Skocz do zawartości
marco

Procesory & Płyty, Podstawowe Itd

Rekomendowane odpowiedzi

Generalnie wracając do tematu początkujących użytkowników od paru dni staramy się jakoś zdefiniować co powinno trafiać do Podstawowych Zagadnień a co już nie. I szczerze mówiąc stoimy w martwym punkcie. Może ktoś by chciał się podzielić z nami swoimi pomysłami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konkretnych zagadnien nie napiszę, bo sam bym chyba tego nie wymyślił zbyt dobrze. Ale miejcie na uwadze, że zagadnienia w podstawowych są momentami zbyt ogólne . Dobrze by było, żeby spora część była kierowana do działów tematycznych. Bo nie wszyscy pojmują podstawowe zagadnienia jednakowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuje podjac jakies kroki w kierunku usprawnienia subforów sprzetowych, a olać kwestie Oślej ;)

 

Oto, co mi przyszlo do glowy (w sumie nic nowego, wszystko juz bylo, ale czuje potrzebe zebrania tego w jedno miejsce).

 

1. Archiwizacja wielostronicowych tematów rownoczesnie z zalozeniem nowych, świeżych, z linkiem do poprzedniego i ewentualnym FAQ w pierwszym poscie. Powiew czystości nie zaszkodzi ;]

2. Przyznanie moderatora subforum do kilku działów. [te kwestie pozostawiamy sobie]

 

3. Reorganizacja subforów sprzętowych.

Procesory i płyty główne dział główny do zamknięcia, a to co jest przenieść do archiwum.

 

Co kupić? można przenieść do Procesory i płyty główne skoro zamieszczane tu tematy tylko do tego się odnoszą. Moze w ten sposob userzy poszukający dla siebie np. nowego dysku od razu by wchodzili na Dyski twarde, miękkie, itd.. a nie w Co kupić?. Dzieki temu byloby mniej przenoszenia tematow i problemow z nieodpowiednim dzialem. Wiem, ze to subforum jest rownież przeznaczone do pytania o gotowe zestawy, dlatego ta kwestia jest dyskusyjna. Moze potrzebujemy nowego działu Gotowe zestawy w subforum Procesory i płyty główne? Przeniosłoby się tam przyklejone tematy na ten temat, a w porządkach wspomagaliby nas moderatorzy od platform.

 

Dotychczasowe Co kupić? do archiwizacji.

 

Podstawowe Zagadnienia proponowałbym przenieść do Sprzęt i Podkręcanie i dać tam jakiegoś sub-moderatora, tyle, ze nie mam zadnego kandydata. Może potrzebna jest też archiwizacja? Tego nie wiem..W każdym razie pozostawiłbym to forum w świetym spokoju, bo doskonale oddaje ono charakter poruszanych tam problemów.

 

 

Mam nadzieje, ze przedstawilem to w sposób czytelny i zrozumiały ;) Dodatkowo daje graficzne przedstawienie moich propozycji.

Stary podział

Dołączona grafika

 

Nowy podział

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Pozdstawy podkręcania i modingu procesorów

2. Pozdstawy podkręcania i modingu kart graficznych

3. Podstawy znajomości użytkowania płyt głównych

4. Podstawy dotyczące parametrów monitorów CRT i LCD

5. Lista ofert zestawów komputerowych

6. Rozwiązywanie podstawowych problemów z Win XP i Linuxem

 

Tyle powinno wystarczyć. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuje podjac jakies kroki w kierunku usprawnienia subforów sprzetowych, a olać kwestie Oślej ;)

 

Oto, co mi przyszlo do glowy (w sumie nic nowego, wszystko juz bylo, ale czuje potrzebe zebrania tego w jedno miejsce).

 

1. Archiwizacja wielostronicowych tematów rownoczesnie z zalozeniem nowych, świeżych, z linkiem do poprzedniego i ewentualnym FAQ w pierwszym poscie. Powiew czystości nie zaszkodzi ;]

2. Przyznanie moderatora subforum do kilku działów. [te kwestie pozostawiamy sobie]

 

3. Reorganizacja subforów sprzętowych.

Procesory i płyty główne dział główny do zamknięcia, a to co jest przenieść do archiwum.

