Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Siema

 

Mam kilka pytań:

 

1. Czy podczas testów HD TACH słychać u was jakieś piski?? U mnie tak.

Nie jest to dysk twardy bo go wyciągłem i dobrze sie przysłuchiwałem.

wystepuje to kiedy jest przeprowadzany są dwa ostatnie testy.

 

2. Wydaje mi się ze mój dysk Samsung SpinPoint 80Gb 2MB ATA powoli pada.

Podczas wchodzenia na niektór partycje słychac dziwny pisk i komp na chwile się zawiesza,

a potem idzie normalnie. Pisk jest inny od tego podczas testów i wydobywa sie z dysku.

Nagrywanie płyt totalnie zamula kompa co niemiało miejsca na moim stry kompie(Cel 400, 128 RAM).

wykres w HD TACH startuje z ok. 55 MB, na koncu spada do ok. 30 MB i widać w wyrazne skoki w dół

ok 20-25MB. Dysk jest potpięty dobra taśmą, os nowy wgrany czysty.

 

3. Jakim programem przeprowadzic dalsze testy ??

 

Mój config:

 

P4 2400MHZ

512 RAM GoodRam

Ati radeon

Samsung SP8002N

Na czas testów były przywrócone standardowe ustawinienia.

 

Z góry WIELKIE THX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siema

 

Mam kilka pytań:

 

1. Czy podczas testów HD TACH słychać u was jakieś piski?? U mnie tak.

Nie jest to dysk twardy bo go wyciągłem i dobrze sie przysłuchiwałem.

wystepuje to kiedy jest przeprowadzany są dwa ostatnie testy.

 

2. Wydaje mi się ze mój dysk Samsung SpinPoint 80Gb 2MB ATA powoli pada.

Podczas wchodzenia na niektór partycje słychac dziwny pisk i komp na chwile się zawiesza,

a potem idzie normalnie. Pisk jest inny od tego podczas testów i wydobywa sie z dysku.

Nagrywanie płyt totalnie zamula kompa co niemiało miejsca na moim stry kompie(Cel 400, 128 RAM).

wykres w HD TACH startuje z ok. 55 MB, na koncu spada do ok. 30 MB i widać w wyrazne skoki w dół

ok 20-25MB. Dysk jest potpięty dobra taśmą, os nowy wgrany czysty.

 

3. Jakim programem przeprowadzic dalsze testy ??

 

Mój config:

 

P4 2400MHZ

512 RAM GoodRam

Ati radeon

Samsung SP8002N

Na czas testów były przywrócone standardowe ustawinienia.

 

Z góry WIELKIE THX

nie pada na na moich (mowych) WD tez mam takie piski słabo je słychac ale słysze je jak dysk czegos bardzo szuka tak samo było jak miałem IBM

 

dla pewnosci podaj zrzut ze SMART

moze ma bardzo duzo przeniesionych sektorow

Edytowane przez Zawadaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Screen z HD TACH:

 

http://img174.imageshack.us/my.php?image=hdd8kb.jpg

 

i ze S.M.A.R.T.:

 

http://img348.imageshack.us/my.php?image=smart8lp.jpg

Temperatura dysku to 21- jest chłodzony wentylatorkiem.

Ale co znaczą te piski podczas testów HD TACH??

Jak naprawić te przeniesione sektory??

Czy może oddać go na gwarancję??

ale tam nic nie ma, nic niepokojacego jak bys dał zrzut SMART z programu Everest to bym wiecej powiedział

http://www.lavalys.com/downloads/everesthome220.zip

a taki wykres w HD TECH jest poprawny małe załamania są do przyjęcia końcu ten dysk jest ciągle w użyciu

Edytowane przez Zawadaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HD Tach i SMART nie wykazują żadnych błędów, wszystko w normie.

Zrób pełną diagnostykę programem producenta dysku, ale wydaje mi się że on też nic ciekawego nie znajdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Screen z Everesta:

 

http://img493.imageshack.us/my.php?image=21128oc.jpg

 

No to chyba niewarto oddawać dysku na serwis??

Tylko jak naprawić te przeniesione sektory??

Przedtem te piski wystepowały na partycji E a po całkowitym formacie występują na partycji C

i jest to troche wkurzające bo na tej partycj jest os.

