Skocz do zawartości
Orgiusz

Book Squad

Rekomendowane odpowiedzi

Natalia Wietek - Krucha i Bestia

 

Przeważnie nie czytam pozycji tego typu, ale tą konkretną mi polecono. Tom pierwszy to zbiór luźnych opowiadań, a najważniejszym jest tutaj tom drugi. To historia młodej kobiety zmagającej się z różnymi problemami i tytułową "bestią" wewnątrz siebie. Nie wiem, czy autorka pisze na podstawie własnych doświadczeń, to nie zostało wyjaśnione. Prawdą jednak jest, że historia jest - w mojej opinii - niezwykle dojrzała i głęboka, skłania do refleksji i pozwala zrozumieć niektóre zachowania młodych osób, które często są jedynie wołaniem o pomoc.

 

Warta przeczytania. Swoją kupiłem za niecałe 70zł, choć obecnie można dostać ją za ok. 40zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość ZUY_BEZCZELNY_CHAM

Z ostatnio przeczytanych:


Janusz A. Zajdel - cylinder van Troffa - mocne 7/10; świetne socjologicznie Sci-Fi, ale nie tylko
CS Lewis - koniec człowieczeństwa - 8/10 i mój znak jakości
CS Lewis - brzemię chwały - 7/10
CS Lewis - O wierze i moralności chrześcijańskiej - dla mnie poza skalą, to jest naprawdę coś

 

EDIT

G.K.Chesterton - Eugenika i inne Zło - całkiem OK, niezła bajka ;>

Stanisław Lem - Niezwyciężony - duży +, chociażby za samą koncepcję

aktualnie czytam  dwie knigi:

Erazm z Rotterdamu - trzy rozprawy (wydanie drugie poprawione przez p. Juliusza Domańskiego) - napiszę tak, jestem w połowie książki (216 str.) i im więcej czytam, tym bardziej mnie się podoba - ale nie w takim pospolitym/powszechnym sensie, bardziej jako pozycja która otwiera oczy na pewne sprawy nie tylko związane z wiarą ale z otaczającym nas światem, i niestety z niektórymi ludźmi ( i nie tylko ludźmi) na tym świecie przebywającymi - warto przeczytać

Zbigniew Brzeziński - druga szansa - Trzej prezydenci i kryzys amerykańskiego supemocarstwa - ciekawie napisana, ale nie jakoś mocno powalająca (co nie znaczy się że zła, nic z tych rzeczy) - 7+/10 przez sentyment dla autora

z pozycji które będę czytał to jest tego parę szt.:

Daniel C Dennett - Odczarowanie - Religia jako zjawisko naturalne - tę pozycję mam zamiar przeryć gdyż będąc natywnie w sporze światopoglądowym z pewną osobą, jestem ciekaw jakiego rodzaju argumentacją/sposobem myślenia i postrzegania kierowała się ta osoba polecając mi tę knigę ;) (podobno nie ma tam za wiele propagandy ani tzw. lania wody - tym lepiej)

Jacques Rueff - Grzech monetarny Zachodu - zerkłem analitycznym okiem na parę stron i nie powiem, interesujące (a przy okazji nieźle napisane) . . . ekonomia

Ludwig von Mises - Teoria a historia; interpretacja procesów społeczno-gospodarczych  -  mało znana książka (w sensie: mało popularna/powszechna) w PL; tak jak wyżej parę stron przeanalizowane i szczerze przyznaję że ma potencjał - zdecydowanie na +

na koniec mały rodzynek ;]

Raport o stanie wiary - z ks. Kardynałem Josephem Ratzingerem rozmawia Vittorio Messori
hmm . . . przed zakupem wersji papierowej miałem okazję przeczytać dużą część tej książki na ebooku i już wtedy zrobiła na mnie kolosalne wrażenie - w skrócie: ks. Kardynał Ratzinger umiejętnie, ze znawstwem istoty rzeczy (problemu, zmiennych itp.) przedstawia czytelnikowi świat współczesny z punktu widzenia dostojnika kościelnego - nie jest jednak to clou tej książki; jest to osoba o wybitnym umyśle (moim zdaniem) potrafi sugestywnie, przekonywująco a jednocześnie w sposób plastyczny i zrozumiały przedstawić zagadnienia i problemy we współczesnym świecie dotyczące Kościoła, jak również różnego rodzaju spraw że się tak nieumiejętnie wyrażę "pobocznych" (np. miejsce, rola, przyczyny feminizmu na tle nauczania Kościoła etc.) - jeżeli kogoś interesują tego rodzaju tematy, lub też "just like that" chce poszerzyć trochę swoje skostniałe horyzony zasklepione wpółczesną papką propagandową różnych nowych "zbawicieli" - to polecam tę książkę, warto.