 

Co kupić? można przenieść do Procesory i płyty główne skoro zamieszczane tu tematy tylko do tego się odnoszą. Moze w ten sposob userzy poszukający dla siebie np. nowego dysku od razu by wchodzili na Dyski twarde, miękkie, itd.. a nie w Co kupić?. Dzieki temu byloby mniej przenoszenia tematow i problemow z nieodpowiednim dzialem. Wiem, ze to subforum jest rownież przeznaczone do pytania o gotowe zestawy, dlatego ta kwestia jest dyskusyjna. Moze potrzebujemy nowego działu Gotowe zestawy w subforum Procesory i płyty główne? Przeniosłoby się tam przyklejone tematy na ten temat, a w porządkach wspomagaliby nas moderatorzy od platform.

Fipa ma racje w wiekszosci swoich propozycji -

Rowniez jestem za archiwizacja zbyt "opaslych tematow" - zapanuje wiekszy lad i porzadek - ciezko sie poruszac w takich tematach.

 

Przyznanie moderatora subforum do kilku działów - najwieksza wada tego forum - mamy mnostwo moderatorow - od wszystkiego i od ... niczego... nie chodzi o slaba jakos pracy - ale o to ze ciezko jest moderowac taki ogrom materialu z jakim mamy doczynienia na forum - tego jest za duzo. Jakis mod zauwazy takiego Grahama - i co ? Trzeba dzia.. ubijac za kazdym razem, co powoduje ze moderator nie ma czasu albo cierpliwosci na reszte swoich obowiazkow - i powstaje burdel.

Jezeli bedzie kilku modow pilnujacych porzadku w konkretnym dziale, wiekszosc z tych problemow zniknie.

 

Reorganizacja subforów sprzętowych. - akurat z tym postulatem sie nie zgadzam - zostawy tak jak jest - kolejne zmiany, reorganizacje, absurd... Lepiej usprawnic prace na forum w tej formie w jakiej ono aktulanie funkcjonuje.

 

Co kupic - moim zdaniem powinno zostac - ale, tam powinny padac wszelkie propozycje co do kupna - wszsytkich elementow - kart, dyskow, monitorow etc. A nie czesc tu a czesc tam - to jest posrednia przyczyna balaganu jaki tu panuje. Co kupi to co kupic. Wszelkie problemy - mamy od tego dzily sprzetowe - jest ich tyle ze kazdy znajdzie rozwiazanie. A zakladanie topicow w dzialach sprzetowych - jaka kupic grafe - jest dla mnie absurdem.

np. http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=190964 - jak dla mnie absurd - taki temat powinien byc zalozony w Co kupic.

A tak mamy maslo maslane... niestety.

 

Aha mam jeszcze jedna propozycje ze swojej strony:

Moge opracowac, cos na zasadach "faq" - uprawnienia gwarancyjne przyslugujace konsumentowi oraz firmie w oparciu o obowiazujace w Polsce akty prawne - taki topic moglby zostac przyklejony w Co kupic ?

Edytowane przez Ecuadoo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Pozdstawy podkręcania i modingu procesorów

2. Pozdstawy podkręcania i modingu kart graficznych

3. Podstawy znajomości użytkowania płyt głównych

4. Podstawy dotyczące parametrów monitorów CRT i LCD

5. Lista ofert zestawów komputerowych

6. Rozwiązywanie podstawowych problemów z Win XP i Linuxem

 

Tyle powinno wystarczyć. Pozdrawiam.

Czy nie rozmieniamy sie za bardzo na drobne? Polowe tego moznaby zalatwic za pomoca porzadnie napisanego FAQ.

 

Zgadzam sie z Ecuadoo odnosnie Co Kupic - trzymajmy to w jednym miejscu, bo rozdzielenie tego dzialu spowoduje:

a) dezorientacje nowych i obecnych userow w kwestii "gdzie zalozyc temat"

B) utrudnia wyszukanie informacji (trzeba przegladac klika dzialow)

c) dodaje moderacji zbednej roboty z przenoszeniem tematow do wlasciwego dzialu Co Kupic.

 

Co do FAQ o prawach konsumenta - dla mnie bomba, kwestia ta jest czesto podnoszona na forum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Grzechu_1990

Co kupić zostawcie w spokoju, możecie przyklejone tematy wywalić do archiwum już, a tematy z końcowych stron do kosza bo sie nie przydadzą (zaraz ktoś powie że to nie przeszkadza w działaniu forum <_< ), moderatorzy na dany dział... Pomysł fajny, tylko to musiał być osoby które wiedzą co i jak (chyba wiecie o co mi chodzi :huh: ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość SimooN

Generalnie wracając do tematu początkujących użytkowników od paru dni staramy się jakoś zdefiniować co powinno trafiać do Podstawowych Zagadnień a co już nie. I szczerze mówiąc stoimy w martwym punkcie.

