Skocz do zawartości
koniu997

Wszystko o Epox 8rda3(+)

Rekomendowane odpowiedzi

@Brevis

A czy chociaż z jednym Hynix ta płyta działa??

Ja się zastanawiam nad 1x512 Hynix i też nie wiem czy jest sens. Póki co mam różne pamięci ale zawsze 2x256 i nie wiem czy te pamięci takie kiepskie czy płyta świruje i nie lubi się z nimi ale strasznie dużo błędów mam powyżej 215Mhz (3 rodzaje Kingston, TwinMos, Elixir466).

u mnie nie chciala wstac wogole nawet z jednym bankiem obsadzonym.Na razie na swoim mobo mialem twinmosy ktore okolo przy 218 na standordowych timingach sie wysypywaly.Kombinowalem nawet jeden twin jeden hynix nie w dualu i lipa.Jutro odylam i biore geil ultra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Brevis

Czekam na info jak chodzi z Geil. Ja właśnie się zastanawiam nad Geil Ultra 2x256 CL2, ale to po Nowym Roku. Wczoraj miałem na chwilę na mojej płycie Kingston C3A 1x512, na jakiś kościach Kingston (FKT - jakoś taka trzy literowa nazwa producenta kości) i było tragicznie - w biosie zmieniałem ustawienia i nagle krzaczki nie do opisania i tylko reset działał i tak kilka razy. Kość oddałem i chwilowo mam znów TwinMos (inny niż dotąd ale też na MTec 50D) i znów powyżej 215 błędy :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co widze, to same problemy z tymi hynixami na epoxach ...

 

mam troszke lamerskie pytanko odnosnie o/c na takim mobo jak mam... po podniesieniu fsb podnosze napiecie proca i zmieniam timingi pamieci.... i mam reset albo zwicha... czy taki stan rzeczy moze byc spowodowany slaba zasilka ?? (400w tracera ale np. w swindowsie komp chodzi po o/c baardzo dlugo i jest ok) .... czy moze powinienm podnisc voltaz chipstu na mobo czy po prostu kombinowac z timingami ?? macie moze jakies "dobre" timingi na ramy przy wyzszych czestotliwosciach ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wiec po tym jak 2 raz wysypala mi sie dfi kupilem Epoxa 8rda+ Pro. jednak po uruchomieniu calosci procek (2500 mobile 1,45v)zostal wykryty jako mobile 100 x 6 czyli 600mhz. Reczna zmiania daje jedynie komunikat overlocking fail i brak zmian - slowem procek dalej na 600mhz.... Help me!!

Pozatym w windowsie mbm pokazuje napiecie na 3,3v jako 1,65.... Zasilacz to tagan 330W.... ma ktos jakies pomysly. Prosze o pomoc!!

 

UPDATE!!!!!!!!!!!!

Proc juz dziala - puscilem go na 10 x 166 i chodzi.. ale na 14 x 133 ni hu***... Napiecie sie nie zmienia wiec to chyba problem calej serii tych plyt... Z dfi zal mi tylko sound strom'a....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@fireblade3

Na Epox max mnożnik to 12,5 i więcej nie pójdzie. Poza tym po co Tobie mobila ustawiać jako 14x133, toż to barbarzyństwo :D. Mnożnik ustaw na 10-10,5 i szyna w góre ile się da i wtedy będzie OK.

Epox nie pokazuje napięcia 3,3 a to napięcie, które masz tam to chyba Vdimm o ile dobrze pamiętam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CZe, kupilem kilka dni temu mobo EPOX 8RDA3I PRO , myslalem ze fajnym rozwiazaniem bedzie miec sata, ale do rzeczy chodzi mi o to ze mosfety albo cewki marsza graja, mam fortona 260, na poczatku myslalem ze to przez zasilacz lub dysk, ale wymienilem obydwie rzeczy i nic, mam ta plyte 2 tygodnie, CZY MAM PRAWO ODDAC JA NA GWARANCJE JAKO WADLIWA?? i czy to trzeszczenie to jest wada, czy taki urok tej plyty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CZe, kupilem kilka dni temu mobo EPOX 8RDA3I PRO , myslalem ze fajnym rozwiazaniem bedzie miec sata, ale do rzeczy chodzi mi o to ze mosfety albo cewki marsza graja, mam fortona 260, na poczatku myslalem ze to przez zasilacz lub dysk, ale wymienilem obydwie rzeczy i nic, mam ta plyte 2 tygodnie, CZY MAM PRAWO ODDAC JA NA GWARANCJE JAKO WADLIWA?? i czy to trzeszczenie to jest wada, czy taki urok tej plyty

To wina całej serii - wszytkie płtyty z dodatkiem "PRO" i nowym SB ze zintegrowanym SATA+RAID są zbudowane na dokładnie takim samym laminacie z takim samym układem zasilania. Kondesatory tam zastosowane mają mniejszą pojemność, same mosfety są również mniejsze - w porównaniu do mojego poprzedniego Epoxa 8RDA3+ rev.2.1 oraz rev.3.2 (dobrze mówię? dłuuugi ten topic ;)) u ntgale.

