst i nigdy nie byla :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yoto => jak mi powiesz, ze moje Wc by lo slabe to zrobie ROTFL'a stad do Lodzi. poza tym mam wentyl nołnejm za 15pln chodzacy na 7V

 

 

Chaos => niby radiator jest droki a i tak kosztowal 1/5 tego co WC

hm wentyl za 250 zl i 1/5 wc , to co to bylo za wc ? 1300 zl i tak slabe ze zamieniles na AC ?,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no policzmy wc ktore miesci sie w budze wersja droga:

1. blok 150zl

2. pompa l30 - 180zl

3. chlodnica BIP - 220zl

4. weze, cybanty i inne gadzety moga osiagnac nawe 50zl

5. a jak ktos chce rezzerwuar?

 

powiedzmy ze zamiast BIP jakiegos jkadeta ale jak widac AC nadal jest tansze ;) moze nie bedzie wydajniejszea el za roznice w cenie to juz mozna sobie gdzies na walkacje pojechac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady, jak sie chce to da sie zlozyc wszystko taniej na b dobrych czesciach.

Ja placilem za moje czesci tak:

BIP - 170

DD maze4 -130

Eheim 1048 -110

Weze cybanty i inne cos kolo 40

Wentyl na BIPa 30

 

I jestem naprawde zadowlony ze sprzetu.

Panowie troche checi, kazdy chce isc na latwizne i wszystko miec podane na tacy od reki, jak sie poszuka to sie da znaleźć wszystko za rozsadna cene.

 

Mały update, zmienilem na WC poniewaz denerwowal mnie szum wenylatorow, teraz najglosniejszy jest dysk ktory planuje takze zmienic, BTW co polecicie cichutkiego? Fujitsu odpada, jestem zrazony do tej firmy, padly mi 2 takie dyski.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...