Jakim oprogramowaniem mam uporzadkować te przeniesione sektory??

nie ma ani jednego przeniesionego sektora, dysk jest w b.dobrym stanie ale jak możesz to sprawdź taśmę czy nie jest uszkodzona itd....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak możesz to sprawdź taśmę czy nie jest uszkodzona itd....

Taśma nie jest uszkodzona, to od razu widac w raportach SMART (błędy CRC).

Może to po prostu zasilacz? Samsungi SP0802N są bardzo wrażliwe na zasilanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taśma nie jest uszkodzona, to od razu widac w raportach SMART (błędy CRC).

Może to po prostu zasilacz? Samsungi SP0802N są bardzo wrażliwe na zasilanie.

a gdzie i jakie widzisz błedy CRC w tym raporcie SMART bo ja nic takiego nie widze ?

 

mam nadzieje ze naped DVD jest na osobnym kablu ?

Edytowane przez Zawadaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko:

1. Dysk powinien być sam na taśmie lub z innym dyskiem - żadnych napędów.

2. Taśma powinna być 80-cio żyłowa (ta drobniejsza).

3. Może to być wina sterowników chipsetu - sprawdź na innych.

4. Wynik ze SMART masz rewelacyjne - nie widzę powodu do zmartwień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Taśma nie jest uszkodzona, to od razu widać w raportach SMART (błędy CRC).

a gdzie i jakie widzisz błedy CRC w tym raporcie SMART bo ja nic takiego nie widze ?

 

Myśl czasem, to nie boli.

Taśma sprawna = nie ma błędów CRC,

taśma uszkodzona = błędy CRC w raportach SMART.

Mam to wytłumaczyć jeszcze prościej?

 

To jakiegoś dziwnego XPka masz. Chodzi oczywiście o Scandisk. Jeśli on nic nie wykryje, to raczej dysk jest ok.

Żaden program nie wykryje na tym dysku uszkodzonych sektorów, najpierw SMART robi realokację a dopiero potem pojawiają się "bady". NIe ma sektorów realokowanych to i badów nie będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PS.2. Co znaczą te piski podczas testów, to nie HDD, moje mobo to ASUS P4P800S-X, Czy u was też wystepują??

 

 

zobacz czy te piski nie ida od zasilacza. Ja miałem podobnie jak miałem zasilacz przeciazony(PSU niby 350 ale sprawność okazała sie ledwo 60%)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A możecie zdradzić skąd czerpać takie informacje, a dokładniej jak je interpretować??

Kiedyś u mnie uszkodzenie dysku okazało się uszkodzeniem taśmy.

Ale odkryłem to metodą eliminacji, a zdaje się, że sporo cennych danych można wyczytać z raportu S.M.A.R.T.A.

Możecie zdradzić, co oznaczają kolejne pozycje lub wskazać rzetelne żródło takich informacji??

Z góry dziekuję

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możecie zdradzić, co oznaczają kolejne pozycje lub wskazać rzetelne żródło takich informacji??

Na forum było o tym trochę pisane, nie pamiętam czy ktoś zrobił kompletny opis raportu SMART.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widać dysk jest ok. Ja ostatnio też miałem takie zamuły ale one pochodziły od za niskiego V core dla procka.

 

Widze że zasiłka tracer i P4 2.4 czyli na pewno dysk głupieje od za niskiej 12V.

 

Wyniki w Hdtachu w normie.Smart też.

 

P.s. Dma masz właczone ?? Jesli masz win 98/Me z tego co widze spróbuj zmienić ustawienie przyspieszenia sprzętowego o jeden w dól.Czasami wyglada to na dysk a to np karta muzyczna robi syf.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a gdzie i jakie widzisz błedy CRC w tym raporcie SMART bo ja nic takiego nie widze ?

 

Myśl czasem, to nie boli.

Taśma sprawna = nie ma błędów CRC,

taśma uszkodzona = błędy CRC w raportach SMART.

Mam to wytłumaczyć jeszcze prościej?