 

U mnie na starej płycie j.w. nic nie ćwierkało ani nie piszczało, u ntgale owszem tak. Potem padła mi płyta (oj, przyłożyłem do tego łapę ;)) i poszła na gwarę, a ja kupiłem najpierw Epoxa 8RDA+ PRO rev.1.2 - wydawała pod obciążeniem przedziwne dzwięki, więc wymieniłem i było to samo. Koniec końców wziąłem Abita NF7 v.2.0 i ten troszeczkę hałasował, ale znacznie mniej. W Święta padł mi tym razem Abit i tym razem bez mojej ingerencji i to przy cztytaniu forum ma 11x200 :( W ramach gwarancji otrzymałem jeszcze przed sylwestrem Epoxa 8RDA3+ PRO rev.1.2 i też kwęka, ale w porównaniu do w/w wersji bez "3" znacznie ciszej. :D

 

To są całe serie, całe rewizje - albo zmienisz mobo, albo możesz wymieniać do zaprzeproszeniem usranej śmierci - nic to nie da, sprawdzałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Plyte Epox 8RDA3i i czasami slysze jakies trzaski, trafila mi sie ta plyta z "wadliwym" zasilaniem. Magistrali nie moge stawic powyzej 210 po komp mi nie wstaje. Mam Bartona Mobile, pamieci to Kingstony 2x256 chodza na 2,5.3.3.8. Czy to moze byc wina pamieci??? Plyte mam na gwarancji, jakby sie popsula to by bylo dobrze bym ja wymienil :D:D Jak mozna latwo skonczyc jej zywot i zeby mi uznali gwarancje??????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy robil ktos jakiegos vmoda na pamieci na 8rda3+ ? bo jesli ktos robil albo jesli ktos wie gdzie znajduje sie jakis opis jak go zrobic, to bylbym wdzieczny... moze zle pytam w google, bo dostaje sto trylionow odpowiedzi ktore mnie nie interesuja...

 

AVE!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ntgale a jakie teraz masz timingi??

U mnie D43 ida 2.5-4-3-11 przy 215-230(wyzej nie sprawdzalem).

1193048[/snapback]

różne najczęściej 2,5-3-3-11 ale wszelkie kombinacje sprawdzam, sorki że tak późno ale nie zauważyłem pytania, Elixir 466 poszedł nawet 2-4-3-11 220 ale z błędami, Kingston CL2,5 2,5-3-2-11 220, jakoś śmiesznie ale RCD nie wyrabia a szkoda bo dużo daje

 

co do syczenia to wcześniej miałem 8RDA3+ rev3.3 - syczała, teraz mam 8RDA3+pro rev.1.2 i też troszkę ją słychać, ale ta pro jest lepsza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do syczenia to wcześniej miałem 8RDA3+ rev3.3 - syczała, teraz mam 8RDA3+pro rev.1.2 i też troszkę ją słychać, ale ta pro jest lepsza

1205820[/snapback]

Witam, widzę, że temat działa i jest cały - już się martwiłem :wink:

 

Wcześniej miałem 8RDA3+ rev2.1 i miał kilka podstawowych zalet w porównaniu do późniejszych rewizji :

- nie piszczał układ zasilania, a jeżeli już czasami, to cichuteńko, ciszej od Abita NF7;

- miał wydajność pamięci porównywalną z Abitem NF7 (i to z najlepszymi biosami, porównywałem osobiście), DFI itd. - w niczym nie ustępował, jeżeli nie przewyższał;

- kolega wyciągnął stabilne FSB245 bez biosu Merlina z CPC Off, jedynie zapodał drut moda (oczywiście to indywidualny przypadek);

- 3-fazowe zasilanie o bardziej pojemnych kondensatorach i wiekszych mosfetach itp. itd.