Bo zaczynacie nie z tego końca co trzeba ;)

Musi być dział typu "pierwsza pomoc" ponieważ nowi użytkownicy forum (przeważnie młodzi i bardzo młodzi - jeśli nie wiekiem to przynajmniej ?"stażem"? na forach) nie mają dość wiedzy i "obycia" żeby odpowiednio umieścić swoje - niewątpliwie DLA NICH najważniejsze na świecie - tematy. Na mniejszym forum z przenoszeniem i - ogólnie - "wychowywaniem" użyszkodników radzą sobie moderatorzy, ale tu jest za dużo użyszkodników. Ekipy nie da się rozszerzać w nieskończoność (zresztą nie ma potrzeby), ale przez to wielu userów czuje się "niedopieszczonych" - ludzie lubią sobie pogadać z moderatorem / adminem zanim dostaną bana ;) nawet jeśli nie mają racji :P

 

marco - ja tu widzę pewną sprzeczność. Bo jeśli robimy forum "dla wszystkich", i chcemy zachować wysoki poziom większości działów to musimy sie pogodzić z tym że miejscami zrobi się burdel. Alternatywą jest forum "zamknięte" - uczestnictwo tylko dla wybranych (za zaproszeniem?) - idealny porządek dla ~1000 osób. W tej chwili jest to coś pośredniego, ostatnio z odchyleniem w stronę "kontrolowanej anarchii" ;)

Taką odchyłkę od "pionu" można zmniejszyć przez ostrzejsze moderowanie, ale będzie płacz ...

Albo ograniczyć dostęp do wybranych działów do "elity" i zmniejszyć rozdrobnienie na pod-pod-pod kategorie. Wtedy bałagan będzie w jednym - dwóch działach, z czym poradzi sobie nawet mniejsza ekipa moderująca niż teraz.

 

... ide poszukać tego referatu co go półtora roku temu pisałem ;)

 

fipa - podpisze się pod połową Twojej propozycji wszystkimi kończynami, ale jak powiesz KTO to zrobi. Jak zapewne wiesz żadne FAQ samo się nie napisało :P

Masz rację, już dawno trzeba było zrobić porządek w niektórych (wszystkich?) tasiemcowatych wątkach ... no masz, i co z tego?

Po prawdzie to praktyczniejsze jest przerobienie tego co ważne / ciekawe na "Wiki" - ale wikipedia wymaga opracowania "szkieletu" przed rozpoczęciem pracy (czyli nadal jest problem typu "brak ludzi i czasu").

 

 

Moim zdaniem "Co kupić" nie ma racji bytu - z tego co widzę większość udzielających się na forum fachowców omija go dużym łukiem :D

To samo "podstawowe zagadnienia" - obecna formuła nie sprawdza się (chyba widać?).

Sama zmiana nazwy i miejsca podpięcia działu nic nie pomoże, trzeba czegoś więcej. Pamiętajcie że albo zostawiamy tym "młodym" vel "niedouczonym" jakieś pole do działania, albo zamykamy forum i cieszymy się idealnym porządkiem we własnym (1000 osobowym?) gronie ;) Nowi użytkownicy są tacy jacy są i nie zmienią się od tego że zmienimy podział forum czy regulamin. Można ich "olewać", można się pozbyć tego "balastu" ... pewnie że można! A ktoś chce tego?

 

 

Ja tu celowo prowokuję do dyskusji, bo widzę że jak tak dalej pójdzie to znów skończy się na zmianie ilości i opisu działów. Ile razy już to robiliśmy? Ile razy naprawdę rozwiązało to jakieś problemy? i w jakim stopniu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Grzechu_1990

Przypomniało mi sie, w co kupić wywalcie do czego jest ten dział bo temat i tak trafia do niego i tak, ludzie tego nie czytają a użytkownicy (Ci bardziej doświadczeni) piszą że nie ten dział, ja miałem kiedyś miłą i kultularną rozmowe z jonathanem na temat dlaczego raportuje tematy w dziale co kupić skoro pytają sie o to, temat na przykład był o głośnikach, wc albo czymś o czym "nie można" rozmawiać tam. Te zasady bywają mylące ;]

Edytowane przez Grzechu_1990

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg. mnie "Co kupić?" może być dla wszystkich i o wszystkim (w sensie całego sprzętu). Oczyściłyby się inne subfora z tematów "Co wybrac?; Co lepsze?" i zostałyby bardziej rzeczowe tematy (jakieś nowinki, testy, recenzje itp.).