Żaden program nie wykryje na tym dysku uszkodzonych sektorów, najpierw SMART robi realokację a dopiero potem pojawiają się "bady". NIe ma sektorów realokowanych to i badów nie będzie.

za głupi jesteś żeby tobie tłumaczyć, powiem tylko ECC jak się dowiesz czemu jest ważny i dlaczego akurat mowie o kablu to daj mi znać

Edytowane przez Zawadaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za głupi jesteś żeby tobie tłumaczyć, powiem tylko ECC jak się dowiesz czemu jest ważny i dlaczego akurat mowie o kablu to daj mi znać

Jak wytrzeźwiejesz to pogadamy, a na przyszłość nie używaj terminów których znaczenia nie znasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Zawadaki:

Mylisz CRC i ECC - CRC to pierwsze odnosi się ogólnie do przesyłania danych, to drugie do pamięci RAM.

 

@KlifKomputery:

Odczyt ze SMART jest dla mnie równie wiarygodny, co odczyt temperatur i napięć w tym samym programie.

Może w XP coś się zmieniło, ale pod 98 dokładne skanowanie bez problemu wykrywało uszkodzone sektory i MS raczej nie zrobił kroku wstecz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odczyt ze SMART jest dla mnie równie wiarygodny, co odczyt temperatur i napięć w tym samym programie.

Błąd - technologia SMART jest w dużym stopniu zunifikowana i odczyt nie jest zależny od użytego oprogramowania (jak to ma miejsce w przypadku temperatur). Jedynym problemem jest interpretacja tych danych, dlatego ja zwracam uwagę wyłącznie na cyferki a nie na opis danego pola raportu ;)

Nowe dyski realokują sektory niezależnie od tego czy jest włączony SMART w biosie czy nie (oraz zapisują to w odpowiednim rejestrze), jedyna różnica polega na tym że przy wyłączonym monitoringu nie pojawi się ostrzeżenie o możliwej utracie danych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za głupi jesteś żeby tobie tłumaczyć, powiem tylko ECC jak się dowiesz czemu jest ważny i dlaczego akurat mowie o kablu to daj mi znać

 

Jak widac nie masz zbytnio pojecia o tym o czym piszesz.

Moze zanim zaczniesz na drugi raz wyzywac innych userow zastanow sie nad tym co piszesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a gdzie i jakie widzisz błedy CRC w tym raporcie SMART bo ja nic takiego nie widze ?

 

Myśl czasem, to nie boli.

Taśma sprawna = nie ma błędów CRC,

taśma uszkodzona = błędy CRC w raportach SMART.

Mam to wytłumaczyć jeszcze prościej?

Żaden program nie wykryje na tym dysku uszkodzonych sektorów, najpierw SMART robi realokację a dopiero potem pojawiają się "bady". NIe ma sektorów realokowanych to i badów nie będzie.

Używam HD Health

Wykazuje on ww. błedy CRC, tyle, że wartości (w końcu to licznik o ile dobrze rozumiem słowo Count) raz rosną raz maleją (w sumie chyba rosną).

Mam zacząć się martwić, czy wystarczy jak sie pofatyguję po nową taśmę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używam HD Health

Wykazuje on ww. błedy CRC, tyle, że wartości (w końcu to licznik o ile dobrze rozumiem słowo Count) raz rosną raz maleją (w sumie chyba rosną).

Mam zacząć się martwić, czy wystarczy jak sie pofatyguję po nową taśmę

Mówisz o wierszu C7 czy o C3 ? Bo C7 nie maleje a C3 resetuje się po wyłączeniu kompa i jest niegroźne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówisz o wierszu C7 czy o C3 ? Bo C7 nie maleje a C3 resetuje się po wyłączeniu kompa i jest niegroźne.

Niestety o C7, wiem, że nie powinno maleć (bo to w końcu licznik), a u mnie naprzemiennie maleje, a potem znowu rośnie.

Nie podoba mi się to, ale S.M.A.R.T (w HDD Health) innych zmian nie raportuje (no może poza Seek time performance)

Nie pokoi mnie również wartość 0B Calibration retry count - czy ona nie powinna wynosić 0 ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

0B powinno być zero. A ja mam 08 też zero :D

Coś mnie ten HDD Health w bambuko robi, co innego mam w nim a co innego w Evereście

Tzn w HDD Health nie ma tych danych które są w Everscie w rubryce Dane, a to chyba na nie trza patrzać??

Bez to patrze w HDD Health w rubrykę Threshold co odpowiada wartościom Próg w Evereście.

Ja już całkiem nie wiem na co patrzać, a tak chciałem się naumieć :-|

Edytowane przez wheelerfan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...