 

Niestety ostatnie rewizje 8RDA3+ oraz najnowsze płyty z serii PRO (wszystkie oprate na tym samym laminacie, np. 8RDA+ PRO, 8RDA3+ PRO, 6+ PRO) mają skopane zarządzanie pamięcią - wydajność o 100-200 MB/s gorsza pod Sandrą 2004, o ok. 100MB gorsze odczyty i zapisy pod Aidą/Everestem, co przekłada się na SuperPI, marki-smarki oraz FPSy w grach. Dokładne dane mam zapisane w domu w Krakowie, ale obecnie jestem w Bielsku, więc nie ma moich tasiemcowych notatek.

 

W/w obserwacje nie są tylko moje - czytałem mnóstwo recenzji 8RDA6+ PRO, a to dokładnie ta sama płyta, co 3+ PRO tylko z dodatkowym kontrolerem SATA Silicon Image. Wyniki były podobne - identycznie w jakimś teście jednej z ostatnich rewizji 8RDA3+. Próbowałem zmieniać alfa timingi, mieszałem, wszystko sprawdzałem po 10 razy - fakt pozostaje faktem. Gdyby mi ktoś dał teraz nawet używane rev2.1, to wziąłbym bez wahania na zamianę (oczywiście musiałaby chodzić stabilnie na FSB220-225 przy 2x512MB w dualu, tak jak moja obecna).

 

PS. Ktokolwiek słyszał, ktokolwiek wie, niech da znać. Zachęcam też do umieszczania waszych wyników Sandra 2004/Aida32/Everest - ja próbowałem biosów z sierpnia, września i października.

 

PS2. Denerwujący jest tez fakt, że stare biosy są niedostępne, więc jeżeli ktoś zapomni zapisać przed flashem, to bye, bye (3+ PRO ma ten sam bios co 6+ PRO).

 

EDIT : zapraszam również tutaj do dyskusji nad napięciami i znajdowania punktów pomiaru

 

http://www.pcprojekt.pl/forum/viewtopic.php?p=95564#95564

 

http://republika.pl/headbanger/PCP/EP-8RDA3+Pro-V.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to już zaczynam sądzić że mam całkiem skopany kontroler pamięci. Jakiekolwiek pamięci przy 2,5-3-3-11 lub 3-3-3-11 (lub jeszcze gorzej) sypią błędami w Memtest w teście #5 przy 98% - tak w okolicach 650000 błędów :mur:. Różne pamięci, różne banki - wszystkie kombinacje. TwinMos, który chodził na 8RDA3+ 3,5-3-3-11 220 teraz tylko 215. Po włożeniu jednej kości 512 oszalał bios - trudno opisać co się działo (jakieś zwisy, krzaczki), ale od razu wyjąłem ją. Ostatnio dla prównania wziąłem NF-7SL v2 i ta sama kość 256 (Vitesta 566) poszła 2-2-2-11 220 oraz 260 3-4-4-11 (ale to nie najlepsze timing) :D. Teraz mam możliwość zamiany na Abita... hmmm...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem posiadaczem EP8RDA3I i nie jestem z niej zadowolony , a to dlatego iż cały czas płyta wydaje dźwięki (nieustanne bzyczenie, najbardziej słyszalne przy wyświetlaniu nowych obrazów na ekranie ,bądź odtwarzaniu filmów ). Nie wiem co z nią zrobić , czy ona nadeje sie do reklamacji??? bzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na najnowszych płytach Epoxa 8RDA3+ ( z nalepką Power Pack ) posadzili kartę dźwiękowa Realteka - moim zdaniem zarówno jej oprogramowanie jak i przede wszystkim jakość dźwięku jest nieporównywalnie gorsza od karty C-Media zainstalowanej w poprzednich wersjach tej płyty. Czyli jeśli chcesz mieć dobry dźwięk ( zakładając że nie słuchasz go w jakis szajsowatych głośniczkach za 30 zł  ) to zalecam zainstalowanie oddzielnej karty dźwiękowej. Poza tym płyta bardzo fajna. Ja mojego amd 2500+ podkręciłem bez problemów na 3200+ zmieniając tylko fsb ze 166 na 200:) Dodatkowo w Power Packu dostaniesz między innymi fajowski śrubokręcik i niebieściutkie radiatorki 

Epoxa juz nigdy nie kupie . Mialem 8rda+ z soundstorm'em . bylo cacy poki bios nie padl . Potem popelnilem blad i kupilem ponownie 8rda3+ rev 3.1 z tym badziewnym wkretakiem . To ze epox dozucil do plytki jakis fajans a nie dal soundstorm'a swiadczy ze ta firma schodzi na psy . Kreci sie gorzej niz rev 1.0 FSB max 205 !!! . Jaja sobie robia czy co ?

 

Zanim kupisz Epox zastanow sie dwa razy . Jest Abit i MSI - tedy droga .