 

EDIT

szukam też w PL takiej książki - KLIK jakby ktoś coś wiedział to poproszę info na PM - THX ;]

Edytowane przez stannley

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość ZUY_BEZCZELNY_CHAM

Arthur C. Clarke - Koniec Dzieciństwa - świetna książka z gatunku Sci-Fi - mogłaby być ciut lepsza (w warstwie końcowej, mam na myśli pewne spostrzeżenia ubrane w zakończenie książki) - ale i tak nie jest zła - 7+/10 jak w mordę strzelił :) - Polecam.

Edytowane przez stannley

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość ZUY_BEZCZELNY_CHAM

Daniken, kosmici i Atlantydzi - Jan Kryściak

 

ze wstępu do niniejszej pozycji:

 

"[...]

co mnie skłoniło do jej napisania?

Prezentowaną tu problematykę można zaliczyć do moich zainteresowań nie związanych z wykonywanym zawodem. Aby się usprawiedliwić, posłużę się terminem muzycznym. Kompozytorzy, zarówno zawodowi, jak i amatorzy tworzą czasem utwory, które opatrują tytułem "Fantazja na temat ...". Otóż ta książka jest ni mniej ni więcej tylko moją "fantazją na temat" pewnych bulwersujących faktów z dawnych epok. Nie musi to jednak oznaczać, że wszystko to jest i pozostanie wytworem mojej wyobraźni. Nie można przecież zupełnie wykluczyć, że przynajmniej jakaś część tego, co tu napisałem, okaże się prawdą lub do niej doprowadzi. Tym większa będzie wtedy moja satysfakcja.

[...]"

 

Warto przeczytać, IMO ;]

Edytowane przez ZUY_BEZCZELNY_CHAM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopiero niedawno dorwalem sie do Kroniki Diuny. Aktualnie skonczylem 3 tom. Co do tego co kilka lat wczesniej pisal Costi, watek poprzedniego zarzadzcy na Arrakis nie jest zbedny, a nawet dosc istotny dla wyjasnienia planow barona. W koncu czlowiek ten mial byc tylko marionetka, ktora miala uciskac ludzi, aby pozniej syn barona, czy tam krewniak, zajal jego miejsce jako wybawiciel.

 

Tom 1. Diuna. Arrakis potocznie zwana Diuna, jedyna planeta we wszechswiecie, na ktorej wystepuje przyprawa zwana melanzem. Na rozkaz Imperatora Diuna zostaje odebrana rodowi Harkonnenow i przekazana wrogiemu im rodowi Atrydow. Harkonenowie nie zamierzaja jednak oddac wladzy nad tak cenna planeta bez walki.

 

Ksiazka bardzo szybko wciaga, chociaz pod koniec troche za szybko sie to wszystko konczy. Pozostaje spory niedosyt.

 

Tom 2. Mesjasz Diuny. Imperium Muad'Diba znaczaco sie rozroslo. Dzihad postepuje, a wladze sprawuje kaplanat. Wrogowie imperatora zaczynaja spiskowac.

 

Przeskok akcji o 16 lat. Ksiazka o polowe ciensza i w sumie bedaca jedynie zapowiedzia 3 tomu. Niestety akcja rozwija sie tu dosc dlugo.

 

Tom 3. Dzieci Diuny. Do czasu objecia wladzy przez dzieci imperatora, wladze sprawuje tymczasowo jego siostra, Alia. Przednarodzona niestety przegrywa walke z wewnetrznymi istnieniami przez co powraca jeden z wrogow Atrydow. Jakby tego bylo malo, pokonani potomkowie Shaddama planuja zemste na dzieciach imperatora. Czy dzieci Muad'Diba wyjda z tego calo?

 

Ksiazki nie czytalo mi sie tak dobrze jak 1 tomu przez spora ilosc dluzyzn i ... nie podoba mi sie kompletnie to co Herbert zrobil z Leto czy akcje ostatnia akcje podczas zareczyn. Mam nadzieje, ze kolejny tom bedzie lepszy, a lece do zaraz do biblioteki po niego ;)

 

Co do Pan lodowego ogrodu. Przeczytalem calosc i jest to dobra ksiazka, jednak nic specjalnego. A 3 i 4 tom byly po prostu slabe.

