Skocz do zawartości
Kikas

Asrock 939dual-sata2 - Tani Sposób Na S939

Rekomendowane odpowiedzi

nie widze tam zadnej instrukcji ale ok, zainstaluje najpierw windowsa... teraz mam inne pytanie... mam dysk sata i jak chce zainstalowac windowsa xp to (na obecnej plycie) musze wgrywac sterowniki sata, zeby moc zainstalowac windowsa na nim, jak to jest na tej plycie??? Sciagnelam sterowniki do sata, ale nie moge tam wgrac na dyskietke tylko musze instalowac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość lucas234

@Katarzynka

jesli ty nie masz czasu czytac to dlaczego my mamy miec czas na pisanie odpowiedzi dla ciebie sorry ale od pewnego czasu przestalem tolerowac lenistwo na tym forum na dole w temacie jest opcja szukaj i jej wypadalo by uzyc

opis ze strony asrocka wystarczy kliknac w ikonke how to update

1.Create a bootable system floppy disk.

2.Download an updated ASRock BIOS file (WinZip format with .zip file extension) from the web site, unzip the BIOS file and save both ASRFLASH.EXE utility and BIOS file to the disk you created in step 1.

3.Boot from the disk you created in step 2.

4.At the "A:\" prompt, type ASRFLASH, hit space bar once, and type BIOS file name then press <Enter>. For example: A:\ASRFLASH K7S41GX2.00 <Enter> then you will see a message "Please wait for BIOS loading ROM".

5.After 30 seconds, you will see the message "Flash ROM Update Completed - Pass", then you have finished upgrading the BIOS.

6.After finishing upgrading the BIOS, please remove the floppy disk. Restart your system and press <F2> to enter the BIOS setup utility during boot up.

7.In Exit menu, please select "Load Default Settings" and press <Enter> to continue.

8.Select "Exit Saving Changes" and press <Enter> to exit the BIOS setup utility.

9.Now, system is booting up with new BIOS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie widze tam zadnej instrukcji ale ok, zainstaluje najpierw windowsa... teraz mam inne pytanie... mam dysk sata i jak chce zainstalowac windowsa xp to (na obecnej plycie) musze wgrywac sterowniki sata, zeby moc zainstalowac windowsa na nim, jak to jest na tej plycie??? Sciagnelam sterowniki do sata, ale nie moge tam wgrac na dyskietke tylko musze instalowac.

w tabeli biosów masz kolumnę : How to Update i tam znajduję się instrukcja.

 

co do sata to wkładasz płyte dolączoną do płyty głównej ustawisz boot-owanie z CD i postępujesz zg z instrukcją , poprosi cię o włożenie dyskietki i stworzy pliki do SATA lub SATA II zależy jaki dysk SATA posiadasz, póżniej wkładasz plytę od Windowsa i na początku pyta o instalację SCSI - wciskasz F6 i póżniej prosi o dyskietę ze sterami, ew możesz taką dyskietę już stworzyc teraz wybierając pliki do SATA i zgrywając je na dyskietkę

 

 

uprzedzając kolejne pytanie jakie pliki do SATA więc podaje :

* Windows XP

Install driver under existing Windows XP

After Windows XP is start-up, Windows system will automatically

find the newly installed adapter and prompt user to install its

driver. Please follow these steps to install the driver:

 

A) With installation setup program:

1. When the Found New Hardware Wizard windows appear, click Cancel

button to end the Wizard.

2. Double click setup.exe;

3. Confirm the following dialogue windows, and restart the computer

when system prompts user to restart.

 

B) Manual installation:

1. When the Found New Hardware Wizard windows appear(Mass Storage

Controller), select Install from a list or specify location(Advanced)

and click Next to continue;

2. In the follow-up window, please select "Don't search, I will

choose the driver to install", then click Next to continue;

3. In the follow-up window, please select SCSI and RAID

controllers, and then click Next to continue;

3. In the follow-up window, click Have Disk..., then insert the

driver diskette and type in the driver location: A:\Win_XP,

then click OK to continue;

4. In the follow-up window, select ALi SATA/RAID Controller,

then click Next to continue;

5. Confirm the followup windows and click the Finish button to

continue;

6. Please "confirm" the Digital Signature Not Found window when it

appears, when finshed, please restart the computer;

7. Repeat step 1, but select ALi ATA/RAID Controller at step 4.

 

Install driver during Windows XP installation

0. After you unpack driver, please copy files under subdirectory

SATA50XX to the root directory of floppy diskette (called driver

diskette).

Therefore, in root directory of floppy diskette you will see:

(1) Files "disk1" and "txtsetup.oem",

(2) Directory "win98_me", "win_nt", "win_2000", "win_xp" and related

driver files in each directory.