 

A zapomnial bym pad fan na NB po 2 tygodniach . Poprostu zajebista plyta. LOL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z powyższych wypowiedzi widzę, że mam sporo szczęścia, skoro moja chodzi na 100% stabilnie na FSB220 przy 2x512MB w dualu (wszystkie mobo z nForce2 mają problemy z obłsugą takiej konfiguracji pamięci). Podobnie chodził Abit NF7 na oryginalnym biosie D24. Niestety po wyjęciu jednej kości nie chodzi ni cholerę wyżej - widać mobo więcej nie uciągnie.

 

Na FSB230 bootuje się, Windows się wgrywa, ale jest niestabilny. Na FSB225 sypie błędy, ale wszelkie smarki przechodzi, choć SuperPI nie policzy. W piątek testowałem FSB222 - poszło; wieczorem, jak wrócę od rodzinki, to sprawdzę co do MHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moj epox 8rda3+ tez chodzi bez problemow... widac przypadek ze wam sie trafily jakies lewe... 220FSB wyciaga bez problemu, wyzej brak mozliwosci procka, pamiec w dualu chodzi tez bez problemu i do tego sa to jeszcze te problematyczne hynixy... I tak zmieniam na DFI

 

AVE!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o sam dual, ale o konfigurację 2x512MB w dualu czyli praktycznie prawie max. dla tego chipsetu. Abity NF7 mają z tym spore problemy, a generalnie wszystkie mobo przy takim konfigu mają słabsze OC FSB.

 

Lewe Epoxy? Niektóre tak, ale chyba dość się napisałem o poszczególnych rewizjach, żeby widać było jak na dłoni, iż to laminat i rewizja mają spore znaczenie (oprócz indywidualnego egzemplarza).

 

Tutaj moje bolączki :

 

http://forum.purepc.pl/index.php?act=ST&f=...30#entry1202114

 

chyba wskoczę na forum związane z Epoxami :

 

http://www.aoaforums.com/forum/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam newsy - nie wiem jeszcze, jak ze stabilnością na wyższym FSB, ponieważ narazie bawię się trochę w underclocking, a czasu mam cholernie mało, ale dla FSB200 na pewno działa :

 

http://www.aoaforums.com/forum/showthread.php?t=28847

 

W skrócie dla leniwych tudzież słabo znających język : odpalamy kompa na FSB166, aby bios załadował tablicę ROMSIP dla FSB166 (agresywne ustawienia i timingi dla chipsetu oraz ukryte timingi pamięci, w tym alpha). Następnie używając 8rdavcore podkręcamy naszego Epoxa do FSB200 i wyniczki są pierwsza klasa, porównywalne z najlepszymi Abitami, DFI i diabeł wie czym :)

 

Porównanie potem .....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hi

 

!!! USE AT YOUR OWN RISK !!!

!!! USE AT YOUR OWN RISK !!!

 

- Indifikation Mobeil AMD Athlon XP-M

- Romsip Bios Tables Cpu Interface 133 & 166 & 200 MHz (Romsip Modded by -=Merlin=-)

-- TaiPan 0.2 Mod (Optimised 200FSB Register) (Romsip Modded by -=Merlin=-)

- L12 mod built-in

- Bpl 3.19 Cpc On (T1)

- ENABLED CPU Interface

- Alpha Memory Timing : Stock DFI Configuration (Bpl 3.19 4-2-2-5-3-2-3)

 

 

 

8RDA3+ TaiPan 0.2 [E4][ED] Bpl 3.19 17.01.05 by -=Merlin=-

 

by -=Merlin=- ;)

 

 

!!! UWAGA !!!

kto jest odwazny i moze go testowac w przypatku "ERROR" hot Flash !!!

 

by -=Merlin=-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Merlyn widzę jedziesz teraz na epoxy.

 

 

Zrób jeszcze dla Epox 8RDA+ pro (tylko ten ze strony producenta jest zepsuty)

Może dla epoxa 8RDA3I pro lub też bez pro.

 

 

To pozbieram wszysktie biosy które zrobiłeś, i wrzuce na stronkę !!!

 

 

Dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi przez ten zmodyfikowany bios szlak trafił kostkę od biosu :(

Nie żywie do ciebie urazy za to Merlin

1223853[/snapback]

ja jego sprawdzalem jest wszystko ok... sprawdze jescze raz !!!!

 

sorry jak cos nie tak mi sie to niezdaza alle czasmi mogo tez blond zrobici , czy cos ja przeoczylem ???