 

Należy je zostawić jak jest, nigdzie nie przenosić, dzielić itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbyt dużo czczej gadaniny, a zbyt mało konkretnych rozwiązań. Tylko wezcie pod uwage to, ze trzeba te zmiany wprowadzic kompleksowo, one sa ze sobą powiązane.

 

Chodzi nam głównie o pomysły dotyczace reorganizacji działów i ich przeznaczenia.

 

SimooN, jesteś pewien, ze to do mnie chciales napisac o FAQ? Kilka mojego autorstwa wisi na forum, wiec wiem co to znaczy je tworzyć.

 

Uwazam, ze Wiki np. do malego spisu waznych info o karcie graficznej nie jest potrzebne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie wracając do tematu początkujących użytkowników od paru dni staramy się jakoś zdefiniować co powinno trafiać do Podstawowych Zagadnień a co już nie. I szczerze mówiąc stoimy w martwym punkcie. Może ktoś by chciał się podzielić z nami swoimi pomysłami?

Imo podstawowe powinno sie podzielic na kilka dzialow:

-procesory

-pl. gl.

-k. graf.

-inne

 

Podzial bardzo ogolny i dostosowany dla poczatkujacych.

 

Wnioskuje taka potrzebe po analizie kilku stron 'podstawowych'.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko miej na uwadze, że wykonaniu takiego podziału miałbyś już zdublowane działy dot. mobo, cpu, itd. Poza tym w jaki sposób wyobrażasz sobie wyznaczenie tej delikatnej granicy, między tematami kierowanymi do podstawowych, a tymi które docelowo powinny być w dziale o płytach gł. Poza tym na podstawowych ludzie zazwyczaj mają problem z określeniem usterki, więc ich prośba o diagnoze jest zbyt ogólna. A wtedy taki podziałzupełnie traci sens.

 

Co do pomysłu fipcia, to jestem na tak, szczególnie z działem "Co kupić". Ponieważ albo można tam pytać o wszystko, albo lepiej dać sobie wogóle spokój. Dla wielu osób nazwa działu: "Co kupić" jest wystarczającym po wodem, aby pytać tam o wszystko co związane z komputerami- łącznie z WC. W ten sposób powstaje troche błędne koło, ponieważ ktoś jest odsyłany do konkretnego działu, a tam znowu jest piętnowany za to, że porusza po raz kolejny ten sam wątek. A przecież należy pamiętać o tym, że każdy jakoś zaczynał na forum i nie od razu bezbłędnie interpretował regulamin i zasady "poruszania się" po forum.

Jeśli macie odpowiedni zapas sił do pracy, to czemu nie. Zwalcie wszystko na fipe skoro to jego pomysł, niech sie skupi na reorganizacji forum, a nie jakiejś maturze;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz sobie kilka stron podstawowych, ludzi pytaja o plyty gl. procki i grafiki w 75%. Co do dublowania dzialow to nie bardzo, bo w podstawowych nie bylo by dalszego podzialu na podstawki etc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale z drugiej strony, czy topic "co bedzie lepsze do OC: X czy Y" nadaje sie do podstawowych, czy juz niekoniecznie?

 

Nie zawsze bedzie to latwe do okreslenia, a nadmierne jezdzenie tematami w te i nazad po dzialach nam generalnie na dobre nie wyjdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale z drugiej strony, czy topic "co bedzie lepsze do OC: X czy Y" nadaje sie do podstawowych, czy juz niekoniecznie?

Imo wciąż do podstawowych, ponieważ jeśli ktoś naprawde jest zainteresowany OC, to dobrze wie co ma sam kupić. Jeśli chce jakieś lekkie oc i sam nie jestr zdecydowany, to niech sie spyta na podstawowych- jedynym problemem może być brak odpowiedzi fachowców w tej dziedzinie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do jednego jestem w 100% tego samego zdania co fipa. Co kupić do sprzętu.

Czemu? Bardzo proste. Zobaczcie ile jest tematów w normalnym takim podforum( sprzęt i oc) dot. co kupić, którą kartę wybrać. Ludzie wogóle nie zwracają uwagi na 'co kupić' :?