(please refer to "Driver File List" as below)

1. Booting from CD-ROM, when the Windows XP Setup blue screen

appear and prompt user to Press F6 if you need to install third

party SCSI or RAID driver, please press F6 key:

2. The setup program will continue, later when the setup program

prompts user to specify additional adapters, please press S

Key.

3. Then the setup program will prompt user to insert the driver

diskette. Please insert the driver diskette, then press ENTER

to continue;

4. The follow-up window will list out the installation choices,

please select ALi ALi SATA/RAID Controller for Windows XP

and press ENTER to continue;

5. The follow-up window will list out the devices to be installed,

in which selected ALi controller(s) should be included;

6. Repeat step 2, but select ALi ATA/RAID Controller at step 5;

If both controllers are installed, go to next step;

7 If users want to install other devices, please operate at this time.

If all devices have been successfully installed, please go to next

step.

8. Press ENTER to continue Windows XP setup.

Edytowane przez VIBOR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a mi teraz po zainstalowaniu windy od nowa pojawil sie problem bo po wlączeniu everesta zaczela sama zmieniac sie szybkosc proca i pamieci..

A cnq mam wyłączone...

Jak dlugo laduje sie u was windows??

Bo u mnie starsznie dlugo reinstalacja systemu nie rozwiazuje tego problemu...

denerwujace jest to ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Katarzynka

jesli ty nie masz czasu czytac to dlaczego my mamy miec czas na pisanie odpowiedzi dla ciebie sorry ale od pewnego czasu przestalem tolerowac lenistwo na tym forum na dole w temacie jest opcja szukaj i jej wypadalo by uzyc

opis ze strony asrocka wystarczy kliknac w ikonke how to update

1.Create a bootable system floppy disk.

2.Download an updated ASRock BIOS file (WinZip format with .zip file extension) from the web site, unzip the BIOS file and save both ASRFLASH.EXE utility and BIOS file to the disk you created in step 1.

3.Boot from the disk you created in step 2.

4.At the "A:\" prompt, type ASRFLASH, hit space bar once, and type BIOS file name then press <Enter>. For example: A:\ASRFLASH K7S41GX2.00 <Enter> then you will see a message "Please wait for BIOS loading ROM".

5.After 30 seconds, you will see the message "Flash ROM Update Completed - Pass", then you have finished upgrading the BIOS.

6.After finishing upgrading the BIOS, please remove the floppy disk. Restart your system and press <F2> to enter the BIOS setup utility during boot up.

7.In Exit menu, please select "Load Default Settings" and press <Enter> to continue.

8.Select "Exit Saving Changes" and press <Enter> to exit the BIOS setup utility.

9.Now, system is booting up with new BIOS.

 

Tu nie chodzi o to, ze mi sie nie chce :blink: Poprostu naprawde nie mam czasu. Mam mala przerwe w pracy i dlatego tutaj pisze, a musze to wiedziec teraz... Jakbym byla teraz w domu to bym poszukala w temacie... Przepraszam, ze to tak wygladalo, ale naprawde nie mam czasu... Dziekuje bardzo za odpowiedzi na moje pytania...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do instalacji windowsa na tej plycie pod kontrolerem sataII ja przestawilem go w tryb zzgodnosci z ide w biosie, zainstalowalem windowsa bez zadnych sterow, potem odpalilem pod windowsem plyte z sterownikami i zainstalowalem stery do serial ata2 i uruchomilem komputer ponownie teraz ZANIM system sie uruchomil wszedlem do biosu i przestawilem kontroler w tryb sata2.

Po uruchomieniu komputera wszystko dzialalo juz ok, lacznie z kontrolerem sata.

Co do instalacji windowsa na tym podforum maz takze duze faq gdzie jest wszystko opisane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"poszedł do piachu"

 

I po to właśnie truję co chwilę że należy zmienić pastę na obydwu mostkach przed instalacją płyty w obudowie !!

 

Oryginalnie jest tam jej bardzo mała ilość i nie przykrywa całej powierzchni chipsetów , przez co nie jest efektywnie odprowadzane ciepło . Nie wspominając już o tym że pasta która jest ciapnięta pod te radiatory NB/SB to jakieś białe silikonowe mazidło które właściwości termoprzewodzące ma słabe .

 

 

Katarzynka > Update biosu spod DOS'u :

 

1.potrzebne są dwie dyskietki: A >z BIOSEM i programem ASRFLASH.EXE

B >Startowa systemowa dyskietka najlepiej WinXP

 

2.Startujesz kompa z dyskietką systemową w napędzie i jak się załaduje system to wrzucasz druga dyskietkę z biosem i wpisujesz komendę :

 

"ASRFLASH.EXE BIOS.BIN" > gdzie "bios.bin" to nazwa pliku z biosem

 

3 Jak bios się wgra to robisz restart komputera i wchodzisz do biosu aby go skonfigurować .

 

 

Tworzenie dyskietki ze sterami SATA :

 

1. Start kompa z płytą ASROCKA w napędzie

2. jak wyskoczy adekwatny komunikat to wkładasz dyskietke do napędu

3. jak się zgraja sterowniki SATA to wyciągasz płytę Asrocka z napędu i robisz restart kompa

 

Podczas ładowania sterowników Instalatora Windows należy kliknąć F6 i jak się załadują podstawowe sterowniki to włożyć dyskietkę ze sterownikami SATA i je zainstalować .

