Skocz do zawartości
koniu997

Wszystko o Epox 8rda3(+)

Rekomendowane odpowiedzi

ntgale:

Nom tymngi nie za ciekawe :P ale chyba lepsze takie niż resety ;)

 

Wojo:

Eh a nie mówiłem ze CPC OFF, raczej 250 nie poleci ale do 245 powinna przynajmniej większość Epoxów co już chcą lecieć to leci stabilnie do 245. No ale może ci się uda więcej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mardok =:)

i nie uratowałem tego 235 - w fazie testów jest 10,5x230 (3-4-4-11) - póki co wszystko stabilne (Vdimm chyba Auto, Vcore 1,875) zależało by mi jeszcze na obniżeniu troszkę Vcore, ale będzie ciężko - 235 (3-5-5-13) chodzi tylko x 10 ale tylko 30 minut w Prime - więcej czasu brakło - sam go zatrzymałem (10,5x235 - Prime chodził chyba z 40 minut i nagle reset ;() - co właśnie ciekawe napięcie ramu nie ma wpływu na kręcenie moich kości - pewnie trzebaby jakieś lepsze kupić, te są KVR400..C3A/256

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam z epoxem same problemy - 8rda3i

Najpierw siadl dzwiek wyslalem do serwsisu - po 2tyg przyszedl, powiedzieli ze musieli jakiegos chipseta przelutowac. Tylko ze po wizycie u pana doktora fsb nie podskoczy wyzej niz 180mhz niezaleznie od napiecia, a przedtem robilo spokojnie na 200.

Po 2 miesiacach od powrotu z serwisu znowu dzwiek poszedl sie jeb.. . Wczoraj kupilem osobna karte i p....... epoxa!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pjotrek:

Mi też kiedyś padł dźwięk ale na 8RDA+ wysłałem do serwisu, naprawili i wróciła podziałała parę dni i bios padł wysłałem znowu, ale już nie czekałem aż wróci i od razu kupiłem 8RDA3+, jak tamta wróciła od razu opchałem (nówkę dostałem) a na 3+ już nic mi się takiego nie działo, pewnie że trafiłeś jakiś feralny egzemplarz zdarza się cóż, równie dobrze Abity, DFI czy Asusy padają.

 

stregobor:

Do 3I chyba nigdy nie pakowali C-Media, przynajmniej tak mi się zdaje. Ale mogę się mylić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mardok =:):

W sumie (na 8rda3i) mam realteka, ale na komputroniku znalazlem model wlasnie z dzwiekiem c-media. W sumie po screenie tej plytki zwatpilem, ze to wersja 3i - raczej mi wyglada 8rda+.

 

 

Tu jest link do tej plyty:

http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=8600

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mój Epox 8RDA3+ Rev.2.1 oddalił się po powrocie z Niemiec do krainy wiecznych łowów, także bios Merlina i testowanie nowego mobila musiało poczekać na lepsze czasy (nie będę pisać publicznie, co zrobiłem, ale sama nie padła tak od siebie ;)).

 

Dorwałem zatem, będąc przywiązany do firmy, Epoxa 8RDA+ PRO : co prawda zasilanie na procka ma z linii 5v only, ale tą linię mam wyjątkowo mocną, a linia 12v jest mocno obciążona przez grafę. Super design samego laminatu (nowy laminat dla 8RDA+ PRO, 8RDA3+ PRO i 8RDA6+ PRO jak również układ zasilania), idealny wręcz układ biosu, FSB teoretycznie do 275Mhz, fajne pasywne chłodzenie NB - mógłbym tak pisac w nieskończoność prawie, bo się w niej na moment zakochałem ;) Przyszła pora na Prime95 i przy teście Large FFTs tudzież Blend układ zasilania zaczął wydobywać z siebie nagle chore dzwięki. To samo w Super PI, pod ATITool i przy graniu w Painkillera. Poszedłem, wymieniłem i gamratka jego mać to samo :evil: - Rev. 1.2 - piszę dla wszystkich, bo śmiem przypuszczać, że to wina albo tej konkretnej rewizji albo nawet w ogóle nowego układu zasilania.