A co do podstawowych. Jeśli ktos pyta o to jak podłączyć beeper do mobo to chyba jest podstawowe nie? :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale z drugiej strony, czy topic "co bedzie lepsze do OC: X czy Y" nadaje sie do podstawowych, czy juz niekoniecznie?

 

Nie zawsze bedzie to latwe do okreslenia, a nadmierne jezdzenie tematami w te i nazad po dzialach nam generalnie na dobre nie wyjdzie.

Ja wyrazam podobne zdanie co costi - wszelkie proby reorganizacji forum, likwidacji danych dzialow czy tez utworzenie nowych - bedzie czynnikiem ktory spowoduje wieksze szkody niz pozytki z tego plynace.

 

Przeciwny jestem likwidacji dzialu Co kupić ? - jezeli to forum bedzie zlikwidowane, powstanie ogromny balagan w dzialach sprzetowych - ludzie beda pytac o wszystko - bedzie jeden wielki smietnik.

 

Dalej moderacja musi sie powaznie zastanowic na wyborem kilku moderatorow do konkretnych dzialow tematycznych - zapewni to lepsza kontrole nad forum, usrpawni jego dzialania i zapewni lepszy porzadek.

 

Co do Podstwowych zagadnien - ja mam inny pomysl - w tym dziale umiescic kilkanascie FAQ na rozne tematy - kraty graf, monitory, karty muzy. etc Jednym slowem aby to byl jeden wielki poradnik - jednoczesnie uzupelnic brakujace FAQ - moze ktos bedzie chetny do napisania tych ktorych jeszcze na forum brakuje. Jednoczesnie, po zebraniu tych faq, mozna by pozostawic to forum w tym miejscu w jakim jest, ale uniemozliwic zakladanie tematow - nie wiem czy jest to technicznie mozliwe.

 

W sumie to tyle, ja wpadne na jakis pomysl to napisze wiecej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Soker

przy okazji podepne się pod temat

 

Ostatnio chodzi mi po głowie zrobienie 100% o/c Team? co wy na to? pisze się ktoś na to?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość SimooN

[...] jego tresc merytoryczna pozostawia wiele do zyczenia.

Napisz lepsze :P

 

To co proponujesz nie jest dobrym wyjściem ponieważ nie uwględnia typowych zachowań nowych uczestników forum. Żaden nie czyta FAQ, żaden nie użyje wyszukiwarki (z różnych powodów, a nawet jeśli użyje to wyniki nie będą zachęcające - do obsługi tego narzędzia też potrzeba pewnej wiedzy). Przesadziłem z tym "żaden", ale niewiele. Ilu "nowych" pozostaje na forum po zadania jednego pytania i uzyskaniu (lub nie) odpowiedzi? Ilu z nich potem bierze udział w dyskusjach na forach tematycznych? -> tych bardziej "specjalistycznych (OC, chłodzenie itp.) Ilu jest AKTYWNYCH uczestników forum? (piszących więcej niż 1 post i spędzających na forum ponad 30 minut na dobę - średnio za ostatni miesiąc)

???

(da się to jakoś wyciągnąć ze statystyk forum? bez tego typu wiedzy ciężko zapoponować coś konkretnego, a własne obserwacje mogą być mocno mylące)

 

Można walczyć z pewnymi zachowaniami, ale można też przewidzieć je i dostosować do nich forum. Pierwsza metoda wymaga ludzi do pilnowania i powoduje stress u obu stron, druga zwiększa "bałagan" w jakimś dziale(-ach) ale pozwala zachować porządek w pozostałych. Kluczem jest ograniczenie uprawnień do działów: można ukrywać działy, zabraniać zakładania tematów lub pisania postów w istniejących - zależnie od przynależności do grup użytkowników. Są pewne ograniczenia w manipulowaniu uprawnieniami, ale bardziej organizacyjne niż techniczne.

Blokada zakładania tematów w działach "specjalistycznych" to nie jest dyskryminacja! Ilu jest takich którzy od razu po zarejestrowaniu wiedzą "o sso choci w tym całym forum"? 1%? 2%? Takich można dodać do grupy ręcznie, w końcu do tego nie trzeba uprawnień administratora (wystarczy "moderator grupy").