 

Silmarillion, jak juz ktos pisal, jest 'ciezkostrawny'. Meczylem sie niemilosiernie podczas czytania. Czesto przysypialem po kilku stronach. Wole poczytac mitologie grecka ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat w tej chwili kończę Diunę (po dobrych kilkunastu latach, prawie zupełnie zapomniałem, co się w niej działo). Jak się przebrnie przez pierwsze kilka rozdziałów, które mogą być trochę frustrujące ze względu na ogrom nowych pojęć i nazw własnych, które nic zupełnie nie mówią (może poza niejasnym skojarzeniem z kulturą arabską), to historia bardzo wciąga. Nic więcej nie zdradzam. ;P

 

Od siebie polecam książki Dana Simmonsa, zwłaszcza kwadrylogię Hyperiona, ale też i np. Drooda. To pierwsze to sci-fi i ma fantastycznie zarysowane postacie (zwłaszcza Martin Silenus), ale też i fabuła jest doskonale prowadzona, sporo skupia się na postaci pewnego XVIII-wiecznego poety.

 

Druga natomiast to thriller, w którym główną rolę gra pisarz Charles Dickens.

 

 

Quave - Silmarillion rzeczywiście początkowo ma spore cechy mitologii i niektórych może to nużyć, ale potem się jednak 'rozkręca'. Warto go też uzupełnić lekturą takich książek, jak Narn I Hin Hurin, Księgą Niedokończonych Opowieści (zawiera w sobie opowieść o dzieciach Hurina, ale znacznie skróconą), czy Księgą Zaginionych Opowieści. Cały ten zbiór powieści pozwala naprawdę dostrzec, jak wielkim dziełem była kompletna mitologia Ardy spod pióra tego pisarza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja obecnie czytam po raz drugi książkę Krzystofa Borunia i Andrzeja Trempki pt. Kosmiczni bracia , czyli 3 część ich trylogii o wyprawie do układów Alfa i Proxima Centauri .

 

Kawał niezłego SF , niemal jak mistrza Lema , równie stary - pierwsze wersje powstały gdzieś w latach 50 .

 

Z innych książek i cykli które czytałem lub regularnie czytam :

 

Przedewszystkim twórczość Dawida Webera z cyklem o Honor Harrington na czele , dalej cykle Dahak , Starfire i Imperium Człowieka .

 

Romert Ludlum i cykl o Jasonie Bournie , John Birmingham i cykl Oś czasu czy utrzymany w podobnym tonie cykl WWW autorstwa Marcina Ciszewskiego ( także mieszanie w czasie choć nie na taką skalę jak u  Birminghama ) , Przygody Tomka Wilmowskiego .

 

Z pojedyńczych książek - Gwiezny Pył Neila Galmana , Operacja Dzień Wskrzeszenia Pillipiuka , Polowanie na Czerwony Październik , Pociąg Smierci , Działa Nawarony .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy sie pozniej rozkreca to juz nie pamietam ;) Najwieksza wada tej ksiazki jest to, ze wyglada na nieskonczona albo po prostu notatki Tolkiena po prostu spisane przez jego syna. W sumie, czy jest jakikolwiek inny autor, ktory stworzyl cale uniwersum od podstaw z taka szczegolowoscia? Za to Tolkien ma u mnie przeogromny szacunek ;)

 

W kolejce czeka Wiedzmin (czytalem 3 czy 4 pierwsze tomy w podstawowce), ktorego chce sobie przypomniec, chociaz obawiam sie, ze... nie bedzie tym samym czego spodziewam sie po wizjii swiata utrwalonej przez gry. Ale zanim do niego dojde to jeszcze zostaly mi tomy 4-6 Diuny ;) A pozniej moze sprobuje cos od Lovekrafta (czy jak sie jego nazwisko pisze).

 

edit: temat odzyl widze :D

Zielona mila - S. Kinga - bdb. ksiazka, jednak film jest jedna z nielicznych ekranizacji, ktore bdb oddaja ksiazkowy pierwowzor. Chyba nawet zadnego wydarzenia nie pomineli :)

Edytowane przez Quave

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopiero co po skonczeniu 4 tomu Diuny. Jak w kazdym tomie masa ciekawych, a przede wszystkim trafnych spostrzezen autora. Niestety ksiazka nudzi, a jak zacznie sie cos ciekawego to bUM... i koniec. Nie podoba mi sie kompletnie koncepcja z Leto (ale juz o tym pisalem), chociaz to co z tego wyniklo zapowiada sie ciekawie. Moze kolejny tom dorowna pierwszemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znacie może jakieś dobre, niedrogie ksiegarnie gdzie kupujecie ksiażek? Interesuje mnie kilka nowości ale nie widziałem na nie promocji 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...