 

Maniakiem ciszy nie jestem, ale to było nie tylko piszczenie kondensatorów, ale również jakieś cholerne terkotanie. Zatrzymałem wszystkie wentyle, zmieniałem zasilacz (Huntkey, BeQuiet); dalej to samo. Po dwóch dniach się poddałem.

 

BTW. A propos CPC off, to znajomy znalazł fajny artykuł, który potwierdził moje przypuszczenia (niekoniecznie wyższe FSB = wyższa wydajność). Jeżeli ma się procka z odblkowanym mnożnikiem, to nie widzę sensu pakowania się w bios z CPC off.

 

http://www.insanetek.com/index.php?page=cpcnf2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Epox`a takiego jak w podpisie i od wczoraj mam problem. Zaczął mi wykrywać proca jako Semprona chociaż mam Athlona. wszystkie programy oprócz Aidy podają że Sempron ale z 512 KB Cache L2. Co mam robić z tym fantem?? Wszystko chodzi spoko beż błędów. prime95 spabilny, memtest też, 3dmarki też.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hi

 

znacie sposob na wlaczenie wyjscia SPDiF w 8RDA3I rev 3.3?

mimo najnowszych sterownikow (wersja 3.65) i podlaczonego dekodera DD nie moge wlaczyc dzwieku przestrzennego :cry: (tak jakby nie wykrywal dekodera a recznie nie ma opcji wlaczenia teog wyjscia :? )

co ciekawe w PowerDVD czy WindowsMediaPlayerze (w ustawieniach dzwieku) moge przelaczyc sie na SPDIF i mam dzwiek przestrzenny (oczywiscie w WMP divx z dzwiekiem ac3)

 

pytanie brzmi jak zmusic samego windowsa by to zobaczyl ? (tak by np. w Half Life 2 mogl pograc z dzwikiem 5.1)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

vini: jak w sygnaturce, tez mam rev 3.3, jednakze nie bawilem sie jeszcze dzwiekiem przestrzennym, bo mam glosniki stereo. Niedlugo (moze nawet jutro) przestestuje zestawik creative od kumpla, to wtedy pomysle zdam relacje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam Epoxa 8RDA+ rev1.1  i jedno pytanie czy faktycznie tak jak to pokazuję w biosie mogę regulować mnożnik cpu nawet do 24x??

 

ps.Mój obecny proc jest zablokowany więc sam nie mogę sprawdzić ...

No nie za bardzo. Jeżeli procesor ma standartowy mnożnik <=12.5 to masz do dyspozycji zakres 5-12.5. Jeżeli >13 to ten wyższy zakres.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MietmaN:

dobra rzecz ten artukuł - sam się właśnie borykam z rozwiązaniem problemu FSB (tylko że mam troszkę słabe kości 3-3-3-11 przy 230). Robiłem testy na wielu ustawieniach (bios by -=Merlin=- =CPC OFF oraz ostatni pod 8RDA3+ CPC ON). Ostatecznie wybrałem dwa ustawienia:

11x225 3-3-3-11 1T - Everest ok. 3200/1330 (odczyt/zapis)

10,5x230 3-3-3-11 2T - Everest ok. 3380/1280

przy czym lepsze wyniki procka 11x225.

Póki co zostawiam na 10,5x230 - właśnie testuję i procek chyba pójdzie na 1,85 (11x225 1,875).

 

Najlepszym wariantem było:

10,5x230 3-3-3-11 1T ale niestabilne na ty seryjnym biosie.

 

(Vdd = 1,8, Vdimm = 2,9)

Chyba się będę zastanawiał nad wymianą kości - ale dopiero co je kupiłem (miały chodzić na 200, ale...:))

 

 

 

wróbel:

raczej tylko do 12,5 - 4-ro bitowy mnożnik jest w Epox'ach, a przynajmniej w moim:) - poprawcie mnie jeśli się mylę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

el_gringo_dado:

Istnieć istnieją, ale nie jest o nich głośno bo nic nowego niestety nie dają.