 

Dysk SATA po wrzuceniu sterów z dyskietki powinien być widoczny , natomiast jeżeli chodzi o dysk SATA2 to z tym jest trochę więcej zamieszania i polecam zajrzeć do FAQ .

 

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam tą płytę od jakiegoś miesiąca. Poradami na temat wymiany pasty pod radiatorami się nie przejmowałem. Narazie nie zamierzam jej kręcić.

Dopuki SpeedFan pokazuje mi temp płyty od 28 do 33 stopni, to chyba nie mam się czym przejmować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam tą płytę od jakiegoś miesiąca. Poradami na temat wymiany pasty pod radiatorami się nie przejmowałem. Narazie nie zamierzam jej kręcić.

Dopuki SpeedFan pokazuje mi temp płyty od 28 do 33 stopni, to chyba nie mam się czym przejmować?

mi SpeedFan pokazuje temp. płyty 28 stopnie po zmianie pasty i radiatorów i podkręceniu procesora i pamięci ( pasta na mostku pn. zalmana ta od niebieskiego) a na pd. arctic ceramiq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli lepiej, bo widzę, że masz system podkręcony :)

i w pokoju temp. ok 23-24 stopnie, więc też mi się wydaje że spoko, procesor ma ok 32 idle i w stresie do 39-40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze nie nizsza ale bardzo zblizona do tej pokojowej (temp pokojowa podalem tak na oko ^^). Na dniach dorwe wkoncu lakier, wiec zrobie Vmoda, zobaczymy jakie wtedy beda temperaturki.

Edytowane przez bobson37

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A z czego robicie odczyty? Bo mi w evereście i speedfanie podaje inny wynik. Tzn. w spedfanie 29 - idle, 41 stress. A po właczeniu Everesta wyniki robią się 6 stopni mniejsze, także w speedfanie.

 

I pytanie nr. 2:

Czy ktoś ma może na tej płycie zamontowany wentylator AC Silencer 64 Ultra TC. Jest on troche szeroki i jego montaż wymagał wygięcia jednego rzedu finów na oryginalnym radiatorze NB.

A chciałbym zmienic ten radiator na niebieskiego zalmana.

I tak się zastanawiam, czy może ktoś jest w podobnej sytuacji. I może już wymienił radiator. I czy są z tym jakieś problemy?

 

Pozdrawiam i dzięki za odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze mi ktos opisac co dokladnie daja mi dwie karty graficzne na tej mobo? chodzi mi o polaczenie AGP + PCI-E

mam teraz 6600GT AGP no i 6600GT PCI-E ktora musze odeslac na gwarancje bo sie zepsula, ale ogolnie zastanawia mnie czy jest mozliwosc zwiekszenia wydajnosci np w grach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam jedno pytanie.

co jest przyczyną tego ze szyna procesora i pamięci zmienia sie sama??

raz idzie w gore raz w dol.

 

CNQ w biosie mam wylączone....

Spread spectrum wyłącz, czy jak to się tam w biosie asrocka nazywa. CNQ zmienia mnożnik, nie FSB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tzn jak???

Odpowiedz jest w poradniku Raptora o kręceniu A64. Jest też trochę w FAQ o tej mobo. W poście nr88 tego tematu masz dokładne ustawienia Bios. Nieco wcześniej bedzie opis jak zmieniać htt.

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktos na tej plycie ma moze pamieci 4x512 ?

Nie moge w pelni ustabilizowac kompa przy 4 pamieciach, bios beta2, pamieci dzialaja na 3,3,3,8 2T przy 245MHz (proc 9x300), wszystkie pamieci takie same, selekcjonowane i testowane w singlu > 255MHz i w dualu na 250MHz.

Testowane tez 4 sztuki naraz w memtescie kilkanascie godzin. Prime, Super Pi 32M przechodzi ok, ale czesto w najmniej spodziewanych momentach nastepuje BSOD, albo restart (2-3 razy dziennie). Z 2 pamieciami problem nie wystepuje.

Wykluczylem zasilacz, ostatnie 2 dni mam podlaczony tylko 1 dysk z systemem, wszystko co zbedne jest odlaczone.

 

Zmiana biosu na oficjalne raczej nie wchodzi w gre, bo szkoda mi schodzic z proca na 2,7GHz.

Moze ktos zna jakis trik poprawiajacy stabilnosc, po 3 dniach szukania w necie i kombinowania mam juz dosc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...