Ja wiem że przez miesiąc-dwa będzie bajzel nie z tej ziemi (przydział grup niby można zrobić automatem, tylko to nie jest najlepszy pomysł na początek), ale docelowo uruchomienie "grup" pozwoli na utrzymywanie jakiegoś_tam poziomu / porządku w działach specjalistycznych przy minimalnej moderacji.

 

Nie wiem dlaczego wszyscy po kolei prezentują różne koncepcje typu "zabronić", "przenieść"? Zawsze lepiej jest rozwiązywać problemy bez użycia siły :P

Regulamin już i tak jest bardzo restrykcyjny (jak na ogólnodostępne forum), nie ma sensu dodawanie kolejnych zakazów / nakazów (poza drobnymi zmianami - spoiler). Im wiecej "paragrafów" tym trudniej wyegzekwować ich przestrzeganie, ze nie wspomne o tzw. "interpretacji". Jak dla mnie to regulamin typu:

1. Aministrator / moderator ma ZAWSZE rację2. Jeśli nie ma racji - patrz 1.
wystarczy.

Przynajmniej nie ma problemu ze zrozumieniem zasad na forum :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz lepsze :P

 

To co proponujesz nie jest dobrym wyjściem ponieważ nie uwględnia typowych zachowań nowych uczestników forum. Żaden nie czyta FAQ, żaden nie użyje wyszukiwarki (z różnych powodów, a nawet jeśli użyje to wyniki nie będą zachęcające - do obsługi tego narzędzia też potrzeba pewnej wiedzy). Przesadziłem z tym "żaden", ale niewiele. Ilu "nowych" pozostaje na forum po zadania jednego pytania i uzyskaniu (lub nie) odpowiedzi? Ilu z nich potem bierze udział w dyskusjach na forach tematycznych? -> tych bardziej "specjalistycznych (OC, chłodzenie itp.) Ilu jest AKTYWNYCH uczestników forum? (piszących więcej niż 1 post i spędzających na forum ponad 30 minut na dobę - średnio za ostatni miesiąc)

???

(da się to jakoś wyciągnąć ze statystyk forum? bez tego typu wiedzy ciężko zapoponować coś konkretnego, a własne obserwacje mogą być mocno mylące)

 

Można walczyć z pewnymi zachowaniami, ale można też przewidzieć je i dostosować do nich forum. Pierwsza metoda wymaga ludzi do pilnowania i powoduje stress u obu stron, druga zwiększa "bałagan" w jakimś dziale(-ach) ale pozwala zachować porządek w pozostałych. Kluczem jest ograniczenie uprawnień do działów: można ukrywać działy, zabraniać zakładania tematów lub pisania postów w istniejących - zależnie od przynależności do grup użytkowników. Są pewne ograniczenia w manipulowaniu uprawnieniami, ale bardziej organizacyjne niż techniczne.

Blokada zakładania tematów w działach "specjalistycznych" to nie jest dyskryminacja! Ilu jest takich którzy od razu po zarejestrowaniu wiedzą "o sso choci w tym całym forum"? 1%? 2%? Takich można dodać do grupy ręcznie, w końcu do tego nie trzeba uprawnień administratora (wystarczy "moderator grupy").

Ja wiem że przez miesiąc-dwa będzie bajzel nie z tej ziemi (przydział grup niby można zrobić automatem, tylko to nie jest najlepszy pomysł na początek), ale docelowo uruchomienie "grup" pozwoli na utrzymywanie jakiegoś_tam poziomu / porządku w działach specjalistycznych przy minimalnej moderacji.

 

Nie wiem dlaczego wszyscy po kolei prezentują różne koncepcje typu "zabronić", "przenieść"? Zawsze lepiej jest rozwiązywać problemy bez użycia siły :P

Regulamin już i tak jest bardzo restrykcyjny (jak na ogólnodostępne forum), nie ma sensu dodawanie kolejnych zakazów / nakazów (poza drobnymi zmianami - spoiler). Im wiecej "paragrafów" tym trudniej wyegzekwować ich przestrzeganie, ze nie wspomne o tzw. "interpretacji". Jak dla mnie to regulamin typu:

Wiesz sporo w tym co piszesz jest prawda, ale na forum - co sam trafnie zauwazyles - jest straszna roznica pomiedzy uzytkownikami - jedni wpadli tu tylko raz, inni dwa - a jeszcze inni zostaja.

Ciezko bedzie dogodzic wszystkim, no ale sprobowac mozna.

SimooN jakie masz wiec propozycje ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...