 

Co do CPC to oczywiste że różnica jest wielka miedzy ON a OFF ale w Single np.: w Dual jest już o wiele mniejsza, dalej oczywiście w miarę duża ale to już nie taka przepaść jak na single.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ooo linka to ja nie mam niestety :/ ale zdaje mi się ze był nawet podawany w tym temacie poszukaj, a na tom forum na 100% jest bo go już parę razy widziałem ale nie korzystałem z tego bo ja miałem 3+ i mi to nie było potrzebne, i jedynie po opiniach tych co testowali wiem że niczego w dziedzinie O/C one nie poprawiały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Epox`a takiego jak w podpisie i od wczoraj mam problem. Zaczął mi wykrywać proca jako Semprona chociaż mam Athlona. wszystkie programy oprócz Aidy podają że Sempron ale z 512 KB Cache L2. Co mam robić z tym fantem?? Wszystko chodzi spoko beż błędów. prime95 spabilny, memtest też, 3dmarki też.

 

Skoro wszystko działa stabilnie to nie ma to znaczenia, choć zwykłego Bartona powinno poprawnie wykryć. Jeśli bardzo Ci to przeszkadza to wgraj nowy bios. U mnie na biosie Epox'a XP-M wykrywa jako AMD K7 processo (+ częstotliwość rzeczywista) ale to nie ma znaczenia.

 

 

Co do CPC to oczywiste że różnica jest wielka miedzy ON a OFF ale w Single np.: w Dual jest już o wiele mniejsza, dalej oczywiście w miarę duża ale to już nie taka przepaść jak na single.

 

No właśnie że ja nie zuważyłem różnicy - oczywiście w wynikach jakie prezentowały: Everest i Sandra - pomiędzy CPC ON/OFF w Single i w Dual. W Single nie uzyskałem stabilengo 235 a na 230 to już delikatnie ale Dual w przodzie (mniej więcej 5% przy odczycie do ok. 20% przy zapisie!!!).

No chyba że się okaże iż 11x225 3-3-3-11 1T Single będzie lepiej chodził niż 10,5x230 3-3-3-11 2T Dual - choć nie sądzę, ale może ktoś testował...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie zaliczyłem zgon 8rda3I rev3.3. Po zamianie semprona na Bartona 2500M 1,45V i kilku próbach różnych ustawień ( max 2GHz - fsb 166, wiec go nawet nie żyłowałem specjalnie) płytka powiedziała że nie wstanie. Sprawdziłem (poniewczasie) mam wersję z wadliwym układem zasilania. Mam nadzieję że serwis nie bedzie rżnął głupa i nie będzie próbował mi wcisnąć drugi raz takiego samego shitu. Szczęście że padło zanim założyłem wc. Miałbym teraz zabawe z zakładaniem radiatora na NB i odklejaniem ich z mosfetów. Najgorsze jest to, że na czas serwisu dostane asrocka i znowu sprzęt sie bedzie kisił :-/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

vowthyn:

Kolega przerabiał to samo, w serwisie powiedział tylko ze nie wstaje a ci się o więcej nie pytali, poczekał 2 tygodnie i dostał nową, już z tym „lepszym” zasilaniem. Wiec jest nadzieje że i u ciebie tak będzie.

 

TEST:

A ja za to mam troszkę inaczej :P W końcu ruszyłem mój [gluteus maximus] i manewrując miedzy wężami, kablami itp. Przełożyłem kości i mam Duala. A wrażenia są następujące:

 

(Wyniki będę podawał z GM gdyż to się przekłada na PK w innych benchamrakch):

 

250 11,2,2,2 2T Single : 1305MB/s

250 11,2,2,2 1T Single : 1425MB/s

260 11,2,2,2 2T Single : 1386MB/s

230 11,2,2,2 2T Dual : 1314MB/s

235 11,2,2,2 1T Dual : 1374MB/s

235 11,2,2,2 2T Dual : 1320MB/s

240 11,2,2,2 2T Dual : 1350MB/s

 

(Zaznaczam ze teraz mam DFI a to tylko test)

 