 

by -=Merlin=-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MietmaN

Wracając na chwilę do FSB i pamięci to rzeczywiście masz szczęście ze swoim mobo - ja przebierałem pamięci jak się tylko dało i najlepiej chodziła na TwinMos 50D ale tylko do 215 (2x256). te same kostki rzuciłem na DFI i już 225 a teraz wrzuciłem Elixir 466 2x256 i chodzą na 245 3-4-3-11 w dualu. powodzenia w dalszych bojach - pożegnałem już Epox'a (zmienił właściciela)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MietmaN

Wracając na chwilę do FSB i pamięci to rzeczywiście masz szczęście ze swoim mobo - ja przebierałem pamięci jak się tylko dało i najlepiej chodziła na TwinMos 50D ale tylko do 215 (2x256). te same kostki rzuciłem na DFI i już 225 a teraz wrzuciłem Elixir 466 2x256 i chodzą na 245 3-4-3-11 w dualu. powodzenia w dalszych bojach - pożegnałem już Epox'a (zmienił właściciela)

1224679[/snapback]

No tak, jeszcze dawno temu w marcu minionego roku, kiedy kupowałem poprzedniego 8RDA3+ rev.2.1, kilka osób mówiło mi, iż Epoxy bardzo często nie lubia się z określonymi rodzajami pamięci. Ja z tym akurat nie miałem problemów, ale mimo to o wysokim FSB mogę jedynie pomarzyć (to jednak wina chipsetu i duala 2x512MB). Miłej zabawy z DFI! ;)

 

Dla wszystkich :

 

1) Wątek, w którym zacząłem psioczyć na temat niskiej wydajności pamięci od FSB200 w górę (fatalna tablica ROMSIP dla FSB200), zrobiłem kilka testów, podkręcałem spod Windowsa, aż w końcu powiadomiłem Merlina ;)

 

http://www.aoaforums.com/forum/showthread.php?t=28847

 

2) Skutkiem są dwa biosy dla Epoxów 8RDA3+ PRO i 6+ PRO (identyczne, tylko jeden z CPC On a drugi z CPC Off), opracowane i zmodyfikowane przez Merlina :

 

http://www.aoaforums.com/forum/showthread.php?t=28941

 

Wielka prośba!!!!

 

Jeżeli ktoś z was mógłby je potestować, to Merlin będzie bardzo wdzięczny. Ja sprawdzałem przez 3 dni i nie było żadnych problemów ani z wydajnością (rewelacyjna!) ani ze stabilnością. Tymczasem kilka osób miało problemy przy restarcie systemu (wszystko jest bliżej opisane w w/w wątku).

Edytowane przez MietmaN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla przejrzystości zamieszczam w osobnej wypowiedzi wyniki dla klasycznego 11x200 :

 

11x200, oryginalny bios Epoxa 09/2004, FSB200 ROMSIP table

V-core 1.50v, 2x512MB dual 2-3-3-11, Win2k SP4, nVidia unified drivers 4.27, Catalyst 4.12 (balanced settings), DirectX 9.0c

 

* Sandra 2004 SP1

Int : 2864 MB/s, 2870 MB/s (90% efficiency)

Float : 2684 MB/s, 2693 MB/s (84% efficiency)

 

* Everest Home

read - 2863, 2871 MB/s

write - 1107, 1109 MB/s

 

* 3DMark 2001SE

18058, 18106, 18198, 18270

 

* SuperPI

2M - 01m 46s, 01m 46s

16M - X

 

11x200, Merlin's TaiPan 0.1 beta CPC On, FSB200 ROMSIP table

V-core 1.50v, 2x512MB dual 2-3-3-11, Win2k SP4, nVidia unified drivers 4.27, Catalyst 4.12 (balanced settings), DirectX 9.0c

 

* Sandra 2004 SP1

Int : 3062 MB/s, 3063 MB/s (96% efficiency)

Float : 2886 MB/s, 2885 (90% efficiency)

 

* Everest Home

read - 2983 MB/s

write - 1218 MB/s

 

* 3DMark 2001SE

18750, 18738, 18749, 18826! :D

 

* SuperPI

2M - 01m 43s, 01m 43s

16M - 19m 20s, 19m 18s

 

Widać różnicę???? B)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MietmaN

thx, na następny dzień po oddaniu płyty pokazał się ten bios Merlina :mur:, czy FSB idzie wyżej??

 

Edit..

 

ja na 11x200 bios Epox (8RDA3+pro, rev.1.2), 2x256 2,5-3-3-11

 

Sandra 2004

Int: 3051

Float: 2844

 

Everest

2921

1209

 

SuperPI

16M: 19,06

Edytowane przez ntgale

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...