Testów przeprowadziłem więcej ale te chyba wystarczą, co najciekawsze to różnica miedzy „250 2T Single” a „230 2T Dual” te ustawienia sprawdzałem (oba dokładniej) i wyniki między innymi z sandry były porównywalne, a reszta benchamrków nie odbiegała od tego. Nawet w 3DMark01 wynik był prawie identyczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do tych padajacyh wersji 3I, to powiem Wam, ze nie ma regul. Moj kumpel mial Epoxa wersje 8RDA+(nic nie krecil), a ja po podkerceniu fsb do 200, normalnie stabilnie na plytce pracuje. Co jest wiec przyczyna padania tych plyt? Bo jak w sumie plyta chodzi mi dobrze, to po sie przejmowac wymiana, a gware mam na 2 lata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja wam powiem, to 8RDA+ co sprzedałem zaraz jak wróciło (więcej informacji kilka postów wyżej) z gwarancji, wczoraj padło ! Kondensatory napuchły i się wylały :/ Eh dzisiejsze MoBo to nie to co np. MoBo z 386 tamto trzeb było młotkiem walnąć aby przestało działać. A tu biedny Epox prawie „eksploduje” w dodatku na napięciu 1,725v szkoda gadać, ale to nie tylko Epox, np. DFI potrafi od tak sobie (dopukać na szczęście nie moja płyta) paść a głównym winowajcą jest Bios to samo dotyczy się Abita czy Asusa. Wiec jak komuś płyta padał i wini za to firmę to powiem tylko tyle że u konkurencji wcale nie jest lepiej :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ntgale

Co prawda hulam już na Abicie NF7, gdzie mam do dyspozycji mnóstwo zmodyfikowanych biosów od Merlina i TicTaca, zarówno z CPC On jak i Off, ale postanowiłem się tutaj jeszcze poudzielać (chociaż szlag Epoxa za to, że w nowym mobo 8RDA+ PRO piszczą i kwękają kondensatory, bo poza tym fajna płytka).

 

Przerobiłem właśnie 4 biosy (oryginalny, jeden od TicTaca z CPC Off, drugi z On, a na koniec od Merlina również z On) - konkluzja jest taka, że najlepszą wydajność uzyskamy jednak w Dualu z CPC On, tylko trzeba znaleźć maksymalne stabilne FSB, a mój problem polega dodatkowo na tym, że mam 2x512MB, a z tym mają chipsety nForce2 kłopoty, niezależnie od mobo.

 

Odczyt i zapis w Evereście swoje, przepustowość w Sandrze 2004 swoje, ale na koniec się okazuje, że czasem ma się to nijak do wyników w 3D2001SE oraz do obliczeń w SuperPi (sprawdzam w miarę wszechstronnie). CPC Off wg mnie sukcs, chyba że ktoś chce się pochwalić pustym wysokim FSB niezwiązanym wcale z najwyższą wydajnością. Szczegółów nie zamieszczę, bo mam kilka stron notatek i cholernie mało czasu, ale już wolałbym wyjąć do jakiś rekordów jedną kość i jechać w Singlu, ale z włączonym CPC (1T).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam Epoxa 8RDA+ rev1.1  i jedno pytanie czy faktycznie tak jak to pokazuję w biosie mogę regulować mnożnik cpu nawet do 24x??

 

ps.Mój obecny proc jest zablokowany więc sam nie mogę sprawdzić ...

No nie za bardzo. Jeżeli procesor ma standartowy mnożnik <=12.5 to masz do dyspozycji zakres 5-12.5. Jeżeli >13 to ten wyższy zakres.

Wieć jeśli sprawił bym sobie mobilka 2500+ to mnożnikiem powyżej 12.5 będe mógł się pobawić :?: To dla mnie bardzo ważne bo mam słabe pamiątki (333mhz)także kręcenie fsb nie bardzo wchodzi w gre-pozostaje mi tylko mnożnik....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam Epoxa 8RDA+ rev1.1  i jedno pytanie czy faktycznie tak jak to pokazuję w biosie mogę regulować mnożnik cpu nawet do 24x??

 

ps.Mój obecny proc jest zablokowany więc sam nie mogę sprawdzić ...

No nie za bardzo. Jeżeli procesor ma standartowy mnożnik <=12.5 to masz do dyspozycji zakres 5-12.5. Jeżeli >13 to ten wyższy zakres.

Wieć jeśli sprawił bym sobie mobilka 2500+ to mnożnikiem powyżej 12.5 będe mógł się pobawić :?: To dla mnie bardzo ważne bo mam słabe pamiątki (333mhz)także kręcenie fsb nie bardzo wchodzi w gre-pozostaje mi tylko mnożnik....

 

raczej nie - napisałem kilka postów wcześniej, że Epox ma mnożnik 4-ro bitowy (cokolwiek to znaczy) i dostępne do 12,5, więc na XP-M nie podkęcisz mnożnikiem zbytnio (przynajmniej tak jest u mnie), ale Twoje kości powinny iść na 200 (prawdopodobie) lub blisko tylko większe napięcie będziesz musiał dać

 

 

Edit...

P.S.

podmieniłem kości te Kingston C3A na TwinMos M-Tec - będę sprawdzał wszystko od poczatku - testuję Goldmemory i póki co bez błędów (200 Optimal) w przeciwieństwie do tych C3A.

Będę próbował 10x230 1T - zobaczymy czy wywalczę to. Oceńcie proszę tą zamianę (póki co chwilowo zamieniłem - mogę też zamówić, jeśli będą, inne kości, np. Hynix), co ewentualnie brać?

 

Pozdrawiam wszystkich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ntgale:

Co do pytania jakie pamięci brać to, jak tylko masz kasę i możliwości załatwiania to bież cokolwiek byle by na BH-5 jak nie to Hynixy D43, w zasadzie nic innego już się nie liczy.

thx, zobaczymy co da się zrobić - jestem troszkę uwiązany ponieważ mam kości kupione w sklepie i zwrot raczej nie wchodzi w grę, ewentualnie zamiana i w tym problem sklep niekoniecznie musi mieć dojścia do dobrych memek, póki co sprawdzam te TwinMos'y - troszkę dziwnie się zachowują ale to dopiero poczatek - pożyjemy zobaczymy

 

Edit...

TwinMos poszedł 10,5x225 2,5-2-2-6 2T (1T 11x220 Single (3-3-3-11), Dual 1T wogóle nie chce :()

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam TwinMosy Twistery jak w sigu tj. PC4000 - one nienawidzą wręcz chronicznie niskich timingów - mają za to gwarantowane 2.5-4-4-10 na FSB250 i podobno nic więcej z nich się nie da wycisnąć (jeszcze nie sprawdzałem empirycznie ;)).

 

Jak narazie testowałem na biosie z CPC Off - poszły w pełni stabilnie w dualu 2x512MB na FSB235, na FSB240 przechodziło stabilnie marki-smarki i SuperPi, ale Prime95 Blend wywalał się po jakimś czasie (a co dopiero pomyśleć o MemTeście albo chorym wręcz Gold Memory).

 

Na biosie z CPC On lecą narazie super stabilnie na FSB220 na timingach 2.5-4-3-11 (Ras-to-Cas-delay musiałem zostawić na 4) i wszystko gra - dual 2x512MB jak wyżej. Na FSB225 i 230 system spokojnie wstaje, ale nie miałem czasu na testowanie.

 

@ntgale - co to za kostki testujesz? Twistery PC3500?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ntgale - co to za kostki testujesz? Twistery PC3500?

nie, zwykłe jeszcze na dodatek 3200 - nic innego na sklepie nie było - może w poniedziałek jakieś inne dostanę, jedyne co mi się na nich udało uzyskać to 2,5-2-2-6 2T Single 2x256 w pełni stabilne (10,5x225 bo już 11x225 wywala Prime). Przy tych ustawieniach przechodza Memtest86, GoldMemory, Prime (Benchmark, Blend), Sandrę (Sandra na innych ustawieniach miała tendencję do resetowania kompa 8O) w Dualu już na żadnym biosie nie idą (sypią błędami w Memtest na wszystkich timingach) poza 200 ale to jakoś mnie nie interesuje :D. Te Kingstony do @ się lepiej nadawały ale błędami rzucały już powyżej 166 :(

 

Edit...

dziwne ale napięcie Auto na mojej płycie dla pamięci to 2,7, te TwinMos chodzą na 2,5v jak wyżej i zmiana napięcia nic nowego nie wnosi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...